Şimdi Ara

157 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasıyla ilgili THY'den açıklama geldi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
104
Cevap
0
Favori
5.832
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • thy filosunda bu 737 max lardan kaç tane var acaba bilen var mı?
  • Cnnturk te 11 adet var dedi, yetkililer Boeing ile görüşüyormuş.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Akşam haberlerinde cnnturk 11 adet var dedi ama yanlış bilgimi acaba

• bende kabin memuruyum , olay belki pilotaj hatası olabilir . kara kutuyu beklemek lazım
    737 , 738 739 max serileri güzel uçaklar aslında kamyona benzetiriz airbusın gitmediği inemediği her havalimanına iner kalkar milletin bahsettiği kadarda kötü bir uçak değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nothingtodeclare -- 11 Mart 2019; 20:45:18 >
  • 11 adet var hepsi TC-L.. kuyruk adıyla tescillidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nothingtodeclare -- 11 Mart 2019; 20:43:32 >
  • StByErdeM kullanıcısına yanıt
    Bu mevsimde 11 uçak yere indirilebilinir hocam. Ellerindeki 737 max sayısı bu.

Havacılık tarihi kanla yazılmıştır. Bu uçakta sıkıntı var gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amadeus99 -- 11 Mart 2019; 20:50:57 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • amadeus99 A kullanıcısına yanıt
    Hocam geçtiğimiz aylarda bile 1 tane uçak yere indirilmedi. Uçakların hepsi %70-80 doluluk üzerinde uçuyor, yıllık bakımları yapılanlar var. Bu uçaktan önce bir tane daha 737 max düşmüştü ama o uçağın uçuşa elverişli olmadığı ortaya çıktı. Uçuşa elverişli demek sertifikasyon süreçlerinin tamamlanmış olması, bakımlarının tam yapılmış olması, tüm kontrollerinin yapılarak uçuşa verilmesi demek. Ben uçaklarda sorun yok demiyorum ama var da diyemiyorum, ben sadece somut veri olmadan pat diye uçuşlarını kesemezsin diyorum. Boeing, Airbus vs adı kötüye çıkmasın diye bazı şeyleri saklayıp uçuşa devam edilsin zihniyetinde firmalar değiller.

• quote:

Orijinalden alıntı: StByErdeM

İşiniz gücünüz birilerine laf sokmak. Bir de bilmeden konuşuyosunuz. Birçok havayolu uçuştan çekiyormuş. Dünya üzerinde 737 Max ları uçuştan çeken bir tane bile havayolu yok. Sadece Çin sivil havacılık otoritesi talimat verdi diye Çin şirketleri mecburen uçuramıyor. Bir tane uçağın yere indirilmesinin hele hele THY gibi bir firmanın bir sürü uçağı yere indirmesinin maliyetini bilmeden boş yapmayın. Sağlam bir gerekçe olmadığı sürece öyle kararlar alamazsın
    Çok talihsiz bir açıklama.
    Şuan MAX 8 model uçakları uçuştan çeken 4 ülke var. Çin, Etiyopya, Cayman adaları ve Endonezya.
    Etiyopya havayollarının uçağı kalkıştan hemen sonra düştü. Ne tesadüftür ki daha 6 ay kadar önce aynı model Endonezya uçağı da kalkıştan hemen sonra düştü.
    Uçağın henüz 2. yılı ve 2. büyük ölümlü kaza, iki kaza da 6 ay içinde oldu, kurtulan yolcu yok, kazalarda benzer. Muhtemelen sensör arızası.

Biraz haberleri kurcalayınca :
    -
    -WSJ: Boeing, 737 MAX 8 ve MAX 9'daki potansiyel riskleri havayolu şirketlerine bildirmedi
    -Pek çok pilot, Endonezya'daki kazanın ardından motorun durmasını önleyen otomatik pilot sistemiyle sorun yaşadıklarını söylemişti. Pilotlar ayrıca sistemin uçağın burnunu aşağı çektiğini belirtmişti.
    - bu uçağın motorları bir önceki modelden daha öne ve daha yükseğe konumlandırılmış. bunun da uçağın dengesini etkilediği söyleniyor.
    - endonezya ulusal taşımacılık güvenliği komitesi, lion air'in ekim 2018'de düşen 610 sefer sayılı uçağında, stall uyarısı sensörlerinden birinin hatalı veriler gönderdiğini belirtmiş.
    - bu sensör ve sensörün bağlı olduğu yazılım bir önceki modelden daha farklı çalışmasına rağmen pilotlara bu konu ile ilgili bilgi verilmemiş.

Uçaklarını uçuştan çeken havayolları muhtemelen Boing'ten benzer sorunun yaşanmayacağı garantisini bekliyorlar.

Airbus tamam da boeing için şüpheliyim.

Zira daha önceki kaza ve bu kazanın sebebi aynı görünüyor ve bilgi notu bile geçilmemiş.

İkiside aynı şekilde kalkışta düşmüş. İkisi de stall. Üstelik bu seferki star üyesi hava yolu.

Risk almak gereksiz şu anda THY mevsim itibariyle 11 uçağı yerde tutabilir. Evet zor olur ama yapabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Drfalcon

These airlines, countries and agencies have grounded their MAX 8 aircraft until further notice:

Ethiopian Airlines
    Cayman Airways
    Indonesia (country-wide)
    Civil Aviation Administration of China

These airlines have MAX 8 jets in their fleet but have not grounded them:

American Airlines
    Southwest Airlines
    Norwegian Air
    SilkAir
    TUI Aviation
    Fiji Airways
    Icelandair
    Flydubai
    Westjet

THY’de MAX 8 versiyonu yok
    Var.

• deniz_sea kullanıcısına yanıt
    https://www.boeing.com/commercial/737max/#/customers

Evet bu listede THY’de var. Yukarıdaki yazıyı CNN International’dan almıştım, sanırım en fazla filosunda barındıran firmaları yazmışlar. 54 müşteride varmış.

• https://www.boeing.com/commercial/737max/#/customers

Evet bu listede THY’de var. Yukarıdaki yazıyı CNN International’dan almıştım, sanırım en fazla filosunda barındıran firmaları yazmışlar. 54 müşteride varmış. Önceki yorumumu dikkate almayın.

Sildim. Ağzım bozulmasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Black Heart Rebellion -- 11 Mart 2019; 21:42:55 >
  • Haddini bil! Suç bendeki sizler gibi ağzı bozuk seviyesiz, bilgisiz, lafı hep başka yerinden anlayan tiplere laf anlatmaya çalışıyorum. Klavye başından herşeyi çözüyosunuz maşallah. Sağdan soldan duyduğunuz veya okuduğunuz haberlerle gelip burada ahkam kesiyosunuz. Ben sektörün içinde olan biri olarak burada doğru yorumlarda bulunmaya çalışıyorum.

Beni önce iktidar yağcısı sonra boeing savunucusu gibi göstermeye çalışıyosunuz. Şuan resmi olarak şüphe üzerine Çin sivil havacılık otoritesi uçuşları kesti ve birkez daha söylüyorum ben uçaklarda sıkıntı yok demiyorum ama var da demiyorum. Belki de gerçekten uçaklarda sıkıntı olduğu ortaya çıkacak ama bütün uçuşları kesmeyi gerektirecek somut veri yok diyorum.

Şunu da unutmayın herhangi bir haber sitesinde okuduğunuz her haber gerçek değildir. Türkiye nin en büyük havacılık haber sitelerinden birinin bile defalarca skandal haberlerine şahit olduk.

• Bu uçaklarda boeing in yeni geliştirdiği Maneuvering characteristics augmentation system (MCAS) isimli anti-stall(perdövites) koruma sistemi mevcut. Sistem kısaca uçak hücum açısı(angel of attack) sensörlerinden burnunun uçağın havada tutunamayacağı kadar fazla kalktığı ile ilgili uyarı alınca kontrolleri pilotlardan alıp burnu aşağı veriyor ve gazı artırıyor. Sensör hatalı veri iletirse normal giden uçak birden burun aşağı pike yaparak dalışa geçiyor ve pilotların da düzeltmelerine imkan vermiyor. Tabii ki Boeing firması MCAS sistemini keyfi olarak bu uçaklara monte etmedi, uçaklarda yeni motorlar ve konumlarıyla alakalı oluşan yukarı bir dönme etkisinin olduğu ve sistemin de o etkiyi bertaraf etmek için geliştirildiği konuşuluyor.

157 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasıyla ilgili THY'den açıklama geldi

Şu parçanın ben beş ay içinde aynı modelde iki kez bozulacağını sanmıyorum, bence sorun MCAS sisteminin kendisinde.

• Bu konuda bana cevap veren sadece sen değilsin, bu mesajınla sazanlık ve zibidilik yapan asıl kişi sensin.

Söylediklerimi anlayabilecek seviyede olan insan sayısı az olduğundan bu konuya bir daha cevap yazmayacağım. Thy yi, beni, ülkemizi gömmeye ve birbirinizi artılamaya devam edebilirsiniz.

• quxall Q kullanıcısına yanıt
    işi bilen nasılda kendini belli ediyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fluox

İşim sebebi ile sık sık uçak yolculuğu yapıyorum, şirket boeing alınca (tesadüfen) tüylerim diken diken oluyor.Airbus gibi güvenli değil, sırf kabin içerisindeki ses bile insanı korkutuyor.

Kendim uçak bileti aldığımda airbus kovalıyorum fiyatına bakmaksızın.
    Net şekilde Firmalardan birini gömmek doğru olmaz. Her ikiside güzel ürünler çıkaran dev sirketler.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.