Şimdi Ara

17000 ikinci el tavsiyesi--anlayanlardan

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
2.270
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Başlıkta belirttiğim gibi 17.000 liralık bütçeyle araba arıyorum, ilk arabam olacağı için çok fazla bilgi sahibi değilim lakin 15 gündür forumdaki yazılanların çoğunu da okudum diyebilirim. Almak istediğim araçta aradığım özelliklerin başında güvenlik ve maliyet gelmekte. Hzılanması, 300 yapması, yanar dönerli ses sistemi olması falan daha sonraları geliyor.

Okuduğum başlıklarda öylesine fanatiklik var ki volvo s40 başlığını okuyorum tamam bu diyorum, citroen c3 başlığına bakıyorum hay aksi bunu neden görmemişim diyorum, getz, honda, hyundai derken kafam çorba oldu onun için bu işten gerçekten anlayanların tavsiyesine ihtiyacım var.

Fazla uzatmadan, gönlümde volvo s40 1.8 yatıyor ama yakıt masrafı, pahalı ve zor bulunan servis ücreti gözümü korkutuyor. Küçük araçlara yöneliyorum maddi olarak bu sefer de güven duygusunu alamıyorum. Sizce nasıl bir tercih yapmayalıyım, bana ne önerirsiniz?

• Opel grubuna bakabilirsiniz.Astra veya vectra makul bakım fiyatları vardır.Eski kasa golf de olabilir.
  • Alabileceğin en yüksek modelli en çok tutulan ve en düşük kilometreli aracı sen bul bence. Volvoyu falan boşverip Türkiye'de tutulan araçlara yönelmeni şiddetle tavsiye ederim. Volvoya asla kötü araba demem ancak 21 e alıp da 25 masraf yapan tanıdığım var etrafımda :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: colibaly

Alabileceğin en yüksek modelli en çok tutulan ve en düşük kilometreli aracı sen bul bence. Volvoyu falan boşverip Türkiye'de tutulan araçlara yönelmeni şiddetle tavsiye ederim. Volvoya asla kötü araba demem ancak 21 e alıp da 25 masraf yapan tanıdığım var etrafımda :D
    @dogukan21
    teşekkür ederim, tavsiyelerinizi incelemeye başlayacağım özellikle önerdiğiniz bir model varsa incelemek isterim.

@colibaly
    teşekkür ederim, 21'e 25 ne hocam öyle sizin tavsiyeniz nedir peki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dogukan21

Opel grubuna bakabilirsiniz.Astra veya vectra makul bakım fiyatları vardır.Eski kasa golf de olabilir.
    Hocam öncelikle sabit gelirli ve arabaya aylık olarak ayırabileceğiniz bütçenin kısıtlı olduğunu düşünerek konuşuyorum. 17.000 Tl ye gidip yaşlı avrupalılardan alabilirsiniz ama başınız yedek parça konusunda ve bakım konusunda ağrıyacaktır. Eski bir A4 ile yeni bir A4 servise girdiğinde maliyetleri aşağı yukarı aynı çıkar. Belki eski A4 daha maliyetlidir. Mühim olan aracı almak değil, aracı yürütebilmektir.

Motoru dizel olsa güzel olurdu ama dizeller bir süre sonra bakım olarak oldukça zor ve pahalı duruma geliyorlar. Hali ile benzinli-lpgli araçlara yönelmekte fayda var.

Aklıma ilk gelen araç Clio, ama clio da pek bir takoz dediğinizi duyar gibiyim :) Evet, öyledir ama başınızı en az ağrıtacak olan araçlardan birisidir. O olmadı ise eski kasa Astra bakın derim. Opel oldukça dayanıklıdır, kendi Vectra tecrübeme dayanarak sizi çoook uzun kilometrelerce götürür derim. Astra da olmazsa 8 valfli hitler motoruna sahip olan golfleri düşünebilirsiniz. Bu motor lpg ile uyumludur ve başınızı ağrıtmaz. Ama yedek parça fiyatları ve bakımı Astraya göre daha tuzlu olabilir.

3. ihtimal olarak Civic önerebilirim. Astra'ya kıyasla kullanımı daha yumuşak, sizi yormayacak bir araçtır. 2. eli ise fena değildir, tutuluyor yani:) Otomatik olanlarını da bulabilirsiniz ama servise gösterip alın derim. Çünkü 2. el otoda otomatik vites ve dizel motora dikkat etmek gerekir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kalavun

Hocam öncelikle sabit gelirli ve arabaya aylık olarak ayırabileceğiniz bütçenin kısıtlı olduğunu düşünerek konuşuyorum. 17.000 Tl ye gidip yaşlı avrupalılardan alabilirsiniz ama başınız yedek parça konusunda ve bakım konusunda ağrıyacaktır. Eski bir A4 ile yeni bir A4 servise girdiğinde maliyetleri aşağı yukarı aynı çıkar. Belki eski A4 daha maliyetlidir. Mühim olan aracı almak değil, aracı yürütebilmektir.

Motoru dizel olsa güzel olurdu ama dizeller bir süre sonra bakım olarak oldukça zor ve pahalı duruma geliyorlar. Hali ile benzinli-lpgli araçlara yönelmekte fayda var.

Aklıma ilk gelen araç Clio, ama clio da pek bir takoz dediğinizi duyar gibiyim :) Evet, öyledir ama başınızı en az ağrıtacak olan araçlardan birisidir. O olmadı ise eski kasa Astra bakın derim. Opel oldukça dayanıklıdır, kendi Vectra tecrübeme dayanarak sizi çoook uzun kilometrelerce götürür derim. Astra da olmazsa 8 valfli hitler motoruna sahip olan golfleri düşünebilirsiniz. Bu motor lpg ile uyumludur ve başınızı ağrıtmaz. Ama yedek parça fiyatları ve bakımı Astraya göre daha tuzlu olabilir.

3. ihtimal olarak Civic önerebilirim. Astra'ya kıyasla kullanımı daha yumuşak, sizi yormayacak bir araçtır. 2. eli ise fena değildir, tutuluyor yani:) Otomatik olanlarını da bulabilirsiniz ama servise gösterip alın derim. Çünkü 2. el otoda otomatik vites ve dizel motora dikkat etmek gerekir.

Alıntıları Göster
    17 bine en güzel 1.4 enjoy veya 1.3 cdti corsa alınır.ayrıca mitsubishi colt invite olanlara bak derim.getz geç yaramaz.volvo sorun çıkarır ve parçası pahalıdır.vectra ya da bulursan temiz astrada olabilirki o fiyatlara ancak eski kasaları alırsın.dediğim gibi corsa

• quote:

Alıntıları Göster
    @Kalavun
    Hocam teşekkür ederim, sanki beni tanıyan yanımda sohbet eden birisini gibi yazmışınız çok hoşuma gitti ve dedikleriniz de çok mantıklı. Yakıt olarak LPG tercih olacak gibi öngörünüz üzere. Çekik gözlü sanayi hakkında çok fazla bilgim yok açıkçası pek ilgilenmedim şimdiye dek ama bundan sonra onları da incelemem gerekecek demek ki.

@666
    Hocam teşekkür ederim, bir anda soğudum yahu yazdıklarınızı okuyunca :) işin şakası bir yana dediğiniz gibi sorunları bayağı okudum aklımı karıştıran nokta da bu oldu diyebilirim, dediğiniz modelleri de listeye alalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hooper -- 29 Kasım 2011; 12:39:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hooper
    @colibaly

Hocam benden araba tavsiyesi istemişsin. Benim tavsiyem nacizane sadece ülkemiz için düşündüğümde; Fiat, Renault, Opel, WV, Ford olur. İsveç'te yaşasaydım tabiki Volvo olurdu :) Bunların içinde de sınırlı bütçeyle yüksek modele çıkmak istersek en uygunu Fiat gibi duruyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: colibaly

quote:

@colibaly

Hocam benden araba tavsiyesi istemişsin. Benim tavsiyem nacizane sadece ülkemiz için düşündüğümde; Fiat, Renault, Opel, WV, Ford olur. İsveç'te yaşasaydım tabiki Volvo olurdu :) Bunların içinde de sınırlı bütçeyle yüksek modele çıkmak istersek en uygunu Fiat gibi duruyor.

Alıntıları Göster
    @colibaly

hocam fiat, renault gibi araçlar belirlediğim kriterler doğrultusunda tercihlerim arasında yer almıyor malesef, özellikle güvenlik anlamında. Ama dediğiniz gibi Opel, Wv ve ford tercih edilebilir seçenekler arasında listemde sadece modeller hakkında kararsızım

• quote:

@colibaly

hocam fiat, renault gibi araçlar belirlediğim kriterler doğrultusunda tercihlerim arasında yer almıyor malesef, özellikle güvenlik anlamında. Ama dediğiniz gibi Opel, Wv ve ford tercih edilebilir seçenekler arasında listemde sadece modeller hakkında kararsızım

Alıntıları Göster
    Uzakdoğu markalarına bakmakta fayda var. Bence 2000 model Astra yerine linkte verilen araç gibi bir araç bakmanız faydanıza olurdu. Hem siz hem aileniz rahat edersiniz diye düşünüyorum. Olur da bu tip bir araç alırsanız bana da dua edin

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-nissan-2006-model-nissan-almeraa-62770110/detay/

Edit: Sadece marka model örneklemek içindir. yoksa gidip linkteki komple boyalı aracı alın demiyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kalavun -- 29 Kasım 2011; 13:42:17 >

• quote:

@colibaly

Eğer Ford'a okey dersen Fiesta veya Fusion'a bakabilirsin o zaman. Güvenlik ön plandaysa o zaman model düşürüp klasman yükseltmeniz gerekecek. O zaman da sanayi yollarını çok aşındırırsınız gibi geliyor bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi colibaly -- 29 Kasım 2011; 13:47:42 >
  • quote:

@colibaly

Alıntıları Göster
    Fiyata ve kriterlerine göre Japon+lpg, Primera, Carisma, 626, Carina, Avensis bakın derim.
  • quote:

@colibaly

Alıntıları Göster
    Hocam güvenlik vs bunları geçeceksin ya da arabaya binemeyeceksin.Bütçen yüksek olsa daha farklı oneriler yapabilrdik ama sıfır arabaların fiyatları makul.

İlk olarak ucuz araba dusundugun için bu parayı zar zor denkleştirdiğin düşünerek masrafsız genç yaşta bir araba almanı öneririm.Eski araba ne kadar kaliteli olsa da ben bindiğimde bana çok zayıf geliyor.

Ben arabamı çok seviyorum.2001 ve altı arabalara bindiğimde çok çok eski geliyor.C3 teki yol bilgisayarı ,donanımı o arabalarda bulamıyorum.

Bunlar da onemli degilse genc yasta temiz bir arab bak.Markası modeli çok onemli değil.Araba sorunsuz getirsin götürsün.SOnra satıp yenilersin.

Kendimi anlatayım.Arabamı 18000 Tl ye aldım.Aynı ayarda arkadaşım 2001 astra aldı.Arabaya tüp taktırdı, sıkıntı yaşadı.

Bense canavar gibi 2 senedir biniyorum.Yakıt olarak şehir içinde 18-20 kurusu geçmiyor.Sorun çıkarmadı.Bas git istediğin yere.Ama lüks araban olsun evde yatsın dersen o ayrı.

Bence araba önce A noktasından B noktasına gitmek için alınır daha sonra yenilersin.

Her marka olur dedim yeterki yeni olsun , c3 , albea , getz ,dacia vs

• quote:

Orijinalden alıntı: sevozgur

Hocam güvenlik vs bunları geçeceksin ya da arabaya binemeyeceksin.Bütçen yüksek olsa daha farklı oneriler yapabilrdik ama sıfır arabaların fiyatları makul.

İlk olarak ucuz araba dusundugun için bu parayı zar zor denkleştirdiğin düşünerek masrafsız genç yaşta bir araba almanı öneririm.Eski araba ne kadar kaliteli olsa da ben bindiğimde bana çok zayıf geliyor.

Ben arabamı çok seviyorum.2001 ve altı arabalara bindiğimde çok çok eski geliyor.C3 teki yol bilgisayarı ,donanımı o arabalarda bulamıyorum.

Bunlar da onemli degilse genc yasta temiz bir arab bak.Markası modeli çok onemli değil.Araba sorunsuz getirsin götürsün.SOnra satıp yenilersin.

Kendimi anlatayım.Arabamı 18000 Tl ye aldım.Aynı ayarda arkadaşım 2001 astra aldı.Arabaya tüp taktırdı, sıkıntı yaşadı.

Bense canavar gibi 2 senedir biniyorum.Yakıt olarak şehir içinde 18-20 kurusu geçmiyor.Sorun çıkarmadı.Bas git istediğin yere.Ama lüks araban olsun evde yatsın dersen o ayrı.

Bence araba önce A noktasından B noktasına gitmek için alınır daha sonra yenilersin.

Her marka olur dedim yeterki yeni olsun , c3 , albea , getz ,dacia vs

Alıntıları Göster
    @Kalavun

Hocam bakacağım artık illa ki, olursa da çok dua ederim emin olun :)

@colibaly

Hocam haklısın boş yere sanayi yollarına gerek yok şimdilik

@engişdene

Tavsiye eden ikinci kişi olmanız buraya da artık ağırlık vermeme sebep olacaktır, teşekkür ederim.

@gurgenli

hocam teşekkür ederim, ilk cümlenize katılmıyorum belirteyim bunu içerisinde sevdiklerinizi taşıyacaksanız güvenlik ön planda olmalı diye düşünmekteyim. Ancak diğer dedikleriniz de haklısınız yeni modellere bakmak lazım ilk araç için sonrası için hedef büyütebiliriz

• quote:

@Kalavun

Hocam bakacağım artık illa ki, olursa da çok dua ederim emin olun :)

@colibaly

Hocam haklısın boş yere sanayi yollarına gerek yok şimdilik

@engişdene

Tavsiye eden ikinci kişi olmanız buraya da artık ağırlık vermeme sebep olacaktır, teşekkür ederim.

@gurgenli

hocam teşekkür ederim, ilk cümlenize katılmıyorum belirteyim bunu içerisinde sevdiklerinizi taşıyacaksanız güvenlik ön planda olmalı diye düşünmekteyim. Ancak diğer dedikleriniz de haklısınız yeni modellere bakmak lazım ilk araç için sonrası için hedef büyütebiliriz

Alıntıları Göster
    İlk başda dediğim gibi, opel size uygun araç olacaktır.

vectra b kasa 2002-2002 aynı şekilde astra 2000-2002 inceleyebilirsiniz.Lpg ile de oldukça uyumlu araçlardır.Temizi olursa tadından yenmez...

• quote:

Orijinalden alıntı: dogukan21

İlk başda dediğim gibi, opel size uygun araç olacaktır.

vectra b kasa 2002-2002 aynı şekilde astra 2000-2002 inceleyebilirsiniz.Lpg ile de oldukça uyumlu araçlardır.Temizi olursa tadından yenmez...

Alıntıları Göster
    opel alternatiflerinin yanına golf IV leri sıkıştırabilirsin derim. bir S40 kadar büyük olmasada güven telkini açısından seni tatmin eder herhalde. örnekteki gibi

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-the-garage-dan-volkswagen-golf-1-6-comfortline-63963894/detay/#

yorulmamış bir motor bulmak şart.

• quote:

Orijinalden alıntı: cabalar

opel alternatiflerinin yanına golf IV leri sıkıştırabilirsin derim. bir S40 kadar büyük olmasada güven telkini açısından seni tatmin eder herhalde. örnekteki gibi

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-the-garage-dan-volkswagen-golf-1-6-comfortline-63963894/detay/#

Alıntıları Göster
    sedan , coupe , sw , apaçi arabaları gibi takıntıların yoksa efendi gibi kullanıcaksan şık ve yeni bir araba istiyorsan 2006 ve üzeri bir chevrolet lacetti alabilirsin! o paraya alabileceğin en iyi araç ben çok araştırdım emin olabilirsin. Hatta sana bir örnekle açıklayayım...

İnsanlar bu paraya 100.000 i geçmiş 2000 2002 model araba alıyorken sen 2006 2005 model motor kapağı açılmamış bir araba alırsın ;)
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-chevrolet-2005-kazasiz-full-chevrolet-lacetti-cdx-65749649/detay/

• quote:

Orijinalden alıntı: cabalar

Alıntıları Göster
    @dogukan21

hocam teşekkür ederim, bakıyorum önerilerinize dediğiniz gibi Lpg ile de çok hoş oluyor gibi.

@cabalar

hocam teşekkür ederim, Wv tercihler arasında vardı golf, polo bakınıyorum, passatlara pek bulaşma denildi sizce durum nedir?

• quote:

@dogukan21

hocam teşekkür ederim, bakıyorum önerilerinize dediğiniz gibi Lpg ile de çok hoş oluyor gibi.

@cabalar

hocam teşekkür ederim, Wv tercihler arasında vardı golf, polo bakınıyorum, passatlara pek bulaşma denildi sizce durum nedir?

Alıntıları Göster
    Hocam yukarıda bahsettiğimiz gibi, yaşlı alman arabalarından uzak durman iyi olur :) Servisi geçtim, dışarda bile yaptırsan, iyi kullanılmamış bir passat sana her ay bir kaç yüz tl harcatır. çocuk okutur gibi sanayide aracı okutursunuz :)) 2004 model bir passatı olan arkadaşım her ay ''600 TL'' veriyordu. Dışardan bakınca araba diri ve çok albenili idi ama aldığı adam biraz genç tayfadan olunca arabayı oldukça örselemişti. 2. elde bahsettiğiniz aralıkta temiz passat bulmak imkansız.

Yine yukarı dönelim, Ya Astra bakın, 100 km'ye kadar ecotech oldukça tutumludur. 100 km/s üstü hızlarda ne var ne yok içer ama :) Golf ise 17-18K gibi fiyatlara bulunur. Eski 8 valfli motor lpg ile tam uyumludur. ama benzinli motor yüksek devir çevirir ve çok yakar. alınacaksa lpg ile kullanılmalıdır. Bence ya Astra alın ya da Golf alın. Anladığım kadarı ile biraz da ele gelir bir marka istiyorsunuz. Ondan dolayı japonları es geçtiniz :)

Son mesajım olsun, zira kendi eli ile zarara girene acınmaz derler. Eski büyük almanlardan, volvolardan, pejolardan uzak durun Hocam :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kalavun -- 29 Kasım 2011; 17:04:25 >

• quote:

Hocam yukarıda bahsettiğimiz gibi, yaşlı alman arabalarından uzak durman iyi olur :) Servisi geçtim, dışarda bile yaptırsan, iyi kullanılmamış bir passat sana her ay bir kaç yüz tl harcatır. çocuk okutur gibi sanayide aracı okutursunuz :)) 2004 model bir passatı olan arkadaşım her ay ''600 TL'' veriyordu. Dışardan bakınca araba diri ve çok albenili idi ama aldığı adam biraz genç tayfadan olunca arabayı oldukça örselemişti. 2. elde bahsettiğiniz aralıkta temiz passat bulmak imkansız.

Yine yukarı dönelim, Ya Astra bakın, 100 km'ye kadar ecotech oldukça tutumludur. 100 km/s üstü hızlarda ne var ne yok içer ama :) Golf ise 17-18K gibi fiyatlara bulunur. Eski 8 valfli motor lpg ile tam uyumludur. ama benzinli motor yüksek devir çevirir ve çok yakar. alınacaksa lpg ile kullanılmalıdır. Bence ya Astra alın ya da Golf alın. Anladığım kadarı ile biraz da ele gelir bir marka istiyorsunuz. Ondan dolayı japonları es geçtiniz :)

Son mesajım olsun, zira kendi eli ile zarara girene acınmaz derler. Eski büyük almanlardan, volvolardan, pejolardan uzak durun Hocam :)

Alıntıları Göster
    @Kalavrun

hocam Allah razı olsun, kulağıma küpe olacak bunlar emin olun :) artık japonlar daha önplanda :)

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.