Şimdi Ara

1366×768 Çözünürlük Göze Batar Mı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.851
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar.Asus'unhttps://www.ebrarbilgisayar.com/asus-s510un-br128-i5-8250u-8gb-256gb-ssd-2gb-mx150-156-freedos-pmu358511 su modelini begendim ama tek aklima takilan ekran cozunurlugu oldu.Dizi film izlerken veya gunluk kullanimda bu cozunurluk rahatsiz eder mi insani.Aranizda bu cozunurlukte urun kullanlar varsa yorum yapabilir mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Beni epey rahatsız ediyor. Ekrandaki yazılar bile daha piksel piksel gözüküyor, okumak Full Hd ekrana göre daha zor. Dizi filmlerde ise (filmler 1080p ise) fark çok daha fazla oluyor haliyle. Bu devirde 1080p çözünürlükten aşağı ekranlı pc alınmaz diye düşünüyorum. Tabi bu benim kendi fikrim. Hele ki buna bir de 3000 TL para asla verilmez diye düşünüyorum.
  • Ben aldım çok pişmanım bende Lenovo IdeaPad 720 var 3 bin TL para yı çöpe atmakla aynı değerde tututuyorum

Bence ful HD ekrandan aşağıya para verilmez pişman olursun

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • GTX950M ile 1366*768 çözünürlükte güncel oyunları ultra ayarlarda kasmadan oynayabiliyor muyuz? Şöyle sorayım 4GB GDDR5(128-bit) ekran kartı şu an için 1366*768 piksellik ekranda uzun yıllar götürür mü?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

GTX950M ile 1366*768 çözünürlükte güncel oyunları ultra ayarlarda kasmadan oynayabiliyor muyuz? Şöyle sorayım 4GB GDDR5(128-bit) ekran kartı şu an için 1366*768 piksellik ekranda uzun yıllar götürür mü?
    güncel oyundan kastınız pubg, ac falansa low 720p'de 60fps altına inmezse şükredin.
    Ultra sevdanız varsa 1060dan aşağısı kesmez.
    ben mx150 ile low 720p oynuyorum tüm oyunları.
    ultrada fortniteda bile 30fps alamazsınız.
    Buyrun bakın aşağıda testler var: https://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GTX-950M.138026.0.html

• bestgr B kullanıcısına yanıt
    Hocam çözünürlüğü FHD olarak söylemiyorum. GTX950 1366*768'de bile ultra ayar sunamıyorsa ileride çıkacak oyunları oynamak imkansız olacak gibi bir şey. Eğer durum böyleyse 1050'den aşağısı bizi kurtarmaz gibi.

• Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    beklentiniz çoook yüksek karttan. mart2015 model bir karttan bahsediyoruz. 3.5 yılı geçmiş 4 yıl olacak.
    benim kart 2017 model, 768p değil, 720p oynuyorum. Ultra değil very low oynuyorum. ekranım fullhd olmasına rağmen.

Dediğiniz ayarlarda 1050 de can çekişir. Ultra sevdanız varsa 1060 gerekli o da şimdilik. 1060 bilgisayara da kimse 768p ekran koymaz.
    ac low 720pde 67fps yazıyor 1060 için

Çözünürlük pek bir anlam ifade etmiyor çünkü zaten çoğu kişi en düşük çözünürlüklerde oynuyor. Ufacık ekran 720p olsa ne, 1080p olsa ne.
    Sürekli film izleyecekseniz fark anlaşılır, oyunda anlaşılmaz zaten onu çoğu kişi düşük çözünürlük oynuyor. Adamlar csgoyu 800x600de oynayacak utanmasa :)
    768p'de eski bilgisayarımda 720pden daha düşük çözünürlükte oynayabilmek için fortniteda oyunun cfg ayarlarında modifiye yapmakla uğraşmıştım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestgr -- 1 Aralık 2018; 12:51:3 >

720p'de ultra olsa bile GTX1050'nin can çekişmesi pek olası gelmiyor hocam. 768p 1080p'nin yarısı oranında. O kadar kötü olamaz sanırım GTX1050. GTX1060 için Nvidia'nın önerdiği çözünürlük 1080p. O halde GTX1050 için de uygun olan sanırım 768p/720p oluyor. Sonuçta GTX1050 GTX960'tan bir tık daha iyi. Oyun performansında oyununa göre %15 ila %30 arası fark olduğunu okumuştum.

https://www.youtube.com/watch?v=M81-9gDElwg

1050ti 720p ultra
    O bile 60fps civarında dolanıyor. Çatışma efekt falan yok geçen sürede. Olsa 1050ti bile 60ın altına inmemek için can çekişecek.
    %10-15 civarı fps farkı varmış 1050 1050ti ile. Bu videodakilerden bi 5-10fps düşün.
    Kartlardan beklentileriniz çok fazla.
    Kaldı ki pubg artık eskimeye başlayan bir oyun.
    assasins creed'te falan düşünemiyorum ultra ayarları.
    Bende mx150var. 1050nin bır tık altı, 1030un mobil versiyonu. Fortnite ultrada 720p 60fps alamam.
    pubgde low 720p 60fpsin altına indiği oluyor. Isınma falan yok ha.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestgr -- 1 Aralık 2018; 13:11:59 >
    Teşekkür ederim hocam bunları söylediğiniz iyi oldu. Beklentim çok fazla değil sadece oyun kartından olması gereken performansı bekliyorum. 60fps veremeyen kart benim gözümde asla oyun kartı olamaz. Biz de 1050'yi oyun kartı sanıyorduk meğerse internete girip film izlemelik kartmış. Ona vermektense 920MX'li Casper C600 alırım i3'lü daha iyi. Sonuçta ikisi de günlük kullanım bilgisayarı. Ultrada 720p'de bile 60fps veremeyen kart benim günlük bilgisayar sayılır. Ucuz yollu bir i3 bakacağım tüm fikirlerim değişti. 1060'tan aşağısı asla olmamalı onu anladım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 1 Aralık 2018; 13:13:6 >
    Sizin sorununuz ultra. Ultra ayarlar her zaman en iyi kartlar içindir. 1050 üstüne ohooo kaç kart çıktı.
    Adamda 1080ti var yüksek fps almak için pubgde, hadi onu geçtim csgoda bile en düşük ayarlarda oynuyor. Siz ultra diyorsunuz :)
    hoş zaten 768p ultrada bir şey anlamazsınız. vardır büyük ekranınız 2k çözünürlüklü yüksek hertzli, 1080 gibi bir kartınız vardır, o zaman ultrada oynamak istemeniz kabul edilebilir.

ben mx150'm ile mutluyum. 720p low çoğu oyunu oynuyorum :) ultra takıntınızın gitmesini dilemekten başka elimden bir şey gelmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestgr -- 1 Aralık 2018; 13:19:21 >
  • Yıl olmuş 2018 2k 4k 8k paneller piyasada 1366x768 px bir panel üretilmesi bile firmaların saçmalığı paranızı çöpe atmayın Full HD panelli bir ürün alın herşey donanım değil...
    Hocam anlıyorum da hadi ultra olmasın ama orta ve ortanın biraz üzerinde oynatsın bari. :)

• SirusBro kullanıcısına yanıt
    Şu okuduklarımdan sonra hiç de saçmalık değil. FHD çözünürlükte düşük ayarlarda oyun oynamaktansa 720p/768p'de yüksek ayarlarda oyun oynamayı tercih ederim. Detaylar ve fps ne kadar iyi olursa alınan zevk de o kadar iyi. NFS Rivals'tan örnek vereyim. 1080p çözünürlükte ultra ayarlarda GTX1060 kart ile 60fps'de oynadım ve yağmur yağarken arabanın üzerinden yağmur damlalarının süzülüşünü izlemek bile inanılmaz keyif veriyordu. Ayrıca grafik kalitesinden dolayı gerçekçilik çok ciddi seviyede farkediyor. Deneme amaçlı daha düşük bir kartta 60fps oynayabilmek için grafik ayarlarını düşürdüm. Ama GTX1060 ile aldığım zevki alamadım. 60fps alıyordum ama görüntünün keskinliği gitmiş ve detaylar kaybolmuş durumdaydı. İnanın hiç zevkli değildi. FHD panelin amacı zaten net ve keskin görüntü almak değil mi? Keskin görüntü almak istediğin panelde niye düşük görüntü kalitesiyle oyun oynayayım? Burada bir mantıksızlık var. Hem keskin görüntü almak istiyorsun hem de keskin olmayan görüntü ayarında oyun oynamaya çalışıyorsun. 1080p'de düşük kalitede oyun oynamaktansa 720/768p'de daha keskin görüntü almayı tercih ederim.

Amaç eğer film falan izlemekse o konuda haklısınız ama oyun ise yanlış tercih olur.

ilerleyen zamanlarda oyunlar 768p çıkartmayabilir.,
    çözünürlük sadece kalite değil görüş açısı da sunuyor. çözünürlük düştükçe adamlar daha büyük görülüyor ama daha az noktayı görebiliyorsunuz tek seferde. düşük çözünürlük zoomludur yani.
    Kişisel zevktir tabi ama arabanın üzerindeki yağmur damlasını izleyeceksem film izlerim. Hatta o amaca hitap eden sinematik oyunlar çok fazla çıktı son dönemde. Ben de hiçbir yarış oyunundan underground 1-2 kadar zevk almadım. Yenilerin hepsi aynı hemen hemen, var babam grafiği 1-2 de map ekle, aynı motor aynı dinamikler daya gitsin.

Şöyle düşünün. yemek yemek ihtiyaçtır ucuza kısmen sağlıklı bir şekilde de halledersiniz. Ama kaliteli yemek lükstür pahalıdır, Hem saydığınız oyunlar da pahalı oyunlar bildiğim kadarıyla. AC oynayacak adamın pcsi zaten güçlüdür.

Keskin görüntü almak istediğin panelde niye düşük görüntü kalitesiyle oyun oynayayım? demişsiniz. Ben o keskin görüntüyü oyunda almak istemiyorum, fps istiyorum oyunda. Adamların kafaları koca görünsün ki rahat hs atayım istiyorum zaten ekran boyutu küçük.
    Aynı şekilde ben de size sorayım, yüksek görüntü kalitesiyle yüksek kaliteli oyun oynamak istediğiniz bilgisayarda neden düşük çözünürlük ve donanım seçiyorsunuz ? Hadi bütçeyi geçtim 720pde kaliteli görüntü alınamaz.

Mesela rtx ekran kartları çıktı. Neymiş efendim alevin suda yansıması hareketli olacakmış da falan filan. Kaç para bi bakın o kartlara.
    Nvidia sen neden bahsediyon ya, ne alevi ne suyu ne yansıması. Bana kalsa oynanışa etki etmiyorsa gölgeleri bile kaldırmak lazım oyundan.
    Benim için oyundaki detay sağda soldaki anlamsız damlalar efektler değil, merminin incecik balkon demirine çarpıp rakibe gitmemesidir. Sudaki ayak sesi, yalın ayak sesi, topraktan gelen ayak sesi ayrımıdır. Silah eklentileridir, fiziktir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestgr -- 1 Aralık 2018; 16:15:31 >

Ekran boyutu çözünürlük oranı denen bir şey var. Yani PPI seviyesi. Eğer 17.3" ekrandan bahsediyorsan haklısın. Şahsen hiç de keskinlik sorunu yaşamadım. İki tane dizüstüm vardı ve ikisi de 15.6" 768p idi ve yetiyordu. Bu boyuttaki ekranda 1080p'de simgeler aşırı küçük oluyor mesela bu benim tercih etmediğim bir şey. Bana göre kötü. Ona balarsak 4K ekrana göre 1080p de zoomlu sayılır. 1080p de bu mantıkla bakılırsa zoomlu ekrandır. Ben 4K'yı şahsen minnacık moniterlerde tercih etmem oldukça kötü görüntü veriyor. Her şey karınca duası gibi görünüyor. Ama 55 inçlik devasa bir ekranda 4K'nın gerçek kalitesini görüyorsun. Sony'nin OLED televizyonlarında 4K izlemiş biri olarak küçük ekranda 4K izlemek psikolojik olarak insanın kendisini kandırmasından başka bir şey değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Jingles

Şu okuduklarımdan sonra hiç de saçmalık değil. FHD çözünürlükte düşük ayarlarda oyun oynamaktansa 720p/768p'de yüksek ayarlarda oyun oynamayı tercih ederim. Detaylar ve fps ne kadar iyi olursa alınan zevk de o kadar iyi. NFS Rivals'tan örnek vereyim. 1080p çözünürlükte ultra ayarlarda GTX1060 kart ile 60fps'de oynadım ve yağmur yağarken arabanın üzerinden yağmur damlalarının süzülüşünü izlemek bile inanılmaz keyif veriyordu. Ayrıca grafik kalitesinden dolayı gerçekçilik çok ciddi seviyede farkediyor. Deneme amaçlı daha düşük bir kartta 60fps oynayabilmek için grafik ayarlarını düşürdüm. Ama GTX1060 ile aldığım zevki alamadım. 60fps alıyordum ama görüntünün keskinliği gitmiş ve detaylar kaybolmuş durumdaydı. İnanın hiç zevkli değildi. FHD panelin amacı zaten net ve keskin görüntü almak değil mi? Keskin görüntü almak istediğin panelde niye düşük görüntü kalitesiyle oyun oynayayım? Burada bir mantıksızlık var. Hem keskin görüntü almak istiyorsun hem de keskin olmayan görüntü ayarında oyun oynamaya çalışıyorsun. 1080p'de düşük kalitede oyun oynamaktansa 720/768p'de daha keskin görüntü almayı tercih ederim.

Amaç eğer film falan izlemekse o konuda haklısınız ama oyun ise yanlış tercih olur.
    Hala saçmalık hala saçmalık bilgisayarı sadece ve sadece oyun oynamak için alıyorsan yine saçmalık benim anladığım kadarıyla sen hiç 1366x768 px 15 inch monitörlü laptop kullanmamışsın ayrıyetten 1080p monitörle kıyasladığında ki görüntü farkından haberin yok iş sadece oyun vs. değil zaten bir laptop sana 768px bir panel vaat ediyorsa 1-2 yıl sonra çöp olacak o alet sende artık o aygıtı multimedya aygıtına dönüştüreceksin öncelikle o kadar boş ve saçma konuşmuşsun ki tek tek açıklıyorum.

1 - 1060 ekran kartı kullanıyorsun laptop panellerinden haberin yok o bahsettiğin paneller TN 768px 15.ich monitörde çöp gibi görüntü sunuyorlar hem oyunda hem filmde hem internette uzaktan bişeyler izleyeyim desen TN panel yüzünden görüntü kaybıyla insanları seçemiyorsun oyun oynasan renkler canlı ve gerçekçi olmuyor birşey anlamıyorsun.

2 - Elinde FHD IPS monitör var varsayalım bu alet 1080p de dediğin gibi oyunları iyi oyatmıyor sende aynı 768px de olduğu gibi ekran çözünürlüğünü düşürüyorsun şimdi sana soruyorum o IPS monitör FHD mi daha iyi görüntü verir yoksa TN panel 768px mi? Ayrıyetten sadece çözünürlük etki etmiyor bu monitörlere FULL HD de sunulan kontrast değerleri renk canlılığı doygunluk seviyesi çok daha üst seviyede oluyor yani sen o panelde 768px de açsan 720 de açsan 768px de alacağın görüntü kalitesinden çok daha iyi bir görüntü seviyesi alıyorsun.

Film dizi internet zaten onlara hiç girmiyorum yıl olacak 2019 üreticiler hala keriz gibi size 768px monitör üretiyor ve sizde keriz gibi hala bu aletleri alıyorsunuz size iyi eğlenceler benim şahsi fikrim ne donanımdan anlıyorsun ne görüntü aygıtlarından 1060 ekran kartı kullanıyormuşta birinde 60 fps full ultraymışta düşük ekran kartında öyleymişte ne anlatıyorsun dostum ya adam MX150 ekran kartı alıyor 30 fps med ayarda oyun oynayacak ne paneli alim diye düşünüyor sen kalkmış 720p den bahsediyorsun akıl veriyorsun bilmediğin konu hakkında yorum yapma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SirusBro -- 2 Aralık 2018; 12:21:12 >

• SirusBro kullanıcısına yanıt
    İlk dizüstümü 2012'de aldım ilk nesil i3 işlemcili Dell Inspiron N5010'du. LED ekranlıydı. 5 yıl kullandım hiç de ekranı çöp falan değildi. Çok kez film dizi izledim hiçbirinde de kötü değildi. İkincisi kıç kadar ekran ile uzaktan film izlemek asıl saçmalık. Zaten 15 inç en fazla 1 metre uzaktan izlenir. 2-3 metre uzaklıktan niye izleyeyim? Evde 123 ekran LED TV var. İkinci dizüstüm de Asus'du ve TN panelliydi. Önceki dizüstüm LED ekranlı olduğu için daha iyi kontrast oranına sahipti ve daha canlıydı. Öyle de olsa sonuçta TN ekranda da siyah-beyaz oyun oynamıyorum. Renklerde ve kontrastta bariz bir kayıp oldu fakat bu rahatsız edici seviyede değildi. Sonuçta doğrudan bakıyorum 45 derece açıyla bakmıyorum. Kaldı ki TN ekranların oyuncular açısından bir artısı da tepki süreleri 1 ms kadar olabiliyor. Bu IPS ekranların erişemediği bir tepki süresidir. Viewsonic'in 178 dereceye kadar görüş açısı sunan IPS paneli aratmayan TN panelli modelleri var. Hatta 10-bit HDR destekli TN paneller bile var. Ha ben yine de IPS tercih ederdim ama yoksa da çok mühim bir özellik değil IPS değil diye dert etmem. Sonuçta OLED'in sunduğu kaliteyi IPS veremez. IPS ile TN farkı bariz olsa da OLED ekranın farkının yanında zerre anlam teşkil etmez iki panel de. IPS de olsa arkadan aydınlatma olduğu sürece yüksek konstrastlı OLED'in yanında ezilmeye mahkûmdur. IPS ekranlı bir iPhone'un yanına AMOLED ekranlı bir Samsung'u koyduğunuzda IPS panelin renklerde ne kadar kötü olduğunu görürsünüz. Ben de aşağıdaki videoyu ekliyorum. TN genel manada IPS'ten kötü olduğu için farklı açılardan bakıldığında IPS'in görüntü kalitesini yitirmediği zannedilir. Fakat aynı işlemi OLED ile IPS paneli karşılaştırarak yaparsanız IPS'in aslında ne kadar kontrast kaybına uğradığını görebilirsiniz.

Bu arada karşındakine karşı saygılı ol terbiyesizlik yapma.

• Ben de ilk posttaki laptobu almayı düşünüyorum ama 768p ekrandan ötürü emin olamıyorum sizce çok göze batar mı 1080p olmaması? Cihazın kalan özellikleri ihtiyaçlarımı gayet yerinde karşılıyor 500 600 TL farkla aynı laptobun i7 ve 1080p olan versiyonunu da almayı düşünebilirim ama bütçeyi bir miktar zorlamış oluyorum buna değer mi asla emin olamadım diğer yandan da ekran yüzünden pişman olur muyum? 4000tl civarında hangi laptobu almalıyım??

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bako39

Ben de ilk posttaki laptobu almayı düşünüyorum ama 768p ekrandan ötürü emin olamıyorum sizce çok göze batar mı 1080p olmaması? Cihazın kalan özellikleri ihtiyaçlarımı gayet yerinde karşılıyor 500 600 TL farkla aynı laptobun i7 ve 1080p olan versiyonunu da almayı düşünebilirim ama bütçeyi bir miktar zorlamış oluyorum buna değer mi asla emin olamadım diğer yandan da ekran yüzünden pişman olur muyum? 4000tl civarında hangi laptobu almalıyım??
    En mantıklısı kendi gözünüzle aralarındaki farkı görmeniz burada kim ne derse desin tam olarak emin olamazsınız boş bir vaktinizde teknoloji marketine gidip HD ve Full HD ekranlı laptoplara göz atın az çok fikir sahibi olursunuz satın alırken zaten :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.