Şimdi Ara

17kg'lık kasa: CoolerMaster Cosmos 1000

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
0
Favori
5.578
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Coolermaster, zamanında oldukça popüler olan Stacker serisi bilgisayar kasalarının veliahtı olarak gördüğü kasası Cosmos 1000'i kullanıcıların beğenisine sundu. Çelik ve aliminyumdan imal edilen Cosmos 1000, 16.9kg 'lık boş ağırlığıyla bilgisayar kasasından çok para kasasına benziyor:) . Stacker'ı en popüler yapan özelliklerinden biri büyük olması ve montaj esnasında veya daha sonra kasa içerisine birşeyler söküp taktığınızda sağladığı kolaylıktı. Cosmos 1000 ise bunu biraz daha ileri taşıyıp rahat montaj ve kullanımın yanında ses ve titreşim izolasyonu konusunda eşsiz özellikleri bünyesinde barındırıyor.

(resimler vr-zone.com'dan alınmıştır)

Cosmos 1000, gümüş rengi gövdeye ve siyah çerçeveye sahip. Kasanın tek rengi bulunmakta. (W) 266 x (H) 598 x (D)628 mm boyutlarındaki kasa aliminyum görüntüsüne rağmen aslında büyük bir bölümü çelikten imal edilmiş. Kullanılan metal çelik olduğu için kasanın boş ağırlığı 16.9kg, kutulu hali ise 18.9kg. Eğer bu kasa ile lan partylere gitmeyi planlıyorsanız günde birkaç saatinizi spor salonunda geçirmenizde fayda var zira kasanın içi dolu oluğu zaman 20kg'a rahatlıkla ulaşacaktır. Stacker'ın aksine Cosmosda BTX desteği yok, zaten gerek de yok. Intel bile BTX'den vazgeçmiş durumda. Kasada ATX ve E-ATX anakart desteği mevcut. Genişleme olarak Cosmos ön tarafta 5 adet 5.25", iç tarafta ise 6 adet 3.5" genişleme yuvası bulunduruyor. 5.25" 'lik yuvalardan birini de 3.5" 'lik floppy veya kart okuyucu gibi ürünler için dönüştürücü ile kullanmak mümkün.

Cosmos'un bütün düğme ve giriş-çıkış paneli kasanın üstünde bulunuyor. Ön panelde giriş çıkış noktaları olarak 4 adet USB 2.0 portu, 1 adet firewire, 1 e-SATA, kulaklık ve mikrofon girişleri yer alıyor. Power ve reset düğmeleri de burada yer almakta. Bu giriş çıkış bölümünün arkasındaki plastik kapak sökülebiliyor. Bu bölmenin altında 2 adet 120mm'lik fan yer almakta. Bu fanlar oldukça sessiz. 1200 devir/dakikada sadece 17dBa ses çıkarıyorlar. Üst kapağın sökülmesinin asıl amacı su soğutma kullanıcıları için. Bu bölmeye 14cm genişliğinde ve 30 cm uzunluğunda bir radyatör koyup bunu çok etkili ve bir o kadar da toplu bir şekilde kullanmak mümkün. Eğer radyatörünüz bu bölmeye sığmıyor veya harici bir su soğutma kullanıyorsanız Coolermaster'ın sizler içinde bir süprizi var. Arka egzost fanının hemen üstünde 2 adet hortum delik yeri bulunuyor. Buralardan hortumlarınızı geçirerek dış ünite ile bağlantı kuruyorsunuz.

Coolermaster Cosmos'un kutusunda bir adet hava tüneli de yer alıyor. Bu hava tüneliyle sabit disk bölmesindeki fanın çektiği havayı kart yuvasındaki bileşenler üzerinden geçirerek dışarı atabiliyorsunuz. Yanlız burada bir not belirtelim, sabit disk fanı opsiyonel olarak sunuluyor. Ama disklerin yerleşimini göz önünde bulundurursanız fanla soğutulmaları gerektiğini farkedeceksiniz çünkü disk kızakları birbirlerine çok yakın konumlandırılmışlar. Disk kızaklarından bahsetmişken, bu kızakların 6sı da titreşim azaltan lastik tamponlara sahip, ayrıca kasa içerisindeki sesin dışarıya oldukça az çıkması için yan kapağın büyük bir bölümü sesi izole eden bir materyal ile kaplanmış durumda.

Cosmos'un alt tafarında, sabit disklerin hemen yanında hava giriş noktası bulunuyor. Bu girişin sol tarafına doğru ise güç kaynağı fanının rahat hava alabilmesi için gerekli boşluk yer almakta. Bu fan açıklıklarından yerdeki toz içeri çekilmesin diye iki açıklıkta da sünger bulunuyor. Tabi bu süngerlerin düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Sonuç olarak Cosmos 1000, oldukça etkileyici bir kasa. Eğer kasanızı fazla taşımıyor ve kaliteli bir kasa için yüksek miktarları ödeyebilirseniz Cosmos 1000 sizin için iyi bir tercih olacaktır.

Sayfanın Linki : http://www.vr-zone.com/articles/Coolermaster_Cosmos_1000_Chassis/5176-1.html

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• cok bizel bir kasa ozellikler super ama
    keske eski stacker lari duzeltseler ben bu kasanin goruntusunu ve seklini begenmedim
  • Az da olsa G5'i anımsattı bana. Nisan ayında Cebitte gösterilmişti, baya uzun sürmüş çıkışı.
  • Donanım haber farkı ile sabah akşam saat gözetmeksizin editörlerimiz iş başında. Eline sağlık Ender
  • bu arada haber icin tessekurler
  • stackerda hafifti buda hafif olmuş
  • valla bilmiyorum stacker a millet takoz falan diyor diyor ama
    bilmiyorum ben seklini cok begeniyorum ve cok guzel
    hem istedigin gibi modlarsin da :D

yane param olsa 1 tane daha alacam :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mad_Wolf -- 12 Eylül 2007; 8:51:40 >
  • Kasa bir defa kuruluyor daha sonra bulunduğu yerde sabit kalıyor. Nereye koyduysanız orada kullanmak zorundasınız
  • yok be fatih :D
    bazilari kasalari kopek misali dolastirmaya gidiyor
    veya bazilari dumble olarak kullaniyor herhalde
  • gayet güzel kasaya benzyior
  • Coolermaster, zamanında oldukça popüler olan Stacker serisi bilgisayar Kasalarının veliahtı olarak gördüğü kasası Cosmos 1000''i kullanıcıların beğenisine sundu. Çelik ve aliminyumdan imal edilen Cosmos 1000, 16.9kg ''lık boş ağırlığıyla

bilgisayar kasasından çok para kasasına benziyor:) .

17KG benim 3te 1 ağırlığım

• Mühendislik aynı zamanda optimizasyon olayıdır. En iyiyi ne makul malzeme ile yaparsın.
    Yoksa araba tekerlekleri 50 m çapında, asansör halatı 0.5m çapında, uçak kanadı 1 km falan olurdu.

Bu da bence ona benzemiş. Bence gereksiz.

Ayrıca tasarım olarak bazı problemler çıkarabilir.fanlardan çıkan hava üstteki eksozlardan o kadar
    da rahatlıkla çıkmaz.

Hmm dikkat ettim de kulplar dışa açık. Demek ki tek başına taşınamaz.
    En az iki kişi tutsun diye dışa dönük yapmışlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yimmasabi -- 12 Eylül 2007; 9:50:05 >
  • stacker kullandım mükemmel bir kasaydı sanırım buda çok güzel bir kasa
    bakalım bekleyip göreceğiz
  • quote:

Orjinalden alıntı: fatiharikan

Kasa bir defa kuruluyor daha sonra bulunduğu yerde sabit kalıyor. Nereye koyduysanız orada kullanmak zorundasınız

Şahsen aynı boyutlara sahip TT Kandalf kullanıyorum ve kasam full aliminyum ama ağırlık olarak bunun ağırlığının yarısından daha hafif...Parmağınızla hareket ettirebiliyorsunuz...Bu kasanın dolu halini yer değiştirirken aman bel fıtığı olmayın....
  • benımde kasam coolermaster bu marka bana pek ıyı gelmedı ve suan resımlerde gordugum kasada cok tıpsız olmus ve baksanıza usb gırıslerı flan nerde..
  • fiyatı nedir acaba boyutları çok iyi
  • quote:

Orjinalden alıntı: sewger

fiyatı nedir acaba boyutları çok iyi

+1
    bide radyotor yerını cok ıı dusunmusler acaba tt hazır 735 745 serısının radyotorlerı ıle uyumluluk problemı varmı oranın
  • Ülkemizde bulunmayan ürünlerin tanıtımı moralimizi bozuyor... :(
    Vega ve Firebal gibi firmalarda yüksek fiyat politikalarıyla tekelcilik oynuyor.
    Haber için teşekkürler...
  • Süper Bişi Bu Ya saol Paylaşım için
  • bu kasa coktan newegg'de satışa cıktı.ve fiyatı 200$ kadar.diğer yeni nesil kasalara gore uygun yani.bakalım tr'ye gelirse ne olacak.
    buyrun hatta
    http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16811119138
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.