Şimdi Ara

%100 Yerli Telefon mümkün mü? Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ne demek istedi? özel video (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
164
Cevap
2
Favori
5.332
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • %100 yerli telefon yerine pazarda büyük yer edinmiş diğer firmalar gibi güzel ve kaliteli bir tasarım ile bırakın Türkiye'yi Çin'de üretim yapsanız bile ülke için çok çok faydalı olur , Vestel gibi fiyatının ürünü olmayan cihazlar olmaması gerek tabi.Kendi işlemcimizi kendi ekranımızı vs üretmek zorunda değiliz tabiki bu olsa çok daha iyi olur ama bir an önce pazarda yer edinmek için ilk bahsettiğim durumu daha mantıklı buluyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DaRKFoRCeS

Ben bu repliği bir yerden hatırlıyorum.

Replik şu: Ey sanayiciler elini taşın altına koyup yerli otomobil üretecek babayiğit aranıyor.

Sanayiciler : Hani destek nerede.

Her şeye de devletten destek beklemek, bazı grup insanların "devlet bize bakmii" deyip dağa cıkarak isyan etmesinden cok da farklı değil. "Bizim millet de..." ya da "bizde olsa..." ile başlayan cümleleri hiç sevmem ama eskiden devlet desteği mi vardı ( ya da ne kadar yaygındı?); şimdi millet devlet desteğine alıştı, olmayınca lolipopu alınmış çocuğa dönüyor, "devlet destek vermezse yapmam" diye bir de tehdit edenler çıktı hatta.
  • imkansız o dediğin , milleti böyle kandırıyorlar işte

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sadece chip i üretsen yeter. Gerisi Fasa fiso

• Arkadaşlar Merhaba,

Yorumları okurken resmen şok oldum. Üzülerek söylüyorum ki aramızda cahil ve ne dediğine gram önem verilmeyecek çok insan var. Çünkü bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuş boş sallıyorlar.

Videoyu izlemeden yorum yapmadan önce 2 kere düşünün zira yukarıdaki tanımlama içine girmeniz an meselesi.

Muhalefet edecekseniz edin tabi, insanları veya mensubu oldukları grupları sevmeyebilirsiniz ama unutmayın muhalefet akıllı adam işidir, aklını kullanmayanı maskara eder.

Önce ne deniyor iyice anlayın varsa eksiği tamamlayın ki gelişelim. Boş sallama ile ancak ezik duygularınızı tatmin eder etrafa negatif enerji yayarsınız.

Lutfen yapmayın.

Sevgiler,
    Mesut Çevik

• tamam anladık bu kadar kıvranmanıza gerek yok başlıkta gayet güzel siz atında devlet yapsın madem %50-60 vergi almasını biliyor

• Daha önceki videolarınızda "yerli üretim" diye ifade kullanan firmaların aslında Çin'den, uzak doğudan alıp burada montajlandığına veya pazarladığına dair bilgiler verilmişti. Doğrusu da buydu.
    Alt bileşen dediğiniz nedir arkadaş? Ana kart, işlemci, ekran, ram vs. temel parçaları üretmedikten sonra kılıf, arka kapak, ön kapak vs. dışında geriye önemli ne kalıyor ki?
    Tamamen tribünlere oynamak için yapılmış "hisli" bir açıklamaydı!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kucukyenici -- 31 Mart 2015; 9:54:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tacticalsavageX

quote:

Orijinalden alıntı: DaRKFoRCeS

Ben bu repliği bir yerden hatırlıyorum.

Replik şu: Ey sanayiciler elini taşın altına koyup yerli otomobil üretecek babayiğit aranıyor.

Sanayiciler : Hani destek nerede.

Her şeye de devletten destek beklemek, bazı grup insanların "devlet bize bakmii" deyip dağa cıkarak isyan etmesinden cok da farklı değil. "Bizim millet de..." ya da "bizde olsa..." ile başlayan cümleleri hiç sevmem ama eskiden devlet desteği mi vardı ( ya da ne kadar yaygındı?); şimdi millet devlet desteğine alıştı, olmayınca lolipopu alınmış çocuğa dönüyor, "devlet destek vermezse yapmam" diye bir de tehdit edenler çıktı hatta.

Eskiden çek senet yoktu söz vardı paradan değerli idi sonra yok oldu.

Dağa çıkanın amacı devlet diye bir şey yok millet var. Millet olarak böyle ırklara bakmaya hevesliyiz.

Burada destek değil verilen sözler ( vaatler) önemli. Söz veripte tutmayanları seviyorsan orasını bilemem.

Fakat kim olursa olsun mantık ahlak ve Dine uygun bir söz verirse tutmalı yoksa susmalı.

• Bugün dünya da Samsung ve Apple dışında o güce ve paraya sahip bir ülke yok. Yada var ama cesaret edecek kadar risk almazlar. HTC, Sony ve LG gibi markalar bugün Google ve Qualcomm'a bağlı markalar ama Samsung ve Apple'ın kendi teknolojisini ve herseyini üretecek ellerinde potansiyel var.

Biz bir Samsung yada Apple olun demiyoruz ama bence bu ülke bir HTC, Sony ve LG kadar bir telefon üretebilir.

Vestel Venus serisi ile bir başlangıç yaptı ama istediğimiz bu değil. Vestel en azından bi LG G2 kadar telefon yapabilmeli.

İşlemcimi istiyorsun çal Samsung kapısını, kameramı istiyorsun çal Sony kapısını, paneli kendin üret. Bu işler böyle oluyor.

%100 yerli telefon bence hayal ve gereksiz birşey şu an için ama ileriye dönük olabilir evet.

• Bir htc, sony, lg vs kalitesinde olmaz diye düşünüyorum.

• Yüzde yüz yerli yerine, yenilikçi bir teknoloji geliştirilmesi daha mantıklı. Mesela bir ara bor destekli piller falan konuşuluyordu, öyle bişey veya ne bileyim çizilmez kırılmaz ekran gibi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşe sadece ticari boyuttan bakan Y kuşağı arkadaşlarımız, bu memleketin bu hale "Hazırı var, siz üretmeyin biz size daha ucuza buluruz" kafasından, ta Menderes zamanından geldiğini biliyorlar mı ?

%100 yerli telefon için adam gibi mühendise ve kafası ticaret kafasıyla çalışmayan fedakar yatırımcıya ihtiyaç var. Çünkü bu işte al sat yapar gibi para gelmez, yıllarca kazanamazsın. Dünya bu yollardan 100 sene önce geçti. İyi mühendis için önce eğitim sistemini komple değiştirmen gerekir. Üniversite sınavı gibi saçma sapan elemelerin kaldırılıp, yetenek bazında adam yetiştirilen bir sisteme geçilmesi lazım. Daha bir sürü şey... Sen dünyanın izlediği yolu izleyerek buralara gelmedin ki şimdi birden bire onlarla aynı kulvarda yarışabilesin. Senin yerli otomobilin var mı ? Herhangi bir teknoloji alanında dünyaya liderlik etmiş misin ? Patentin var mı ? Adını senin koyduğun mühendislik tabanlı bir sistem bulunuyor mu ?

Bu iş olmaz, anlayan anladı. Anlamayanlara anlatmak için kendimi fazla yormayacağım. Ne zaman dünya yıkılıp baştan kurulur belki o zaman...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Seko92 -- 31 Mart 2015; 11:42:55 >

• Tabiki mümkün değil. Buna inanacak insanlar bir gurup kursunda bloklamaya başlayalım.

• İhracat ithalat dengesi bozuk iken böyle şeyler olması imkansız %50 bile olsa iyi ihtimal olur. Fakat bunlar içi doldurulmuş boş vaatler. Bir süre sonra hayal ürünü olduğunu herkes görecek. Mesela geçen 2si1 de Almanya da güneş enerjisi ile uğraşan firmalara ciddi vergi indirimi sağlanmış. Bir işin önündeki engeller bürokrasi vergi ve destek sorunudur. Bunu seçimden önce açıklamaları da niyetlerini açıkça belli etmelerine sebeptir.

ÖNEMLİ NOT : Hiç kimsenin umrumda değil milletin ne düşündüğü özellikle işinin ehli olmayanların yönettiği Türkiye de. Hepsi aynı şey peşinde oy kapmak. Yok genel sağlık sigortasıymış(kelle vergisi) işsizmiş kim ne yapsın. Nabza göre şerbet.

• Gercek hayata donsekmi artik ?

• İşlemci, ram, gpu gibi bileşenlerin kısa ve orta vadede üretilmesine gerek yok. Önemli olan iki şey var tasarım ve yazılım. Bugün Iphone örneği bunun en açık kanıtıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ersin ÇAKI

quote:

Orijinalden alıntı: SiZoKoLiK

Önce işsiz gençlere iş bulun siz.. Bırakın bu işleri zaten piyasa telefon çöplüğüne dönmüş

Çalışmak isteyene iş çok kardeş. Ama herkes dötüm rahat etsin derdinde

Boş konuşmayın be kardeşim

• Kusura bakmayın da yine kimse almaz böyle bir telefonu. Marka algısı başka bişey çünkü. %100 yerli üretim olmasa da yerli sermaye olan Vestel Venüs serisi telefonların, itin bir tarafına sokulmadığı kalmıştı...

• Yorumlara bakar sitede ne çok mühendis arkadaş var ya hiç ülkeye güven yok hep yapılamaz kısmına bakılıyor.

• Samsung bile %100 koreli telefon yapamıyor ki? En basitinden kamera sensörü japonya dan geliyor. Sony den.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.