Şimdi Ara

12.400 TL'lik Workstation

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.075
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Uzun bir hazırlık evresinden sonra bir şirket kurma arifesindeyim. Kullanacağım bilgisayarı satın almadan önce yorumlarınızı almak istedim. İlave etmek yada düzeltmek istediğiniz bir kısım olursa sevinirim arkadaşlar. Üst limitim ise 10.000 TL

Yapacağım işler daha çok dediğim gibi AE ve Photoshop ile olacak. AE ile render, Photoshop ile çoklu işlem yapacağım. Aynı zamanda mobil yazılım üretimi yapılacak. O nedenle mümkün olduğu kadar hızlı bir bilgisayar olmasını ve uzun bir süre kullanmayı planlıyorum. Autocad yada Solid kulanmayacağım.

Edit : Gelen mesajlar üzerine sistemi aşağıdaki gibi Skylake olarak değiştirdim.

Sistemde kafama takılan ve sizden yardım almak istediğim en önemli sorun Ekran Kartı ve Monitör yönünde. O nedenle sistemde ekran kartı ve monitör seçmedim.

- AMD Chipsetli ekran kartları AE de sorun yaşattığı için NVidia chipsetli ekran kartı seçeceğim.
    - En az 28" büyüklüğünde 4K büyük bir monitör kullanmak istiyorum. Daha öce LU28E590DS/UF Samsung 28" seçmiştim. Ancak gelen olumsuz mesajlardan kaldırdım. Çoklu ekran ile çalışmaya alışığım ancak bütçeyi aşmak istemiyorum.
    - Sisteme ilaveten bir NAS alacağım ve günlük olarak senkronize olarak yedek alımı yapılacak. O nedenle 2 adet SSD alıp RAID yapmaktansa M2 SSD alarak sistemi en hızlı bir biçimde kullanmak istiyorum.
    - Sistemde oyun tabiki bazen oynacağım. Ancak bilgisayar iş bilgisayarı olacak. Önemli olan 4K render işlemlerini maksimum hız ile yapabilmesi.
    - Son olarak sistemde 32 GB RAM olacak. Ancak ilerisini de düşünerek Anakartında desteklediği 64 GB a kadar çıkabilirim. Sistemde RAM olarak 4x8 GB Kingston 2666 MHz olarak seçtim. Acaba GSKILL 32GB (2x16GB) TRIDENT Z DDR4 3000MHz CL14 1.35V Dual kit Ram seçsem sistemde bir fark olur mu?

Gelen mesajlar üzerine sistemin son hali aşağıdaki gibi. Bu siparişi Cuma gününe kadar geçmiş olacam. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/343447/a82c951c-09ab-441b-8b50-bf48bb27b536.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackadmin -- 5 Nisan 2016; 14:33:34 >

• O anakart o islemci cok alakasiz 4k ya o ekran karti hic olmamis. Hocam guzel fiyatlardan anlayan birisi yardimci olucaktir sana aman diyim o paraya boyle birsey alma. Bilen birilerine danis

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşlemciyle anakartın soketleri birbirine uymuyor. Ayrıca ekran kartı 4k monitör için daha yüksek seçilmeli. O bütçeye 980ti lı bir sistem kurulabilir. Birazdan buradaki arkadaşlar daha güzel bir sistem kurarlar.

• Eğer sistemin 4k olması şart ise bellek kullanımı 4k'da hayli fazla olduğundan ekran kartı 8GB belleğe sahip olan R9-390X alınmalı. İşlemci olarak 5820k alabilirsiniz ya da anakartınızı Z170 çipsetli bir kartla değişmelisiniz zira bu şekilde soketler uyumsuz.

Dilerseniz 4K'nın şart olup olmadığı hakkında bilgi verin ben size sistem önerisinde bulunayım

Edit: Tasarım şirketleri genelde güçlü donanımlara sahip olan All-in-One PC kullanmaktalar. Pek tavsiye etmem ama eğer bilgisayardan çok anlamayan biriyseniz sizde All-in-One'a yönelebilirsiniz. Tasarımcılarda genel olarak gördüğüm bilgisayar şu model oluyor:
    http://www.vatanbilgisayar.com/lenovo-aio700-intel-core-i7-6700-3-4ghz-8gb-1tb-2-gb-nvidia-gt930-win10-23-8-.html?srt=PU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi snows -- 2 Nisan 2016; 9:28:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: snows

Eğer sistemin 4k olması şart ise bellek kullanımı 4k'da hayli fazla olduğundan ekran kartı 8GB belleğe sahip olan R9-390X alınmalı. İşlemci olarak 5820k alabilirsiniz ya da anakartınızı Z170 çipsetli bir kartla değişmelisiniz zira bu şekilde soketler uyumsuz.

Dilerseniz 4K'nın şart olup olmadığı hakkında bilgi verin ben size sistem önerisinde bulunayım

Edit: Tasarım şirketleri genelde güçlü donanımlara sahip olan All-in-One PC kullanmaktalar. Pek tavsiye etmem ama eğer bilgisayardan çok anlamayan biriyseniz sizde All-in-One'a yönelebilirsiniz. Tasarımcılarda genel olarak gördüğüm bilgisayar şu model oluyor:
    http://www.vatanbilgisayar.com/lenovo-aio700-intel-core-i7-6700-3-4ghz-8gb-1tb-2-gb-nvidia-gt930-win10-23-8-.html?srt=PU

Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Sistemde 4K olmazsa olmaz konumda. Ana kartı dediğiniz gibi z170 olarak ASUS MAXIMUS VIII EXTREME Intel Z170 Soket 1151 DDR4 3866MHz(OC) HDMI&DP Anakart ile değiştirdim. Güncel fiyat 9.750. Başka ilave etmek istediğiniz kısım olursa ona göre değişiklik yapalım
  • Şu sistem düşünebilir 4K için

12.400 TL'lik Workstation

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi snows -- 2 Nisan 2016; 12:15:44 >
  • Teşekkür ederim alternatif olarak güzel bir sistem

• X99 sistem kurmanizi tavsiye ederim..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam hakkaten x99 cipsetine bir 5930k yapistir 9500tl ye skylake toplanmaz.

Evga X99 classy
    Msi x99 gaming 9 ac/ack
    Msi x99 mpower acx

Ekran kartini da 980 ti yada 8gb lik r9 380x olabilir

Geri kalanlar senin tercihin klavye monitor vs vs

• İş için kullanılacaksa 4k da gtx 970 yeterli olur. Tavsiyem rami 32 gb yapmanız ilerisi için.

• Monitörde panel hızı vsden çok doğru renk görmek önceliğiniz olmalı, bu sebeple ips ve bütçe elverdiğince kalibrasyon ve renk garantisi sunan Dell U serisi benzeri monitörlere yonelmenizi tavsiye ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: jackbruce

İş için kullanılacaksa 4k da gtx 970 yeterli olur. Tavsiyem rami 32 gb yapmanız ilerisi için.

Dediğiniz gibi değiştirdim. Ancak ekran kartını 4 gb seçtim. Arasında 2 kartı fark vardı. Öneriniz için teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: diabolus79

Monitörde panel hızı vsden çok doğru renk görmek önceliğiniz olmalı, bu sebeple ips ve bütçe elverdiğince kalibrasyon ve renk garantisi sunan Dell U serisi benzeri monitörlere yonelmenizi tavsiye ederim.

Değerli tavsiyeniz için teşekkür ediyorum. Dell marka monitör hiç bakmamıştım ancak en az 25 inç olacak şekilde 4k da iyi bir modeli varsa seve seve değerlendireceğim.

• quote:

Orijinalden alıntı: blackadmin
    Güncel fiyat 9.750.

Lütfen fiyatları Akakçe'den falan kontrol edin, paranızı çöpe atmayın. Vatan'ın fiyatları uçuk. Arada 1000 liradan fazla oynadığına adım gibi eminim. Hepsini aynı yerden alayım, garanti durumunda kolaylık olsun diye düşünüyorsanız hiç düşünmeyin çünkü arıza durumunda ürünü Vatan yerine dağıtımcıya göndermeniz en iyisidir, yoksa onarım çok daha uzun sürer.

Edit: Üşenmedim her parçanın fiyatına baktım, başka yerlerden alınca cpu soğutucu hariç toplam 7830 lira yapıyor, onu da vatandan alsanız 8250 lira yapar. 1500 lira az bi rakam değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Faustus -- 3 Nisan 2016; 2:19:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Faustus

quote:

Güncel fiyat 9.750.

Lütfen fiyatları Akakçe'den falan kontrol edin, paranızı çöpe atmayın. Vatan'ın fiyatları uçuk. Arada 1000 liradan fazla oynadığına adım gibi eminim. Hepsini aynı yerden alayım, garanti durumunda kolaylık olsun diye düşünüyorsanız hiç düşünmeyin çünkü arıza durumunda ürünü Vatan yerine dağıtımcıya göndermeniz en iyisidir, yoksa onarım çok daha uzun sürer.

Edit: Üşenmedim her parçanın fiyatına baktım, başka yerlerden alınca cpu soğutucu hariç toplam 7830 lira yapıyor, onu da vatandan alsanız 8250 lira yapar. 1500 lira az bi rakam değil.

Helal hocam mesajinizi okuyunca arkadasin yerine ben ayrica tesekkur ederim size davranisiniz cok takdir edilesi

• Hocam merakimdan soruyorum mesleginiz ne acaba /
    ? Bilgisayar /yazılm mühendisliği filan ise üniversite aşamasındaki bir öğrenci için nasıl/nekadarlik bir bilgisayar(laptop masaustu) işimi görebilecektir?

• quote:

Orijinalden alıntı: Faustus

quote:

Güncel fiyat 9.750.

Teşekkür ederim. Bilgisayarı alırken dediğiniz gibi fiyat araştırması yapacaktım. Fikir olsun diye vatandan araştırdım. Ancak dediğiniz gibi fark çok fazla çıkıyor. Zaten vatanın yüzde 25 indirim zirvasindan dolayı her fiyatına şüphe ile bakmak gerekiyor.

• Faustus F kullanıcısına yanıt
    Arkadaşın kurtardığı 1500 TL nin 700 ünü GTX 980 yükseltmesine yatır. Hatta amazondan alırsan bazı parçaları karın artar. Bu sisteme bu para verilmez.

• 1. Vatandan toplamayın başka sitelere de göz atın Tek bir yerden alacaksanız yine bir çok site mevcut Vatan genelde en pahalı sitedir
    2.5820k video işleme için iyi bir işlemci 5930k dan performans olarak ancak %10 gerisindedir Photoshop için 6700k muhtemelen daha iyi olabilir ama 5820k ile siz pek bir fark hissetmezsiniz
    3.x99chipsete sahip en ucuz anakartı alın X99 chipsetli anakartların zaten dandiği yok Sonuçta hızaşırtma ile uğraşacağınızı sanmıyorum Boşuna anakarta abanmayın 6700k alırsanız z170 anakartlar çok daha hesaplılar
    4.Yapacağınz işlemler ram sever programlara ait 32GB 2133-2600 Mhz bandında DDR4 bellek dengeli olacaktır Daha üst frekans yada düşük gecikmeye sahip olan ram leri alacam diye fiyata abanmayın 500-700 bandında birçok ram vardır
    5.970 4gb sizin için yeterli olacaktır Daha fazlasını almak için çabalamayın Bu programlar daha çok işlemciye yüklenir 4k oyun bilgisayarı toplamıyorsunuz Oyun oynamak istersenizde işinizide zaten görecektir 4k çözünürlükte yüksek ayarlarda oyun amaçlı almıyorsunuz sonuçta
    6.Ssd içinde o ssd pekte gerekli bir ssd değil O fiyata 1TB alabilirsiniz iki tane 512gb ile Raid 0 yaparak hızlarıda olçukta yüksek olur 950pro ya bence gereksiz para yatırmayın
    7.Monitör önemli bir kısım Aslında 2560x1600 luk iki tane monitörde kullanabiliriniz 34 inçlik monitörlerden de kullanabilirsiniz Kullanım alışkanlığınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir bu durum Renk doğruluğu sizin işiniz için ne kadar önemli ise ona göre monitör seçmelisiniz Samsungun bu monitörünü seçmeyin Elbette tn panelleri seçecek değilsiniz IPS panellerde kendi aralarınca farklılıklar göstermekte
    Genel olarak belirmek gerekirse durum bu şekilde Her parçanın en üst performanslısını seçmeyin Bir araya gelince fiyatta çok farkeder ama yapacağınız iş için %15-20 anca performans sağlarsınız Fiyat farkına değmez İhtiyaca göre seçim yapmalısınız Bence düşünmeniz gereken monitör dizilimi nasıl olmalı yada tek monitör ise hangisi olmalı Bu olmasında =)
  • Ekran kartını yüksek tutmanda fayda var belki photoshop dan ziyade render, oyun falan oynarsan seni idare edebilsin.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.