Şimdi Ara

18 yıllık kira getirisi hesabına göre ev alabilen var mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
1
Favori
3.537
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ev bakıyorum ve istedikleri fiyatı kira oranına göre hesaplıyorum 28 yıllık kira getirisiyle anca evin fiyatı çıkıyor.
    Bir sitede evin değeri=18 yıllık kira getirisi diye okumuştum.
    Bu tutarı hiç kimse kabul etmiyor. Herkes benim hesabımın 80-90 bin TL üzerinde istiyor.. Bu normal mi? 80 bin lira kolay kazanılmıyor ülkede asgari ücret 2000 TL

1000 lira kira getirisi olan ara kat sıfır bir daire kaç bin TL olmalı sizce.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ririii -- 8 Aralık 2019; 20:30:1 >

• Hocam ortalama kirax240 baz alınır.1000 lira kirası olan evin ortalama satış rakamı 230 ile 250 lira arasıdır.Ancak bu sonuç her zaman doğru olmayabiliyor;

Güzel bir kiracı ile uygun'a veren ev sahibi ile para olsun ne olursa olsun diyen mülk sahipleri bu oranı değiştirebiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antalya.Gayrimenkul -- 8 Aralık 2019; 20:45:4 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Antalya.Gayrimenkul

Hocam ortalama kirax240 baz alınır.1000 lira kirası olan evin ortalama satış rakamı 230 ile 250 lira arasıdır.Ancak bu sonuç her zaman doğru olmayabiliyor;

Güzel bir kiracı ile uygun'a veren ev sahibi ile para olsun ne olursa olsun diyen mülk sahipleri bu oranı değiştirebiliyor.
    1500 TL kira getirisi olan daireye 425 istiyor

1000 TL kira getirisi olan daireye 310 bin TL istiyor

bu fiyatlara bu ev alınır mı ? Bana makul gelmedi. Kirada oturmak daha mantıklı bu piyasada.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ririii

1500 TL kira getirisi olan daireye 425 istiyor

1000 TL kira getirisi olan daireye 310 bin TL istiyor

bu fiyatlara bu ev alınır mı ? Bana makul gelmedi. Kirada oturmak daha mantıklı bu piyasada.

Alıntıları Göster
    Bazı mülk sahiplerinin hayalleri paris gerçekleri somali misali :) Biz Antalya'da ortalama 230 liraya satılan daireyi boş olarak 900-1000 arası eşyalı olarak 1400 1500 arası kiraya veriyoruz.Siz hangi şehirde bakıyorsun bilmiyorum ancak bahsettiğiniz rakamlar ile ev almak akıl iş değil..Size mantıklı gelen satış rakamı uygun kira getirisi yüksek bir ev alarak hem mülk sahibi olabilir hemde oturmuş oldugunuz evden düzeni bozmadan devam edebilirsiniz.

Örnek olması açısından bir ilan paylaşmak istiyorum(ilan ile ilgim yoktur).Özellikle sahibinden paylaştım ki canlı olarak görün istiyorum.
    https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-molla-yusuf-mahallesinde-katta-3-plus1-asansorlu-765830583/detay Aylık kira getirisi 2.000 tl Satış rakamı 460 lira.Tahminen 440-450 gibi satış sonuçlanır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antalya.Gayrimenkul -- 8 Aralık 2019; 23:7:46 >

• Bu dediğinize kira çarpanı denir. Eskiden ideal olan konut için 15 yıl civarıydı. Şimdi bu rakam Tebernuş Kireçci mi ne o isimde birisinin söylediğine göre 18 yıl 'mış.
    Aslında buradaki konu eurobond yüzdesi...

Yalnız bu oran arz talepten daha yukarı çıkabiliyor. Örneğin evi Beşiktaş'ta isterseniz 25, 30 yıla kadar çıkabiliyor.

Neden diyeceksiniz.. O kadar çok sebep var ki. Evin konumu, evin tesisat alt yapısı, evin yaşı, evin baktığı taraf, komşular, evin katı, asansör, otoparrk vs vs. Bunlar da evin değerini yükseltiyor.
    İdeal olan 18 yılda amorti edendir. Yalnız gerçekten içinize sinen ev bulursanız çok takmayın bunları.

Antalyalı emlakçı arkadaş amortinin yüksek olduğunu söylemiş. Üniversite olan yerlerde bu 10 yıla kadar bile düşüyor. Tamamen bakış açısıyla alakalı. YAtırım için bakıyorsanız yeri burası değil. Ama oturmak için bakıyorsanız 18 yıl max

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buzutku -- 9 Aralık 2019; 3:42:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: buzutku

Bu dediğinize kira çarpanı denir. Eskiden ideal olan konut için 15 yıl civarıydı. Şimdi bu rakam Tebernuş Kireçci mi ne o isimde birisinin söylediğine göre 18 yıl 'mış.
    Aslında buradaki konu eurobond yüzdesi...

Yalnız bu oran arz talepten daha yukarı çıkabiliyor. Örneğin evi Beşiktaş'ta isterseniz 25, 30 yıla kadar çıkabiliyor.

Neden diyeceksiniz.. O kadar çok sebep var ki. Evin konumu, evin tesisat alt yapısı, evin yaşı, evin baktığı taraf, komşular, evin katı, asansör, otoparrk vs vs. Bunlar da evin değerini yükseltiyor.
    İdeal olan 18 yılda amorti edendir. Yalnız gerçekten içinize sinen ev bulursanız çok takmayın bunları.

Antalyalı emlakçı arkadaş amortinin yüksek olduğunu söylemiş. Üniversite olan yerlerde bu 10 yıla kadar bile düşüyor. Tamamen bakış açısıyla alakalı. YAtırım için bakıyorsanız yeri burası değil. Ama oturmak için bakıyorsanız 18 yıl max
    Sağolun hocam oturmak için bakıyorum. Daha 18 yıllık kira getirisine satan adam hiç görmedim. En düşüğü 25 yıl

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam kira özellikle son 2 yıl içerisinde(Antalya'da) %70 oranında arttı.Benim 2 yıl önce 850 liraya verdiğim daire bu gün 1500 e kiraya verildi.Kendiniz oturacağınız için bakir kalmış ancak geleceği olan bölgeleri tavsiye ederim.İlerleyen zamanlarda gerek kira geliri gerek daire fiyatı artacaktır.
  • Arz/Talep

Kiranın artma sebebi kimsenin bankadan kredi çekip ev alamayacak olması. Kiralık ev olmayınca da fiyatlar yükseldi.
  • kiranın ev fiyatını karşılama oranı 2005'den sonra hızla düştü.10 yıldan hızla 20-25 yıla çıktı 10 yıl içinde rakamlar.2015 yılından sonra tekrar kira lehine gelişmeye başladı rakam.bizim rantçı reis faizleri düşürmese 5 yıl içinde o rakamı görürdük,şimdi ne olur bilemiyorum.ama istanbulda 18 yıllık getiri hesabı ile giriş ve bodrum kat bulunur,yada arsa hisseli daire olur 20-25 yıllık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wtwt24

kiranın ev fiyatını karşılama oranı 2005'den sonra hızla düştü.10 yıldan hızla 20-25 yıla çıktı 10 yıl içinde rakamlar.2015 yılından sonra tekrar kira lehine gelişmeye başladı rakam.bizim rantçı reis faizleri düşürmese 5 yıl içinde o rakamı görürdük,şimdi ne olur bilemiyorum.ama istanbulda 18 yıllık getiri hesabı ile giriş ve bodrum kat bulunur,yada arsa hisseli daire olur 20-25 yıllık.
    Valla hocam ben de 2 aydır bakıyorum 25 yıllık kira bedeli altında ev bulamadım. Çok pahalı.

• ririii kullanıcısına yanıt
    nerden bakıyorsun?amacın kira ise bulmamana imkan yok.sen daire'yi beğenmiyorsundur.bugün 1000 lira kira getirecek bir giriş daireyi 200.000 liraya alırsın.
  • quote:

nerden bakıyorsun?amacın kira ise bulmamana imkan yok.sen daire'yi beğenmiyorsundur.bugün 1000 lira kira getirecek bir giriş daireyi 200.000 liraya alırsın.
    Kırklareli / lüleburgaz ilçesinde bakıyorum güzel kardeşim. Adam 1000 tl kira getirisi olan çarşıya yürüyemeyecek kadar uzak mesafede olan 125 metrekare eve 350 bin tl istiyor... buyur burdan yak. Havuz kapalı otopark hiçbişe yok. Normal düz daire. Sıfır daire olmasından mı bu fiyatlar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ririii -- 5 Ocak 2020; 19:52:46 >
  • ririii kullanıcısına yanıt
    istanbulda bile 350.000 lira berdiğin bir daireden 1500 lira rahat kira alırsın.bu devirde 0 daire alıp kiraya verilmez,yada 1000 lira kira vereceğin bir daire satıl alınmaz 350.000 liraya.350 bin liran varsa rahat 2000 lira kira alırsın ayda,ben o paraya 3 daire bile alırım.
  • quote:

istanbulda bile 350.000 lira berdiğin bir daireden 1500 lira rahat kira alırsın.bu devirde 0 daire alıp kiraya verilmez,yada 1000 lira kira vereceğin bir daire satıl alınmaz 350.000 liraya.350 bin liran varsa rahat 2000 lira kira alırsın ayda,ben o paraya 3 daire bile alırım.
    müteahhitler kafayı yemiş millette bunlardan görüp kendi 10 - 15 yıllık dairesine bu fiyatı yazıyor. Almıyorum ben de bekliyorum. 2 aydır takip ettiğim ev var. Hala aynı fiyatta ben almıyorum o da satamıyor:))))))

• 150 bin tlye ev satsam noterde ne gibi masraflar çıkar? Tapu vergi vs? Böyle şeylere kaç para gider ortalama

• Antalya.Gayrimenkul kullanıcısına yanıt
    Üstadım yine denk geldik. Sizden ricam yine Antalya bölgesi için hatta Muratpaşa ilçesi için piyasada kabul görmüş bir Dükkan kira çarpanı değeri var mıdır?

Dükkanımın satış fiyatını doğru belirlemeye çalışıyorum, bölgedeki rakamlar x275, x333, x160 (Burası 16 m2, istenen kira 750 TL) diye gidiyor. Değerler normal midir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi slowfood -- 7 Şubat 2020; 6:21:52 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: slowfood

Üstadım yine denk geldik. Sizden ricam yine Antalya bölgesi için hatta Muratpaşa ilçesi için piyasada kabul görmüş bir Dükkan kira çarpanı değeri var mıdır?

Dükkanımın satış fiyatını doğru belirlemeye çalışıyorum, bölgedeki rakamlar x275, x333, x160 (Burası 16 m2, istenen kira 750 TL) diye gidiyor. Değerler normal midir?
    Kapım herkese açık hocam mennun bile olurum :)) Hocam özellikle son 2 yıldır kiralar aşırı derece de yükseldi.Örnek vermek gerekirse şu an mevcut kiracı 1.000 TL veriyorken bu gün çıksa aynı yere 2.000 TL'Ye kiraya gidiyor o açıdan mevcut kira oranı ile olayı hesaplarsak doğru sonuca ulaşamayabililiriz.

Eski kira ile çarpan hesaplarsak 350 ve üzeri fiyatlar gidiyor..Yeni kira oranı ile hesaplarsak 250 300 bandında gidiyor.Bazı mülk sahipleri kurumsal olsun 3 eksik olsun der bazıları para olsun ne olursa olsun diyor.Burada aslında olay kiraya verdiğiniz kişi ile alakalı.

En sağlıklı bilgiyi yeni kiraya verilen dükkanlar üzerinden kıyaslama yapabilirsin.Yan komşu 2 ay önce vermiştir kaç a verdi emsalleri ne kadar a gidiyor brdan yola çıkarsak daha sağlıklı oluruz.

16 m2 750 tl konum a emsallere bakmak gerekiyor.Bakmadığım yer için şu fiyat dersem yanıltırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: ririii

150 bin tlye ev satsam noterde ne gibi masraflar çıkar? Tapu vergi vs? Böyle şeylere kaç para gider ortalama
    Hocam ev satışı noter değil tapu müdürlüklerinde yapılıyor.Yasalara baktığımız zaman tapu masrafı yarı yarıya ödenmesi gerekiyor ancak halk arasında ki yasalara bakarsak alıcı ödüyor :)

Tapu masrafı için tapu da gösterilen değer e bakmak geriyor o açıdan şu rakam demek yanlış olur
  • Antalya.Gayrimenkul kullanıcısına yanıt
    Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Açıkçası ben Antalya' da bulunmadığım için kiraya vermeyi pek düşünmüyordum. O yüzden sadece ilanlar üzerinden hesaplama yapıyordum. Endeks verileri bir garip, emlak360 verileri ile endeksa verileri arasında uçurum var, reidin ikisinin ortasında gibi. Satışı gerçekleşen yerlerin bir türlü bilgisini alamıyoruz gerek bölgede olmadığımız için gerekse insanları sıkıştırmak rahatsız etmek istemediğim için. Açıkçası verilen emeği karşılıksız bırakmak benim içimden gelen birşey değil. Ancak sektörü siz çok daha iyi biliyorsunuz, mahallede elinde büyüdüğümüz sonradan emlakçı bir büyüğümüzden yediğimiz kazıklardan sonra sektörden açıkça korkmaya başladım.

Konuyu çok uzatmadan özelden rahatsız edeceğim. Bu arada görüştüğümüz diğer konu (İskan ile ilgili) sonuçlandı ve iskanı aldım. Çok teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba, bu hesaba gore ben de evimi ucuza satiyorum :) 18 yil hesabini ilk deda duydum hocam. Benim evim 320bin tl, kira getirisi 1500. Yer Ankara

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.