Şimdi Ara

18.01.2016 Kredi Kartı dolandırıcılığı ve sonuç (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
951
Cevap
82
Favori
122.641
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benzer olayı bende yaşadım malesef. world kart bilgilerim kullanılarak alışveriş yapılmış. Bana kartın limiti yetersiz diye bir mesaj gelince hemen müşteri hizmetlerini aradım. 3 4 defa alışveriş yapılmak istenmiş başarılı olmamış dedi. ÖNceki günlere bakın dedim var mı bir hareket. mediamarktan bin ikiyüz küsürlük alışveriş var dünden dedi. Ben yapmadım dedim. kartı iptal ettik kapattı. Media marktı arayıp durumu anlattım. ürün netten sipariş verilmiş ancak adi, sahtekar herif gidip magazadan teslim almış. o yüzden iade edemeyiz dedi.

Tekrar yapı kredi müşteri hizmetlerini aradım. harcama itirazı yapın dedi. Bana da 30 60 90 120 gün sürebilir inceleme dendi. Ama 3 iş günü sonunda çekilen ücret kartıma geri iade edildi.

mail order yöntemiyle yapılan alışverişlerde iade alabilirsiniz ama şifre kullanılarak yapılan işlemlerde yapılacak birşey yokmuş. o yüzden çok dikkatli olmak gerek.

• hikodaci kullanıcısına yanıt
    Güzel, çünkü ben aynı ZB'dan gayet haklı olduğum bir küçük bir rakamı tam 3 ay sonra kurtarabilmiştim
  • Sabit Fikir kullanıcısına yanıt
    şimdilik beklıyorum gerekli yerlere basvurduk beklıyorum sureç ne olur görecez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: celestial_fury

quote:

Orijinalden alıntı: BekiRoRo

Telefon şarj oldumu diye uykudan kalkıp az önce bakarken ekranda gelen sms uyarısı gördüm: "TVT.com adresinden 3.899 TL alış veriş için 3D şifreniz..." diyordu.
    Hemen peşinden gelen diğer sms de limit yetersizliğinden işlemin tamamlanamadığı yazıyordu.

Yataktan kalkıp internet bankasına girdim. Provizyonda 4 adrt art arda Morhipo, Lidyana ve Markafoni işlemleri bekliyordu. Toplam 688 TL idi.
    Kanı bozuk 3.899 liralık işlemi yapamayınca bu yolu denemil ve başarmıştı.
    Derhal bankaya harcama itirazı faksı gönderdim.

Hemen ardından arayıp kartı kapattım. Banka görevlisi Savcılığa suç duyurusunda bulunmamı tavsşye etti ama uğraşamam.

Bu olay Yapı Kredi' den sonra 1 ay içinde yaşadığım ikincş vukuat. YKB' den her hangi bir tahsilat yapamamışlardı ama Vakıfbank' ta başarmışlar.

Açıkçası Teknosa konusunda forumda yazılanlardan sonra ben de Teknosa' nın güvenlik açığından mağdur olduğumu düşünüyorum.

Benzeri benim de basima geldi: yurtdisi kaynakli bir alisveris sitesinden 1000 kusur dolarlik bir islem icin telefonuma sifre yollandi. Tabi kartlari falan hepsini iptal ettim.

Mesajini alintiladigim arkadasin yazdiklarindan sonra aklima geldi de kontrol ettim. Ben de 30 ekimde teknosa sitesinden islem yaptim, 1 kasimda kart bilgileri calinmis. Bu kadar cok olay tesaduf olabilir mi? Muhakkak sitelerinde bir acik var...

Teknosa' dan annemin emekli maaşını aldığı Ziraat Bank' ın verdiği MaximumCard ile de alış veriş yapmıştım.
    Ama dandik banka internet bankacılığı için online şifre vermediği için güncel harcamalarda anormallik var mı bakamadık.
    Şubesinden yardım istedi "Biz öyle bir döküm veremeyiz, internet şifreni de kendin al" demişler.

• Bende teknosa'dan alışveriş yaptıktan sonra vodefone 'dan 333 tl lik ivr ile ödeme yapılmış. Bunu nasıl geri alabilirim ? İtiraz dilekçesiyle başvurdum ama devamını nasıl sağlayabilirim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: vmc005

quote:

Orijinalden alıntı: tuxxedo

Merhaba,
    Benimde başıma aynı olay geldi.
    Benim sorum ekstrede " TURKTELEKOM-MOBIL WEBTEN ISTANBUL TR " olarak görünen firma türk telekomun kendisi mi ?
    Yoksa sahte bir firma mı ? Nasıl öğreneceğim.
    Türktelekoma ve bankaya dilekçe gönderdim.

Bende Yapı kredi bankası kredi kartı ile Turk Telekom, Superonline ve Vodafone faturaları ödenerek toplamda 750 tl lik bir borçla karşı karşıya kaldım. Extre kesilmeden farkettim, 04.11.16 Cuma Fax gönderdim YKB genel müdürlüğe. Şikayet var üzerinden araştırdığımda aynı problemi aynı kartla yaşayan onlarca insan gördüm. Sanırım ortak alışveriş yaptığımız bir sistemden kart bilgilerimiz çalındı. Mail orderla herhangi bir şifre veya uyarı göndermeden bu harcamalar yapıldı/yapılıyor. Bu konuyla ilgili bir kulis oluşturulup yapı kredi bankasına kart bilgilerinin nerden çalındığı konusunda baskı kurabiliriz. Bence işin içinde YKB çalışanları bile olabilir.

Babamın da ekim ayında yapı kredi world kartı çalınmış 300 liralık TURKTELEKOM-MOBIL WEBTEN ve 300 liralık vatan bilgisayar alışverişi yapmışlar bir sürü morhipo alışverişi ve 500 liralık hepsiburada alışverişi yapmışlar ama morhipo ve hepsiburada parası geri yatmış bugün ekstre gelince farkettik itiraz dilekçesi dışında ne yapmalıyız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bluepower -- 15 Kasım 2016; 3:42:18 >

• Bluepower kullanıcısına yanıt
    Geçtiğimiz hafta benim tüm iadelerimi yaptılar. İtiraz dilekçesi yeterli oldu ve 1 hafta içinde problemim çözüldü.
  • Geçen hafta Çarşamba gecesini Perşembeye bağlayan saat 01:30 sıralarında şarja taktığım telefonum şarj oldu mu diye bakarken ekrandaki smsi farkettim "Vakıfbank WorldCard ile TVT.com adlı işyerinden 3899,00 TL tutarındaki alış verişiniz için 3D şifresiniz..." yazınca hemen internet bankacılığına girip baktım.

Provizyonda bekleyen işlemlerde görülmüyordu ama provizyonda bekleyen aynı saatte Morhipo, Lidyana ve Markafoni' den art arda 4 adet işlemin toplamı 880 liraydı. Bana ait olmayan bu işlemler için bankaya hemen harcama itirazı faksladım.
    Peşinden müşteri hizmetlerini arayıp kartı kapattırdım. Operatör Savcılığa da bildirimde bulunmamı tavsiye etti.

Hesap ekstrem kesilmeden usulsüz harcamalar iade edildi. Dün de Savcılığa bildirimde bulundum.

Önce YKB sonra Vakıfbank' ya üstelik 1 ay içinde benzer şekilde mağdur olmam bankalardan şüphe etmeme neden oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bluepower

quote:

Orijinalden alıntı: vmc005

quote:

Orijinalden alıntı: tuxxedo

Merhaba,
    Benimde başıma aynı olay geldi.
    Benim sorum ekstrede " TURKTELEKOM-MOBIL WEBTEN ISTANBUL TR " olarak görünen firma türk telekomun kendisi mi ?
    Yoksa sahte bir firma mı ? Nasıl öğreneceğim.
    Türktelekoma ve bankaya dilekçe gönderdim.

Bende Yapı kredi bankası kredi kartı ile Turk Telekom, Superonline ve Vodafone faturaları ödenerek toplamda 750 tl lik bir borçla karşı karşıya kaldım. Extre kesilmeden farkettim, 04.11.16 Cuma Fax gönderdim YKB genel müdürlüğe. Şikayet var üzerinden araştırdığımda aynı problemi aynı kartla yaşayan onlarca insan gördüm. Sanırım ortak alışveriş yaptığımız bir sistemden kart bilgilerimiz çalındı. Mail orderla herhangi bir şifre veya uyarı göndermeden bu harcamalar yapıldı/yapılıyor. Bu konuyla ilgili bir kulis oluşturulup yapı kredi bankasına kart bilgilerinin nerden çalındığı konusunda baskı kurabiliriz. Bence işin içinde YKB çalışanları bile olabilir.

Babamın da ekim ayında yapı kredi world kartı çalınmış 300 liralık TURKTELEKOM-MOBIL WEBTEN ve 300 liralık vatan bilgisayar alışverişi yapmışlar bir sürü morhipo alışverişi ve 500 liralık hepsiburada alışverişi yapmışlar ama morhipo ve hepsiburada parası geri yatmış bugün ekstre gelince farkettik itiraz dilekçesi dışında ne yapmalıyız?

TURK TELEKOM MOBIL WEB benim bilgim olmadan küçük küçük miktarlar 300 liralık çekim yapmıştı bir iki ay önce (yapıkredi world). Bimere yazdım, bankaya dilekçe gönderdim, bddk ya yazdım. 10 gün sonra miktarları iade ettiler fakat inceleme sürecinde olduğunu söylediler. İnşallah aksi bir durum ortaya çıkmaz.

• dün itibariyle benimde başıma geldi..2 adet superonline faturası ödenmiş.ikincisinde telefona mesaj gelince farkettim..kart garanti bonus..ılk olarak sabah 11.47 de 47 tl odenmis sonrada 14.30 da 64 tl ödenmiş..provizyonda gözüküyor.hemen bankayı aradım kartı iptal edip işlem itiraz dilekçesini gönderdim..şimdilik sonucu bekliyorum..inşallah çok uğraştırmazlar..
  • Dün beni 0538 439 87 53 Nolu telefondan aradılar. Arayan kişi gayet güzel diksiyonlu bir bayandı. arkadanda başka seslerde geliyordu. Call center gibiydi. Neyse ismim ve soy ismimle hitap etti. Sizmisiniz dedi bende evet benim buyrun dedi. ben ing bank kart merkezinden falan filan ım dedi. sizin ing kartınızla birkaç işlem yapıldı. Bir tanesi 1500 tl lik bir çekim yapılmış rusyada ki bir siteden bu sizinle mi ilgili dedi hayır bilgim yok dedi. ayrıca Kart limitiniz 10.000 TL ye çıkartılması için talepte bulunulmuş sizmi yaptınız dedi hayır dedim. ayrıca internet bankacılı şifreniz numaretikmiş onuda harf ve numara diye yeniden şifre belirlenmiş sizmi yaptınız hayır dedim. en son ne zaman giriş yaptınız vs. bikaç soru sordular cevap verdim. ben peki bu işlemler için ben,m numarama mesaj gelmedi nasıl oluyor dedim onlar provizyon alınmış falan die bazı şeyler söylediler. sonra bu işlemleri iptal edelimmi istermisiniz falan evet dedim iptal edin. Size güvenliginiz için bazı şeyler sorucaz , buyrun dedim. TC kimlik nonuz dediler benim jeton düştü. bu bilgiyi veremem dedim size. ama o zaman iptal edemeyiz falan dediler. Bu sefer kart numarasınıda söylediler ben olmaz dedim veremem ben İng bank çagrı merkezini arayacagız ordan söylüyecegim dedim. kadın sinirli bir şekilde o zaman iptal edemeyiz siz kendiniz savcılıga falan başvurursunuz dediler bende tamam dedim kapattım hemen çagrı merkezini aradım. söyledim onlara sahte bir numara bizimle ilgilisi yok dediler. bilgi verdiniz mi hayır dedim.hiçbir terslik gorunmuyor hesaplarınız da falan dediler. ben her ihtimale karşı kartı internet harcamalarına kapattırdım. kadının verdiği numara benim sanal kartın numarasıydı. adamlar fena dolandırıcılık yapıyorlar. daha öncede denk geldim buna benzer dolandırıcılık olaylarına ( polisten aramalar, istanbul büyükşehir belediyesinden aramalar falan) ama hiç bu kadar profosyoneline raslamadım. adamlar ismimi kart numaramı telefonumu bankamı vs. hepsini biliyorlar. aman siz siz olun çok dikkatli olun fena dolandırıcılar var.

• Ya annemin de başına geldi 3000 liralık bir alışveriş yapıp kadını arayıp şifre istediler kadıncağız banka diye inanıp vermiş bankaya filan şikayet ettik hakem heyeti alehiyimize karar verdi bu konuda başka ne yapabiliriz tavsiyesi olan var mı?
  • burdan hareketle iptal işlemini bizim arayıp yapmamız gerekiyor.dışardan arandığımız zaman değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadtas

Bende teknosa'dan alışveriş yaptıktan sonra vodefone 'dan 333 tl lik ivr ile ödeme yapılmış. Bunu nasıl geri alabilirim ? İtiraz dilekçesiyle başvurdum ama devamını nasıl sağlayabilirim?

Öncelikle geçmiş olsun, devamı için itiraz ettiğiniz bankanızdan cevap beklemek dışında yapacak bir şey görünmüyor gibi.

Vodafone için şikayetvar'a baktığımda sizin sorun da dahil olmak üzere hiç bir şikayete cevap vermedikleri gibi sizin konuda MH'lerine ulaşanlardan da ısrarla dolandırıcılığın yapıldığı telefonu istemeleri hayret verici: Çünkü banka ekstresinde o numara görünmüyor!

Bu durumda bu zatı şahanelerinin "Para gelsin de ne şekilde olursa olsun" mottosunu benimsediklerini düşünmek yanlış olmasa gerek.

• Bluepower kullanıcısına yanıt
    Geçmiş olsun, ancak TT WEBTEN denilen olay sahte ve bu parayı da bankanızdan geri iade edeceklerdir.
    Bunun dışında Savcılığa müracaat etmek dışında yapacak bir şey görünmüyor gibi.
  • BekiRoRo B kullanıcısına yanıt
    Sorununuzu paylaştığınız için teşekkür ederim, neyse ki çabuk çözülmüş konunuz.

Zaten tvt.com diye bir halihazırda bir site yok, isim hakkı satışa çıkarılmış ve domain name bilgileri gizlenmiş: http://whois.domaintools.com/tvt.com
    Ancak, ilgili bir savcı ve onun havale edeceği Siber Polis bu işin arkasını takip ederse birilerine ulaşabilirler.

Bu iş ancak Devlet gücüyle çözülebilir, istedikleri kadar Proxy-VPN vs. kullansınlar.
  • quasi522 Q kullanıcısına yanıt
    Çıkmaz, endişelenmeyin.
    Zaten yapılabilecek her şeyi yapmışsınız.

Tabi, sanal kart kullanımına geçtiğinizi varsayıyorum artık.
  • kaanim kullanıcısına yanıt
    3D secure ile ödenmedikten sonra endişelenmeyin.

Hemen sanal kart'a geçtiniz umarım, esas kartınızı İnternet/Mail-Order/Telefon bankacılığına kapattırdıktan sonra tabi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Endorfinli Melankolik

Ya annemin de başına geldi 3000 liralık bir alışveriş yapıp kadını arayıp şifre istediler kadıncağız banka diye inanıp vermiş bankaya filan şikayet ettik hakem heyeti alehiyimize karar verdi bu konuda başka ne yapabiliriz tavsiyesi olan var mı?

Hakem heyeti kararina tuketici mahkemesine itiraz edebilirsiniz. Ancak suresi var. Sure gecmeden yapin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • isseyy kullanıcısına yanıt
    Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkür ederim, okuyan arkadaşlara faydası olacaktır elbette.

Evet, gerçekten bazen güzel diksiyonlu veya otoriter ses tonuna sahip olan kişileri kullanabiliyorlar: Ben de anlayana kadar zorlanmış ve sonunda şüphelenip kapatmıştım benzer bir aramada.

Nitekim Emniyet müdürlüğünden dün gene telefonlara uyarı mesajı gönderildi bu konuda.
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.