Şimdi Ara

1080 Ti 1080p çözünürlükte düşük performans problemi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
1
Favori
3.897
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    İşlemcindeki spike(ani ısı artışı) yuzunden frekans dusuyor gibi.Maalesef buna net bi çozum yok.Sunu deneyebilirsin biosta islemci frekansı ile ilgili otomatik ne varsa kapat ve 4.2 ghz i sen çarpanla sabit tut.Bide ole dene.Ama sıcaklıklara ve yük binmelere dikkat et.Hw monitor ile kayıt yapıbilirsin 15-20 dk oyna sonra bak bakalım işlemcin de frekans ve aşırı sıcaklık dalgalanmaları oluyor mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Maalesef bu kronik sorun 7700k larda çogunda bu problem var sıvı soğutma ile 90 altına inmeyen ve yuk binen işlemciler var.İntel forumları yıkıldı 2 aydır garip olan şansına denk geliyor bu problem.4790k dan beri var bu problem ama 7700k ile tavan yaptı.1 ms de 40 dan 80 e ordan 60 a sonra tekrar 70 e...

• 7700k ların default haliyle sıcak çalıştığı doğru fakat birkaç ayarla yük altındaki sıcaklıklar iyileştirilebiliyor.

Anakartların geneli bu işlemciye default olarak gereğinden daha fazla voltaj veriyor ve buda ısınmasına neden oluyor.Normalde 4.5 turbo boost için işlemciye 1.2-1.22 V yeterli gelirken anakartlar 1.3 v ve üzerinde voltaj veriyor.Ayrıca cpu pll oc voltage diye geçen bir voltaj değeri default olarak 1.35 v da geldiği için işlemcinin sıcaklığına +20 C ekleme yaparak 100 C lere çıkmasına neden oluyor.Cpu core voltajını autodan manuel olarak düşürüp pll oc voltajınıda 1.35 den 1.15 v a alınca işlemci sıcaklıkları büyük oranda düşüyor.Ani sıcaklık yükselmesi yada yük altındaki aşırı ısınma gibi sorunların temel kaynağı bunlar ve bios güncellemeleriyle düzeltilene kadar yapılabilecek bu ayarlarla işlemci sıcaklığı soğutucuya bağlı olarak 20 C ye kadar düşürülebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: fero01

Maalesef bu kronik sorun 7700k larda çogunda bu problem var sıvı soğutma ile 90 altına inmeyen ve yuk binen işlemciler var.İntel forumları yıkıldı 2 aydır garip olan şansına denk geliyor bu problem.4790k dan beri var bu problem ama 7700k ile tavan yaptı.1 ms de 40 dan 80 e ordan 60 a sonra tekrar 70 e...

Intel'in açıklaması vardı "Overclock yapmayın" gibisinden bir açıklamaydı. Eğer böyle üst seviye sistem kuruluyorsa bence 7700k yerine 6-8+ çekirdkeli güçlü işlemciler seçilmeli. 7700k piyasadaki tek çekirdeği en hızlı işlemci ama en nihayetinde 4 çekirdekli, tüm çekirdekleri kullanan uygulamalarda orta karar performans sergiliyor. Bu konuyu çoğu insan gözden kaçırıyor ileride tekrar işlemci değişme durumu da olabilir bekleyip göreceğiz.
    https://forum.donanimhaber.com/intel-den-asiri-isinanan-7700k-icin-aciklama-oc-yapmayin--126072486

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 4 Haziran 2017; 17:42:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mutlak.Sıfır

quote:

Maalesef bu kronik sorun 7700k larda çogunda bu problem var sıvı soğutma ile 90 altına inmeyen ve yuk binen işlemciler var.İntel forumları yıkıldı 2 aydır garip olan şansına denk geliyor bu problem.4790k dan beri var bu problem ama 7700k ile tavan yaptı.1 ms de 40 dan 80 e ordan 60 a sonra tekrar 70 e...

Intel'in açıklaması vardı "Overclock yapmayın" gibisinden bir açıklamaydı. Eğer böyle üst seviye sistem kuruluyorsa bence 7700k yerine 6-8+ çekirdkeli güçlü işlemciler seçilmeli. 7700k piyasadaki tek çekirdeği en hızlı işlemci ama en nihayetinde 4 çekirdekli, tüm çekirdekleri kullanan uygulamalarda orta karar performans sergiliyor. Bu konuyu çoğu insan gözden kaçırıyor ileride tekrar işlemci değişme durumu da olabilir bekleyip göreceğiz.
    https://forum.donanimhaber.com/intel-den-asiri-isinanan-7700k-icin-aciklama-oc-yapmayin--126072486

Sırf bu yuzden komple sistem değiştirmedim.4790k aldım.Eski işlemci 4570 di.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mutlak.Sıfır

quote:

Sırf bu yuzden komple sistem değiştirmedim.4790k aldım.Eski işlemci 4570 di.

Yüzdeye vurulunca aralarındaki fark hissedilmiyor bile en doğrusunu yapmışsınız günümüz oyunları için fazlasıyla yeterli. Bundan sonraki sistem değişiminiz 8 çekirdekli işlemcilere yönelik olur.

• Bana 4790k darboğaz yapar dediler komple sistemi değiştirdim. Şimdi de 7700k darboğaz yapıyo. Boşa uğraştım onca desenize :( daha masraf kısmına girmiyorum bile.

• mmTz M kullanıcısına yanıt
    Hocam değerlendirmeyi optimizasyon açısından en sorunlu oyunlar üzerinden yaptığınızdan dolayı sisteminiz şu an size yeterli performansı veremiyor gibi görünüyor fakat sadece bu oyunları mı oynuyorsunuz yoksa oynadığınız başka oyunlarda aynı sorun mevcut mu ? Paylaştığınız görüntülerdeki oyunlar oyun tarihinin en sorunlu oyunlarının başında geliyor,bu yapımlara göre sistem toplamaya başlasak inanın işin sonu bol sıfırlı bütçelere doğru gider.Yapımcılarında amaçları bu yönde yoksa istenildiğinde optimizasyonu oldukça iyi olan yapımlarda çıkıyor ama Ubisoft oyunlarının pek çoğu performans konusunda sorun çıkaran oyunlardan oluşuyor.

Sistemi toplarken beklentiniz ne yöndeydi bilemiyorum fakat bu tür sorunlu oyunları oynamadan önce performans konusundaki durumlarını incelediyseniz zaten nasıl bir performans alınacağınıda görebilirdiniz.Aynı kart bazı oyunlarda 4K da 60 Fps üzerini görürken bu oyunlarda 1080p de bile 60 fps civarında geziniyorsa burada sorunu sisteminizde değilde optimizasyon sorunu olan bu yapımlarda aramalısınız.Eğer en iyi performanslı oyunlarda bile yine sorun yaşanıyorsa bu durumda sistemsel yada yazılımsal etkenler devreye girecektir.Tek performans değerlendirme ölçütünüz Ubisoft'un sorunlu oyunları olmamalı diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terminator T-800 -- 4 Haziran 2017; 22:24:18 >

• Terminator T-800 kullanıcısına yanıt
    Evet optimizasyon sorunu olduğunun farkındayım ama benim anlamadığım şu videodaki adam nasıl alabiliyo?onda da oyunda optimizasyon sorunu var ancak çatır çatır 100 fps üzeri oynuyor adam? Oyun versiyonu desek onları da tek tek denedim oyunun tüm versiyonlarında kasma var. Başka oyunlar da oynuyorum ama onlar zaten sistemi yormuyor fazla. Asıl sistem yükseltirken hedef aldığım oyunlar bunlardı bunlarda da pek işe yaramadı.

100 fps üzeri oynanan oyunlardaki grafik ayarları ile sizin grafik ayarlarınız aynısı ise o zaman sisteminizde yazılımsal yada donanımsal bir sorun var demektir fakat paylaştığınız görüntülere göre tüm ayarları sona alarak oynuyorsunuz.1080 Tİ da olsa tüm ayarları en sona aldığınızda istenilen performans alınamayan yapımlar oluyor.100 fpsde oynanan oyunlarda mutlaka birkaç ayar yada anti aliasing değerleri düşürülmüştür.
  • Terminator T-800 kullanıcısına yanıt
    Videodaki adamla aynı ayarları yaptım. Değişik windows sürümleri ve driver lar denedim. Hala durum aynı.

• yolyordam35 kullanıcısına yanıt
    evet o orta sınıf işlemci hediye et ? TC de o orta sınıf dediğiniz işlemci 1.500 tl. cevabını bekliyorum.
    Bu durumda deneyebileceğiniz başka bir alternatif kalmıyor hocam,sisteminizde yazılımsal yada donanımsal bir sorundan kaynaklı performans kaybı yaşıyorsunuz.Arka planda işlemciyi yada ekran kartını gereksiz kullanan uygulamalardan yada donanımsal başka nedenlerden dolayı bu sorun oldukça hangi sistemde denerseniz deneyin mevcut sorunları belirleyip çözmedikçe her sistemde benzer sorunlar yaşayabilirsiniz.Bazı sorunlar bir şekilde belirlenebilirken bazıları ise hiç akla gelmedik sebeplerden ötürü kaynaklanabiliyor umarım en kısa sürede sisteminizdeki sorun/sorunları belirleyip optimum performansta kullanmaya başlarsınız.
  • Sadecebirdost kullanıcısına yanıt
    Kusura bakmayın hocam hediye edemiyorum fiyatini dusunemedim bi an. 1.500tl olduguna gore kesin ust seviyedir. Hatta ondandir ki i9 serisi geliyor

• i9'dan da üst bu işlemci, çok üst bu üstün üstü.
    O diyenler zaten bilgisizmiş.Boşa uğraşmadın hocam dediğimi denedin mi? Son çare 7700k yı ver 6700k al.Bu sorun 4790k da bile var ancak 7700k da tavan yaptığından işlemci performansı dusuruyor muhtemelen.Surekli sıcaklık değişimi olduğu için abartılı farklarda sistem otomatik frekans dusurup arttırıyodur.Bunu kes oncelikle sabit voltaj ve mhz değerin olsun bole dene bi

• quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Orta sınıf işlemci. O ekran kartı üst sınıf ekran kartı oluyor. Küçük motora büyük turbo takıp motoru patlatmaktan farkı yok.

trolünde hiç bir türlüsü çekilmiyor.
  • fero01 kullanıcısına yanıt
    Bu akşam deneyecem günlerdir format atıp tekrar değişik değişik şekillerde kurmaktan overclock denemelerine geçemedim :)
    Verip alma işi oluyo mu öyle? :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mmTz -- 5 Haziran 2017; 14:19:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mmTz

Bu akşam deneyecem günlerdir format atıp tekrar değişik değişik şekillerde kurmaktan overclock denemelerine geçemedim :)
    Verip alma işi oluyo mu öyle? :)

Adana vatandan gtx970 alirken coilwhine cikarsa geri getiririm dedim.Saolsun cocuk yardimci oldu 2 saat icinde 2 tane kart degistirdim tabi fiyat farkini odedim.Olabiliyor yani az gelismis ortadogu ulkesinde ki az sayida pozitif durumdan biri.Kurumsal bi sirket yok bu pazarda en kurumsali bu dusun iste...
  • Ben alalı 2 saati çok geçti ya zor artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mmTz -- 5 Haziran 2017; 15:13:41 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.