Şimdi Ara

+12V SORUNU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
989
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar. Geçen gün farkettim bu olayı. +12V kısmı aida olsun diğer programlar olsun hep 10v civarında görünüyor. Yük altında da aynı şekilde. Güç kaynağımı 10 yıldır kullanıyorum. OCZ Fatality 550W. Sistemde güncelleme yaptım parçalarda.

+12V SORUNU

Asus ROG B450F-GAMING
    R5 3600
    2x8 GB GSKILL 3600 MHZ RAM
    RX 480
    CORSAIR 960 GG M2 SSD
    1 TB SATA HDD

Bazı oyunlarda anlık takılmalar yaşıyorum. Böyle 1 sn görüntü donuyor sonra devam ediyor. Acaba psu ömrünü doldurmuş olabilir mi? Doldurduysa şayet 750w modellere bakındım biraz. Aşağıda iki ürün var hangisi tercih edilmeli? Seasonic çok kaliteli deniyor. Bilgili arkadaşlar yarımlarınızı bekliyorum. İyi forumlar
    https://www.hepsiburada.com/seasonic-focus-plus-750w-80-gold-tam-moduler-guc-kaynagi-ssr-750fx-p-HBV000009WYJC
    https://www.hepsiburada.com/asus-rog-strix-750g-750-w-80-gold-power-supply-90ye00a0-b0na00-p-HBV00000O3L48

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krmtrylcn -- 16 Haziran 2020; 13:27:39 >

• Hocam o sensörler genenellikle ölçümü yanlış yapıyor kafaya takmayın derim. En doğru sonucu multimetre ile ölçerek bulursunuz.
  • Multimetre ile ölçüm yapmanızı tavsiye ederim. Aynı sonucu alırsanız kondansatörler arizalanmiş olabilir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hipersonic kullanıcısına yanıt
    Peki multimetre ile nasıl ölçüm yapacağız?
    Pc çalışırken herhangi bir boştaki güç kaynağı kablosundan mı ölçüm yapmalıyız?

• Evet , multimetre DC voltaj ölçme konumunda iken 12 v için siyah ve sarı kabloladan ölçüm almanız gerekecek.

• PC ye zarar vermekten endişe ediyorsanız anakart, ekran kartı ve işlemci ile güç bağlantısını kesmeniz lazım. Ama psu yu calisitrmak için anakarta takılan 24 pin deki yeşil ve siyahı kısa devre yaparak çalıştırmanız lazım (yeni psu larda hepsi siyah olabiliyor, psu nun modelini araştırarak bulabilirsiniz)

• turuncu55 kullanıcısına yanıt
    Size önerilmez lakin anlayan biri, psu yu sistemden ayri bir sekilde, kisa devre calisitirir ve rahat rahat ölcümünü yapar. Herhangi bir TV tamircisine götürün para almaz.
  • kunGFu kullanıcısına yanıt
    Kısa devre yapmakta sorun yok aslında. Onu biliyorum da
    Asıl PC’de monteli iken denenebilir mi onu merak ediyorum. Multimetre de mevcut bende
    Fakat kasayı dolaptan çıkar, psu’yu ve bir sürü kabloyu sök çok uzun iş :-) o kadar zamanım olsa keşke

o zaman en rahati 10 yillik emektari istirahata cekip yeni bir maceraya yelken acmak :) degistir gitsin hocam, baktigin modellerle de bir o kadar daha kullanirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kunGFu -- 19 Haziran 2020; 22:10:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Valla şu an ki psu, 4 senelik gold sertifikalı modüler 750 w’lık bir high power. Bunun ayarı bir şey almaya kalksam 1000 TL vermek gerekir. Durup dururken masraf yapmayalım :-)

ben 10 senelik ocz takili saniyordum

high powerin sorunu nedir tam olarak?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam güç kaynağını değiştirme çünkü 50 gün önce r5 3600 + b450 f gaming + cooler master mwe 750w* psulu sistem topladım.Hwinfo, aida64 vb sensör programlarında bende de 10v gözüküyor.Ama biosta veya Asusun allsuite 3 programında 12v. Sorun neyde var bilmiyorum. Programlarmı yanlış okuyor bilemiyorum. Sendekinin de güç kaynağında olmadığını söyleyebilirim.Çünkü ben sıfır cm 750w* aldım. Bence sorun ya programlarda yada anakartta. Görsel atıyorum. Eğer bir çözüm varsa bulabilirsen benimle de paylaş. Oyunlarda drop vb yemiyorum.Ha arada belki oluyodur da rahatsız olmuyorum.Öyle bariz birşey yok.
    +12V SORUNU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CasperPişmanlıktır -- 19 Haziran 2020; 22:16:54 >
    Aynı bir üstteki arkadaşın dediği gibi hwinfo yada afterburner gibi programlarda 11,2, 11,6, 12,14 vs gibi farklı voltajlar görünce dedim acaba psu mu bozuldu da böyle farklı rakamlar görünüyor. Sistem de şöyle, İşlemci R5 3600, vga rx580 8 gb, 2x8 ram, 4 hdd, 2 ssd vs

Ya da acaba 12 v kanalı illa net 12 v verecek diye bir kaide var mı?
    Voltajın belli bir sapma ile verilmesi doğal mı? Misal +-%5 gibi vs gibi yada varsa da kaçtır bu tolerans?

Bir yerde okumuştum % 5 gibi düşük yada fazla normal sayılıyor. Örn 11.6 gibi ama bizimki baya düşük.10v biosta 12v ama
  • bu mesaj silindi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0EF48BDE1 -- 19 Temmuz 2020; 15:24:23 >
  • CasperPişmanlıktır kullanıcısına yanıt
    Aslında %5 bile hassas cihazlar için yüksek bir tolerans değeri gibi ama net bir rakam olmayınca merak ettim. Ki sizde neredeyse %20 gibi bir sapma söz konusu ki, orada bir gariplik olduğu kesin

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0EF48BDE1

bu mesaj silindi
    Büyük ihtimal
    Belki biosa fix gelir düzelir hocam. Belkide aida64 yanlış algılıyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.