Şimdi Ara

%100 Disk Kullanım Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.533
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, 3 - 4 haftadır canımı sıkan bir olay var. Bilgisayarda 40 - 45 dakika işlem yapmayınca disk kullanımı %100 oluyor. Dün IDM ile indirme yapıyordum. 40 -45 dakika sonra bir geldim bilgisayar donmuş. Kapattım açtım bu sefer görev yöneticisiyle birlikte indirmeyi yan yana bıraktım. Yine disk kullanımı uçtu ancak donma falan olmadı neyse ki.

Bu sorunla ilk karşılaşmamda bilgisayardan film izliyordum. Her neyse film bitti bir 'yenile' yapayım dedim nasıl zorlanıyor sanki art arda 10 tane oyun açmışım da öyle bir kasıntı vardı. Güç bela görev yöneticisini açtım disk kullanımının %100 olduğunu gördüm.

Bugün de WinRAR'dan çıkartma işlemi yapıyordum, o işlemde aşırı zorladı disk kullanımını. Ben anlamadım neden böyle bir sorun var. Bu aldığım ekran görüntüsünü 10 dakika önce aldım ve o zamandan beri hala disk kullanımı düşmedi...

Bu da HD Tune Pro sonucu işte... HD Tune çalışırken aynı anda Görev Yöneticisinden disk kullanımınıda takip ettim. %100' den aşağı hiç düşmedi. Test biter bitmez disk kullanımı da %2' lere düştü. Speccy programından sıcaklık değerlerini de paylaşayım isterseniz

Nerede bu sorun ?

• Sorun Windows 10.

Windows 10'u HDD üzerinden çalıştırınca disk kullanımı hep o civarlarda dolaşıyor malesef.

Eğer sisteminizde SSD yoksa ve işlemciniz Windows 8.1'i tam anlamıyla destekliyorsa Windows 8.1'e geçmenizi öneririm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -forumber-

Sorun Windows 10.

Windows 10'u HDD üzerinden çalıştırınca disk kullanımı hep o civarlarda dolaşıyor malesef.

Eğer sisteminizde SSD yoksa ve işlemciniz Windows 8.1'i tam anlamıyla destekliyorsa Windows 8.1'e geçmenizi öneririm.

Windows 10' un korsan olması da etkiliyor olabilir mi ? Çoğu insan Windows 10' un 8.1' den daha iyi olduğunu düşünüyorda...

İşlemcim i5 6500. Eski bir işlemci değil. 8.1' i tam anlamıyla destekliyordur herhalde ?
  • SSD al windows kadar pahalı birşey değil uğraşmaya değmez
  • SSD çözüm olabilir ancak masrafa girmeden bu sorunu Windows 10u sıfırdan örjinal iso ile kurup internete bağlanmadan windows güncellemelerini kapatırsanız belki çözebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EMERIKS -- 1 Şubat 2018; 21:28:50 >
  • Aynı sorunu yaşıyorum ve kapsamlı bir araştırma yaptım. vardığım sonuç arkadaşların da dediği gibi SSD almak zorunda olmamız. windows ssdye göre optimize ediyor artık sistemi bir nevi zorunluluk sayılır artık. Pc özelliklerim neredeyse seninle aynı açılışta 4-5 dakika hiçbir şey yapamıyorum ben de.
  • hizmetlerden hizli baslat ve windows search'u devre disi olarak ayarla, prefetch topluyor yada indexleme yapiyordur. defrag (disk birlestirme) onuda hizmetlerden devre disi birak yada baslattan girip manuel zamanlama secip kapat

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rogue Agent

hizmetlerden hizli baslat ve windows search'u devre disi olarak ayarla, prefetch topluyor yada indexleme yapiyordur. defrag (disk birlestirme) onuda hizmetlerden devre disi birak yada baslattan girip manuel zamanlama secip kapat

Herhangi bir sakıncası var mıdır ?
  • Buna sebep olan durum arkadaşların dediği gibi mekanik disk. Ben de aynı durumu yaşıyordum. Hızlı getirme yi kapatınca %100 disk kullanımı bayağı azalıyor ama bu sefer de bilgisayarın açılma-kapanma hızı çok yavaşlıyor. Ayrıca bir program falan açarken de eskisine göre yavaşlamayı hissediyorsunuz. Ben ssd alarak kurtuldum.

• quote:

Orijinalden alıntı: momenty

quote:

Orijinalden alıntı: Rogue Agent

hizmetlerden hizli baslat ve windows search'u devre disi olarak ayarla, prefetch topluyor yada indexleme yapiyordur. defrag (disk birlestirme) onuda hizmetlerden devre disi birak yada baslattan girip manuel zamanlama secip kapat

Herhangi bir sakıncası var mıdır ?

kesinlikle yok, hatta windowsun ssd ömrünü tüketen saçmalıkları bunlar aynı zamanda
  • Benim laptopumda geçen sene olan bir sorundu. Sorunu ssd takarak çözdüm. Ama internette videoalr var windows search falan kapatınca baya düşüyordu. Windows update gelince o search şeyini falan tekrar açtığı için yine aynısını yapıyordu,tekrar kapatınca çözülüyordu. Cortana,windows search,xbox vs. bunları kapatın silin,youtube da videoları var. Genelde işe yarıyor,ama %100 işe yarayan bir çözüm istiyorsanız ssd alıp windowsu ona kurun,sorun tamamen ortadan kalkıyor..
  • Rogue Agent kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam

• SSD kullanıyorum ve benimde başıma geldi. Arkadaşların dediği gibi hizmetlerden birkaç şeyi kapatmak gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: momenty

Teşekkür ederim hocam

rica ederim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rogue Agent kullanıcısına yanıt
    hiç boşuna uğraşmayın. zaten ssd lerin fiyatları makul seviyelere geriledi 64-120-128-256 ve hatta 500 gb lık vesaire hangisi bütçenize uygunsa ssd alıp windowsu ona kurun,sorun tamamen ortadan kalkar.
  • arkadaşlar ben transced in ssd sinde yaşıyorum bu durumu buna ne demeli m2 ssd ye mi geçsem acaba ?
  • Sıfırdan format atma imkanın varsa, yani yedekleyecek başka diskin varsa, format at. Yine bu sorun oluyorsa, ne kadar bad sector görünmese de hdd de sorun vardır. O zaman değiştirmekten başka çaren yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abrooke139 -- 29 Ekim 2020; 23:28:53 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.