Şimdi Ara

%100 kusurlu çıktığım trafik kazasında video ile sonradan itiraz edebilir miyim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.901
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

4 Eylül 2020 tarihinde 3 aracın karıştığı trafik kazasında ortadaki araç olarak mağdur olduğumu düşünüyorum.
    Kaskom vardı, aracım perte çıktı, kasko bu çılgın piyasaya göre görece iyi bir teklif verdi ama verdiği teklifle aynı temizlikte aracı maalesef alamıyorum.
    Kusur oranımın yanlış hesaplandığını düşünüyorum. Bu konuyu açmak için biraz geç kaldım galiba ama hâlâ yapılabilecek bir şey var mıdır onu öğrenmek istiyorum. Tekrar değerlendirilmesi mümkün olur mu? Kazada arkadan çarpan olduğum için illa ki bana kusur çıkar mı?

Video ve fotoğrafları gördükten sonra kusur oranını nasıl yorumlarsınız? Lütfen 3. kişilere ithamda bulunmadan, objektif olarak yorumlarınızı yapınız.

3 araca sırasıyla önden sırayla A, B ve C ismi vereceğim.
    A aracı (Taksi) %0,
    B aracı (Benim aracım yani Honda Civic sedan) bana ön kaza için %100, arka kaza için %0.
    C aracı (Doblo) ise A ve B araçlarına karşı %100 kusurlu çıktı.

Geçirdiğim ilk kaza şokuyla ve o anın travmasıyla kaza anını hatırlayamadım. Tek hatırladığım çapraz şekilde önümde duran taksi ve ona doğru frenle yavaşlayarak yaklaştığım. Çarpacağımı düşünmüyordum ama çarpınca herhalde, yol, araç bir şekilde mesafe yetmedi diye düşündüm. Kazadan sonra araçların konumuna göre yorum yaptım ve tutanağa göre %100 kusurlu çıktım.
    Fakat sonradan kaza olan kavşağı gören bir kamera kaydına ulaştım. O zamandan beri de taksinin asli kusuru olduğunu düşünüyorum.

Şehirler arası 3 şeritli yolda yolumda devam ederken, taksinin dönmeye çalışırken arkadan çarptığımı ve arkamdakinin de bana çarptığını düşündüm. Tutanakta da dönüşü kaçırmak üzeren araca çarptım, arkamdaki de bana çarptı şeklinde beyan verdim.
    %100 kusurlu çıktığım trafik kazasında video ile sonradan itiraz edebilir miyim?

Kaza yerine gelen Polis, araçların konumuna göre krokiyi bu şekilde düşündü, ben de bu şekilde çizdim. Tamamen kaza şokuyla, emin olmadığım bir şeyi de yazmak istemedim.
    Araç hasarına ve taksi konumuna göre bakınca bu şekilde olduğunu düşündüm. Fakat sonradan mantığım almadı ve araştırmaya/düşünmeye başladım. Videoya da o şekilde ulaştım.
    Kaza olan kavşak burası. Videoyu izledikten sonra kazanın nasıl olduğunu anladım. Sarı olarak çizdiğim kavşağa giremeyip, sol şeritte duran ve kazanın bana göre asli sebebi olan taksi.

-İlk fotoğraf ile videoyu izledikten sonra görebileceğiniz gibi, kaza sonrasında fotoğraftaki hale geliyor yani burnunu dönel kavşağa sokuyor. Kaza sonrası aracın konumu değişmiş oluyor. (Belki kaza şokuyla kendisini güvene almak için de yapmış olabilir)
    -Taksi dönel kavşak hizasındayken orta şeritten sola geçmeye çalışıyor.
    -Şehirler arası 3 şeritli bir yolda sol şeritte çapraz olarak duruyor. (yavaşlama değil, tam olarak duruyor)
    -Kaza olmasaydı, muhtemelen geri geri gelip dönel kavşağın içine girmeyi düşünüyordu.
    -Arkamdaki aracın araç bana çarpıyor ve o an ben de taksiye çarpıyorum. 3 araç eş zamanlı birbirine çarpıyor.

Benim önümde kırmızı bir araç vardı, o taksinin hareketini görüp hemen sağından kaçıyor. Ben bir anda taksi ile karşılaşmış oluyorum, hızım düşüktü, dönel kavşağın başladığı yerde frene basmaya çalıştım, hatta çarpacağımı düşünmüyordum, çarpınca şaşırmıştım. (Arkamdan gelen aracı hesaba katmamıştım)

Muhtemelen durdum veya duramadıysam da çok hafif bir çarpmayla kazayı atlatacaktık. Arkamdaki aracın hızı yüksek olması sebebiyle aracım perte çıktı. (Airbag açılmadı, öndeki hasar sadece yanda, far seviyesinde. Aracım çalışır ve yürür haldeydi. Arkadaki hasar büyük, benzin deposu kapağına kadar ezilme var)
    %100 kusurlu çıktığım trafik kazasında video ile sonradan itiraz edebilir miyim? %100 kusurlu çıktığım trafik kazasında video ile sonradan itiraz edebilir miyim?%100 kusurlu çıktığım trafik kazasında video ile sonradan itiraz edebilir miyim?

-Videoyu bulunca exper ve sigorta şirketimle görüştüm. Exper videonun sisteme yüklenemediğini söyledi. Sigorta şirketime göndereceklerini ve onların tekrar başvuru yapabileceğini söylemişti.
    -Sigorta şirketi dosyayı güncellemiş, tramerde mutabakatsızlık olarak gözüküyordu. Sonra komisyona devredildi. Komisyon sonucunda da yukarıda bahsettiğim gibi 0 kusurlu çıktım. Komisyonun videoyu izlediğini bile düşünmüyorum. (Dosya Durumu: 88 - KOMİSYON OYBİRLİĞİ ONAYI (SON DURUM))
    -Sigorta şirketine tekrar itirazda bulundum. Sigorta tahkim veya adli yollarla devam etmem gerektiğini ilettiler.
    -Sigorta tahkime 1 hafta önce başvuru yaptım. Başvuru sorguladığım zaman "İşlem Dışı" yazıyor. Eğer doğru anlıyorsam, onlar da bu dosya için işlem yapamayacaklar.
    -İtiraz edebileceğim herhangi bir mercii var mıdır? Mahkemeye gitsem bir sonuç çıkar mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 241 -- 1 Ekim 2020; 13:18:3 >

• Öncelikle geçmiş olsun.
    İtiraz süresini geçirmiş olsanız da haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, başvurunuzu yapabilirsiniz.
    Görderdiğim linki incelemeniz faydalı olacaktır. https://www.sbm.org.tr/tr/sayfa/ktt-sorgulama-ve-itiraz-1072

4.3 İlgililerce söz konusu 5 iş günlük süre içinde itiraz hakkının kullanılmadığı veya itiraz hakkı kullanılmış olmakla beraber kusur oranına ilişkin uyuşmazlığın devamı halinde, ilgili uyuşmazlığın Sigorta Tahkim Komisyonu veya özel hukuk yollarına başvurulmak suretiyle çözülmesi mümkündür.
  • Geçmiş olsun.

Gördüğüm kadarıyla taksit kavşağı kaçırdığı için durmuş ve siz de taksiye çarpmışsınız.

Burada kusurun size verilme sebebi takip mesafesidir. Aynı şeritte bu tip durumlara karşı takip mesafesi kanunda yer bulur.

Mesela bu kişi kalp krizi de geçiriyor olabilirdi.

Ancak aynı şeritte değil de sağ şeritten sola doğru arabasını döndürdüyse acenteniz aracılığı ile başvurun mutlaka.

• Merhaba,

Şöyle değerlendirme yapılıyor;

Kaza taksinin durması sonucu değil, arkadan gelen araçların takip mesafesini koruyamadığı için kaza oluştu diye değerlendirilir ve bu değerlendirme ile verilen kusur oranları doğru.

• quote:

Orijinalden alıntı: spacewolf

Geçmiş olsun.

Gördüğüm kadarıyla taksit kavşağı kaçırdığı için durmuş ve siz de taksiye çarpmışsınız.

Burada kusurun size verilme sebebi takip mesafesidir. Aynı şeritte bu tip durumlara karşı takip mesafesi kanunda yer bulur.

Mesela bu kişi kalp krizi de geçiriyor olabilirdi.

Ancak aynı şeritte değil de sağ şeritten sola doğru arabasını döndürdüyse acenteniz aracılığı ile başvurun mutlaka.

Merhaba,

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Keşke araç kameram olsaydı da, o an hem tutanağa doğru yazabilseydim, hem de kazanın oluşunu kendi açımdan gösterebilseydim.

Videonun açısı biraz kötü kalıyor ama şeridinde düz giden bir aracın kamerada nasıl gözüktüğü rahat anlaşılıyor. (Ön farlarını görememem lâzım, hatta sağ arka farını biraz görebilecek kadar da açısı var)

Taksi dönel kavşaktayken orta şeritte yer alıyor ve sol şeride geldiğinde kavşağın içine giremeyip 1 metre kadar ilerisinde sol şeritte çapraz şekilde duruyor. Aşağıdaki fotoğraflardan duruş açısını anlayabilirsiniz.

Hatta 4. karede sağ alt köşede bir fluluk yer alıyor. Ben taksiye 1-2 metre mesafede durabildiğimi ve doblonun bana çarpmasıyla taksiye çarptığımı düşünüyorum.

Acenteme başvurduğumda tahkim veya adli süreçlere başvurmamı ilettiler. (Anadolu Sigorta)

Tahkime başvurduğumda ise maddi olarak bir uyuşmazlık olmadığı için bizim konumuz değil dediler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 241 -- 5 Ekim 2020; 14:24:4 >

• quote:

Orijinalden alıntı: damneed

Merhaba,

Şöyle değerlendirme yapılıyor;

Kaza taksinin durması sonucu değil, arkadan gelen araçların takip mesafesini koruyamadığı için kaza oluştu diye değerlendirilir ve bu değerlendirme ile verilen kusur oranları doğru.

Merhaba,

Ben aslında 2 konuya itiraz etmek istiyorum.

1- Taksinin şerit değiştirme hatası (Tabi ki hata yapabilir, benzer şeylere ben de sebep olabilirdim ama kazadan sonra da sapağı kaçırdım, benim hatam derdim, taksi kesinlikle böyle bir şey söylemedi, sinyal verdim sola dönüyordum dedi, sinyal verdiğinden bile şüpheliyim.)

Kara yolları trafik kanunu madde 53-c:

c) Dönel kavşaklarda dönüşlerde sürücüler;

1. Dönüş işareti vermeye,

2. Hızını azaltmaya,

3. Orta adaya yakın şeritten kavşağa girmeye,

4. Ada etrafında dönerken gereksiz şerit değiştirmemeye,

5. Gireceği yola yaklaşırken sağa dönüş işareti ile birlikte sağa yaklaşarak dönel kavşaktan çıkmaya,

6. Gireceği yolun gidiş yönündeki uygun bir şeridine girmeye,

7. Yola girdikten sonra, en kısa sürede trafiği tehlikeye düşürmeden sağa yaklaşmaya,

Zorunludurlar.

2- Arkamdaki doblonun yüksek hızı sebebiyle bu çarpışmanın gerçekleşmesi.

Galiba şanssızlığım arada hiç zaman kalmadan 3 arabanın aynı zamanda çarpması oldu.

Ben dönel kavşağa girmeden taksi konumunu görüp frene bastım ve hızım az olduğu için kaza öncesi durabileceğimi düşünüyordum. Çarpınca şaşırdım ama yol, araba tepkisi vs herhalde yetmedi diyerek çarptığımı düşünmüştüm.

Ben aşağıdaki mesafede arabamı durdurduğumu düşünüyorum ama eş zamanlı olarak Doblo bana çarpıp ben de taksiye çarpıyorum gibi duruyor.

Aşağıdaki fotoğraflarda 3. ve 4. karede Doblonun yüksek hızı sebebiyle görüntünün flulaştığını görebilirsiniz. İlk 2 karede benim arabamın aldığı yolu da anlayabilirsiniz. Bütün fotoğraflar aynı zaman aralıklarını gösteriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 241 -- 5 Ekim 2020; 14:27:43 >

• Diğer konu da,

Taksinin konumu kaza sonrasında sol şeritte ters bir şekilde kalmalıydı.

Fakat daha biz araçlardan inmeden taksi ileriye doğru gidip, dönel kavşağın içine aracın burnunu sokuyor.

Bu da kazanın sanki dönel kavşak içindeyke dönüş halinde arkadan çarptığım şekilde yorumlanmasına sebep oluyor.

• 241 2 kullanıcısına yanıt

Yani bazı acenteler beni gerçekten geriyor. Acente sizin yerinize gerekli görüşmeyi yapabilir , burada video kayıtlarını iletip konu hakkında talep açabilir. Yasal yetkisi var.

Eğer orta şeritten bir anda sola döndüyse ve çapraz kaldıysa takip mesafesi değil , şerit ihlali geçerli olur ve kusur kendisine ait olur.

Bu yüzden her kaza anında sigortalılarım beni arıyor ki tüm detayları doğru yazalım. Araç kamerası olmasa bile acenteyi aramak çok önemli.

• Geçmiş olsun, bu taksiler, minibüsler, servi şöförleri vs %99 trafik canavarı. Trafikte yapmadıkları kural ihlali yok. Hukuken ihale size kalmış olsa da etik olarak %100 suçlu olan taksici. Umarım haklı çıkmışsınızdır son durum nedir?

• 2bin liralik kasko yapiyorsunuz. 200 liralik arac kamerasi niye takmiyorsunuz anlamam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.