Şimdi Ara

1366x768 panellerde pc ile daha yüksek çözünürlük ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
4.499
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    PC de kullanacağım 32" TV bakıyorum. Ancak 1366x768 çözünürlük, ekrana az nesne sığması açısından pratik gelmiyor. Full HD panele de gücüm yetmiyor. HDMI kablo ile 1080p sinyal kabul eden bir 1366x768 panele daha yüksek çözünürlük göndersek, downscale ile görüntü alabiliyor muyuz? Yani örneğin 1280x1024 çözünürlükte bir ekranı görebiliyor muyuz? Gözü çok rahatsız etmeden, monitör gibi kullanılabilir mi?

Teşekkürler

• Panel çözünürlüğü 1366x768 olduktan sonra, 1920x1080 sinyal de kabul etse downscale yapacaktır.

Ama daha fazla obje görseniz bile görüntü o kadar kötü olacaktır ki, o şekilde kullanamazsınız. Yazılar, ikonlar çok bozuk gözükür. Çünkü pixelmapping yapmıyor olacaksınız.
  • quote:

Orjinalden alıntı: signore

Panel çözünürlüğü 1366x768 olduktan sonra, 1920x1080 sinyal de kabul etse downscale yapacaktır.

Ama daha fazla obje görseniz bile görüntü o kadar kötü olacaktır ki, o şekilde kullanamazsınız. Yazılar, ikonlar çok bozuk gözükür. Çünkü pixelmapping yapmıyor olacaksınız.

Tabi Buda Çokk Büyük Bi sıkıntıdır1360x768.Lik Bir panelde.1360x768 1.1 Pixsel Mapping Dir Ve panelin sana ..Verebileceği En MAX gÖRÜntüdür..1920x1080p..sıkıştırma Görüntü Leş bi Görüntüdür Dostum denemiş Biri Olarak Hiç Tavsiye Etmem Yönetici Doğru Diyoo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GOGOMEZ -- 17 Ocak 2009; 1:14:27 >
  • Cevaplar için teşekkür ederim.

Teknosadaki satıcı arkadaş Samsung 32A431 in çok iyi bir panel olduğunu, downscale ile problem yaratmayabileceğini, deneyebileceğimi söyledi.

Kasayı aldım gittim, bağladık, HD Ready 1366x768 olan bu panel doğal olaral 1366x768 de sorunsuz. Sonra 1920x1080 çözünürlük gönderdik. Cihaz görüntü veriyor. Ama yazılar çok bulanıyor.

Full HD olarak Samsung LE32A553'e bağladık. Bu TV hem 1366x768 hem de 1366x768de güzel görüntü verdi.

Sonuçta pc monitörü olarak kullanacağım için en ucuz bulabildiğim Full HD TVyi almaya karar verdim.

Ancak biz deneme yaparaken SONY 32L4000 almayı düşünen bir müşteri hazır pc oradayken bir de buna bağlarmısınız dedi. Bağladık. Bu TV de HD ready. 1366x768de yine sorunsuz bir ekran aldık. Sonra zorlayalım dedik 1920x1080 gönderdik. Çok hafif bir bulanma oldu. Hatta bu şekilde kabul edilebilir. Sony'nin bu modelinin bu başarısı beni çok şaşırttı. Demekki yazılım ve panel kalitesi çok fark ediyor.

Deneyimlerimi paylaşmak istedim.

selamlar
  • quote:

Orjinalden alıntı: 35MMUTLU35

Cevaplar için teşekkür ederim.

Teknosadaki satıcı arkadaş Samsung 32A431 in çok iyi bir panel olduğunu, downscale ile problem yaratmayabileceğini, deneyebileceğimi söyledi.

Kasayı aldım gittim, bağladık, HD Ready 1366x768 olan bu panel doğal olaral 1366x768 de sorunsuz. Sonra 1920x1080 çözünürlük gönderdik. Cihaz görüntü veriyor. Ama yazılar çok bulanıyor.

Full HD olarak Samsung LE32A553'e bağladık. Bu TV hem 1366x768 hem de 1366x768de güzel görüntü verdi.

Sonuçta pc monitörü olarak kullanacağım için en ucuz bulabildiğim Full HD TVyi almaya karar verdim.

Ancak biz deneme yaparaken SONY 32L4000 almayı düşünen bir müşteri hazır pc oradayken bir de buna bağlarmısınız dedi. Bağladık. Bu TV de HD ready. 1366x768de yine sorunsuz bir ekran aldık. Sonra zorlayalım dedik 1920x1080 gönderdik. Çok hafif bir bulanma oldu. Hatta bu şekilde kabul edilebilir. Sony'nin bu modelinin bu başarısı beni çok şaşırttı. Demekki yazılım ve panel kalitesi çok fark ediyor.

Deneyimlerimi paylaşmak istedim.

selamlar

32L4000 Almak İçin 1.1 Pixsel Mapping,Yemiş biriyim Bende Çok model denedim ama 32L4000 1360X768.1.1 PM,Çoğu panelde Net Bi Görüntü, Görmedim Dostum eğer alıcaksan 32,Pc Monitörü Olarak Kullanıcaksan Şiddetle Tavsiye ederim,,Ki Ben Bütçem her TV Ye yetiyo,Hamdolsun ,32W4000,Son anda vazgeçtimki,32 Lerde hem FULL HD ,İyi Bi Yatırım Değil Hem FULL HD,117 Ekran Panelim var Aldım ve Mutluyum Benim Eve Gelen Tüm Ortam Arkdaşlarım Hepsi (LCD)Si Var Ve Bu denle .1.1 Pixsel Mapping 32L4000 ,inanamadılar ..Bence (L) Düşün Kardeşim SAYGILAR
  • lg 32lg 3000 hdmi ile 1:1 pm yapıyor ve görüntü renkler cillop gibi herşey ayna gibi göz yorulmuyor
  • Pc monitörü olarak kullanacaksan kesinlikle full hd al . 1920.1080 verdiği geniş ekran çok keyifli oluyor masaüstü uygulamalarında .
  • quote:

Orjinalden alıntı: signore

Panel çözünürlüğü 1366x768 olduktan sonra, 1920x1080 sinyal de kabul etse downscale yapacaktır.

Merhaba;
    Yazmış olduklarınızdan, Bluray playerdan gönderilen (veya yüksek çözünürlüğe sahip bir cihazdan) 1920x1080 çözünürlükteki sinyali 1366x768 çözünürlüğü olan HD Ready bir LCD panelden izlemenin kullanılamayacak kadar kötü olacağını anlayabilirmiyiz?
    Eğer bu şekilde anladığım doğru ise LCD panelin HD Ready olmasının anlamı nedir?
    Lütfen bu konuda bildiklerinizi bizimle paylaşırmısınız.Saygılar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: aalikemal
    Merhaba;
    Yazmış olduklarınızdan, Bluray playerdan gönderilen (veya yüksek çözünürlüğe sahip bir cihazdan) 1920x1080 çözünürlükteki sinyali 1366x768 çözünürlüğü olan HD Ready bir LCD panelden izlemenin kullanılamayacak kadar kötü olacağını anlayabilirmiyiz?
    Eğer bu şekilde anladığım doğru ise LCD panelin HD Ready olmasının anlamı nedir?
    Lütfen bu konuda bildiklerinizi bizimle paylaşırmısınız.Saygılar.

Kesinlikle hayır.

"Scale" kelimesi "ölçeklendirme" anlamında kullanılıyor ama "upscale" (yukarı ölçeklendirme) veya "downscale" (aşağı ölçeklendirme) çok farklı şeyler.

HD Ready bir Tv'de 1080p görüntüler izlerken, "downscale" yapılmış oluyor. Görüntüde bozulma olur demek yerine, 1080p detayını alamazsınız demek daha doğru olur. Ben HD Ready 37" Lcd Tv'de PC bağlantısı ile aynı filmin 720p ve 1080p versiyonlarını karşılaştırdığım zaman, arada fark göremiyorum desem yeridir. Mutlaka orijinal kaynak 1080p olduğu için 1366x768 panel çözünürlüğünde görüntüde deformasyon olacaktır. Ancak aşağı ölçeklendirme yapıldığı için özellikle video ve oyunlarda bunu gözünüz pek algılamaz. Ancak PC bağlantısında masaüstü ikonlarda ve yazılarda netliğin kaybolduğunu görebilirsiniz. Tabi bu bozulmanın tam olarak nasıl gözükeceği, Tv'ye, işlemcisine, yazılımına göre değişir.

Ancak Full HD (1920x1080) çözünürlükteki bir panelde 720p görüntü izlerseniz, bu sefer "upscale" yapmış olursunuz ve 1920x1080 ile 1280x720 arasındaki pikseller doldurulur. Dolayısıyla 720p görüntüyü HD Ready panelde izlediğinizde alacağınız sonuca göre netlik kaybı olur. Fakat bu netlik kaybı da çok göze batmayabilir. Özellikle 40" Full HD Tv'lerde 3 metre ve üzeri mesafeden 720p video izlerken muhtemelen bu bozulmayı seçemezsiniz.

Asıl sorun, SD görüntülerde ortaya çıkıyor. Çünkü ortalama çözünürlüğü 640x480 olan bir görüntüyü 1366x768 panel çözünürlüğüne "upscale" etmek ile 1920x1080 çözünürlükteki panele "upscale" etmek arasında ciddi fark var. Doldurulan, başka bir tabirle "uydurulan" piksel sayısına bakarsanız, Full HD panellerde SD yayınlarda oluşacak bozulmanın bariz şekilde daha fazla olacağını düz mantıkla bile anlayabilirsiniz. Tabi yine Tv'nin işlemcisi, yazılımı vb. bu sonuçta etkili olur. Tüm şartların aynı olduğunu varsayarsak, SD yayınlarda Full HD panel, Hd Ready panele kıyasla çuvallar diyebiliriz.

Bu yüzden SD yayınlarda, panel çözünürlüğü 1024x768 olan 42" ve altı HD Ready Plazma Tv'lerde en ideal görüntü alınıyor.

Daha önce bahsettiğim Hd Ready-Full HD rehberi son aşamasına geldi. Word dosyası olarak 10 sayfa civarında. Önümüzdeki günlerde forumda konusunu açacağım inşallah.
  • Güzel anlatmışşın tebrık ediyorum.Bende uzun zamandır uygun fıyatlı bir full hd tv arıyorum.Ekran kartım hd4870x2 190x1080 desteklıyor.Ve kartın ayrıca plazmalar için özel ayarlarıda mevcut.Bu noktada çekincem dh ready aldığımda kartın performansını tam alamayacağım yönündeydi.Ve anladığım bu düşüncem de haklıyım.Bir diğer sorunda plazmaya yaklasık 1 metre yakın olacagım hadi bir oda düzenlemesi ile en fazla 2 metreden izleyebilirim.Bu doğrultuda acaba plazmanın boyutu ne olmalıdır?Yani 106 ekranla 82 ekran arasında bu mesafede ciddi kazanımlar elde edermiyim.Yoksa keyfimi davranmalıyım.Çünkü mağazalarda yakından izlerken full hd yayınlar bile bir garip oluyor.Nedenini sorduğumda yakından izlediğim için bu şekilde olduğunu belirtiyorlar.Tv izlemek 2 yıl için önemli değil sonrasında tv olarak kullanırım .Şuan için sadece oyun oynarken kullanacağım.Sizce cm ve hd ready full hd tercihim ne olmalıdır?
  • Sayın Signore bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ederim.
    Zahmet olmaz ise fikrinizi öğrenmek istediğim bir konu daha var; Acaba HdReady LCD paneli olan
    ben ve diğer forum arkadaşlarım Bluray player alırken görüntü kalitesi ile ilgili olarak nelere dikkat etmeliyiz?
    Bluray player için kriterlerimiz neler olmalıdır?Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.Saygılar.
  • Bluray oynatıcılar hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki alt forumu kullanmanızı öneririm.

Ev Elektroniği > Bluray/HD-DVD/DVD/Divx Oynatıcı
    http://forum.donanimhaber.com/forumid_283/tt.htm
  • Özellikle signore arkadaş olmak üzere, herkese değerli fikirleri için teşekkür ederim.

Yukarıdaki mesajda dediğim gibi en ucuzundan bir full HD alayım, HD Ready'den iyi olur diye karar vermiştim. Yine de denemeden almak içime sinmedi.

Önce GOGOMEZ arkadaşın tavsiyesine uyarak Sony denedim 32L4000 . Cihaz 1366x768 de bir bilgisayar monitörü kadar net ve gözü yormuyor. 1920x1080 de biraz bulanma yapıyor. Neticede uzun süre bu çözünürlükte monitör olarak kullanılmaz. Bu arada fiyat olarak 1150 peşin dediler.

Sonra en uygun Samsung 5 serisi Full HD TV ye baktım. 1350 YTL nakit fiyatı var. Bu televizyon hem HD hem de full HD de bulanık değil ancak aşırı bir parlaklık, biraz keskinlik problemi var. Görevli arkadaş bir sürü ayar denedi ama yine de monitör olarak tatmin edici seviyeye getiremedi. Bunun üzerine bir de 6 serisi Samsung'a bağladık. O daha iyiydi ama yine de Sony gibi değildi.

Neticede şu sonuca vardım, Samsung Video izlemek için canlı renkleri olan güzel bir panel ancak PC monitörü olarak %100 başarılı değil. Büyük olasılıkla yazılımında buna ağırlık vermemişler.

Sony ise monitör olayında aşmış kendini. Diğer artıları ise Karasal yayına hazır olması ve 5 yıl garantisi.

Şu an tekrar karar olarak 32L4000'e döndüm. Bütçe müsait olsa ve psikolojik sınırı aşmasa full HD bir Sony denemek isterdim.

Benim gibi LCD almadan önce araştıran arkadaşlara yardımcı olmak niyetiyle yazdım,

Bilgilerinize
  • Ben 32LG3000'i PC monitörü olarak kullanıyorum. Arkadaşın dediği gibi 1360x768'de ekrana çok fazla şey sığmadığı için masaüstü uygulamarında verimli çalışmıyor. Ancak iyi görüntü veren FullHD paneller de baya pahalı. Bence çözüm olarak FullHD almak yerine iyi görüntü veren bir HD Ready TV'nin yanına masaüstü için analog bağlantı yapan ucuz yollu bir 19 veya 22 monitör almak daha mantıklı. Şu anda piyasada nerdeyse 200-250 lira seviyesinde bu monitörlerden var. Film, TV, oyun gibi durumlarda TV'ye, internet, yazı vb.. gibi masaüstü uygulamalar için monitöre geçiş yapılabilir. Hatta 2'si beraber kullanılırsa tadından yenmez.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ravunos

Güzel anlatmışşın tebrık ediyorum.Bende uzun zamandır uygun fıyatlı bir full hd tv arıyorum.Ekran kartım hd4870x2 190x1080 desteklıyor.Ve kartın ayrıca plazmalar için özel ayarlarıda mevcut.Bu noktada çekincem dh ready aldığımda kartın performansını tam alamayacağım yönündeydi.Ve anladığım bu düşüncem de haklıyım.Bir diğer sorunda plazmaya yaklasık 1 metre yakın olacagım hadi bir oda düzenlemesi ile en fazla 2 metreden izleyebilirim.Bu doğrultuda acaba plazmanın boyutu ne olmalıdır?Yani 106 ekranla 82 ekran arasında bu mesafede ciddi kazanımlar elde edermiyim.Yoksa keyfimi davranmalıyım.Çünkü mağazalarda yakından izlerken full hd yayınlar bile bir garip oluyor.Nedenini sorduğumda yakından izlediğim için bu şekilde olduğunu belirtiyorlar.Tv izlemek 2 yıl için önemli değil sonrasında tv olarak kullanırım .Şuan için sadece oyun oynarken kullanacağım.Sizce cm ve hd ready full hd tercihim ne olmalıdır?

???
  • Eğer bahsettiğin kartı kullanarak oyun oynayacağım diyorsan ve bütçen yetiyorsa FullHD bir TV alman daha verimli olur. Ancak ben şahsen plazmayı terci etmezdim. Çünkü bahsettiğin kart ve plazma biraraya gelince yük altında yaklaşık 600-700 watt'lık bir enerji sarfiyatı çıkıyor ortaya. LCD'ler görüntü kalitesi olarak plazmalardan geri kalmıyorlar hem de plazmalara göre yarı yarıya az enerji tüketiyorlar. Plazma artık LCD'nin yanında can şekişen bir teknoloji ve enerji sarfiyatı nedeniyle Avrupa Birliği bu cihazların kullanılmasını yasaklayacak şeklinde haberler çıkmaya başladı. Oda büyüklüğünü de göz önüne alırsak kaliteli bir 82 FullHD tavsiye ederim sana. 82 tavsiye sebebim de şu; eğer cihazları teknomarketlerde inceliyorsan orada büyük ekranların yanında 82'ler 55 ekran gibi kalıyor ama eve gelince 82 ekranın ne demek olduğunu daha iyi anlıyorsun. Eğer 106 ekran bir TV alırsan yakın mesafede hem ekrana tam hakim olamazsın hem de uzun kullanımlarda kafan ambele olur. O yüzden yakın mesafelerde en iyisi 82 ekran diyorum. Benden bu kadar.
  • Teşekkürler cevabın için.Plazma olayına gelince açıkcası ben gelişi güzel plazma dedim yani şuan piyasada ki bu full hd lerde lcd ve plazma farkı mı var? Lcd ler bildiğimiz pc ekranları değil mi?
  • Kesinlikle (SONY) PC''Bağlantısında Mükemmel Sonuç...Çünkü (HD READY) Tv ye İhtiyacım Amaçlı..32''Bir Çoğunu Denedim..32A656.32LG500,PHILIPS32PFL3D..Denemiş Biri Olarak Şunu Ben Samimi Sölim Hiç Biri Bana (L4000) Serisi Gibi Sunum Sunamadı Malesef..Ha Tv,Ler Çokmu Kötüdür(HAYIR) aMA kAYNAK pc..iSE (SONY) Hiç Birşeye Değişmem (32L4000) çOK iİİ bİ sEÇİM oLUR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GOGOMEZ -- 22 Ocak 2009; 18:14:50 >
  • 1080p bir panelde pc ye hdmi to dvi ile bağlandığın zaman 1920.1080 çözünürlüğünü 1.1 mappiglı ayarlar isen hiç bir hd ready kolay kolay 1080p nın netliğine ulaşamaz sen doğru ayarları yap kesinlikle pc için full hd lcd tv al .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ridvan1903 -- 22 Ocak 2009; 18:30:17 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ridvan1903

1080p bir panelde pc ye hdmi to dvi ile bağlandığın zaman 1920.1080 çözünürlüğünü 1.1 mappiglı ayarlar isen hiç bir hd ready kolay kolay 1080p nın netliğine ulaşamaz sen doğru ayarları yap kesinlikle pc için full hd lcd tv al .

Adam Ne diyo Bütçem yok diyo Sen git FULL HD Al diyosun Nedir Masaüstündeki FULL HD Önemi ..He aban Bunu Kanıtla sana Rıdvan....FULL HD FULL HD Sen Hiç bir Tv ne İşlemcisine Bakarsın Nede Başka Bişeyi..Sadece FULL HD Takıntın Var Yok abi 1360x768..le 1920x1080 Arasında fARK YOK DİYORUM İDDA DA EDİYORUM
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.