Şimdi Ara

100 Bin TL Ustu Arac Alabilenler ne is yapıyor ? (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
475
Cevap
20
Favori
19.744
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
44 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arabam 50 bin TL değerinde olduğundan paranın kaynağını yazma gereği duymadım. Ama tüm para alın teri ile kazanıldı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bLooP

Valla bilişim sektöründeyim yazılımcıyım.
    Bu sektörde 15 20 bin TL maaşlar çok uçuk olarak görülmüyor. İşini iyi yapan adamın maaşı ve önü limitsiz diyebilirim.

Bu kişilerin eşleri de aşağı yukarı benzer sektörden oluyor. Bir süre sonra bahsettiğiniz araçlar 1 yılda alınabiliyor. Çok örneğini gördüm. Ancak her meslekte olduğu gibi işini iyi yapıp aranan bir eleman olman gerekiyor. Bu işin ticareti için ise yüksek yerlerden iş alabilme kapasiten olması lazım ki o zaman zaten vasıta olarak kara taşıtlarına yönelmezsin =)

DH yöneticileri, 1000 küsür liraya adam arıyor, işsiz de çok gördüm. 15.000 alan da gördüm

anlamıyorum nasıl işliyor bu işler? yarısının açlıktan ağzı kokuyor yazılımcıların

• Konu sağlam takip

• ccc123 C kullanıcısına yanıt
    çok basit cevabı geneli şirkete gider gösteriyor geneli de şirket aracı olarak geçiyor
  • Topic gitgide kariyer seminerine dönüşmeye başladı..

• Nasil bir ulke acaba burasi. Yaptigim isleri yazmisim, eksiye bogulmusim. Caldim cirptim haram yedim desem herhalde + ya bogacaktiniz. Malum turk milleti calani cirpani seviyo

• Yorumlardan 'bütün iyi kazananların kazançlarında haram var' gibi bi sonuç çıkıyor.Tamam abicim avuttunuz kendinizi şimdi gidip rahat rahat uyuyun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zimbabve milyarderi

quote:

Orijinalden alıntı: bLooP

Valla bilişim sektöründeyim yazılımcıyım.
    Bu sektörde 15 20 bin TL maaşlar çok uçuk olarak görülmüyor. İşini iyi yapan adamın maaşı ve önü limitsiz diyebilirim.

Bu kişilerin eşleri de aşağı yukarı benzer sektörden oluyor. Bir süre sonra bahsettiğiniz araçlar 1 yılda alınabiliyor. Çok örneğini gördüm. Ancak her meslekte olduğu gibi işini iyi yapıp aranan bir eleman olman gerekiyor. Bu işin ticareti için ise yüksek yerlerden iş alabilme kapasiten olması lazım ki o zaman zaten vasıta olarak kara taşıtlarına yönelmezsin =)

DH yöneticileri, 1000 küsür liraya adam arıyor, işsiz de çok gördüm. 15.000 alan da gördüm

anlamıyorum nasıl işliyor bu işler? yarısının açlıktan ağzı kokuyor yazılımcıların

İşini İyi yapanı havada kaparlar lise mezunu arkadaşım 5 bin TL maaşa çalışıyor

• travesti ve hayat kadınları ek olarak
  • askeri personel ve devlet memurları da alıyor. Sabit maaşla ev aldıktan sonra 2. tercihleri araba oluyor
  • Şöyle bir durumda var: adam trilyoner oluyor ama şirkete kiralarken kendine de 100 binlik bir araba kiralıyor ya da gider gosterip satın alıyor. Bunun konuları mevcut ötv vs hepsi gidere yazılıyor. Cebinden 50 bin tl belki çıkıyor. Yani vergi yerine parayı oraya bağlıyor. Bazende 200 bine bir panemara alıyorsun arabanın değeri 350.000 TL gözüküyor ve ihaleye girerken teminat mektubuna ekleyebiliyorsun veya şirket kurulumunda sermaye olarak gösterebiliyorsun. Birçok avantajları var bu tur arabaların. Aslında o arabayı alanların içinde 10 trilyonluk araba alabilecek kapasitede ama kendini fazla teşhir etmeyen kişilerde var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi udmexpert -- 21 Mayıs 2015; 0:15:34 >
  • Up

• Ailesiyle yaşayan ve iyi de bir mesleği biri rahatlıkla alabilir.
    Arkadaşım hem ev hem de 116i aldı mesela.
    Ben evli ve çocukluyum (Al Bundy geldi aklıma ), evin taksidi bitse bile alamayacağım

Yazılım sektöründe de herkesin bildiği kodlama dillerinden farklı diller bilmek gerekiyor.
    Misal bizim şirkette Java bilenler iyi maaş alıyorlar, hakeza PL/SQL bilenler de öyle
    Yani birkaç visual basic kursuna veya C# kursuna gidip de yüksek maaşlar beklemesin kimse.
    Sürekli kendinizi değiştirin ve kısa dönemlerde iş değiştirin.
    Yüksek maaşla başka şirkete girmek, aynı şirkette senelerce çalışıp yüksek maaş almaktan kolaydır

• quote:

Orijinalden alıntı: gokhans19

quote:

Orijinalden alıntı: kliibapz

Genç ise babasının tanıdığının desteği ile almıştır. 40-50 ise, babamda bmw x6 var, fotokopi faks vs. büro makinaları ticareti yapıyor. aylık geliri 15 civarı. dedem imam, yani babam sıfırdan aldı bu arabayı. baba parası, akraba desteği ıvır zıvır yok. amcam da aynı şekilde, avukat kendisi ve bir Skoda Superb bir de en son kasa Golf var. Ha bi amcam daha var, o 2000 model Corollaya biniyor. yani şunu dicem; imkansız değil böyle şeyler. ya bizim babamız fakir nasıl jipe binelim falan, yanlış düşünceler. Eğer istersen, babam gibi X6 çekersin altına, istemezsen de abinin hediye ettiği 2000 model corollaya binersin küçük amcam gibi.

şunu da eklemek istiyorum, annem ile bir arkadaşı aynı okuldan mezun oldular. İst Üni İng İşletme. Annem çoluk çocuk derken çalışmadı kariyer falan yalan oldu. Arkadaşı çocuk yapmadı işine devam etti ve şu anda Kazakistan Türkiye arası lojistik işi yapıyorlar, Kazakistanın en büyük distrübütörlerinden. Yine aynı yere gelicem, insan isterse öyle bi yürüyor ki. hepsi bu abicim işte.

ha ben felsefe yaptım biraz, senin soruna cevap verelim, TICARET! :)

Tamamda herkeste bu imkanlar varmı ki. Öncelikle şu istersen her şeyi başarırsın safsatasını bırakman lazım.

Mesela amcan avukatmış. Peki para olmadanmı üniversite okuyup avukat oldu bu adam. Annenin arkadaşı istanbul üniversitesi mezunuymuş. Peki o üniversitede 4 sene okumanın faturası ne kadar. Senin burda cevap yazdığın adamların yarısından çoğunun daha o üniversitenin önüne gidecek akbil parası yok cebinde. Arkanda destek olmadan isteyerek başarabilecek kişi sayısı milyonda bir.

Eskiden kakılmışla itilmiş vardı orda itilmiş kakılmışı dövüyodu kakılmışta temizliğe gittiği evde kadının kocasını elinde çevirdiğini görüp nasıl yaptığını sormuştu ve aynısını itilmiş üzerinde denemişti. Tabi itilmiş diğer adam gibi olmayıp kakılmışı yine dövmüştü. Orda hayatım boyunca unutamayacağım kakılmışın efsane bir sözü vardır. Bunları uygulayabilmem için banada seninki gibi bir koca gerekiyor.

İşte bütün mesele bu. Diğer insanlarada bu imkanların verilmesi gerekiyor. Git üniversite oku avukat ol doktor ol 10 milyar maaş al bak isteyince yaparsın demesi çok kolay. Ama o adam üniversiteye hangi parayla gidecek, aklı evdeki borç içinde yüzen aç ana babasında nasıl kalmayacak bunların cevabı yok. İmkan verilir ve doğru yönlendirme yapılırsa eminimki şu dünyada çoook iş yapacak adam var. Ama banada seninki gibi bir hayat gerekiyor. İşte bütün mesele bu.

dostum onu anlatmaya çalıştım zaten. dedem imam diyorum, babam zaten aldığı burs ile eve para bile gönderiyormuş. dayım da aynı, adam derece yapmış burs kazanmış küçük dayımı dersaneye göndermiş. iki dedem de memur ama çocukları hepsi üni mezunu işi yerinde insanlar.
    ha parasal destek elbette etkili, ama parasızlıktan okuyamadım diye bir gerekçe yok bence. yine söylüyorum, isteyen başarır.

• quote:

Orijinalden alıntı: MonacoDoom

Herkes o ticareti yapamıyor işte, millet marketlerde vs. yerlerde 750-800 tl'ye çalışıyor ömür boyunca çalışsa o arabanın kapısını alamazken sen bunları rahatlıkla söylüyorsun çünkü fakirlik nedir bilmiyorsun, umarım bir gün görme fırsatın olurda anlarsın fakirin halini.

fakirlik de gördüm merak etme,ki rahatligimin bununla alakasi yok. sadece olay çok basit. iste, çabala ve kazan.
    yine örneklendireyim, babamlar 3 ortak. gelirleri eşit. babam üni mezunu, diğer ortak lise mezunu, diğeri de makina m.y.o mezunu. bir araya gelip sıfırdan şirket kuralım demişler. ve bu işi de becermişler. idealist olacaksin. hepsi bu. baba parasız, diplomasız nasıl zengin olunurmuş gerçek hayatlardan örneklendirdim.
    dip not: ortaklardan birinde auidi a6 digerinde yeni passat var.

• quote:

quote:

quote:

Genç ise babasının tanıdığının desteği ile almıştır. 40-50 ise, babamda bmw x6 var, fotokopi faks vs. büro makinaları ticareti yapıyor. aylık geliri 15 civarı. dedem imam, yani babam sıfırdan aldı bu arabayı. baba parası, akraba desteği ıvır zıvır yok. amcam da aynı şekilde, avukat kendisi ve bir Skoda Superb bir de en son kasa Golf var. Ha bi amcam daha var, o 2000 model Corollaya biniyor. yani şunu dicem; imkansız değil böyle şeyler. ya bizim babamız fakir nasıl jipe binelim falan, yanlış düşünceler. Eğer istersen, babam gibi X6 çekersin altına, istemezsen de abinin hediye ettiği 2000 model corollaya binersin küçük amcam gibi.

şunu da eklemek istiyorum, annem ile bir arkadaşı aynı okuldan mezun oldular. İst Üni İng İşletme. Annem çoluk çocuk derken çalışmadı kariyer falan yalan oldu. Arkadaşı çocuk yapmadı işine devam etti ve şu anda Kazakistan Türkiye arası lojistik işi yapıyorlar, Kazakistanın en büyük distrübütörlerinden. Yine aynı yere gelicem, insan isterse öyle bi yürüyor ki. hepsi bu abicim işte.

Tamamda herkeste bu imkanlar varmı ki. Öncelikle şu istersen her şeyi başarırsın safsatasını bırakman lazım.

Mesela amcan avukatmış. Peki para olmadanmı üniversite okuyup avukat oldu bu adam. Annenin arkadaşı istanbul üniversitesi mezunuymuş. Peki o üniversitede 4 sene okumanın faturası ne kadar. Senin burda cevap yazdığın adamların yarısından çoğunun daha o üniversitenin önüne gidecek akbil parası yok cebinde. Arkanda destek olmadan isteyerek başarabilecek kişi sayısı milyonda bir.

Eskiden kakılmışla itilmiş vardı orda itilmiş kakılmışı dövüyodu kakılmışta temizliğe gittiği evde kadının kocasını elinde çevirdiğini görüp nasıl yaptığını sormuştu ve aynısını itilmiş üzerinde denemişti. Tabi itilmiş diğer adam gibi olmayıp kakılmışı yine dövmüştü. Orda hayatım boyunca unutamayacağım kakılmışın efsane bir sözü vardır. Bunları uygulayabilmem için banada seninki gibi bir koca gerekiyor.

İşte bütün mesele bu. Diğer insanlarada bu imkanların verilmesi gerekiyor. Git üniversite oku avukat ol doktor ol 10 milyar maaş al bak isteyince yaparsın demesi çok kolay. Ama o adam üniversiteye hangi parayla gidecek, aklı evdeki borç içinde yüzen aç ana babasında nasıl kalmayacak bunların cevabı yok. İmkan verilir ve doğru yönlendirme yapılırsa eminimki şu dünyada çoook iş yapacak adam var. Ama banada seninki gibi bir hayat gerekiyor. İşte bütün mesele bu.

dostum onu anlatmaya çalıştım zaten. dedem imam diyorum, babam zaten aldığı burs ile eve para bile gönderiyormuş. dayım da aynı, adam derece yapmış burs kazanmış küçük dayımı dersaneye göndermiş. iki dedem de memur ama çocukları hepsi üni mezunu işi yerinde insanlar.
    ha parasal destek elbette etkili, ama parasızlıktan okuyamadım diye bir gerekçe yok bence. yine söylüyorum, isteyen başarır.

Parasızlıktan okuyamadım diye bir gerekçe bal gibide var. Bizzat kendim yaşadım ben o gerekçeyi. 4 sene üst üste sınava girdim ve 4ündede parasızlıktan üniversiteye gidemedim. Parasızlığı çeken, gören bilir. Bu dünyada başıma ne dert geldiyse parasızlıktan geldi. Cebinizde para yoksa milletin burun kıvırdığı en dandirik şey bile sizin için ulaşılmazdır.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Parasızlıktan okuyamadım diye bir gerekçe bal gibide var. Bizzat kendim yaşadım ben o gerekçeyi. 4 sene üst üste sınava girdim ve 4ündede parasızlıktan üniversiteye gidemedim. Parasızlığı çeken, gören bilir. Bu dünyada başıma ne dert geldiyse parasızlıktan geldi. Cebinizde para yoksa milletin burun kıvırdığı en dandirik şey bile sizin için ulaşılmazdır.

sinavi kazanip, üniversitenin harcına kitabına param yetmedi diyorsan eyvallah da, parasizliktan sinav kazanamamak diye bir sey duymadim ben. uni sınavı parayla kazanilir ama parasızlıktan kaybedilmez bence.

• para ıle araba orantısı G20 ulkelerın ıcınde sadece bızde var sanırım.
    fransaya gıdın eskı pusku araclar dolu.
    ben nıce ınsanlar bılıyorum 100-150 lıralık araclara bınıyorlar baya zengın kısıler...
  • Türkiye deki gizli zengin hiçbir ülkede yok.

• Türkiye'deki temel sorun, 5000-6000 TL aylık gelir ile 60-70.000TL'ye araba alan orta gelirli aileler. Otomobil bir sınıf göstergesi, bir prestij sembolü falan değildir. Gelişmiş ülkelerde kimse otomobiline bakıp sana puan vermez. Yok öyle bir dünya. Aksine, bazı arabalar potansiyel görgüsüz muamelesi görmene sebep olabilir.

Ben bir yıllık birikiminden fazlasını arabaya gömmeyi anlamsız buluyorum.

Otomobilin prestij meselesi olduğu bir ülkede 5-6000TL aile geliri ile 60.000TL'lik araba alan aileler varken, orta üst gelir grubundaki 10.000TL gelirli ailelerin 100.000TL'lik arabaya binmesi normal oluyor. Halbuki çok saçma ve çoğunluk için gereksiz. Çok büyük bir kitle yılda 10.000km ve civarı yol yapıyor. Arabaya ne kadar biniyorsun da, birikimini buna harcıyorsun? Saçma...

Şu anda ben ve eşim toplam 5500TL gelire sahibiz. Kiracıyız. Çocuğumuz yok. Evli değilken yaşadığımız hayatın gerisinde kalmadan ancak geçiniyoruz. Sıfır birikim yapıyoruz. Rahatımız yerinde; ama ne bir otomobil kredisi ödeyebilecek durumdayız, ne ev kredisi... Millet çoluğunun çocuğunun geleceğinden, kendi keyfinden kısıp araba alıyor aslında. Tamamen vizyonsuzluktan kaynaklanıyor. Bizim evin arabası 2005 Chevrolet Kalos. Araç eşimin. Her işini görüyor. Annem-Babam-Ben iki araba kullanıyoruz. Ben arada sırada arabasız kalıyorum. O zaman Kalos bizim evin arabası işte, sağa sola bununla gidiyoruz. Uzun yola gideceğimiz zaman anne-baba arabalarından birine çöküyorum. Bitti-gitti.

Anne-Baba arabasına çökme imkanım olmasa, Kalos'u gene hayatta satmam. Hatuna araba zaten lazım. Arabayı satsam 14 lira anca eder. Kendime ihtiyaca göre bir 2003 Civic, 2008 Suzuki Swift gibi uzun yola da gidebileceğim, güvenebileceğim büyüklüğe ihtiyacımız yoksa "boyu küçük olsun, modeli yeni olsun, dertsiz olsun" bir araba alırdım. Bitti gitti. Daha az bir bütçeye sahip isem, son Mazda 323 family güzel bir seçenek olurdu. Daha da düşük bir bütçem varsa, Kalos'un orasından burasından gelen sesleri giderip, sağlam bir bakıma sokup, uzun yola uygun hale getirip, kendime Ford KA falan alırdım. Uzun yola da Kalos'la giderdik, ne olacak?

Hayatımdan, gezmemden, tozmamdan kısıp otomobile asla para vermezdim.

-----

Kısaca herkes otomobilini hırs içinde alıyor. Orta gelirli de hırsla alıyor, bunu gören orta üst de hırsla alıyor, üst gelirli zaten öyle... Arkadaş, beyninden zorun mu var, Chayenne nedir ya? Chayenne utançtır. Pişmanlıktır ya... X6 da keza... Bırakın bu hırsları, hayatınızı yaşamaya bakın.

Bir cafeye gidiyoruz. Genelde benim bindiğim, ailenin topluca kullandığı arabalardan biri ile gidiyoruz. Aynı cafe'ye eşimin arabası ile gittik. Parkçı geldi, "Abi bu ne ya, ne yaptın?" dedi. Herkesteki zihniyet bu işte. Ne kadar ayıp, ne kadar basit ve ucuz... Anında payladım veledi "Böyle şeyleri geçtim söylemeyi, düşünme bile. Çalışılmış, kazanılmış, alınmış. Bu da güzel, öbürü de. Herkesin arabası kendine rahat. Dün cabrio A3 ile geldim, geçen ay 58 chevrolet ile geldim, bugün Kalos'la geliyorum. Yarın Şahin'le gelirim. Hepsi güzel. Ona göre!" dedim. Anlamıştır inşaallah...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 21 Temmuz 2015; 13:34:40 >

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.