Şimdi Ara

12v-5v Step down Devresi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
135
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

5 tane çakmaklık şarj aletini test ettim hepsi en fazla 400ma veriyor. Bu testi yaparken tabletimi de bozdum orası ayrı bir konu.

İnternette 10-15 liraya 5v 3A veya 2A step down sürücü kartları var. Smd parçalardan minik bir kart yapmışlar. Ben bunu kendim yapmak istediğimde 7805 kullanmaya çalışsam el gibi soğutucu takmak gerek, peki bu satılan step-down kartlarının kalbi olan parça nedir ? Soğutcuya ihtiyaç duymayan 2-3 A verebilen kartların ana malzemesi yani sırrı nedir ?

• Ben 7805in çıkışına 2n3055 atarak 2-3A cekebilmistim fakat voltaj 4.5e kadar düşüyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • harun577 H kullanıcısına yanıt
    Hocam bana min 1A olacak şekilde basit küçük lazım.

Çakmaklıklardan MC3406 entegresi çıkıyor ve max 400ma veriyor.
    LM7805 güzel besleme yapıyor lakin kendisine soğutucu veya çıkışlara sizin yaptığınız gibi 2v3055 atarsak sanki invertör devresi yapar gibi kocaman bir şey oluyor.
    Peki bu Hazır satılan 5v step-down kartları hangi elemanı ana parçası olarak kullanıyor ?
  • Tam bilmiyorum fakat yine benim yaptığım devreye benzerdir diye düşünüyorum. ufak smd bir regülatör ve çıkışına bir transistör..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kaliteli bir şarj al dediğin doğru az akum verir muadiller.Orjinal araç şarjı sizin işinizi görür ama bulnası mesele.yada aliexpressden converterler 1 dolar falan alın ayarlayın kullanın

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 1 adet Yüksek kalite LM2596S Güç DC-DC Buck Dönüştürücü Adım Aşağı Modülü 5 V 3A
    https://s.click.aliexpress.com/e/PnfZExI

• Bu işini fazlasıyla görür .çıkış frekansını arastırın olmazsa çıkısına diyot ekleyin orta değil tam dogrultmac olsun

• Harun577 Anladım hocam sağolun.

Kimgsizesunnia hocam türkiyede de 9 liraya 5v 3A modüller var eyvallah cevabınız için.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.