Şimdi Ara

1090T mi, Corei5 2500k mı ? (Oyun İçin)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
1.338
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> İşlemci >> 1090T mi, Corei5 2500k mı ? (Oyun İçin)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    606 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Arkadaşlar yeni bir sistem topluyorum sistem tavsiyesi bölümüne de konu açmıştım ama işlemci için yeteri kadar bilgi alamadım ve buraya açmayı uygun buldum
    uzun soluklu bi sistem istiyorum lakin kafam çok karıştı. Sandy Bridge in oyun performansı daha iyi deniyor ve testlerde de bariz gözüküyor ama ben yanına
    HD6970 Ekran kartı alacağım sizin tavsiyeleriniz nedir hangisi alınmalı ileriye dönük olarak tavsiyelerinizi ve aralarında ki farkları belirtirseniz sevinirim...

Saygılar...

|
    |
  • Yarbay
    3493 Mesaj
    Hiçbirşey artık ileriye dönük olamaz işlemci alıyorsun 1 yıl geçmeden eski oluyor.Aslında eski olmuyor bıraksan en az 5 yıl işini çok rahat görürü ama milletin kafasına eskidi o artık diye empoze ediyorlar.Yeni çıkan oyunlardan shogun total war diyelim gtx 280 nesli kartlar oynatamazmı? çatır çatır oynatır ama dx11 oynayamazsın, hoş yama ile gelen dx11 den ne hayır bekliyoruzki İşin mademki oyun o zaman intel biçilmiş kaftan i5 2500k işlemci alıp keyfine bak.
    |
    |
  • Yarbay
    4858 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: OFFlee_

Arkadaşlar yeni bir sistem topluyorum sistem tavsiyesi bölümüne de konu açmıştım ama işlemci için yeteri kadar bilgi alamadım ve buraya açmayı uygun buldum
    uzun soluklu bi sistem istiyorum lakin kafam çok karıştı. Sandy Bridge in oyun performansı daha iyi deniyor ve testlerde de bariz gözüküyor ama ben yanına
    HD6970 Ekran kartı alacağım sizin tavsiyeleriniz nedir hangisi alınmalı ileriye dönük olarak tavsiyelerinizi ve aralarında ki farkları belirtirseniz sevinirim...

Saygılar...

birçok kişi hd6970 yerine 6950 yi tavsiye ediyor yetmemeye başladığı zaman yanına bir adet daha 6950 ile cf şeklinde önderi devam ediyor. aslında 6950 70in kısılmış hali bios mod ile 50 70 e çevrilebiliyor (riskleri var tabi) . işlemci konusundada şu şekilde bir durum var 6 çekirdeği verimli şekilde kullanabilen oyun pek yok. o nedenle pek bi getirisi yok deniyor oyunlara . ben normalde amd sever birisiyim. ancak şu aylar içersinde 1700 tl civarı sistemlerin işlemcisi i5 2500k
    |
    |

• Yarbay
    2867 Mesaj
    Şu an oyun için en iyi işlemci bence i5-2500k dır. Ekran kartı olaraksa hd6970 değilde F/P oranı daha iyi olan hd6950 yada gtx560 Ti alınmalı.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    606 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: med_cezir197

quote:

Saygılar...

birçok kişi hd6970 yerine 6950 yi tavsiye ediyor yetmemeye başladığı zaman yanına bir adet daha 6950 ile cf şeklinde önderi devam ediyor. aslında 6950 70in kısılmış hali bios mod ile 50 70 e çevrilebiliyor (riskleri var tabi) . işlemci konusundada şu şekilde bir durum var 6 çekirdeği verimli şekilde kullanabilen oyun pek yok. o nedenle pek bi getirisi yok deniyor oyunlara . ben normalde amd sever birisiyim. ancak şu aylar içersinde 1700 tl civarı sistemlerin işlemcisi i5 2500k

Ekran kartını yanlış yazmışım pardon :) 6950 alıcam bende zaten unlock edip :) Çekirdekleri tam anlamıyla kullanan oyun olmadığını bende biliyorum ama ileride çıkacak oyunlarda desteğin artacağına inandığım için arada kaldım yoksa gözüm kapalı Core i5 derim bende...
    |
    |

• Yarbay
    3493 Mesaj
    İlerde artacağına inanma kardeş hiç bir oyun 4 çekirdekten fazlasını istemez,isteyemez
    |
    |
  • Yarbay
    14072 Mesaj
    Oyun içine i5 2500k veya x4 955 alın ekran kartı olarak Msı twin frozr hd6950 2gb alabilirsiniz...
    Oyun için ideal işlemciler bunlar..
    |
    |
  • Yüzbaşı
    606 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: ThE LoSt

Oyun içine i5 2500k veya x4 955 alın ekran kartı olarak Msı twin frozr hd6950 2gb alabilirsiniz...

i5 mi x4 mü hocam hangisini alayım ?
    |
    |
  • Yüzbaşı
    848 Mesaj
    x4 955 al gitsin cok masraf yapmamıs olursun .. i5 le arasındaki farkıda normal kullanımda hissetmezsin..
    |
    |
  • Yarbay
    2867 Mesaj
    quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ThE LoSt

i5 mi x4 mü hocam hangisini alayım ?

i5-2500k
    |
    |
  • Teğmen
    245 Mesaj
    Şayet x4 veya x6 Amd seçim yaparsan, ekran kartının gücü doğrultusunda oyunlarda performansı yakalar rahat rahat takılırsın.2500K alırsan da hissedebileceğin bundan farklı birşey değildir.Ancak sınırları zorlamaya kalkarsan, crossfire veya sli düzenekleriyle olayı max gaming'e saptırırsan intel'e ihtiyaç duyabilirsin.

Fakat diyelim ki Amd aldın, o zaman forumda takılmaya devam edeceksin, ve her amd kötülemesinde aklına soru işaretleri takılacak.Sandy'lerle ilgili aklın iyice karışacak.Birkaç günlük açık kalmış makinende word açınca biraz bekletince "acaba amd olduğundan mı" gibi paranoya sorular başlayacak.

Ama dersen ben karar verdim mi arkasında dururum, o zaman 2500K öneririm, Tabi amd'li sistemde alabileceğin ekran kartından alabilirsen.Çünkü unutma oyunlarda baş aktör ekran kartı...
    |
    |
  • Yüzbaşı
    606 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: defender

Şayet x4 veya x6 Amd seçim yaparsan, ekran kartının gücü doğrultusunda oyunlarda performansı yakalar rahat rahat takılırsın.2500K alırsan da hissedebileceğin bundan farklı birşey değildir.Ancak sınırları zorlamaya kalkarsan, crossfire veya sli düzenekleriyle olayı max gaming'e saptırırsan intel'e ihtiyaç duyabilirsin.

Fakat diyelim ki Amd aldın, o zaman forumda takılmaya devam edeceksin, ve her amd kötülemesinde aklına soru işaretleri takılacak.Sandy'lerle ilgili aklın iyice karışacak.Birkaç günlük açık kalmış makinende word açınca biraz bekletince "acaba amd olduğundan mı" gibi paranoya sorular başlayacak.

Ama dersen ben karar verdim mi arkasında dururum, o zaman 2500K öneririm, Tabi amd'li sistemde alabileceğin ekran kartından alabilirsen.Çünkü unutma oyunlarda baş aktör ekran kartı...

Hocam bakma benim gönlümde AMD'den yana lâkin araştırmalarım çok kafamı karıştırdı şimdi alacağım ekran kartı 6950 bu ekran kartına hangisi tavsiye ediyorsun ? Çok kafam karıştı senin lafını dinleyeceğim mantıklı konuşuyosun
    |
    |

• Teğmen
    245 Mesaj
    Bence 2500K al.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    848 Mesaj
    kafan karısmasın bosuna .. ben intel topladım, şimdi acaba amd mi toplasaydım bu kadar harcamaya gerek warmıydı diyorum.. eger her gün test yapıp yayınlamıyorsan işin sadece oyun oynamaksa 250tl al x4 955 cillop gibi işlemci yoluna dewam et üsad masaüstü kullanımda felan i5 le olan farkını anlamazsın ..
    |
    |
  • Yarbay
    3151 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: selcuk_tr_31

Hiçbirşey artık ileriye dönük olamaz işlemci alıyorsun 1 yıl geçmeden eski oluyor.Aslında eski olmuyor bıraksan en az 5 yıl işini çok rahat görürü ama milletin kafasına eskidi o artık diye empoze ediyorlar.Yeni çıkan oyunlardan shogun total war diyelim gtx 280 nesli kartlar oynatamazmı? çatır çatır oynatır ama dx11 oynayamazsın, hoş yama ile gelen dx11 den ne hayır bekliyoruzki İşin mademki oyun o zaman intel biçilmiş kaftan i5 2500k işlemci alıp keyfine bak.

Evet haklısınız ama bazı ürünler uzun süre demode olmuyor.

2007 de ben E6420 arkadaş q6600 almıştı sanırım arada 50$ fark vardı.

Q6600 ü 3.6 ghz de günlük kullanıyor bu gün için belki gelecek 2 sene için bile yeterli..

Benim E6420 ise artık baya kötü. O zamanlar 4 çekirdek destekli uygulamalar kolay kolay yaygınlaşmaz diyorduk ama yalan olduk.

6 çekirdek olayıda öyle olmasın?
    |
    |

• Yarbay
    3552 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: selcuk_tr_31

İlerde artacağına inanma kardeş hiç bir oyun 4 çekirdekten fazlasını istemez,isteyemez

ciddisen komik, ciddi değilsen hiç komik değil
    sen mi yazıyorsun oyunun kodlarını? ileride ne olacağını nerden biliyorsun?
    |
    |
  • Yarbay
    10305 Mesaj
    Kardeş bence Phenom X4 al bir tane.

Bir de AM3+ işlemcileri destekleyecek bir anakart al.

Tamam işte takma kafana.

İleride baktın yetmiyor elindekini satar X6 alırsın ya da duruma göre AMD nin yeni işlemcilerinden. Yani sistemin daha uzun ömürlü olur.

Zamanında 400TL Q6600 e vermek yerine E2160 aldım. 4 te 1 fiyatına. O zamanki oyunlarda idealdi. Sonra E5300 e geçtim ( gerek yoktu da E2160 ı iyi bir fiyata satma durumu oldu. :D ) En son da AMD x4 e geçtim. Hem de sadece 200TL ek masraf ile komple sistemi yenilemiş oldum. İkinci el Q6600 ler 200TL idi. Ben aynı masrafa AMD ye geçip DDR3 - USB3 - Sata3 ve daha gelişmiş özelliklere sahip bir anakart sahibi oldum.

Yani ileri dönüklük pek kalmadı. X6 yı şimdi alırsan pahallıya alırsın ve bir farkı da olmaz zira şimdi ziyadesi ile fazla gelen bir işlemci.

Dediğim gibi zamanında 400TL yerine 100TL civarına E2160 aldım. Onları değiştire değiştire geldim. İlave masrafım sadece 100-150TL oldu.

İleriye dönük cümlesini biz destek için kullanıyorduk. Mesela şu anki anakartların bazıları yeni nesil işlemcileri destekleyecekler. Yani ileriye dönükler. Buldozerr.

Ama şu an en iyisi diyorsan i5. İntel 1156 dan 1155 e geçtiği gibi 1155 ten de 1154 e gemez ise ilerde yetmeyince başka bir işlemci de alabilirsin.
    |
    |

• Yarbay
    3493 Mesaj
    Digitalworld iyi demiş. X4 al bas OC yi uzun süre idare eder seni devir 5000tl ye pc yapma devri değil f/p devri. Mademki oyun oynayacaksın x4 955 yada daha üstü x4 965 güzel işlemci ama fiyatını bilmiyorum.X6 alırsan boşuna daha fazla para vermiş olursun.
    |
    |
  • Yarbay
    8008 Mesaj
    955 ile i5 2500k arasında 150lira fark var buda 6850 ile 6950 arasındaki fiyat farkına tekabul ediyor.. ama tabi i52500k + 6950 yapılabiliyorsa yapılmalı..

işlemciyi kastıran wow gibi oyunlarda farkı hissedersiniz.. diğer oyunları yüksek çözünürlükte oynuyorsanız farkı anlamazsınız.

i52500k(400lira)
    p67A gd55(330lira)
    8gb 1333mhz ram(160lira)
    1gb özel soğutma 6950 (470lira)
    Samsung 500gb(80lira)
    Cm HAf 912(160lira)
    Saphire Pure 625w(170lira)

böyle bir sistem alabiliyorsanız alın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ::Ashes:: -- 18 Nisan 2011; 10:30:23 >
    |
    |
  • Yarbay
    21478 Mesaj
    Aşağıda birkaç sonuç var, işlemciler farklı, ekran kartları aynı; bunlar fikir verir. (Ekran kartı hızlarına dikkat edin değerlendirirken)

AvP (Tüm ayarlar aynı) Gördüğünüz gibi X4 B35 ile 4.5 ghz 2500k arasında fark yok.

MÜŞAVİR -- Intel i5 2500K @4.00GHz -- Gigabyte GTX 460 1GB OC (900/1800/4200) -- 36,80 FPS
    Tony Tony -- AMD X4 B35 @3.71GHz -- Gigabyte GTX 460 1GB OC (900/1800/4200) -- 36.00 FPS

Crysis2 (Tüm ayarlar aynı) Gördüğünüz gibi X4 B35 ile 4.5 ghz 2500k arasında fark yok.

MÜŞAVİR -- Intel i5 2500K @4.50GHz -- Gigabyte GTX 460 1GB OC (900/1800/4200) -- 56.56 FPS
    Tony Tony -- AMD X4 B35 @3.81GHz -- Gigabyte GTX 460 1GB OC (950/1900/4200) -- 55.83 FPS

Lost Planet 2 (Tüm ayarlar aynı) X3 720 ile 4,5ghz 2500k arasında 1,7 fps fark var ki oda ekran kartından dolayı. Ekran karttı hızları aynı olsa sonuçta aynı olabilirdi.

MÜŞAVİR -- Intel Sandy Bridge 2500K @ 4.5 GHz -- Gigabyte GTX4601GBOC (900/1800/4200) -- 42.6 FPS
    Ero Sennin -- Amd Phenom II x3 720 B.e 4. çekirdek açık 3.20 GHZ -- Gigabyte GTX 460 1GB OC (850/1700/1800) 40,9 FPS

Aşağıdaki bağlantıları inceleyin, daha net fikir sahibi olursunuz. Ekran kartı performansı daha fazla etkiler. İşlemci o kadar etkilemiyor.

http://forum.donanimhaber.com/m_47604267/tm.htm

http://forum.donanimhaber.com/m_48289257/tm.htm

Burada şu duruma dikkat edilmeli; Eğer çok yüksek bütçeniz yoksa, mesela işlemciden kısacağınız bi 100 usd ile HD6850 yerine GTX560Tİ alabiliyorsanız işlemciyi ucuz, ekran kartını iyi olandan seçin.

X4 955 + GTX560Tİ (725,00 TL) ikilisi her oyunda İ5 2500K + HD6850 (745,00 TL) ikilisinden daha iyi sonuç verir. Gördüğün gibi 20,00 TL daha ucuza çok daha fazla oyun perfromansı elde edebilme imkanın var.

Seçim senin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 18 Nisan 2011; 10:21:32 >
    |
    |

Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
pubg mobile uc
vp satın al
LOL RP Satın Al - LOL RP Yetkili Satış Sitesi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,500
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.