Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

105 gün hapis cezasına çarptırılan Nagehan Alçı: 'Erdoğan’a da Türk mahkemeleri ceza vermeli'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
35
Cevap
2
Favori
148
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> 105 gün hapis cezasına çarptırılan Nagehan Alçı: 'Erdoğan’a da Türk mahkemeleri ceza vermeli'
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Binbaşı
   1922 Mesaj
   13 Haziran 2018 12:06:35 Konu Sahibi


   Nagehan Alçı: 'Erdoğan’a da Türk mahkemeleri ceza vermeli'

   Diyarbakır Cezaevi'nde işkence yapıldığını söyledikleri gerekçesiyle AKP'ye yakınlıkları ile bilinen Habertürk yazarı Nagehan Alçı ve eşi Rasim Ozan Kütahyalı 105 gün hapis cezası aldı.


   Alçı'nın aktardığına göre, "1980-83 yılları arasında Esat Oktay Yıldıran yönetiminde işkenceler yapıldığı ve bu işkencelerin terör örgütü PKK'nın bölgede güçlenmesinin nedenlerinden biri olduğunu" söyledikleri gerekçesiyle hapis cezası verildi.

   Nagehan Alçı, olayı aktarırken "Birkaç mitinginde Esat Oktay’ın adını anarak “işkenceci” diyen ve Diyarbakır Cezaevi’ni müze yapacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da Türk mahkemeleri ceza vermeli." dedi.

   Alçı'nın 13.06.2018 tarihli yazısı şöyle: ( bkz. Habertürk linki:http://www.haberturk.com/yazarlar/nagehan-alci/2013568-iskenceye-dair-utanc-verici-bir-karar )

   İşkenceye dair utanç verici bir karar

   MEHTER marşı ve biz Türklerin gidişatıyla ilgili sıklıkla yapılan bir espri vardır. Türkiye olarak gerçekten de mehter marşındaki gibi hep bir adım ileri, iki adım geri gidiyoruz...

   Bu devlet, bir yandan Kürt yurttaşlarımıza ağır ve iğrenç işkenceler yapılan Diyarbakır Cezaevi gerçeğini resmen kabul etmiş, o cezaevini müze yapmayı düşünen ve bu işkencelerden ötürü özür dilemiş bir devlet. Öte yandan Türk yargısında, insanlara her gün pislik yedirilen ve idrar içirilen Diyarbakır Cezaevi’nde yapılanları yok sayan ve işkencecileri kollayan bakış açısı da mevcudiyetini koruyor. Hâlâ Diyarbakır işkencelerinin “devlet menfaatleri” için yapıldığını düşünerek işkenceyi meşru gören bir düşünce var devletin içinde.

   Örnek mi istiyorsunuz? Hem kendimin ve eşimin hem de bize tamamen zıt bir siyasal görüşe sahip Ümit Zileli’nin yargılandığı “Diyarbakır Cezaevi Davası”na ilişkin verilen kararı aktaracağım size bugün. Biz üçümüz de aynı televizyon kanalında farklı programlarda 1980-83 arası Diyarbakır Cezaevi’nde yüzlerce mahkûmun ortak tanıklığıyla Esat Oktay Yıldıran yönetiminde insanlık onuruna aykırı, korkunç işkenceler yapıldığını ve PKK terör örgütünün o bölgede bu kadar güçlenmesinin en önemli sebeplerinden birinin bu olduğunu söyledik.

   Aslında söylediklerimiz Amerika’nın keşfi de değil. AK Parti’den CHP’ye kadar tüm siyasi partilerden insanların ortak tespiti. Ancak böyle dedik diye, hem ben, hem Rasim Ozan, hem de Ümit Zileli bu sözlerimiz yüzünden 105 gün hapis cezası aldık. İzmir 2. Asliye Ceza Hâkimi Sabri Usta üçümüze birden “Esat Oktay Yıldıran’ın anısına hakaret” gerekçesiyle bu cezayı verebildi!

   2 ÖVÜNÇ MADALYASI VARMIŞ!

   Evet yanlış okumadınız sevgili okurlar... “Diyarbakır Cezaevi’nde işkence yapıldı ve Esat Oktay Yıldıran da bir işkencecidir” dediğimiz için yani yüzlerce insanın tanık olduğu bir hakikati söylediğimiz için 105 gün hapis cezası aldık. Belki size inanılmaz geliyor ama burası Türkiye ve bu ülkede bu da yaşandı...

   Hâkim Sabri Usta’nın gerekçeli kararına göre Diyarbakır Cezaevi’nde 1980-82 arası işkence yapıldığı kanıtlanamamış bir olaymış. Bu sebeple hiç kimse “Diyarbakır Cezaevi’nde işkence yaşandı” diyemezmiş ve Esat Oktay Yıldıran’a da “işkenceci” demek yargısız infazmış. Üstelik Esat Oktay Yıldıran, “Cumhurbaşkanlığı övünç madalyası” ve “TSK övünç madalyası” almış bir subaymış.

   Ben de bunu bu mahkeme kararıyla öğrendim. Ne diyebilirim? Devletin içindeki “İttihatçı genetik”i unutan hepimize güzel bir hatırlatma oldu. Yani 1980-82 arası Diyarbakır Cezaevi’ndeki “üstün hizmet”lerinden ötürü utanç değil devlet övünç madalyaları alan Esat Oktay gibi bir “yüce insan”a biz gazetecilerin “işkenceci” demesi ne haddimize!!

   KÜRT YURTTAŞLARIMIZA DA İFTİRA DAVASI MI AÇACAKSINIZ?

   Bence bu da yetmez! Sayın mahkemelerimiz bu işkenceleri yaşamış yüzlerce Kürt yurttaşımıza da “iftira” davası açmalı. Diyarbakır’a mahkeme kararıyla “Esat Oktay Yıldıran meydanı” inşa edilmeli. Kürt yurttaşlarımız yaşadıkları işkenceleri anlatarak “Esat Oktay’ın anısına hakaret ve iftira” suçu işlediler. Hatta birkaç mitinginde Esat Oktay’ın adını anarak “işkenceci” diyen ve Diyarbakır Cezaevi’ni müze yapacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da Türk mahkemeleri ceza vermeli.

   Demek ki bir fırsat olsa, bu “devlet genetiği” Erdoğan’a da “gereken ceza”yı verecek de veremiyorlar bir türlü. Maalesef gülüyoruz ağlanacak halimize sevgili okurlar, ama Türkiye’nin durumu bu.


   Bu 105 gün hapis cezası adli para cezasına çevrildi ve kesinleşti. Yani böyle adaletsiz bir kararın temyizi için gidecek bir yer de yok. Sadece Anayasa Mahkemesi’ne gidilebilir. Bizler de bunu yapacağız. Ümit Zileli’nin avukatı Murat Ergün’e de aynısını yapmasını tavsiye ediyorum.

   HSK BAŞKANI VE ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANI’NA SESLENİYORUM

   Bu karar bizler açısından gurur nişanesidir ama yargımız için maalesef utanç verici. Buradan hem Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül’e, hem de adil hukukçu kimliğine her zaman güvendiğim iki insan HSK Başkanı Mehmet Yılmaz’a ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a sesleniyorum: Bu ülkede yaşayan 20 milyona yakın Kürt yurttaşımızın tamamının en duyarlı olduğu konu “Diyarbakır Cezaevi” olgusudur ve bu tür kararlar Kürt kardeşlerimizi yargıdan ve devletten soğutmak dışında hiçbir işe yaramaz.

   Kesinleşmiş mahkeme kararı olmadığı için “Diyarbakır Cezaevi’nde işkence olduğu kanıtlanamaz” deniyorsa 15 Temmuz askeri darbe girişiminin lideri Fethullah Gülen ile ilgili de kesinleşmiş mahkeme kararı henüz yok. O zaman Gülen’e “terörist” diyenler de mahkûm edilebilir. Böyle çifte standartlı, böyle adaletsiz yargı düzeni olur mu?

   ***********

   DİYARBAKIR GERÇEĞİ VE TÜRK YARGISI

   1980-82 arası Diyarbakır Cezaevi’nde işkence gördüğünü söyleyen yüzlerce insan var. Örneğin bu seçimlerde Saadet Partisi adayı olan Altan Tan’ın babası Bedii Tan orada işkence sonucu öldürüldü ve bu konuda Altan Tan dava açtı ve bu durum kanıtlandı. AK Parti’de uzun yıllar bakanlık yapmış ve şimdi de Diyarbakır milletvekili adayı olan Mehdi Eker de defalarca bu gerçeği dile getirdi. İYİ Parti Diyarbakır adayı Salim Ensarioğlu, Saadet adayı Haşim Haşimi bu cezaevinde yaşananları hep gündeme getirdiler.

   İşkence görenler arasında Ahmet Türk, Celal Paydaş, Mustafa Çakmak gibi isimler de bulunuyordu. 15’inci dönem CHP Şanlıurfa Milletvekili Celal Paydaş, gördüğü işkencelerin etkisi sonucu kalp krizi geçirerek 13 Aralık 1988’de henüz 48 yaşında yaşamını yitirdi. Bir dönem Adalet Bakanlığı görevinde de bulunan Adalet Partili Mustafa Çakmak ise cezaevinde gördüğü işkencelerden sonra bir daha kendine gelemedi. Çakmak, 2005’te hayatını kaybetti.

   Diyarbakır Cezaevi’nin mağdurlarından biri de eski Mardin milletvekillerinden Nurettin Yılmaz’dı. Yılmaz, yıllar sonra bir röportajında o günlerden söz ederken, “Diyarbakır Askeri Cezaevi Komutanı Yüzbaşı Esat Oktay Yıldıran, eliyle koğuşları göstererek ‘Binleri kuzu gibi ıslah ettik’ dedi. ‘Tam tersine, hepsini patlamaya hazır birer bomba haline getirdiniz’ diye karşılık verdim” diyordu...

   ORADA YAŞANAN İNSANLIK SUÇLARI

   Aklıma gelen başka bir isim işkence sırasında insan dışkısı yedirildiği için dişlerini çektiren Diyarbakır’ın köklü ailelerinden birine mensup işadamı Felat Cemiloğlu, bir diğeri ise 2 Aralık 2009’da şüpheli biçimde öldürülen Selim Dindar. Dindar o cezaevinde yaşananları şu şekilde anlatmıştı. (Bu ifade daha önce Milliyet’te de yayınlanmıştı):

   “...Yumurtalık bölgemde de sigara, kibrit söndürdüler. Mahkemede bir hemşerime tebessüm ettim diye bir gardiyan elime beş milimlik çivi çaktı. Copu ısırtıp, tekmeyle vurdular ve sonra ağzımdan dişlerimi copla birlikte çıkardılar. Ağzıma soktukları copu sağa sola döndürdüler, gördüğünüz gibi ağzımı bir yanından yırttılar. İnsanoğlunun bunları nasıl yapabildiğini hâlâ kavrayamıyorum. Gözümün önünde öyle çok olay oldu ki. Ölümler, işkenceler... Abbas Çelik diye bir köy sahibi vardı. Oğluyla birlikte içerideydi. Oğluna soktukları copu çıkartıp babanın ağzına veriyorlardı. Sonra babaya soktuklarını oğlunun ağzına veriyorlardı. Batmanlı Veli Gürgen adlı bir genci de babasıyla getirdiler ve babasının gözünün önünde işkenceyle öldürdüler.”

   Kaynak: HaberTürk   _____________________________

  • Binbaşı
   1457 Mesaj
   13 Haziran 2018 12:09:17
   Magdurumda magdurum :)

   Isin ucu kendilerine dokununca nasil yandaslarina birden saldiriyorlar.   < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Teğmen
   184 Mesaj
   13 Haziran 2018 12:15:53
   Bu kadına ısınamıyorum bir iticilik var   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   Kullanıcı adım ile profil resminin hiç bir bağı yoktur .
  • Yüzbaşı
   425 Mesaj
   13 Haziran 2018 12:17:55
   beyler sanırım bu sefer gidici gibi görünüyor.baksana en sadık destekçileri bile saf değiştirmeye başladı.
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   633 Mesaj
   13 Haziran 2018 12:19:12   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1420 Mesaj
   13 Haziran 2018 12:19:24
   Oha Gülen’e terörist diyenler de mahkum edilmeli diye düz mantık cevap vermiş. Neden Gülen üzerinden örnek veriyorsun Nagiş? Anlatsana biraz :s   < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

   BMW 5.20 F10
  • Er
   7 Mesaj
   13 Haziran 2018 12:29:09
   HAHAHAHAHAHAHAHAH   Örnek bir karar. Kendileri hem yargı bağımsız olsun derler aleyh karar çıktı mı ağlaklık... Yapacak bir şey yok yargı ne dediyse odur. Demeo ki bazı şeyler yalan hee anlatılana inanmamak gerek mandela etkisiyle toplumlar masallar anlatıp ona inanabilir   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1932 Mesaj
   13 Haziran 2018 12:30:55
   Ceza verilmiş de ne zaman uygulanacak arkadaşlar? Bilen var mı   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   Naughty Rotten Rhymer
  • Binbaşı
   1420 Mesaj
   13 Haziran 2018 12:39:44
   quote:

   Orijinalden alıntı: mrslimshady

   Ceza verilmiş de ne zaman uygulanacak arkadaşlar? Bilen var mı
   Uygulanmış. Adli para cezasına çevrilmiş. 105 günlük parayı ödemiş, salıverilmiş. Akşama tvlere çıkar yine.   < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

   BMW 5.20 F10
  • Yüzbaşı
   681 Mesaj
   13 Haziran 2018 12:42:20
   Az verilmiş...   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

   "En faziletli cihat zalim bir idarecinin yanında ona adaleti söylemektir. HZ. MUHAMMED"
   "Bir insan taraf tutmaya başlar başlamaz, dünyada da o gerçekleri o kadar az görmeye başlar. HEYWOOD BRAUN"
   “Eğer birileri oturduğu koltuktan kalkmakta sıkıntı yaşıyorsa, kesin altına pisletmiştir.” Hindistan Atasözü"
  • Yarbay
   2526 Mesaj
   13 Haziran 2018 12:43:32
   Bu geçen gün körü körüne savunan kadın değil miydi?   < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1932 Mesaj
   13 Haziran 2018 12:44:29
   quote:

   Orijinalden alıntı: reguse

   Uygulanmış. Adli para cezasına çevrilmiş. 105 günlük parayı ödemiş, salıverilmiş. Akşama tvlere çıkar yine.

   Alıntıları Göster
   Hep aynı terane. Kimse hapis yatmıyor   Hep o cezaya bu cezaya dönüyor   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

   Naughty Rotten Rhymer
  • Yüzbaşı
   658 Mesaj
   13 Haziran 2018 12:45:26
   içeri mi girdi bu
   |
   |
   _____________________________

   Dedikodu yapanlar sakızlarla düzüşür.
  • Yarbay
   3041 Mesaj
   13 Haziran 2018 12:52:02
   Para cezası alacak, bunun gibi tipleri hapse atmazlar.
   |
   |
   _____________________________

   ASUS N56VZ Intel Core i7 3630QM 2.4 GHz - NVIDIA GeForce GT 650M - Memoright 240 Gb V3M Sata3 Senkr SSD - 16 GB ram 1600 mhz - Windows 7
  • Çavuş
   69 Mesaj
   13 Haziran 2018 13:20:26
   Muharrem ince'nin karşısında Tayyip Erdoğan'ı yaladın yuttun, şimdi tükürüyorsun.. Ne dönek insanlarsınız siz. Beter olun.   < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yüzbaşı
   942 Mesaj
   13 Haziran 2018 13:24:07
   Bu önce Bank Asya'dan aldığı 7.5 milyon kredinin hesabını versin. Haberci maaşıyla 7.5 milyon krediyi nasıl alabiliyor, üstelik yalı satın almak için almışlar kocasıyla...
   _____________________________

  • Teğmen
   179 Mesaj
   13 Haziran 2018 14:00:15
   Hahahaha ulan cok mutlu oldum lan.Haberi paylaşan kardeşime beşi bir yerde like yolluyorum.Yemin ediyorum o kadar kıl oluyorum ki kadına şiddete hayır olsa bile bunu ıslak odunla dövecen   < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
   |
   |
  • Yüzbaşı
   737 Mesaj
   Eski Kullanıcı Adı:
   Homer Jay Simpson


   13 Haziran 2018 14:08:56
   Bu ikili niye bu kadar ciddiye alınıyor anlamıyorum safiye ile faik daha eğlenceli bence onları izleyin   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1573 Mesaj
   13 Haziran 2018 14:24:51
   Diyarbakır cezaevindeki işkenceyi CHP yaptı dememiş şaşırdım.
   Gökten meteor düşse CHP yaptı diyecek "insanlar" bunlar.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bloodletting. -- 13 Haziran 2018; 14:27:34 >
   _____________________________

  • Yarbay
   2089 Mesaj
   13 Haziran 2018 14:34:22
   bunun kocası nerde.epeydir yok ortalıkta...
   |
   |
   _____________________________

   All we need is hope
  Hızlı Cevap
Reklamlar
millenicom;internet;servis
Yeni Abonelik d-smart
Paykasa
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,328
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.