Şimdi Ara

13 saat çalıştırılıyorum ne yapmam gerek?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
48
Cevap
0
Favori
3.885
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • happy Moon's restoranda komiyim günde 10 saat çalışıyorum pazar günleri 12 de gidip gece 1 buçuk gibi anca çıkabiliyorum canım çıkıyor ne yapmam gerek? normalde 12 de gelen 10'da çıkar ama pazar günleri 12 de gelen kapanışa kadar durmak zorunda hafta içi de 10 saat çalışıyoruz yapabileceğim hiçbir şey yok mu haklarım falan?

• fazla mesai ücretini ödüyorsa bence hiç ses etme hakkın yok.

SGK kanununa göre haftalık çalışma saati 45 saattir bunun üzerinde çalışıyorsan fazla mesayi ücreti ödemeli,ödüyorsa sorun yok.
  • Bordro alıp mesai ve maaş çizelgeni kontrol et. Eğer mesai almıyorsan sadece net maaş görünüyorsa hakkını alabilirsin. Geriye yönelik mesailerini ispat ettiğin anda toplu bir şekilde alırsın. Ama tabi bunun için hiç mesai almayıp haftalık çalışma saatinin üstünde çalıştığını ispatlaman gerekir.
  • Haftalık 45. Günlük 11 saat çalışabilirsin en fazla. Mesai ücreti veriyorsa bir hak iddia edemezsin.
  • mesai ücreti yok arkadaşlar net 2020 artı agi yatıyor hesabıma sadece. pazar günleri 70tl tipten veriliyor mesai için bi ücret yok yani.
  • Sömürü resmen. Düzenli gittiğim yerdi Ataköy Marina şubesi. Artık gitmem. Daha iyi iş bulursun umarım. Migros'a falan başvurmayı düşündün mü? Orada hak yemiyorlar.
  • 1 ayda ne kadar çalıştığını topla
    195 saati geçiyorsa ve fazla mesai almıyorsan gel buraya yaz. Ben sana bütün süreçte yardımcı olurum.
  • Fazla çalıştırılınca ne oluyor acaba ? abicim ben mesai ücretide istemiyorum max 7 - 8 saat çalışırım fazlasını kabul etmem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AMC -- 3 Temmuz 2019; 14:44:34 >
  • Günlük 11 saatin üzerini çalıştıramaz mesai ödese dahi çalıştıramaz tabiiki gidip şikayetci olabilirsin en doğal hakkın...
  • 2020 + agi yatıyorsa maaşını tekrar hesapla asgari ücretin üzerinde bir ücretemi çalışıyorsun yoksa mesai mi ödüyorlar bundan emin olmalısın çünkü asgari ücret agi dahil 2020 liradır

yani 2020 + 200 lira alıyorsan asgari ücretin üzerinde bir rakama çalışıyorsun veya mesai ücretin ödeniyor demektir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Treth

1 ayda ne kadar çalıştığını topla
    195 saati geçiyorsa ve fazla mesai almıyorsan gel buraya yaz. Ben sana bütün süreçte yardımcı olurum.
    haftada 62 saat çalışıyoruz ben daha 2 haftalığım mesai ücreti yok tüm personellerle konuştum hiç kimseye mesai ücreti yok işten atılma korkusuyla kimse ses çıkarmıyor ben yeni girdim ama hakkımın yenmesini sevmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: slayer_00

2020 + agi yatıyorsa maaşını tekrar hesapla asgari ücretin üzerinde bir ücretemi çalışıyorsun yoksa mesai mi ödüyorlar bundan emin olmalısın çünkü asgari ücret agi dahil 2020 liradır

yani 2020 + 200 lira alıyorsan asgari ücretin üzerinde bir rakama çalışıyorsun veya mesai ücretin ödeniyor demektir
    henüz 1 ayım dolmadı. asgari 2020 net yatıyor ancak hesaba. geçen sene asgari ücret 1600 civarıyken 150 civarı agi yatıyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: YereDusenAdam

henüz 1 ayım dolmadı. asgari 2020 net yatıyor ancak hesaba. geçen sene asgari ücret 1600 civarıyken 150 civarı agi yatıyordu.

Alıntıları Göster
    ayınızı doldurduğunuzda hesabınıza bakın hocam 2020 net yatansa hakkınız yeniyordur 2020 + agi diye düşündüğünüz 180 200 lira fazla yatıyorsa mesai ödeniyor demektir
  • İşi birak ve sikayet et.Ac kalin issiz kalin ama kendinizi boyle somurtmeyin.Avm magazalarina ise girmenizi tavsiye ederim.Oralarda boyle seyler olmuyor gordugum kadari ile.
  • quote:

Orijinalden alıntı: YereDusenAdam

haftada 62 saat çalışıyoruz ben daha 2 haftalığım mesai ücreti yok tüm personellerle konuştum hiç kimseye mesai ücreti yok işten atılma korkusuyla kimse ses çıkarmıyor ben yeni girdim ama hakkımın yenmesini sevmiyorum.

Alıntıları Göster
    En basitini söyleyeyeyim. 170 ara.. Orada adını alacaklar ama firmaya adını vermiyorlar. Bütün bilgiyi ver onlar firmaya köklü bir ceza kesiyorlar.

Devlet bu tür konularda işçiden yanadır çünkü devlet senden para koparamaz ama firmadan tonla para alabilir. Sana bayıldığından değil ama şirketten para koparabileceği için senden yana olacak.
  • Kimse hak hukuk derdin de değil yazıklar olsun
  • YereDusenAdam kullanıcısına yanıt
    Çoğu ihtimal sigortanızda asgari ücret, mesailer hariç olarak yatıyor. Aylık olarak bordroları imzalatıyorlar mı?

İmzalatmıyor iseler şikayet edebilirsin. İmza atmışsan yapacak bir şey kalmamış, anca zorla imzaladım yoluna gidersin sonuç çıkmaz
  • Yük eşeği bile bu kadar çok çalışmıyor.
  • Asgari ücret verip haftalık 45 saatten fazla çalıştıranlara kendinizi sömürtmeyin, şikayet edin.
  • Treth kullanıcısına yanıt
    195 saat mi. Ben 350 saat çalışıyorum
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.