Şimdi Ara

15 Bin Liraya Araba Alıcam yalnız Kredi ile sormak istediklerim Var Bakarmısınız_

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
9.137
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben konumu şöyle anlatayim özel bi şirkette güvenlik olarak işe giriyorum kısa bir sürede 1 milyara yakın bir gelirim olcak ailemle yaşıyorum..

Para biriktirirerek araba almak akıl karı değil bu zamanlarda bende birçok arkadaşım aldığı gibi taşıt kredisi alarak 15 bin kadar 36 48 ay taksitle ayda 450 500 lira gibi bi ödeme yapmak talebindeyim araştırdım baya bir bankayi en uygunu garanti ve finans bank gibi sanırım pek araştırdım denilmez ama yinede bi göz gezdirdim sonuç olarak garanti bankasının şartlari araç rehinli olarak gözükülüyor ve bi durumda araç kefil gözüküyo ayrı bir kefile gerek kalmıyor ben bu çalışdığım yerden maaş bodrusu ile kredi talebinde bulunduğumda kabul edilirmi bi sorun olurmu tavsiye edermisiniz 1.49 faizi var sizce ne yapmalıyım bi karar veremedim 48 ay ayda 500 lira vererek ödeme yapmak için uygunumun sizce napim yardımci olan herkese şimdiden tesekkürler

• borclanarak mal sahibi olunur görüşündeyim eğer benim gibi para biriktiremiyosan...borcun olunca mecbur kenara para koyuyosun... hangikredi.com a girerek en uygun kredi veren bankayı bulabilirsin.... borcun bitincede tekrar üstüne kredi çekerek modelde yükseltebilirsin...
  • 2. el araçlara taşıt kredisi veriliyor mu?
  • Veriyolar bütün bankalara bakdım 2.el oto için kredi veriyolar kefil oto oluyor başka kefil gerekmiyor araç rehinli gözükcek kredi bitene kdr sonrası tamamiyle araç bana ait bence cok mantıklı sizler neler diyosunuz napim bu işi yapan bana biraz anlatsa cok iyi olcak
  • Arkadaşlar yardımcı olabilecek arkadaşların yardımını bekliyorum
  • bizde taksıtle aldık 24 ay cok sükür bitti bizim aylık taksıtler bıraz tuzluydu hepsini zamanında ödededık bu işler biraz rısklı ekonomık durumunuz el verıyorsa alın ama gıderlerınız fazlazsa hıc bankalara ugramayın
  • ailem yanında yaşadığımdan gider olmaz yemek su kira derdi yok ev geçindirme derdide yok aldığım maaş bana kalcak o nedenle düşünüyorum
  • kredi kullanımı için bankasına göre değişmekle birlikte,sürekli olarak min 6 ay yada 1 yıl boyunca aynı iş yerinden sigortanın yatması gerekiyor öncelikle..
    2. El araç kredisi de elbetteki var, kimi bankalar 5 kimi bankalarda en fazla 8 yaşına kadar olan aracı fonlar.. (daha yaşlı arabaların fonlanması yine özel müşteriler için yapılabilir veya ilgili bankanın genel müdürlüğünüden şubenin yapacağı talebe istinaden alınacak özel izinle)
    Aracın kasko bedelinin %70-75-80 ine kadarı için (yine bankaya göre değişiyor) kredi kullanabilirsiniz, (%100 fonlama özel müşteriler için yapılır) üzerini nakit olarak kendiniz tamamlamalısınız, yada o kısım içinde tüketici kredisi kullanabilirsiniz..

Şahsınız adına da şunu söyleyebilirim, aylık toplam gideriniz belgeleyebileceğiniz aylık gelirinizin % 55-60-65 ini aşmaması gerekiyor, üzerinizde başka herhangi bir kişisel kredi yada kredi kartı borcu vs yoksa bu krediye girebilirsiniz tabi.. Ama sıkıntı yaşama olasılığınız yüksek gibi geliyor bana.. sadece arabayı alıp aracın kredi geri ödemesini borç olarak görmekle bitmiyor, bunun yıllık vergisi, sigortası, kaskosu (ki kredi kullanacağınız için kasko yaptırmak zorundasınız, krediyi kullanacağınınz banka yada bankanın anlaşmalı olduğu bi yer yapıyor), sigortası, yıllık bakımı, çıkması muhtemel masraflar vs vs ve en önemlisi benzini.. Tabi bunların hesabını siz illaki yapmışsınızdır, bana düşmez.. Belki ailenizde yardım eder, sıkıntı olmaz.. Bi arkadaşın da dediği gibi gerçekten borçlanmadan mal sahibi olunmuyor, ama banka kredi borcuda başka borca benzemez, iyi düşünüp iyi hesap yapmak lazım bu işe girerken

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rueta -- 29 Kasım 2009; 7:42:49 >

• Para biriktirirerek araba almak akıl karı değil bu zamanlarda...

Demişsiniz;ama bence tam tersi.

Bugüne kadar kredi çekerek hiçbir şey almadım,bankadan korkuyorum açıkçası.
  • Üstadım bahsettiğiniz sanırım alacağınız aracın tamamını kredi çekerek almak. Şahsen ben mantıklı bulmuyorum. Hele bahsettiğiniz 48 ay felan vadeyse hiç tavsiye etmem. Bir kere iş garantiniz yok anladığım kadarıyla. Ülkemizde yarınımızın ne olacağı zaten kesin değil. Hele birde insani olaylar içerisinde bu 4 yıllık zamanda sıkıntılı bir durumunuz olur alimallah dahada sıkışırsınız. o yüzden alacağınız araba 15.000 TL ise. En azından elinizde 7-8.000 TL' si varsa bu işe girin derim. aksi halde yarınımız hakkında kimseler garanti veremez.
  • 3-4 sene araba borcu ödemek akıl karı değil. 15.000'e alacağın araba yaşlı olacak. 4 sene sonra hurdaya çıkar zaten. Borcu bitince yeniden kredi ile araba alman gerekicek. Borçtan yakayı kurtaramazsın. Aylık akbile devam. 1000 TL gelir az. Hem borç ödeyeceksin, hem de arabanın masrafları var (Benzin, arıza, vergi vs. ). Özel güvenlikçiler çok girip çıkıyo işe. Teyzemin oğlundan biliyorum. İşin de garanti değil. Bence kendin biriktirebildiğin kadar biriktir 2-3 sene. Sonra gerekirse az bişey kredi çekersin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi osasuna -- 29 Kasım 2009; 10:18:55 >
  • Bayram kredileri daha uygun.
    Hem taşıt kredisinin şartları ağır ( kasko, araç yaşı, araç bedeli vb.)
    Krediye girmeden hesabı kitabı iyi yapın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: usb

Bayram kredileri daha uygun.
    Hem taşıt kredisinin şartları ağır ( kasko, araç yaşı, araç bedeli vb.)
    Krediye girmeden hesabı kitabı iyi yapın.

Elinden geliyorsa kredi ile alma derim.

Bugün krediyi verebilmek için el pençe divan olan bankalar ödemeni geciktirirsen çok farklı kimliklere bürünüyorlar ..
  • Beyler aklımı karıştırdınız yaw

Bilmiyorum ama diğer yandanda o parayı nasil biriktirecem
  • Krediyle araba almak mantıklı da içinde bulunulan şartlar bunun mantıksız bir girişim olacağını gösterebilir.
    Sabit gelirin vardır hayallerini ötelemek istemezsin ödeyeceğin kredi maaşınından geri kalacak paradan daha azdır, alacağın arabaya ödemenin bir kısmını nakit yaparsın o zaman olabilir.
    Başka bir durum arabaya para bağlamak istemezsin paradan zaten para kazanıyorsundur yani elindeki paranın getirisi faize ödeyeceğin götürüden fazladır o zaman da kredi ile almak elbetteki mantıklıdır.

Kredi çekerken sadece faiz oranlarına bakma çünkü faiz oranları haricinde birde kredi masrafları adı altında para keserler senden. Faizi düşük olanın masrafı yüksektir Faizi yüksek olanın masrafı düşüktür vs...

Şuan en uygun kredi veren bankalardan biri Vakıfbank
    15000 lira çekersen
    36 ay vadeli 550 lira ödemelerin olur. Toplamda 19800 lira geri ödemiş olursun.
    48 ay vade 2.el otomobil için kolay kolay vermezler verselerde şartları ağır olur.
    Atıyorum 36 ay 550 ödemek yerine 48 ay 490 falan ödersin 50-60 lira az ödemek için 1 yıl fazladan ödeme yapmak zorunda kalırsın. Fiyat fayda oranı çok çok düşüktür yani.
    Kredi çekeceksen dosya masraflarını hesaba kat birde alım satım masraflarını...

2.el otomobil kredisi çektiğinde araca kasko yaptırmak zorundasın. Yaşın henüz genç muhtemelen şahsına ait ilk araban olacağı için kasko indirimleri vs. olmayacaktır. Yıllık ortalama 600 küsür lira kasko bedeli ve 150 küsür lira trafik sigortası olacaktır.
    Alacağın aracın 1.6 motor ve 7-11 yaş arasında olacağını tahmin ederekten yıllık en iyi ihtimalle 300 lirada vergisi olacak ocak itibarıyla.
    Bakımlar, eskiyen lastikler, olası arızlar, muhtemel park paraları vs. hesaba katmadan aylık yaklaşık 100 lira da bu şekilde masafın olacaktır.
    Aylık 100 lirada benzin masrafın olsa arabanın sana maliyeti aylık 750 liraya gelecektir.

Bu koşullar altında düşünmelisin...

Bence 1 yıl erteleyip aylık 400 lirada olsa bir kenara atsan önümüzdeki yıl sonu bugünlerde 5000 lira gibi bir paran olur. Üstüne 10000 lira çekip daha rahat edebilirsin...

• Aslında çoğu insan kredi ile alıyor ama arabanın fiyatının yarısından fazlası hazır olmalı ekstra masraflarda olacağı için elde de biraz para kalmalı.
    Yoksa paranın tamamını biriktirip almak biz çalışanlar için çok çok zor.
  • Bende kredili olarak araç aldım 2008 mayısta..Özel nedenlerden geçtiğimiz ekim başında sattım,yaklaşık 1.5 yıl bankaya ödeme yaptım yani senin yapmayı düşündüğün şey geçti başımdan.Bende Finansbank'tan kullanmıştım, son güne kadar hiç sorun çıkarmadılar tabi bende ödemelerimi aksatmadım.Ancak 1.000 lira gelirin varsa ve en az yarısını her ay bankaya taksit olarak ödeyeceksen hesabını iyi yapmalısın,araba dediğin büyüdükçe masrafı artan çocuk gibi sadece para yer eğer dikkatli olmazsan hesabını iyi yapmazsan elinden gidiverir..2.elde masraf daha alırken başlıyor,noter devir masrafı,kredi dosya masrafı,kasko (kasko kredi için şart onsuz banka krediyi vermiyor)vs.vs. derken arabanın bedeli hariç en az 1000 lira belkide 1.500 lira açıktan paranın hazır olması lazım.Ayrıca şuda var maaşının yarısı krediye giderse kalan 500 lira ile bir ay geçirmek zorundasın,bu para yetmezse sana,aylık masrafların için (eğer varsa) kredi kartlarına sarılırsın asıl o zaman felaket olur senin için allah korusun.

Ayrıca bende borçsuz kredisiz mal sahibi olunamayacağına inanıyorum yani 90-100 bin liralık bir evi yada 15-20 bin liralık bir aracı nasıl para biriktirip alabilirsiniz ki (eğer çok çok iyi bir aylık geliriniz varsa o ayrı)...

Sonuç olarak iyi hsap yapın 2 kere düşünün zorda kaldığınızda size destek çıkacak aileniz akrabanız vs. varsa belki ama öbür türlü çk dikkatli olmanızda fayda var,şimdiden hayırlısı olsun...

• arkadaşım sana katılmıyo değilim borçlanmadan mal sahibi olunmuyo doğru ama

malum sen özel sektörde çalışıyosun kendini niye 15000 + kredi fazizi nin altına sokuyosun ki
    bak sana bi örnek bende imzamdaki aracı kredi ile aldım
    kazalıydı üstelik vuruk yani

10000 kredi çektik
    500 masraf 9500 kaldı
    8000 araç aldık
    400 noter
    git gel getir derken
    300-400 de öle gitti
    1000 lira masraf çıkardı
    yani çektiğim krediden fazlası gitti

daha bunun ruhsatı var 300 lira en az sigortası 200 lira , vergisi 250 lira ,muayene si
    + 500 de ıvır zıvır şeylere gider 1000 daha

ee zaten 2500 lirada faizi var bunun 2 yıl içinde

hsaplayalım: nerdeyse 15000 binlira
    daha benzini var yıllık bakımı heryıl vergisi
    sigortası vs muayene vs

ee sen bide 15000 lira çekcem diyosun
    onun faizide çok olur

sen bence hiç acele etme zaten işin garanti iş değil (memur değilsin sonuçta) ee maşında az sayılır bu şartlarda

bence max 5000 lira lık bişey bak

ben nerdeyse 1 senedir 90 model reno 5 le geziyorum tüplü oo bile koyyo yeri geldimmi

acele etme sana tavsye daha genç sin al ufak defek bişyeler tüplü bi uno brodvey yada benzer bişey
    bin 1 sene önünü gör

inan bana ben iş yüzünden araç alıdım iş kendi işim
    malum araban güzel olmayınca adama ona göre muamele yapıyolar

ben ona rağmen gittik az modelli olsun ucuza gelin diye kazalı araç aldım sen gör masrafı
    zaten muyene ,sigorta ,noter vs masraflar kesin yapılıyo bari kredi fazizi az olsun dedik
    az çektik

yoksa inan bana senin yerinde olsam yada kendi işim olmasa 3-4 yıldaha binerim reno 5 e

ufak bi kaza yapsan 1-2 binliradan kurtaramssın valla kasko yoksa yandın sigorta parada vermez

bi heves için aldığın aracın borcunu 5 sene ödersin

kasma kendini git bitane ufak defek bişey al kendini borca sokma
    1-2 yıl bin
    baktın para biriktirdin ii sini alırsın
    olmadı biriktirdiğin parayla iş kuararsın

araba işi maalesef ülkemizde çok lüks bişey konumunda

fazla gaza gelmeden ayanıyerden kesecek bişeyle idare et sana tavsiyem 1-2 yıl kendine ii bak

bizleri haberdar ett

• borçlanmadan daha iyi mal sahibi olunuyor . borçlandıkça o borçlara faiz ödeyeceksiniz. en kötüsü strese gireceksiniz . en iyisi borçlanmadan biriktirerek mal sahibi olmak.hiç kredi kartı bile almadım,hayatımda hiç kimseden borç istemedim. 2002 de çalışmaya başladım. mali müşavirim bir ev ,işyeri,banka mevduatı ve bir lada samara toplamda 250 binden fazla birikimi hiç borçlanmadan hiç sıkıntıya ve strese girmeden yaptım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fulsac

borçlanmadan daha iyi mal sahibi olunuyor . borçlandıkça o borçlara faiz ödeyeceksiniz. en kötüsü strese gireceksiniz . en iyisi borçlanmadan biriktirerek mal sahibi olmak.hiç kredi kartı bile almadım,hayatımda hiç kimseden borç istemedim. 2002 de çalışmaya başladım. mali müşavirim bir ev ,işyeri,banka mevduatı ve bir lada samara toplamda 250 binden fazla birikimi hiç borçlanmadan hiç sıkıntıya ve strese girmeden yaptım.

Hocam iyi güzelde bir mali müşavirin kazancıyla (allah daha çok versin tabiki) arkadaşın durumundan gidersek (zaten çoğunluk aynı durumda) 1000 TL ücretli birinin durumu farklıdır sanırım ..

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.