Şimdi Ara

12 voltu 12.6 Nasıl Yapabilirim?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
2
Favori
337
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 ay
  • Cevaplayan Üyeler 4
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 9
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 31 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 6
  • Favoriye Eklediklerim 2
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • berkedbs (9 mesaj) malisert32 (8 mesaj) Trust.Me (1 mesaj) TheodenKing (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (18 mesaj) Mobil (1 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> 12 voltu 12.6 Nasıl Yapabilirim?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    43 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Merhaba, ben 3 adet seri bağlanmış 18650 pilden oluşan 3s bmsli batarya paketi yaptım.Bu paketin full dolu olması için 12.6v verilmesi lazım ama bende 12v adaptör var. Bu basit dönüştürme işlemi için kaba soğutuculu ve pahalı olan step-up regülatörleri tercih etmek istemiyorum. Sence bir devre yapabilir miyim?Veya buna uygun kart var mı? Adaptörü modifiye edebilir miyim?Biraz uzun oldu şimdiden teşekkürler.Lütfen işte "Gerek yok" gibi yorumlar yapmayın çözümünüz varsa buyrun yazın.

|
    |
  • Yarbay
    3207 Mesaj

En kısa yol adaptör çıkış voltaj kontrol katının direnci ile oynamak olur.Resimleri çekip atın,bir çaresine bakalım.

• Çavuş
    43 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

ön yüzde sadece 1 tane var o da sanırım 220 çıkışlarına yakın. Arakada bir kaç tane var sanırım bu arada benim için çıkış amperi önemli değil.Adaptörüm 1 amper işimi fazlasıyla görüyor.
    |
    |
    malisert32 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Çavuş
    43 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Bu arada adeta adaptör kurtarıcısı olarak yaratılmışsınız.Ülkemiz için geri dönüşüm önemli.Birde isterseniz elimde en ucuz multimetre olsada devredeki dirençlerin ohmunu ölçebilirim.

• Yarbay
    3207 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: berkedbs

Bu arada adeta adaptör kurtarıcısı olarak yaratılmışsınız.Ülkemiz için geri dönüşüm önemli.Birde isterseniz elimde en ucuz multimetre olsada devredeki dirençlerin ohmunu ölçebilirim.

Sizin resimden birini modifiye edip resimde durumu anlatmaya çalıştım.Kırmızı kare içindeki 3,3k direncin bir ucu tl431 1nolu ucuna diğer ucu ise eksiye bağlı görünüyor.Bu şekilde ise bu direnci söküp yerine 2,7k direnç ile seri bağlı 500 ohm pot bağlayın.Pot ile istenilen voltaja getirirsiniz tamamdır. Daha açıkçası; bu direncin değeri düştükçe voltaj yükselir.Çok geniş voltaj aralıklarında devre zarar görebileceğinden bu şekilde bir bağlantıyı tavsiye ederim.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/3f/3d/51/3f3d51aba5066aef8ba7a503d9962f9f.jpeg&t=0&width=480&text=1
    |
    |

• Yarbay
    3207 Mesaj

Aslında bu 3,3K direnç ile her halukarda sonuç alınabilir.Yani diyelim ki, 3,3k direncin bir ucu tl431'de diğer ucu artı çıkışta olsun.Bu defa bu direncin değerini yükselterek yine istenilen sonuç alınır.Tabi direnç değer değişimi az-az olmalı,yüksek değerlerde yüksek voltaj değişikliği olacağından adaptörü yakabilirsiniz.Vel hasıl; 3,3k direncin diğer ucu nereye bağlı kesin ve net tespit edilmeli sonrasında işlem yapılmalı.Kolay gelsin.

• Çavuş
    43 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Çok teşekkür ederim. Bir yerde takılırsam size bildireceğim.Bu bilgiler parayla bile alınamaz gerçekten.

|
    |
    malisert32 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    3207 Mesaj
    quote:

Çok teşekkür ederim. Bir yerde takılırsam size bildireceğim.Bu bilgiler parayla bile alınamaz gerçekten.

Bende teşekkür ederim. 

|
    |
  • Çavuş
    43 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Şimdi test ettim direncin diğer ucu - çıkışmış.Direnci ölçtüğümde ise 2.7k çıktı.Direncin yanında sanki ben içinmiş gibi boş bir yer bırakılmış.Oraya paralel bir direnç takıp direnci düşürürsem olur mu?Sizce o

kısmın toplam direnci kaç olmalı?( Sorumluluk bana ait:) )

|
    |
    berkedbs kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    3207 Mesaj
    quote:

Şimdi test ettim direncin diğer ucu - çıkışmış.Direnci ölçtüğümde ise 2.7k çıktı.Direncin yanında sanki ben içinmiş gibi boş bir yer bırakılmış.Oraya paralel bir direnç takıp direnci düşürürsem olur mu?Sizce o

kısmın toplam direnci kaç olmalı?( Sorumluluk bana ait:) )

O direncin değerini düşürürseniz voltaj artar. Ama o dirence seri bir direnç bağlarsanız voltaj düşer.Siz voltajı 0,6 volt yükseltmek istediğinize göre bu direncin değerini düşürmeliyiz ki FB voltajı düşük görüp voltaj artsın.

|
    |
  • Yarbay
    3207 Mesaj

ŞÖyle olabilir o direnç yerinde dururken üzerine 33K bir direnç lehimlerseniz 300 ohm düşürmüş olursunuz, bence bu işlemde gayet güzel olur.Bu arada siz 2,7K ölçmüşsünüz boşta ölçülmediğinden böyle düşük değer çıkar.

|
    |
  • Çavuş
    43 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

En yakın zamanda dediğiniz gibi 33k lık direnci lehimleyip 2.5k ya düşürüyorum ve sonucu sizle paylaşıyorum iyi akşamlar.

• Yarbay
    3207 Mesaj
    quote:

En yakın zamanda dediğiniz gibi 33k lık direnci lehimleyip 2.5k ya düşürüyorum ve sonucu sizle paylaşıyorum iyi akşamlar.

Hemen şimdi şöyle bir hesap yaptım sonuç;

12V 3,3K ile alınıyorsa 12,6V X'de alınırdan,,,,12x3,3=39,6/12,6=3,14Kohm çıkıyor. Bu durumda siz paralel 56K bir direnç lehimlerseniz 3116 Ohm direnç elde edersiniz ve hesaba göre bu uygun gibi.Yani 56K direnç lehimleyin derim.Tabi devre şartları ne getirir ( belki net istediğimiz voltajı vermeyebilir) onu uygulama sonunda göreceğiz.Aslında hesap ile uygulama doğru çıkacak gibi 300 ohm (%10) düşürdüğümüzde voltajın %10 artacağını var sayarsak 12+1,2=13,2V çıkar.

|
    |
  • Çavuş
    43 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

normalde yüke bağlandığında voltajda 0.3voltluk kayıp oluyordu. şimdide sanırım 0.5voltluk bir kayıp yaşanacak doğru mudur?

• Yarbay
    3207 Mesaj
    quote:

normalde yüke bağlandığında voltajda 0.3voltluk kayıp oluyordu. şimdide sanırım 0.5voltluk bir kayıp yaşanacak doğru mudur?

Voltaj kayıbı akım sınırına bağlı olarak değişir.18650 pil grubu şarjında önemli olan piller dolduğunda 12,6V'u geçmemelidir.Yani her pil 4,2V ve tam şarj olduğunda çekilen akım çok düşeceğinden boşta çıkış voltajı 12,6V'u geçmemelidir.Ölçümü boşta ya da çok yüksek omajlı bir yük ile test edip stabil yapmak güzel olur.

Bu arada seri bağlı lityum pil şarjında balans devresi de illa olmalıdır.Çok önemli...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 10 Mart 2021; 0:8:47 >
    |
    |
  • Teğmen
    185 Mesaj
    Konu gibi konu. Ben de 56K lık direnç lehimlemenin sonuç getireceğini düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çavuş
    43 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Düşüncen için teşekkürler. Yabancı forumlarda bile bulamadım.
    |
    |
    TheodenKing kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    123 Mesaj

Merhaba her tasarımın hesabı farklıdır ama bu devrede flyback topolojisini kullanmışlar, bir hesap yaptım, Malisert hocamın gösterdiği direnci 3,22k değerine çekerseniz gerilim 12.6 ya çıkabilir.

|
    |
  • Çavuş
    43 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Elimde 100k direnç vardı taktım ve toplam direnci 3,2k ya düşürdüm ve sonuç boşta 12.6, yükte 12.3 volt seviyesinde (hatta çekilen akım düştükçe 12.6 ya yükselmekte.).Sanırım bu yeterli olacak çünkü çok da ağzına kaar doldurmak istemiyorum. Hepinize teşekkürler bu sizin başarınız.🙋🙋

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkedbs -- 10 Mart 2021; 20:13:23 >
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Radyo Dinle
Instagram takipçi satın al
vp satın al;valorant vp satın al;Valorant VP Fiyat
triple negative breast cancer
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR6
0,531
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.