Şimdi Ara

100 euro ile 100 tlyi kıyaslayan ekonomi cahilleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
284
Cevap
2
Favori
13.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
34 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • SONUNA KADAR OKUMADAN YORUM ATMAYIN. BİR SEFERLİK CAHİLLİĞİNİZİ BİR KENARA BIRAKIN OKUMADAN YORUM ATAN ŞAHISLAR.

--------------------------------
    öncelikle konu ciddidir. adam akıllı tartışacak varsa gelsin

sizler dolarla tl yi , veya euro ile tlyi karşılaştırırken neden kıstas olarak atıyorum 100 euro vs 100 tl farkına bakın diye bi argüman atıyosunuz ortaya bunu bana açıklayacaksınız

çok saçma değil mi? euronun değeri 5 tl değil mi birader? o zaman senin yaptıgın şey 500 tl ile 100 tl farkına bakmak oluyor. tabii ki 100 euro ile daha fazla şey alacaksın.

atıyorum bi ürün almanyada 10 euro, türkiyede ise 50tl, ekonomi cahili arkadaş hemen diyorki biz adamlardan 4 kat daha fazla para ödüyoruz. yahu cahil adam, senin tl'n ile adamların eurosu bir mi. adamların eurosu 5 tl 5. yani aldıgınız fiyat aslında aynı. hatta kur çevrimi yapınca biz daha ucuza bile alıyoruz bazı ürünleri !

şimdi karşı argüman olarak herkesin dediği şey şu : "adamlar maaşını tl ile mi alıyor birader ? niye tl ye çeviriyosun? "

evet tl ile almıyorlar. ama tl ile euroyu 100tl vs 100 euro olarak karşılaştırmazsın. o kadar saçma ki bu yapılan şey. lionel messi ile künefeyi karşılaştırmak gibi bişey. ne alaka yani. önce karşılaştırılan 2 örneği ortak bir birime dönüştürmek gerek.

şimdi size bir örnek vereceğim. türkiye ile çek cumhuriyetini kıyaslayalım. (sizin mantıgınızla)

karşılaştırmamız şu :

100 tl vs 100 çek korunası

siz 100 tl ile baya bi şey alırsınız. iskender , tatlı, abur cubur bi poşet doldurursunuz işte.
    ama 100 çek korunası ile sadece 3-5 tane çikolata alırsınız ve paranız biter.

sizin mantıgınız şöyle diyor : "türkiye , çek cumhuriyetinden 10 kat daha zengin en az. biz 100 liraya neler neler yedik içtik , adamların aldıgı şeye bak, 3 tane çikolata sadece. yazık la bu adamlara"

işte, almanya ile tryi karşılaştırınca yaptıgınız şey bu oluyor.

ama bakın şimdi , önemli nokta,

bu adamların aldıgı asgari ücret 21.000 çek korunası !!! yani dolara çevirince 1056$ ediyor.
    http://glokalweb.com/2015/12/25/dunyanin-10-guclu-ekonomisinde-asgari-ucretler/

burdan görebilirsiniz.

türkiyenin ise asgari ücreti 600 küsür dolar olarak gözüküyor. yani bu ne demek, adamların alım gücü bizden daha yüksek. bu kadar basit. ama 100 tl ile 100 çek korunası karşılaştırması yapmak çocukça bir şey. bu hiçbir para birimi için kıstas olamaz. forumda bunu yapanları gördükçe buranın yaş seviyesi hakkında endişelerim artıyor.

tekrar gelelim almanya vs türkiyeye. dediğim gibi, 100 euro vs 100 tl karşılaştırması yapamazsın bu adamlarla. ancak 20 euro vs 100 tl karşılaştırması yapman adil olur. ve bu durumda da alabileceğin şeyler hemen hemen aynı olur. ufak tefek farklar elbette olur ama %95 oranda alacağınız şeyler benzer olacaktır

ama yine de, almanyanın alım gücü bizden yüksektir. ama sebebi şu : BU ADAMLAR 2200 EURO asgari ücret alıyor. dolara çevirince 2800 dolar yapar. tr ise 1600 lira, yani 400 dolar. demekki almanyanın alım gücü , trden yaklaşık olarak 6 kat falan daha fazla. ama bizim bunu görebilmemiz için iki para birimini de başka bir para birimine dönüştürüp, ortak paydada tutmamız gerekti. illa dolar olmasına da gerek yok . mesela euro vs dolar karşılaştırması yapan biri de , kendi para birimlerini japonya yenine dönüştürerek yapabilir. dönüştürülen para biriminin önemi yok. yeterki ikisi de ortak bi paydada buluşsun

evet şimdi gelsin karşı argümanlar , hepinizi teker teker çürütücem.tabi yazdıgımdan bişeyler anladıysanız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Epsilon -- 25 Nisan 2018; 13:55:20 >

• Konunun başını okudum bence cahil sensin.

Burda 1600tl asgari ücret orda 1500 euro. ki orda asgarileri anca taşeron hiçbişey bilmeyen vasıfsızlara veriyolar. Burda yeni üni mezununa bile teklif ediliyor.

Herneyse adam etin kilosu 10euro yani 10birim veriyor sen 50tl yani 50birim veriyorsun. 5 kat daha pahalı. Olay tamamen bu.

Amerikada tavuğun kilosu 1 dolar birçok markette. Burda 9-10 lira. yaklaşık 10 katı fark var.
    Birader anaokulu terk misin sen? Cidden soruyorum bak.
    ADAMLARIN ASGARİ ALDIĞI MAAŞLA BİZİM ASGARİ ALDIĞIMIZ MAAŞIN ORANLANMASIYLA ALIM GÜCÜMÜZÜ KARŞILAŞTIRIYORUZ. DAHA NE KADAR BASİT YAZABİLİRİM BİLMİYORUM.

1 EUROYU 5 TL HESAPLAYAMAZSIN ÇÜNKÜ BİZİM MAAŞIMIZ 1400*5 YANİ 7000 TL DEĞİL.

KIYASLAMAK İÇİN ONLARIN ASGARİ ÜCRETİNİN %10 İLE KENDİ ASGARİ ÜCRETİMİZİN %10'U ALIRSIN, BU ORANLAR DEĞİŞEBİLİR. %10 LARINI ALDIĞIN İÇİN BUNLARA BİRİM DENİR YANİ DÖVİZ ÇEVİRİSİ YAPMAZSIN. SEN BİR DE OY VERECEKSİN Dİ Mİ? GERÇEKTEN HERKES OY VERMEMELİ.

SEN GİDERKEN BEN DÖNÜYORDUM DİYOR BİR DE ANTEN AHHAHAHAHHA.
  • Eleştirdikleri şey maaşların düşüklüğü aslında. Maaşlar 8000 tl olsa, fiyatlar yine öyle olsa farketmez euro veya tl olması.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Az yaklaş az yaklaş püuu sana. Neyse bu işin şakası hocam da senin kafa da güzelmiş ama beğendim şimdi sana nasıl anlatsam sığır demek istiyorum ayıp olur sen biraz daha araştır hocam xd çok sığ bakıyorsun

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • baştan asagıya yanlıs olmayı nasıl becerebiliyorsunuz ya
  • Boş boş konuşacağınıza karşı argüman üretin örneğime

Biz çek cumhuriyetinden daha mı zenginiz şimdi? Abi hiçbir şey anlamıyorsunuz....

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ekonomi nin ne olduğunu bilmiyen birisi şu yazdıklarını argüman olarak okusa en az devlet bahçeli gibi bir ekonomist olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Almanya'da asgari ücret 1400 euro olduğu ve Türkiye'de de 1400 tl olduğu için kıyaslıyoruz seni gidi ekonomi cahili. Çek kronuna örnek verirsek.

1400x=21.000y

14x= 210y

yani her 7 tl ile 105 kronu hesaplarsın. Şimdi kaybol

• quote:

Orijinalden alıntı: Rajeesh

baştan asagıya yanlıs olmayı nasıl becerebiliyorsunuz ya

Bence insanlar kendini iyi ifade edemedikleri için birbirleriyle anlaşamıyor. İki taraf da haklı aslında.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Troll bu beslemeyin

• Biraderim umarım trollsündür değilsen gerçekten acıdım üzüldüm. Çünkü sen kurtarılabilir noktayı geçmişsin. Adamın elinde internet olduğu halde böyle bundan 500 yıl önce bu arkadaşın nasıl bir şahıs olacağını düşünsenize..

• En güzel kıyaslama asgari ücret ile alınabilecek ürün miktarı bence. Örneğin Almanya'da asgari ücret ile 1.000 litre benzin alınırken bizde 350 litre alınıyor.

• secimler acıklanınca, aktroller ikramiye bile almış anlaşılan...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Michael Giacchino

Troll bu beslemeyin
    Zannetmiyorum bir insan oturup şunları trollde olsa yazmakla uğraşmaz, bir troll şunları yazarken bile utanır

• quote:

Orijinalden alıntı: SoeXL

Almanya'da asgari ücret 1400 euro olduğu ve Türkiye'de de 1400 tl olduğu için kıyaslıyoruz seni gidi ekonomi cahili. Çek kronuna örnek verirsek.

1400x=21.000y

14x= 210y

yani her 7 tl ile 105 kronu hesaplarsın. Şimdi kaybol
    e ben ne dedim ? o zamanda 100 euro ile 100 tlyi karşılaştırmayacaksın cahil gibi. 100 euro = 500tlye tekabül ediyor.

1 euro vs 5 tl hesaplarsın o zaman. matematik hesabı yapmış birde, geçicen bunları moruk. sen giderken ben dönüyodum. şimdi uza
  • Epsilon kullanıcısına yanıt
    Afferim nadirde olsa böyle yararli konu actigin icin seni tebrik ederim.

Konunu cok begendim insallah herkes begenir

Zaten ben hep derim 100 euro ile 100 lira bir degildir yapmayin diye

Saygilarimla

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SıradanCanlı

Bu mesaj silindi.
    iyide hocam ben ülkenin yaşam standardının almanyadan iyi oldugunu söylemedimki zaten.

allah aşkına biri bana şunun cevabını versin

sen bir çek cumhuriyeti vatandaşısın. orda yaşıyosun.

adam giriyor dolar kuruna :

1 dolar = 20.8278 CZK

yazıyor. bakın , 20 katı ulan 20.

şimdi bu adamın ekonomisi, amerikanın 20 kat altı mı oluyor ? HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR HAYIR. Şunu anlamıyorsunuz, beynim parçalancak yemin ediyorum.

1 dolar ile 1 çek korunası arasında 20 kat fark oldugu için adamlar 20 kat daha fakirmiş gibi geliyor bize. ama asgari ücretlere bakın, adamlar 1400 çek korunası falan almıyor , tam 21.000 koruna alıyor. 21.000. uçmuş gitmiş yani. 20 kat fark falan yok. sadece 1.5 kat daha iyi amerika o kadar.

bizde de aynı mantık , 1 euro = 5 tl oldugu için adamların ekonomisi bizim 5 katımızdır diyemezsin. aslında dersin, ama bunun sebebi asgari ücretlerin de hemen hemen aynı olması. iki ülke de TESADÜF ESERİ 1400-1600 birim arası asgari ücret alıyor. bu tamamen şans eseridir.

• Konunun başını okudum bence cahil sensin.

Burda 1600tl asgari ücret orda 1500 euro. ki orda asgarileri anca taşeron hiçbişey bilmeyen vasıfsızlara veriyolar. Burda yeni üni mezununa bile teklif ediliyor.

Herneyse adam etin kilosu 10euro yani 10birim veriyor sen 50tl yani 50birim veriyorsun. 5 kat daha pahalı. Olay tamamen bu.

Amerikada tavuğun kilosu 1 dolar birçok markette. Burda 9-10 lira. yaklaşık 10 katı fark var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kanatlandırmayan_Redbull

Afferim nadirde olsa böyle yararli konu actigin icin seni tebrik ederim.

Konunu cok begendim insallah herkes begenir

Zaten ben hep derim 100 euro ile 100 lira bir degildir yapmayin diye

Saygilarimla
    sana saygı duymuyorum ama az çok matematikten anladıgın için bilgine saygı duyuyorum.

forum yemin ederim cahil dolu.

en kıl oldugum tip de ,insan gibi tartışamayıp "hiçbişey anlamıyosun" diyenler... ulan koysana argümanını ortaya, adam akıllı bi şey söylesene. YOK. Anca kız gibi "uff ynlşsn işte" ajksdhjkasdg

• quote:

Orijinalden alıntı: DaYWaLkeR

Konunun başını okudum bence cahil sensin.

türkiyede ete 50 birim para veriyorsun. çek cumhuriyetinde ise 900 birim. biz çek cumhuriyetinden daha mı gelişmiş bir ülkeyiz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Epsilon -- 25 Nisan 2018; 10:39:47 >
  • cahil adam biraz ülkeleri gezde ufkun açılsın ya
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.