Şimdi Ara

18.01.2016 Kredi Kartı dolandırıcılığı ve sonuç

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı, 1 Mobil Kullanıcı ( 1 Mobil Cihaz )
952
Cevap
85
Favori
107.723
Tıklama
Tüm Forumlar >> Finans Forumları >> Bankalar, Kredi Kartları, Krediler >> Kredi Kartları >> 18.01.2016 Kredi Kartı dolandırıcılığı ve sonuç
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    920 Mesaj
    Hem sanal kart kullanıp, üstüne 3d mecburiyeti olan site kullanmak, bir de paypal(maalesef kapandı) ya da bkmexpress kullanmak gayet sağlıklı olur diye düşünüyorum

Bu arada telefona 3d secure gönderip onay almadan nasıl para çekilmesine izin veriyor banka anlayamadım söz konusu olayda.

Orijinalden alıntı: rene54

arkadaşlar garanti Bonus kullanıyorum...

İnternetten Alışveriş - KAPALI

Telefon ve Posta ile Alışveriş- KAPALI

Cep şubeden ikisinide sürekli kapalı tutuyorum.Bu durumda yurtdışı siteden alışveriş ve mail order ile bilgim dışında alışveriş gibi bir duruma maruz kalabilir miyim ?

Hocam Garanti bankasının kredi kartı işlem kısıtlama bölümünde sadece "İnternet" yazılı tercih varsa sorun yoktur.
    Çünkü bazı bazı bankalar bu internet kısıtlamasını yurt içi ve yurt dışı olarak iki tercihli olarak yazıyorlar ki o zaman ikisini de işaretlemek gerekiyor.
    |
    |

edit:Dayanamadım bimere şikayet ettim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chessmania -- 20 Ekim 2016; 20:45:23 >
    |
    |

Orijinalden alıntı: A.J. Pacino

Hem sanal kart kullanıp, üstüne 3d mecburiyeti olan site kullanmak, bir de paypal(maalesef kapandı) ya da bkmexpress kullanmak gayet sağlıklı olur diye düşünüyorum

Bu arada telefona 3d secure gönderip onay almadan nasıl para çekilmesine izin veriyor banka anlayamadım söz konusu olayda.

Hocam, ilk cümledeki görüşünüzün 3D secure kısmına katılmamak mümkün değil ancak benim bildiğim büyük alışveriş siteleri bile 3D secureyi bir tercih olarak sunuyor. Çünkü alışverişi zorlaştırıyormuş!
    Bunu da bir yerde okuduğuma göre bizim milletin teknoloji ile arası pek yokmuş bahanesine getiriyorlardı.
    Tabi ya ne kadar zor, cebe bir kod gelip onu tekrar girmek; Bir an önce harcayalım yoksa o 20-30 saniye içinde vazgeçeriz, nolur nolmaz!

İkinci cümlenizdeki "..söz konusu olayda" deyimiyle hangi olayı kastettiğinizi anlayamadım, mesajlar arasında benim kaçırdığım bir şey mi var yoksa konu başlığını mı kastettiniz?
    3D secure ile yapılan alışverişte elbette o kod girilmeden hiç bir banka onay vermez.
    Ancak bazı durumlarda dolandırıcılar yaptıkları sahtekarlık yarım kalmasın diye ele geçirdikleri KK ile 3D secure alışveriş yapıp akabinde kodun gittiği telefon sahibini arayıp "Bağ-kur işlemi yaparken yanlışlıkla sizin telefon numaranızı yazmışım, lütfen gelen kodu söyler misiniz?" deyip karşı tarafın iyi niyetini suistimal etmeye çalışıyorlar ki burada yazılan mesajlar içinde böyle dolandırılan arkadaşlar var.

Konu başlığındaki benim olayda da önce aynı yöntem uygulanmaya çalışılıp kod istendi ve ben tersleyince de 3D secure olmadan başka bir işlem gerçekleştirdi dolandırıcılar.
    Dolandırıcıların ellerinde KK numaralarının yanı sıra telefon numaralarımız da var.
    |
    |

• Binbaşı
    1641 Mesaj

Hocam Halkbank gerçekten böyle yapıyorsa yani sanal kartın limiti bittikçe yeniliyorsa bu büyük bir güvenlik açığı ve bu durumda sanal kartın esas karttan bir farkı kalmıyor ki!
    Sanal kart bölümünde başka işlem kısıtlamaları yok mu?
    Mesela "sanal kartımın limiti 1 saat sonra veya gün sonunda sıfırlansın" vs. gibi seçenekler yok mu?
    |
    |
    kanarya_avcisi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Arkadaşlar geçmiş olsun, lütfen gelişmelerden de haber edin

@@[email protected]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabit Fikir -- 20 Ekim 2016; 21:45:55 >
    |
    |
    Bahsedilenler: diabrek kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: Sabit Fikir

Hocam Halkbank gerçekten böyle yapıyorsa yani sanal kartın limiti bittikçe yeniliyorsa bu büyük bir güvenlik açığı ve bu durumda sanal kartın esas karttan bir farkı kalmıyor ki!
    Mesela "sanal kartımın limiti 1 saat sonra veya gün sonunda sıfırlansın" vs. gibi seçenekler yok mu?

İş bankasında var o 1-2 saat olayı..halkbank sanalkarta limit belirliyorsun sonra alışveriş yapıyorsun..mesela verdiğin limit 500 lira diyelim..450 liralık alışveriş yapıyorsun 50 lira sürekli kartta kalıyor..aynı anda 250 lira daha alışveriş yapayım dersen limit arttırmanı istiyor..mesela 250 lira daha yüklediğimizde kartın borç ödendikten sonraki limiti bir anda 750tl oluyor..buda dediğin gibi çok büyük bir açık..müşteri hizmetlerini aradım açıklama yaptım ama pek takmadılar sanırım..bu yaşadığım ilk kart bilgisi çalınma olayından sonra bir daha kolay kolay halkbank sanal kullanmam büyük ihtimal..iş bankası daha prof bu işte..şimdilik iş bankası sanal kart kullanıyorum..birde birkaç alışverişten sonra sanal kartı değiştiriyorum..bu şekilde dikkat etmeye çalışıyorum..

• Binbaşı
    1641 Mesaj

O halde HB'dan koşarak kaçmak gerek

Peki, şunu da sorayım: Bildiğim kadarıyla İşbank'ta esas kartı internet ve mail order'a ancak merkez MH ile telefonda görüşerek kapattırıp açtırabiliyorsun yani site üzerinden buna imkan vermiyor.
    Aslında bu sıkı bir güvenlik önlemi ama esas kart internet alışverişine kapalı iken sanal kartın olsa bile buna limit aktaramıyorsun.

Bu durumda sanal kartı kullanabilmek için ya her defasında banka merkez mh'lerini arayıp esas kartı işleme açtırıp sanal karta limit aktarıp işini görüp tekrar merkezi arayıp esas kartı internete kapattıracaksın ya da esas kartın sürekli internet alışverişine açık kalacak ki sanal kartını kullanabilesin.

Eğer ikinci şıkkı tercih ediyorsan her ne kadar alışverişlerini sanal kart ile de yapsan sonuçta esas kartın devamlı açık kalıyor ki bu da güvenlik açığı teşkil etmiyor mu?

Tabi sen birinci şıkkı tercih edip her seferinde banka merkezini arayıp asıl kartını açtırıp kapattırıyorsan, yukarıdaki soru geçersiz olacaktır.
    |
    |
    kanarya_avcisi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    891 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: kanarya_avcisi

quote:

İş bankasında var o 1-2 saat olayı..halkbank sanalkarta limit belirliyorsun sonra alışveriş yapıyorsun..mesela verdiğin limit 500 lira diyelim..450 liralık alışveriş yapıyorsun 50 lira sürekli kartta kalıyor..aynı anda 250 lira daha alışveriş yapayım dersen limit arttırmanı istiyor..mesela 250 lira daha yüklediğimizde kartın borç ödendikten sonraki limiti bir anda 750tl oluyor..buda dediğin gibi çok büyük bir açık..müşteri hizmetlerini aradım açıklama yaptım ama pek takmadılar sanırım..bu yaşadığım ilk kart bilgisi çalınma olayından sonra bir daha kolay kolay halkbank sanal kullanmam büyük ihtimal..iş bankası daha prof bu işte..şimdilik iş bankası sanal kart kullanıyorum..birde birkaç alışverişten sonra sanal kartı değiştiriyorum..bu şekilde dikkat etmeye çalışıyorum..

Çoğu bankada bu şekilde. Alışveriş yaptıktan sonra limiti sıfırlamanız lazım.
    |
    |

• Binbaşı
    1641 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: beyzade0606

1 ay önce paraf kartımdan yurtdışı 70 euro çekildi.
    hemen kapattım kartı itiraz dilekçesi faksladım.
    hala sonuç yok ekstreme yansıdı.
    mh den bilgi almaya çalıştığımda anne kızlık soyadı eksik bankaya gelin dedi
    köyde çalışan memurum en yakın banka 120km. işten izin alamıyorum.
    ne yapacağımı bilemiyorum.Allah belasını versin!

haram zıkkım olsun!

para çeken yer forever21
    sitesi var alışveriş sitesi amerika menşeili

Hocam geçmiş olsun, tepkini anlamamak mümkün değil.

Öncelikle, ismini verdiğiniz forever21 isimli siteye bir göz attım ve köklü geçmişe sahip, Dünya çapında satış yapan bir yer olduğunu algıladım.
    Keşke öncelikle onları arasaydınız demiyorum çünkü yerinizin uzaklığı ve MH'lerinden bilgi alamadığınız için sanırım forever21 ismini ancak ekstre gelince öğrendiniz.
    Paranızın (3D secure şifresi kullanılmadıysa) geri ödeneceği muhakkak, onda şüphe yok.

Ama maalesef işin kötü yönü bankaların çözümü ağırdan almaları ve ödeme tarihi gelince bunu ödemek zorunda kalınması.
    Yani hiç bir ödeme planımızda yer almayan bir meblağın aniden karşımıza çıkması.
    Tek çare o miktarda taksitli nakit avans alıp ödemeyi bununla atlatmak gibi görünüyor sizin için.

Gelişmelerden lütfen haberdar edin, selamlar.

• Yarbay
    3640 Mesaj
    quote:

quote:

Orijinalden alıntı: beyzade0606

1 ay önce paraf kartımdan yurtdışı 70 euro çekildi.
    hemen kapattım kartı itiraz dilekçesi faksladım.
    hala sonuç yok ekstreme yansıdı.
    mh den bilgi almaya çalıştığımda anne kızlık soyadı eksik bankaya gelin dedi
    köyde çalışan memurum en yakın banka 120km. işten izin alamıyorum.
    ne yapacağımı bilemiyorum.Allah belasını versin!

haram zıkkım olsun!

para çeken yer forever21
    sitesi var alışveriş sitesi amerika menşeili

Hocam geçmiş olsun, tepkini anlamamak mümkün değil.

Öncelikle, ismini verdiğiniz forever21 isimli siteye bir göz attım ve köklü geçmişe sahip, Dünya çapında satış yapan bir yer olduğunu algıladım.
    Keşke öncelikle onları arasaydınız demiyorum çünkü yerinizin uzaklığı ve MH'lerinden bilgi alamadığınız için sanırım forever21 ismini ancak ekstre gelince öğrendiniz.
    Paranızın (3D secure şifresi kullanılmadıysa) geri ödeneceği muhakkak, onda şüphe yok.

Ama maalesef işin kötü yönü bankaların çözümü ağırdan almaları ve ödeme tarihi gelince bunu ödemek zorunda kalınması.
    Yani hiç bir ödeme planımızda yer almayan bir meblağın aniden karşımıza çıkması.
    Tek çare o miktarda taksitli nakit avans alıp ödemeyi bununla atlatmak gibi görünüyor sizin için.

Gelişmelerden lütfen haberdar edin, selamlar.

Teşekkürler
    Forever 21 ile 2 gün önce görüştüm. İnternet üzerinden.
    Adam bana alışveriş kodu gönder vırt zırt diyor. Yok diyorum. O zaman mh arayın diyor. Dedim dil bilmiyorum ne konuşacağım.
    O da bankadan gelen cevabı beklemenizi öneririm dedi . Şu parayı geri alırsam parafmış halkbankmış. Tövbe tövbe tövbe.
    1 ay oldu arayan soran yok. En kısa sürede eksik bilgiyi güncelleyip son gelişmeyi öğrendikten sonra.
    Tüketici hakem heyetine başvuracağım.
    Sinirim can sıkkınlığı yanına kalacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beyzade0606 -- 20 Ekim 2016; 22:30:52 >
    |
    |
    Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)

• Yüzbaşı
    601 Mesaj
    quote:

Peki, şunu da sorayım: Bildiğim kadarıyla İşbank'ta esas kartı internet ve mail order'a ancak merkez MH ile telefonda görüşerek kapattırıp açtırabiliyorsun yani site üzerinden buna imkan vermiyor.
    Aslında bu sıkı bir güvenlik önlemi ama esas kart internet alışverişine kapalı iken sanal kartın olsa bile buna limit aktaramıyorsun.

Bu durumda sanal kartı kullanabilmek için ya her defasında banka merkez mh'lerini arayıp esas kartı işleme açtırıp sanal karta limit aktarıp işini görüp tekrar merkezi arayıp esas kartı internete kapattıracaksın ya da esas kartın sürekli internet alışverişine açık kalacak ki sanal kartını kullanabilesin.

Eğer ikinci şıkkı tercih ediyorsan her ne kadar alışverişlerini sanal kart ile de yapsan sonuçta esas kartın devamlı açık kalıyor ki bu da güvenlik açığı teşkil etmiyor mu?

Tabi sen birinci şıkkı tercih edip her seferinde banka merkezini arayıp asıl kartını açtırıp kapattırıyorsan, yukarıdaki soru geçersiz olacaktır.

mail order a kapatmana gerek yok..benzin,market vs alışverişlerde asıl kartı kullanacaksın..internet alışverişi,sigorta poliçesi,kasko vs gibi durumlarda sanal kart kullanacaksın..bunun başka bir yolu yok..halkbanktan kaçmaya gerek yok..alışveriş yapıldıktan sonra 1-2 gün sonra sanal kartı iptal edersin..yeni bir sanal kart belirleyip onunla yola devam edersin..benim hatam sürekli ezberimde olduğu için halkbank sanal kartı yaklaşık 1 senedir aynı şekilde kullanmam oldu aslında..üşengeçlikten yeni kart yerine hep onu kullandım..bence bankalarda armutluk var 1 sene önce hepsiburadada paraf para kampanyası yaptılar..bende kurallara bakmadan sanal kart ile alışveriş yaptım..50 tl puan yüklenecekti yüklenmedi..mh yi aradım adamlar bana geri döndü ya işte kurallarda alışverişin asıl kartla yapılması geektiği yazıyor vs vs..bende direk yahu kardeşim her yer dolandırıcı dolu..siz sanal karta özendireceğinize asıl kartı kullandırmaya çalışıyorsunuz dedim..pişkin pişkin kendine çevirdi işi ve kurallar böyle maalesef dedi bende kapattım telefonu..halkbank biraz saçmalıyor işin açığı..daha neler neler geldi başıma halkbankla ilgili sırf devlet bankası diye sesimi çıkarmıyorum..

• Binbaşı
    1641 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: kanarya_avcisi

quote:

mail order a kapatmana gerek yok..benzin,market vs alışverişlerde asıl kartı kullanacaksın..internet alışverişi,sigorta poliçesi,kasko vs gibi durumlarda sanal kart kullanacaksın..bunun başka bir yolu yok..halkbanktan kaçmaya gerek yok..alışveriş yapıldıktan sonra 1-2 gün sonra sanal kartı iptal edersin..yeni bir sanal kart belirleyip onunla yola devam edersin..benim hatam sürekli ezberimde olduğu için halkbank sanal kartı yaklaşık 1 senedir aynı şekilde kullanmam oldu aslında..üşengeçlikten yeni kart yerine hep onu kullandım..bence bankalarda armutluk var 1 sene önce hepsiburadada paraf para kampanyası yaptılar..bende kurallara bakmadan sanal kart ile alışveriş yaptım..50 tl puan yüklenecekti yüklenmedi..mh yi aradım adamlar bana geri döndü ya işte kurallarda alışverişin asıl kartla yapılması geektiği yazıyor vs vs..bende direk yahu kardeşim her yer dolandırıcı dolu..siz sanal karta özendireceğinize asıl kartı kullandırmaya çalışıyorsunuz dedim..pişkin pişkin kendine çevirdi işi ve kurallar böyle maalesef dedi bende kapattım telefonu..halkbank biraz saçmalıyor işin açığı..daha neler neler geldi başıma halkbankla ilgili sırf devlet bankası diye sesimi çıkarmıyorum..

Anlaşıldı; Senin iş bankası esas kartın internet alışverişine açık.

Mail order ve Benzin market alışverişlerinin birbiriyle alakası yok.

İnternet/mail order alışverişlerine yasaklanan esas kart ile elbette günlük hayatta benzin/market vs. alışverişleri yapılır; Şifre girmek suretiyle.
    Lütfen öncelikle bu konuda bilgi edin.

Ayrıca Halkbank hesabım olmamasına rağmen, bu cevabından sonra Halkbank'ın da senin bahsettiğin "Sanal kart limiti boşaldıkca doldur" seçeneğinin, diğer daha güvenli olan seçeneklerinden biri olduğunu düşünmeye başladım.
    Başka Halkbank hesabı olan arkadaşlar var ise onlar da katkıda bulunabilirler.

Sonuç olarak: Senin kullandığın yöntemle İşbank fiziki KK'nın internet alışverişine açık olması bir güvenlik açığıdır, her ne kadar sanal kartını kullansan da.

Sen ki sanal kart'tan zarar gördüğünü belirtmiştin: "Tekrar düşün"

• Yüzbaşı
    686 Mesaj
    Arkadaşlar iyi geceler. 16 ekimde bonus kredi kartımdan avea fatura ödeme ismiyle 5 işlem yapıldığını yazmıştım. Garanti bankasına harcama itiraz dilekçesi vermiştim bu gece mail geldi tutarların tamamını kartıma iade etmişler ancak kesin sonucun 60-180 gün içinde belli olacağını da bildirmişler. Bu kadar çabuk dönüş olacağını beklemiyordum Garanti Bankasına teşekkür ederim. Herkese geçmiş olsun inşallah biran önce herkes iadesini alır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Bildiriminiz için teşekkür ederim. Sonuç güzel bağlanmış.
    |
    |
    deniz_86 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

morhipo hepsiburada , nike , supplementler , akasya tur gibi birbiriyle alakasız yerlerden çekim yapılmış. Önce yurtdışından 0.97 $ denenmiş işlem okeylenince de operasyonu 2dk içerisinde yapmışlar. Garanti kartı kapatana kadar 1800 tl olmuş.

Bu sabah önce mhz yi aradım , şubeye yönlendirdi , şubeye gittim karşımdaki ekrana bakmaktan aciz ,anlamayan biri herneyse harcama itirazı doldurdum bakalım sonu ne olacak.

Elimden geldiğince firmaları buldum , aradım iade edeceklerini belirttiler. Bir tek yurtdışı ve akasya tur denen saçmasalak bir firma kaldı. firmayı aradım biz göremiyoruz diyip başından savdı.

Gel gelelim ben bu kartı nerde kullandım ;

En son dün sabah turkcell hesabım uygulamasından faturamı ödedim ,daha önce hepsiburada ( orada kayıtlıydı) ve n11 'de kullandım. Bu 3 firmadan biri kartımı çaldırdı.

• Yüzbaşı
    358 Mesaj

Peki bu olaylar başınıza gelene kadar neden kartınızı internet/moto işlemlerine kapatmadınız?
    |
    |
    airarmada kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    İş Bankası 0850 724 04 27 numarası aradı. Güvenlik birimiymiş. Herhangi bir işlem yapılmamış ama şüpheli durumdaymış. Herhangi bir bilgi istemeden sadece onay istediler verdim ben de. Sonra İş Bankası müşteri hizmetlerini aradım onlarda teyit ettiler güvenlik birimi diye. İsterseniz buradan iptal edelim dediler ben de kapattırdım.
    Şüpheli olarak Hepsiburada.com mobil uygulama olarak görüyorum. En son oradan alışveriş yapmıştım. 1 ayda 5 alışveriş yaptım 3 ü iptal edildi. Çek kazanırım diye alayım hemen dedim. 3 kuruş çek için kaptırıyordum bilgileri.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Bir senenin kıymetini sınıfta kalan, Bir ayın kıymetini erken doğuran kadın, Bir haftanın kıymetini dergi çıkartan, Bir saatin kıymetini sevgilisini uğurlamak üzere peronda oturan, Bir dakikanın kıymetini uçağını kaçıran, Bir saniyenin kıymetini ölümden son anda kurtulan, Bir salisenin kıymetini gümüş madalya alan bilir.
  • Yarbay
    5832 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Bilen Biri

Peki bu olaylar başınıza gelene kadar neden kartınızı internet/moto işlemlerine kapatmadınız?

yıllardır açık hiç kapatmam , çünkü absürt yerlerden alışveriş yapmazdım bugüne kadar başıma da bişey gelmezdi. Hem bu nasıl bir sorma şekli bu nasıl bir tavır ? Hırsızın hiç mi suçu yok.

Hırsızın suçu elbet var ama forumda kart dolandırıcılığı konusu hep gündemde olduğu için öyle söyledim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    airarmada kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Reklamlar
Mobilya Takımları
üniversite
Canlı Tv izle
SEO
Bey Azura
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,641
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.