Şimdi Ara

15 Yıl Sonra Açılan Tabut (Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
2
Favori
1.730
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşının bulunduğu tabut 10 Kasım 1953'te Anıtkabir'e naklinden bir gün önce açıldı. Ulu önderin yüzü, yapılan tahnit işleminin başarısı nedeniyle vefatından 15 yıl sonra bile hasta yatağında sanki uyuyormuş gibi duruyordu

  Atatürk'ün naaşı, Anıtkabir'deki ebedi istirahatgahine nakli öncesinde Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabirde tutuldu. Naaş, 10 Kasım 1953'te Anıtkabir'e törenle nakledildi. Ali Güler'in Sarı Paşa - İnsan Atatürk kitabında yer verilen bilgiye göre, Profesör Kamile Şevki Mutlu, Atatürk'ün Anıtkabir'e naklinden önce tabutunun açılması anını şöyle anlattı:

  "Yüksek Sanat Okulu grubundan gül ağacı tabutun kapağını açmalarını rica ediyorum. Ne çevik ve enerjik bir çalışma. Vidaların sökülmesi dakika sürmüyor. Eşimin ve öbürlerinin yardımıyla katafalka çıkıyorum. Gül ağacı tabut içinde her yanı lehimli galvaniz tabut görünüyor. Bunun kapağının yalnız üç kenarında lehimin sökülmesini istiyorum. Bu da hemen yerine getiriliyor. Lehimi sökülmeyen kenarın da dışa çevrilerek kapağın açılmasıyla derin bir rahatlığa kavuşuyorum. Duyduğum rahatlığın nedeni naaş ile galvaniz tabut arasındaki boşlukları silme dolduran ince tahta tozunun ıpıslak oluşu ve koruyucu eriyikteki şimik maddelerin kokusunu almış olmam coşkum artıyor. Demek Ata'nın fizik varlığını hiç bozulmamış olarak yaşamının sona erdiği anda nasılsa öylece görebileceğim. Oysa kulaklarımıza ne söylentiler gelmişti.
  Konservasion iyi yapılmamış. Çürüyüp bozulma sonucu meydana gelen fazlarla tabut patlamış, nöbetçi er kokusundan bayılmış ve daha neler...

  Meclis Başkanı Ata'nın yüzünü görünce bayıldı
  Bu dedikodulardan yıllarca bir doktor ve bir patalog olarak nasıl üzülmüşüm. Şimdi ise şu ıslak tahta tozu ve şimik maddelerin özel kokuları bana her işin yolunda yapılmış olduğunu kesin olarak haber veriyordu. Tahta tozu tabutun ayak yönüne doğru toplandı. Naaş kahverengi muşamba ile sarılı olarak göründü. Yüzünü örten ıslak pamuk kitlesi kaldırılınca Ata'nın heykel gibi duran yüzü ile karşılaştım. Ata ve eseri bir an birbirimize bakıştık sanki... Uzun sarı saçlarından ince bir tutam sol göz kapağının üstüne düşmüş. Ata sanki yıllarca önce Dolmabahçe Sarayı'ndaki hasta yatağında uyuyor... Ağzımdan hemen şu sözler döküldü: bu konservasyonu Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nin eski hocalarından Profesör Lütfi Aksu yapmıştı, kendisi de iki yıl önce öldü, nur içinde yatsın... Evet, ideal bir konservasyondu bu. Sayın hoca konservasyon eriğinden iki şişe doldurup ağızlarını lehimlemiş, üzerine yapıştırdığı etiketlerine eriğin kimyasal yapısını yazmayı bile unutmamış ve şişeleri Ata'nın koltuklarına yerleştirmişti. Başımı iki yana çevirdiğim zaman kimse nefes bile almıyor sandım. Aşağıda duran komite üyelerine (Yüzünü görmek ister misiniz?) dedim. Ansızın bir fısıltıyla karışan geri çekilir gibi bir hareket ve sonra yine derin sessizlik. Saygı duruşundaki subaylara varıncaya değin herkesin bir bir katafalka çıktığını, hele Meclis Başkanı Abdulhalik Renda'nın Ata'nın yüzü ile karşılaşır karşılaşmaz tabutun yanına yığıldığını unutmam... O sırada Doçent Cahit Özden elimi öpüyor ve coşkuyla (Hocam sağolun bana bu günü yaşattınız) diyor.
  Komite üyelerine naaşın tahta tabuta hemen o gün konulmasının sakıncalarını ve bu işin Anıtkabir'e götürme törenin yapılacağı ertesi sabahın erken saatlerine bırakılmasının bilimsel zorunluluğunu açıklıyorum. Numune Hastanesi'ne gönderdiğim Doktor Şerif Yazgan'a bir miktar fiksatör hazırlatıp galvaniz tabut içine ekliyoruz. Kapak yeniden lehimleniyor, üzerine gül ağacından tabut kapağını da koydurtuyorum ve oradan ayrılıyoruz."

  Kaynak:Milliyet  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ToLGa41 -- 10 Kasım 2013; 2:42:06 > • Teşekkürler hocam, çok teşekkürler.
 • quote:

  Orijinalden alıntı:    +

  Teşekkürler hocam, çok teşekkürler.

  Ben teşekkür ederim vakit ayırıp okuduğun için.
 • Teşekkürler...
 • güzel paylaşım
 • Tesekkurlet. Daha once de okumustum.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Daha önce okumuştum,şimdi de okudum.Paylaşım için teşekkürler

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Daha önce okumamıştım, teşekkürler.

  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
 • Okumuştum, daha önce. Teşekkürler

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Çok teşekkürler hocam. Bunu bilmiyordum.
 • Hergun ilaclaniyor diye biliyorum yada belli araliklarla

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • tabut açıldığı zaman fotoğrafı çekiliyor. 1-2 ay önce tarihin arka odası adlı programda murat bardakçı ( gazeteci ve tarihçi) fotoğraftan bahsetti. bi ara fotoğraf ellerine geçmiş gazetede yayınlayacaklarmış ama sonuçları kötü olabilir diye yayınlamamışlar. gerçek şu ki tahnit işlemi başarısız yapılmış arkadaşlar yani ceset bozulmuş. hatta gözlerinden biriyle ilgili şeylerden bahsetti ama ayrıntı vermedi. fotoğrafı internette bulamazsınız. ben de aradım bulamadım.

  ama tabi yok tabut patlamış bi asker ölmüş gibi şeyler yalan.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Barristan the Bold -- 10 Kasım 2013; 13:07:53 >
 • Var mı inanan

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: PaperMo0n

  quote:

  Orijinalden alıntı: ajajya

  Napak

  neyse

  ban yemeye gerek yok böyle insanlar için
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Silentmachine

  quote:

  Orijinalden alıntı: PaperMo0n

  quote:

  Orijinalden alıntı: ajajya

  Napak

  neyse

  ban yemeye gerek yok böyle insanlar için

  6 saat önce açıldı banım yoksa ben bilirdim ne yapacağımı
 • quote:

  Orijinalden alıntı: y u do dis

  Var mı inanan

  Peygamberlerin cesetleri çürümüyordu galiba
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Barristan the Bold

  tabut açıldığı zaman fotoğrafı çekiliyor. 1-2 ay önce tarihin arka odası adlı programda murat bardakçı ( gazeteci ve tarihçi) fotoğraftan bahsetti. bi ara fotoğraf ellerine geçmiş gazetede yayınlayacaklarmış ama sonuçları kötü olabilir diye yayınlamamışlar. gerçek şu ki tahnit işlemi başarısız yapılmış arkadaşlar yani ceset bozulmuş. hatta gözlerinden biriyle ilgili şeylerden bahsetti ama ayrıntı vermedi. fotoğrafı internette bulamazsınız. ben de aradım bulamadım.

  ama tabi yok tabut patlamış bi asker ölmüş gibi şeyler yalan.

  Merak ettim. Yayın tarihini yada ayını hatırlıyormusunuz izlemek isterim.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: PaperMo0n

  quote:

  Orijinalden alıntı: Silentmachine

  quote:

  Orijinalden alıntı: PaperMo0n

  quote:

  Orijinalden alıntı: ajajya

  Napak

  neyse

  ban yemeye gerek yok böyle insanlar için

  6 saat önce açıldı banım yoksa ben bilirdim ne yapacağımı

  boşver, odunu yonutunca bile mobilya oluyo böylelerden sap bile olmaz
 • quote:

  Orijinalden alıntı: ajajya

  Napak

  IQ seviyeni düşünerek bir şey demiyorum

  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.