Şimdi Ara

12volt lityum matkap bataryasi hakkinda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Internetten hyperplus matka 12 volt sarjli matkap aldim.
    Nasil oluyrda 12 volt lityum batarya olabiliyor. 3.7 volt degilmi lityum piller matkaptaki pilleri 3 adet gibi geldi bana yani 11.1 volt eder neden 12 volt yazmislar.
    Acaba 4 voltluk pillermi uretilmeye baslandi.yardimlarinizi rica ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• TANER 82 kullanıcısına yanıt
    3.7 volt optimum voltajdir. Bazı bms (battery management system) devreleri 12v çıkış yapar. Tam şarjda 4.2 volttur. 3.7 değildir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 18 volt ni-cd matkabımın pillerini söküp yerine 4 tane 18650 pili seri mi bağlasam
    Lityum bataryalı matkaplardan çok istiyorum ama yaptığım pilin vida atarken patlamasından korktum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 20playback -- 29 Temmuz 2017; 22:58:33 >
  • 20playback kullanıcısına yanıt
    Dört az gelir en az beş taneyi seri bağlamalısın. Şarj için de devre alman gerekiyor. Mevcut devre 18650 bataryaları şarj etmez zarar verir pillere.

• quote:

Orijinalden alıntı: 20playback

18 volt ni-cd matkabımın pillerini söküp yerine 4 tane 18650 pili seri mi bağlasam
    Lityum bataryalı matkaplardan çok istiyorum ama yaptığım pilin vida atarken patlamasından korktum

• Matkap zorlanmada, vida atarken sonlara dogru 8 ampere kadar çıkıyor. Bu da 18650 leri buyuk ihtimalle patlatır. Bu akimi sinirlamam gerekli mi ? Videodaki kisi sanirim sadece hucrelerin voltajlarini gosteren lcd devresi eklemiş.

Ben 5 hucreyi ayri ayri sarj edicem. 1-2 dolara 5 tane li-ion sarj devresi satiliyor aliexpreste. Boylece balans yapmama da gerek olmayacak .

Ama akim sinirlamasi işinde kafam karisti ? Vida atarken patlamak da istemiyorum

• 20playback kullanıcısına yanıt
    Ön yargıyı bırakın. Patlama, çatlama yok. Matkap zorlanma da 8 Ampere çıkıyordu da, eski batarya seri bağlantı da, 1 A akımla, nasıl 8 A akım verebiliyordu?

Videoda 3 pil ile yapılanları seyrettiniz.
    Benzer matkabın 5 pilli bataryasını hazırladım. 18650 Pilleri, eski laptop bataryasından çıkartıp güçlülerinden, seçerek kullandım.

5 pili batarya olarak hazırladığınızda, seri bağlantı kullanılacağından, her hücreyi ayrı ayrı şarj edemezsiniz. Pratik olanı balanslı şarj cihazı kullanmanızdır
    12volt lityum matkap bataryasi hakkinda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 30 Temmuz 2017; 23:46:39 >
  • Hayir yani adaptör ile direk calistirip olctugumde o amperi çekiyordu adaptorden. İmax b6 vardi elimde sattim. Bu yuzden her hucreye ozel sarj pcbsi koyucam bataryanin icine . ve bu 5 devree ayri ayri guc verip sarj edicem.

Ama 2 Amper li-ionlar zorlanmada 4C ye kadar cikicak bence. Siz yapti iseniz matkabin zorlanmada cektigi akimi ölcer misiniz rica etsem . adaptorden cekiyordu cunku

Birde hatirladigim kadariyla li-ionlar 1C ile deşarj oluyordu maksimum, gerisi riskli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 20playback -- 31 Temmuz 2017; 10:12:6 >
  • 5s bms PCB alıp pilleri bununla şarj etmeli veya kullanmalısınız. Hücrelerden birisi zayıf kalırsa patlama riski olacağından bms deşarj en uygunudur. Ani voltaj düşmesinde akımı kapatıp hem devreyi hem pilleri korur.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de 3-4 ay önce şarjlı matkabımı lityum pille donattım, bahsi geçen 4s BMS kartından kullandım, aslında bu kartların derin deşarja karşı çıkış korumaları var fakat matkabın çekeceği akımı karşılayamayacağından ve üzerindeki mini mosfetleri yakmaktan korktuğum için malesef çıkış beslemesini karttan değil de direkt pillerden aldım. Matkabım yüke bindiğinde 10a civarı akım çekiyor...

Benim açtığım konu şu:

https://forum.donanimhaber.com/sarjli-matkaba-lityum-batarya-18650-montaji--125044507#125044507
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.