Şimdi Ara

12 ohm hoparlor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.067
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 9 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 4
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 4
  • Ortalama Mesaj Aralığı 2 saat 16 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Darkdexterness (4 mesaj) Cihan9999 (4 mesaj) boşyok (3 mesaj) untayk (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (5 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    310 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    merhaba, elimde 12 ohm 20 watt bir çift speaker ve 6 ohm center hoparlor var. elektronik bilgim olmadığ için araştırmalara başladım fakat 8 ohm'dan yüksek empedans değeri olan hoparlörle karşılaşmadım. ebay'den hazır amfi devresi almayı düşünüyorum:

http://www.ebay.com/itm/w-Tracking-No-2pcs-TDA7294-85W-85W-Stereo-Amp-Amplifier-kit-Good-Sound-G043-/261006972843?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cc53a57ab

fakat linkte ve birçok ilanda olduğu gibi output değeri benim hoparlorlere uygun bir ürün bulamadım. ne yapayım ne edeyim bilemedim. bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

|
    |

• Binbaşı
    1953 Mesaj
    benim bildiğim bu tarz amfilerin en fazla 16 ohm bağlanabildiği fakat e baydaki ürün 4ile 8 ohm arası hoparlör bağlanmasına izin veriyor 12 ohmluk bir hoparlörü bu amfiye bağlarsan büyük htimal amfiye zarar verirsin ,Ohmaj değeri ne kadar düşük olursa amfi daha fazla akım çekecektir ve daha çok distorsiyona girecektir önemli olan ne için kullanacaksın hi-fi için mi müzik içinmi ? sadece ses yükseltmek için mi ?
    |
    |
  • Yüzbaşı
    310 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    amaç elimdeki hoparlorleri değerlendirmek, müzik için kullanırım. uygun bir amfi bularak. tabii elektronik bilgim olmadığı için kendim lehimleyemiyorum. o yüzden hazır devre bulacağım. ebayde 12 ohm a uygun amfi bulamadım.dediğiniz gibi 4-8 arasında. acaba heüz denk gelmediğim, bu değerlere uygun bir amfi bulabilir miyim?
    |
    |
  • Binbaşı
    1953 Mesaj
    müzikte marantz ,technics,harman kardon veya lambalı amfi gibi pek çok amfi bulunuyor fakat fiyatları biraz tuzlu olabilir şahsen evimde 5.1 amfim var 4-8-16 ohm arası hoparlör destekliyor ,forumdaki ev sinema ve ses sistemleri bölümüne bir bakın derim orda hi-fi uzmanları ve bu konuda bayağı tecrübeli arkadaşlar var yardımcı olacaklardır
    |
    |
  • Yüzbaşı
    310 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    teşekkür ederim cevabınız için. ben daha çok linkte de verdiğim gibi uygun yolluseri üretim olmayan amfilerden arıyorum.
    |
    |
  • Binbaşı
    1953 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: boşyok

quote:

Orijinalden alıntı: Darkdexterness

benim bildiğim bu tarz amfilerin en fazla 16 ohm bağlanabildiği fakat e baydaki ürün 4ile 8 ohm arası hoparlör bağlanmasına izin veriyor 12 ohmluk bir hoparlörü bu amfiye bağlarsan büyük htimal amfiye zarar verirsin ,Ohmaj değeri ne kadar düşük olursa amfi daha fazla akım çekecektir ve daha çok distorsiyona girecektir önemli olan ne için kullanacaksın hi-fi için mi müzik içinmi ? sadece ses yükseltmek için mi ?

Verdiğiniz bilgiler çelişmiyormu. 8 ohm çıkışlı amfiye 12 ohm hoparlör bağlayarak zarar veremezsiniz. Amfi çıkış empedansından düşük hoparlör bağlanması uygun olmaz. Maksimum güç transferi amfinin çıkış empedansına eşit hoparlörde gerçekleşir. Yüksek bağlarsanız amfinin maksimum gücüne ulaşmanız zor olur.

Cihan9999
    Elinizdeki 12 ohm hoparlörlerden iki tane daha bulursanız paralel bağlayarak 40 vat 6 ohm hoparlör elde edersiniz.
    6 ohm center hoparlorünüzü nasıl kullanmayı düşünüyorsunuz onada ayrı bir amfi kullanmanız gerekecek. Stereo kullanımdan vaz geçerek elinizdeki iki hoparlörü paralel bağlayarak bir kanala 6 ohm center hoparlorünüzü de diğer kanala bağlayarak çalıştırabilirsiniz.
    Merak ettim türkiyede yokmuydu da yurtdışından almak istiyorsunuz.
    Selamlar.

yalnış biliyoda olabilirim ya hoparlöre ya amfiye zarar veriyodur

Misal hoparlörün amfiden yüksek watajda olmasıyla volüme biraz abanıp hoparlörü doyurmaya çalışarak amfinin clipping e girmesiyle hoparlörün patlaması gibi görünüşte hiçbirşeyin olmaması gerektiği gibi

Şahsen en fazla 8 ohm çıkış veren bir amfiye 16 ohm bağlamanın zararı olacağı kanaatindeyim
    |
    |

• Binbaşı
    1953 Mesaj
    quote:

quote:

quote:

quote:

Verdiğiniz bilgiler çelişmiyormu. 8 ohm çıkışlı amfiye 12 ohm hoparlör bağlayarak zarar veremezsiniz. Amfi çıkış empedansından düşük hoparlör bağlanması uygun olmaz. Maksimum güç transferi amfinin çıkış empedansına eşit hoparlörde gerçekleşir. Yüksek bağlarsanız amfinin maksimum gücüne ulaşmanız zor olur.

Cihan9999
    Elinizdeki 12 ohm hoparlörlerden iki tane daha bulursanız paralel bağlayarak 40 vat 6 ohm hoparlör elde edersiniz.
    6 ohm center hoparlorünüzü nasıl kullanmayı düşünüyorsunuz onada ayrı bir amfi kullanmanız gerekecek. Stereo kullanımdan vaz geçerek elinizdeki iki hoparlörü paralel bağlayarak bir kanala 6 ohm center hoparlorünüzü de diğer kanala bağlayarak çalıştırabilirsiniz.
    Selamlar.

yalnış biliyoda olabilirim ya hoparlöre ya amfiye zarar veriyodur

Misal hoparlörün amfiden yüksek watajda olmasıyla volüme biraz abanıp hoparlörü doyurmaya çalışarak amfinin clipping e girmesiyle hoparlörün patlaması gibi görünüşte hiçbirşeyin olmaması gerektiği gibi

Şahsen en fazla 8 ohm çıkış veren bir amfiye 16 ohm bağlamanın zararı olacağı kanaatindeyim

Yüksek empedanslı hoparlör kullanarak ne amfiye ne de hoparlörlere zarar veremezsiniz. Hoparlör seçerken amfi gücünden en az % 50 fazlasını alacaksınız yani amfi gücünün 1,5 katı. 100 vat amfiniz varsa en az 150 vat hoparlör olmalı. Sesde geçici pik güçlerde hoparlör zarar görmez. Burada o hoparlörler zaten almayı düşünülen amfiye uygun değildir. Amfi 85 vat hoparlörler 20 vat. Aşka gelip sesi biraz açınca birde bir an için davul sesi yüksek gelirse hoparlöre elveda . Kontrollü kullanmak gerekecek o sistemde hoparlörlerinizi hiçbir sigorta şirketi sigortalamaz . Zavallı hoparlörler .
    Selamlar.

Sistemi mi alırken bayağı bir araştırma ve forumları defalarca okumuştum yanlış anlaşılmasın amacım sizi burda rencide etmek değil fakat amfiin gücünün1.5 katı seçilmesinin yanlış olduğu söyleniyordu birde empedans olarak bu durum ortaya konulunca dikkat edilmesi gerekildiği söyleniliyordu falan ,birde bu işlerde yeni oldupum için tabiki siz daha iyi biliyor olabilirsiniz
    |
    |

• Yüzbaşı
    310 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Selamlar.

Cevabınız için teşekkür ederim. aradım internette, fakat sadece amfi yapım projelerine ulaşabildim. sahibinden.com üzerinden baktım, yurtdışından 2 kat pahalıya yapılan satışları gördüm. varsa türkiye'de, alırım.
    |
    |
  • Yarbay
    4265 Mesaj
    Selamlar.
    Şayet standart AB sınıfı bir amplifikatörden bahsediyorsak ve çok extrem bir devre yapısı uygulanmadıysa , bu ampliye , gerekenden yüksek empedanslı bir hoparlör bağlarsanız , ne devreye ne de hoparlöre bir zarar veremezsiniz ( şayet hoparlörün gücü , bu amplinin o hoparlör empedansına verebileceği güçten fazla değil ise... ). Yani bir ampli 4-8 Ohm olamaz... O ampli aslında 4Ohm a max. güç aktarımı yapabilmektedir. 8Ohm yük bağlanırsa , ancak gücün yarısını aktarabilir demek oluyor. Arkadaşımızın sorusuna gelirsek :
    Şayet hoparlörünüz 12 Ohm ise , mesela TDA7294 kullanmak istiyorsa dikkat etmesi gereken hususlar şunlar.
    1. 7294 Kaç volt DC ile çalıştırılıyor ? 7294 değişik voltajlarda , değişik güçleri , değişik empedanslara aktarabilir.
    mesala %0.5 THD için +-35VDC için 4 Ohm a , +-31VDC için 6 Ohm a ve +-27VDC için 4 Ohm a 60-70W arası güç verebiliyor datasheet ine göre... Bu durumda arkadaşımızın 12 Ohm hoparlörde 20W alabilmesi için devreyi +-27VDC nin altında bir voltajla çalıştırması gerekecektir ki hoparlörleri yakmasın. Biraz da emniyet payı bırakacaksa ki ben bu hoparlör için çok da tedbirli olunmaya ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum ( çünkü adam zaten 50-100W gibi abartılı değerler yerine mütevazi bir 20W yazmış ve 12 Ohm hoparlörler genelde kaliteli sistemler için üretildiğinden , adam 20W diyorsa bu hoparlörün nominal gücünü ifade ettiğini düşünmekteyim ). Bu durumda , hiç bir hesap yapmadan ! , kaba bir ifade ile 7294 entegresinin +-24VDC ile çalıştırıldığında bu hoparlörlerle kardeş kardeş anlaşabileceğini söyleyebilirim.
    Buraya kadarı 7294 entegre için geçerli idi... Şayet 6 Ohm a 30-40W veren bir stereo ampli kiti bulabilirse arkadaşımız olayın çözülecektir. Bu ampli 12 Ohm a 15-20Watt RMS aktarabileceğinden iş görülecektir.
    Saygılar.
    |
    |

Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Instagram takipçi satın al
vp satın al;valorant vp satın al;Valorant VP Fiyat
Radyo Dinle
En ucuz kedi maması fiyatları
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,313
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.