Şimdi Ara

10mp ile poster basmak (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.212
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: Hypodenz

quote:

Orjinalden alıntı: Frostbite

quote:

Orjinalden alıntı: PlutosDaddy

çözünürlükten çok dpi önemli burda; kompaktlar genelde 72dpi verebiliyordu yanılmıyorsam, yeni nesil slr'lar 300 olmalı.

EDIT:

Ne kadar ekmek o kadar köfte; ne kadar dpi o kadar güzel foto

makinelerin dpisi yokki? terim hatasi yapiyorsunuz, makine belli bir butun cozunurluk veriyor size, siz bunun ciktisini alirken isterseniz 72 dpi olarak alirsiniz isterseniz 300, sanal ortamda yayin programlari(indesign vs) haricinde birseyi degistirmez,

dedigim gibi 300 dpi basmaniz cok gerek yok 150 isinizi gorecektir

ayrıca kaliteye baglı olarak tabi ki alacagınız baskı kuculmektedir. ama Frostbite in de dediği gibi 150dpi yeterli olacaktır bence de.. 65x45 lik A2 den buyuk bir baskı oluyor bence guzel bir baskı olur..

galiba bende o boyutlarda bir baskı yaptıracagım ki kalite bozulmaması için ve ben fotografcıya gittigimde dpi sini o mu ayalıyack yani benim soylememe gerek varmı ve ben dün konuştugumda istedigin kadar büyük basabiliriz dedi kaliteden çok fazla odün vermeden dedi boyle birşey mümkün mü

• degil tabii ki, 2 metreye 3 metre bastirirsan kaliteden odun vercektir mesela. Bilemiyorum fotografci isini ne kadar biliyor ben kimseye birakmam ayarlarimi genelde. ama photoshopta acip image size a gelip 150 dpi yazip istediginiz boyutlari yazip kaydedebilirsiniz
  • quote:

Orjinalden alıntı: Frostbite

quote:

Orjinalden alıntı: PlutosDaddy

çözünürlükten çok dpi önemli burda; kompaktlar genelde 72dpi verebiliyordu yanılmıyorsam, yeni nesil slr'lar 300 olmalı.

EDIT:

Ne kadar ekmek o kadar köfte; ne kadar dpi o kadar güzel foto

makinelerin dpisi yokki? terim hatasi yapiyorsunuz, makine belli bir butun cozunurluk veriyor size, siz bunun ciktisini alirken isterseniz 72 dpi olarak alirsiniz isterseniz 300, sanal ortamda yayin programlari(indesign vs) haricinde birseyi degistirmez,

dedigim gibi 300 dpi basmaniz cok gerek yok 150 isinizi gorecektir

Hocam kompaktlarda 300dpi baskı kasar diye biliyodum ben? Hatalıysam affola, "Dots per inch" hesabıyla Dslr sınıfı daha sık doku vermiyor mu?

• ornekle anlatayim, canon g9 12.1 mp mesela, nikon d3 de 12.1 mp. Ikiside 4000x3000 civari fotograflar vericek, 4000x3000 pikselin dpisi ister 150 olsun ister 5000 farketmez. Sensorlerin dpisinden bahsediyorsan canon d9un sensoru daha kucuk, gene ayni piksel sayisi olduguna gore sensorun dpisi daha yuksek oluyor, ama daha kaliteli mi? Hayir tabii ki degil cunku sensorlerin calisma presibi bu kadar basit degil, cesitli algilama ve algoritmalar var beyer dokuma gibi.

Yani sonucta dusundugun, kucuk makinelerden 300dpi poster baskisi almanin zor olacagi dogru, ama bunun dpiyle veya kameranin verdigi cozunurlukle alakasi yok, sensor ve algoritme kalitesi ile ilgisi var
  • Ama sonuç olarak baside indirgersek küçük sensörle büyük sensör çözünürlüğü aynı olsa da dokuma kalitesi büyük sensörünkini tutmicaktır

Kendi baskılarımdan biliyorum da; 5mp D80 baskısıyla 5mp P93 kompakt baskısı arasında fark var illa ki; daha bi kumlanma gibi etki oluyo ufakta
  • tabii ki fark var, ama dpi ile alakasi yok.

d2x 4mp mesela poster basabilirsiniz
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.