Şimdi Ara

100 Bin TL Ustu Arac Alabilenler ne is yapıyor ? (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
475
Cevap
20
Favori
19.722
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
44 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • deniz ulaştırma işletme müh okuyorum. 18 inde giriyorsun 23 te 3. kaptan olarak çıkıyorsun (herhangi bir kalma etme tomlamda 1 senelik stajları bitirmiş olma üstüne GASM sınavları veriyorsun ) ortalama maaş şuanda tanker harici 8 bin lira falan 6+1 atıyorsun (6 ay çalış 7 ay maaş yatsın) buda 56 bin yapıyor. 16 bin yediğini varsaysak (ki 6+1 atan adam 6 ay gemi +1 ay karada 16 bin yerse helal olsun) 1.5 senede 120 bin yapar o da dediğin 1 araba aldırır. Ama parasına hiç bakma oh iyimiş dersin belki ama inan öyle değil. Allah herkese HAKKINI versin. Ayrıca 14 ayın 12 sinde gemide olan adamın arabaya ne ihtiyacı olur orası ilginç :) (verdiğim çalışma dilimi evet belki çok ancak ortalama olarak böyle gidiyor yada isteyipte yapılmayacak bişey değil. Ki tankerde olursan bu süre daha da kısalır bazı şirketler 3+2 veriyor ki maaşlar ortalama 4000$ oluyor.) düz hesap 2 senede dediğin tarda bir araba alınabiliyor.
  • Bir kalemde nakit harcayabiliyorsa; Kesin olan Kolay kazandığıdır...
    Bu ülke kurulduğundan beri gelir dağılımındaki uçurum sürekli artmaktadır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kliibapz

Genç ise babasının tanıdığının desteği ile almıştır. 40-50 ise, babamda bmw x6 var, fotokopi faks vs. büro makinaları ticareti yapıyor. aylık geliri 15 civarı. dedem imam, yani babam sıfırdan aldı bu arabayı. baba parası, akraba desteği ıvır zıvır yok. amcam da aynı şekilde, avukat kendisi ve bir Skoda Superb bir de en son kasa Golf var. Ha bi amcam daha var, o 2000 model Corollaya biniyor. yani şunu dicem; imkansız değil böyle şeyler. ya bizim babamız fakir nasıl jipe binelim falan, yanlış düşünceler. Eğer istersen, babam gibi X6 çekersin altına, istemezsen de abinin hediye ettiği 2000 model corollaya binersin küçük amcam gibi.

şunu da eklemek istiyorum, annem ile bir arkadaşı aynı okuldan mezun oldular. İst Üni İng İşletme. Annem çoluk çocuk derken çalışmadı kariyer falan yalan oldu. Arkadaşı çocuk yapmadı işine devam etti ve şu anda Kazakistan Türkiye arası lojistik işi yapıyorlar, Kazakistanın en büyük distrübütörlerinden. Yine aynı yere gelicem, insan isterse öyle bi yürüyor ki. hepsi bu abicim işte.

ha ben felsefe yaptım biraz, senin soruna cevap verelim, TICARET! :)

Tabi tabi ticaret.

İthal ile ticareti bitirdiniz zaten.

Tekel mantığıyla işliyor şu an ticaret.
  • quote:

Orijinalden alıntı: outlook1

öncelikle öyle 25 yaşlarındakiler falan baba parası diyenler var ama çalışıp alanlarda var içlerinde unutmayalım.ben 28 yaşındayım inşaat mühendisiyim sırf otomobil almak için para biriktirdim şantiyede çalıştım para biriktirdim tabi bunlarda şirketlere girebilmek içinde torpil var yoksa mezun olur olmaz beni kimse şantiyeye sokup o paraları vermez.şantiyeye girmek için deneyimin olmalı ama bende fena değilim.şimdi bürodayım maaşımda normal allaha şükür geçiniyoruz.fakir olmayıpta zengin olsaydık bi bmw 4 serisi cabrio alırdım herhalde

arkadaşlar şu mesajımda ne gördünüz de -14 yaptınız anlamadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: onkuba

quote:

Orijinalden alıntı: dudeykewl

Üçkağıtçılık yapıyorlar başka türlü o paralar kazanılmaz

Insanlara ne cabuk camur atabılıyorsunuz.

Asıl sen bu kadar eski kalabildin.

şahitliğim var yani yakınım değil ama merabalığım olan biri iyi para kaldırıyor.

öyle aylık 10 bin 20 bin tl gelirle değil.

Üçkağıtçılık. !!!!!!!!!!

okumamış etmemiş adamlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: onkuba

quote:

Orijinalden alıntı: Beantragen

Piyasaya bakılırsa 100 binlik araç normal oldu.

Asıl soru bu kadar BMW 5 Serisini Borusan ücretsiz mi verdi ?

Cogu 5.20i versıyonudur hocam. Hem prestıjlı ve vergı avantajı nedenıyle ucuz kalıyor muadıllerıne gore.

Bakınız c180.

Sırf Mercedes sahibiyim diyebilmek için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CRAFT

Haramsız alınamaz diyen arkadaşlara katılmıyorum. Ticaret yapmadan maaşlı çalışarak da alabilecek bir çok meslek sahibi var:

1- Uzakyol kaptan (Aylık maaşı 10.000-12.000$)
    2- Pilot (Aylık maaşı 15000-30000 TL)
    3- Özel şirket müdür ve yöneticileri (10.000-50.000 TL)
    4- Üst düzey mühendisler, yazılımcılar ( 10.000 - 20.000 TL)
    5- Maaş+prim ile çalışan satış müdürleri,
    6- Büyük hasarlara bakan uzman sigorta eksperleri
    7- Spiker, köşe yazarı, gazeteci, sunucu vb. medya sektöründe çalışanlar
    8- Reklamcılar

Eğer yaptığınız işi gerçekten iyi yapıyorsanız her zaman bunun sonucu size nakit olarak döner. Maaşlı çalışan kişiler bir süre sonra prim almaya başlar. Daha sonra da şirketten hisse alır.

O maaşı 1. likten önce göremezsin denizde.

Piyasa yazılım şirketi kaynamıyor.

Herkesin müdür olduğu bir düzen düşünülebilir mi?

Alayı ak medya. Yalarsan kral sensin.

YAHU ALMANYA'DA YAŞADIĞINI VARSAYSAK BU DEDİKLERİN DOĞRU AMA TÜRKİYEDE MESLEĞİNİN İYİSİ OLMAK DİYE BİR ŞEY YOKTUR.
    ŞARK KURNAZLIĞI İŞLİYOR!
  • quote:

quote:

öncelikle öyle 25 yaşlarındakiler falan baba parası diyenler var ama çalışıp alanlarda var içlerinde unutmayalım.ben 28 yaşındayım inşaat mühendisiyim sırf otomobil almak için para biriktirdim şantiyede çalıştım para biriktirdim tabi bunlarda şirketlere girebilmek içinde torpil var yoksa mezun olur olmaz beni kimse şantiyeye sokup o paraları vermez.şantiyeye girmek için deneyimin olmalı ama bende fena değilim.şimdi bürodayım maaşımda normal allaha şükür geçiniyoruz.fakir olmayıpta zengin olsaydık bi bmw 4 serisi cabrio alırdım herhalde

Ayağın çamur, toz toprak olunca şantiyeye girdim oluyor değil mi?

İşçi kim ki zaten.

Aaa doğru ya onlar yatarken sen her gün test çözdün sınav kazandın. Aferin sana cici çocuk.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ardelis

quote:

Orijinalden alıntı: snowor

'...Yine sana iyilik yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. “İhtiyaç fazlasını” de. Allah, düşünesiniz diye size âyetlerini böyle açıklıyor' Bakara Suresi 219.ayet

İki sorum var.

İhtiyaç ne kadardır ve sizce biz müslüman miyiz arkadaşlar?

Hocam iyi güzel de adam alnının akıyla bir sürü parayı kazanıyor napsın hepsini hayır kurumuna mı bağışlasın kusura bakma bu adam en iyi arabalara binmeyi hak eder

Varken vereceksin, dininizi bile anlamamışsınız ya yuh abi yuh yuh yuh yuh!
  • quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Orijinalden alıntı: ardelis

quote:

Orijinalden alıntı: snowor

'...Yine sana iyilik yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. “İhtiyaç fazlasını” de. Allah, düşünesiniz diye size âyetlerini böyle açıklıyor' Bakara Suresi 219.ayet

İki sorum var.

İhtiyaç ne kadardır ve sizce biz müslüman miyiz arkadaşlar?

Hocam iyi güzel de adam alnının akıyla bir sürü parayı kazanıyor napsın hepsini hayır kurumuna mı bağışlasın kusura bakma bu adam en iyi arabalara binmeyi hak eder

Varken vereceksin, dininizi bile anlamamışsınız ya yuh abi yuh yuh yuh yuh!

Sen benim dediğimi anlamamışsın ya da, demek istediğim her türlü 100.000+ araba alcak parası kalır bahsettiğim zenginlikteki birinin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ardelis -- 12 Mayıs 2015; 18:45:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aslında olay basit zenginler daha zengin fakirler daha fakir hal böyle olunca zengin adam aileye de bmw serisi çekiyor yada mercedes farlketmez fakirde zaten alamıyordu şimdi de alamıyor eskiden 520 nadir görürdüm şimdi her yer 525xd kaynıyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hep baba ve dede parası bunlar kardeşim. Bi insan zenginse bilki kendinin değildir o mallar ya babasından geliyordur ya dedesinden. Bi insanın 20-25 yaşında zengin olması muhtemel değil. En kötü babadan gelmesse sen okusan doktor olsan 35-40 yaşında anca arabayla evi bitirip 45 yaşından sonra güzel şeyler almaya başlarsın ama artık yolu yarıladın ne anlamı var ki ? O yüzden biriktirirsin ev alırsın vs. oğluna kalır sonra oğlunda 100bin üstü arabaya biner ve belki oğlun asgari maaşla çalışır ama 100bin üstü arabaya biner iphone ile gezinir
  • Çoğunlukla şirket sahipleridir. Kdv ve Gelir vergisinden düşmek için mal aliyor.

Kisaca devlete vergi ödemek yerine araç aliyor adam.

Kar eden bir sirkette 100000 tl lik aracin maliyeti 70-80 olabiliyor kimi zaman.

• Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt
    Hocam ne işle mesgulsunuz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

quote:

Ayağın çamur, toz toprak olunca şantiyeye girdim oluyor değil mi?

İşçi kim ki zaten.

Aaa doğru ya onlar yatarken sen her gün test çözdün sınav kazandın. Aferin sana cici çocuk.

öncelikle üslubunu düzelt.cici çocuk falan kaç yaşındasın da böyle konuşuyorsun.
    işçi kardeşlerime ben hiç bir şey demedim tabi ki onlar benden daha fazla yoruluyorlar.işçi abilerim kardeşlerimle her ay yemek veriyoruz şirket olarak bende bi kaç günde bir tatlı ısmarlıyorum.onların emeğine bir şey diyen yok burada ama son cümlende dediğin gibi ben test çözdüm alnımın teriyle arkadaşlarım tv izlerken ben çalıştım zaten ilk senemde kazanamadım ikinci senemde kazandım.ve sen benim eğitimime laf edemezsin tabi kide çalıştım ve sonucunu aldım bu kadar basit iyi akşamlar.
  • Burayı da ergenler mi bastı? Bankadaki maaşlar falan millet uçmuş. Hangi banka o maaşları veriyormuş merak ettim.Bankalar itibarını yitireli çok oldu.Şu iş piyasasında o derece maaşları vermeleri için hiçbir sebep yok.Gördüğüm kadarıyla bankada pazarlamacılar iyi para alıyor.Denetimci falan sanmıyorum o paraları alacak.
    Mühendisi, mimarı, işletmecisi...Bu bölümlerden çok mezun var.Bir iş ilanı veriliyor bir sürü şey isteniyor maaş öyle dolgun falan değil bir sürü başvuru oluyor yinede.
    Devlet bankası için sıradan memurluk sınavına girmiştim 100 bin başvuru vardı.Her türlü bölüm bitirenler gelmiş.Mülakatlarda yine torpiller konuştu.Onun dışında bir memurluk kadrosuna başvuruyorsun 85 puanda kapatıyor.Özel sektör çalışan için iyi olsa millet memurluğa böyle saldırır mı?
    Buralarda yazanlar yine üniversite sonrası hayallerini yazmış herhalde.Benim gördüğüm kadarıyla bu ülkede maaşla çalışacaksan tek sektör sağlık sektörüdür.Bir de inşaat bitmez bu ülkede.Muhasebecisi bilmem necisi istemediğin kadar var.
  • Çok basit.
    Kpss yi kazanıp öğretmen oluyorsun.
    15.000 lira naktini kullanarak 100.000 liralık arabaya 85.000 kredi çekiyorsun.

Sonrası çok daha basit. 2.600 lira maaş alıyorsun.
    Kredinide aylık 1926 liradan 60 ay ödüyorsun.

600 lirayıda yakarak ısınırsın.

• millet milli atıcı mübareket 300 tane evim var 22 tane uçak 42 tane bugatti .. bende size diyorumki benim çok iyi tanıdığım doktorlar var :) ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: CRAFT

Haramsız alınamaz diyen arkadaşlara katılmıyorum. Ticaret yapmadan maaşlı çalışarak da alabilecek bir çok meslek sahibi var:

1- Uzakyol kaptan (Aylık maaşı 10.000-12.000$)
    2- Pilot (Aylık maaşı 15000-30000 TL)
    5- Maaş+prim ile çalışan satış müdürleri,
    6- Büyük hasarlara bakan uzman sigorta eksperleri
    8- Reklamcılar

Eğer yaptığınız işi gerçekten iyi yapıyorsanız her zaman bunun sonucu size nakit olarak döner. Maaşlı çalışan kişiler bir süre sonra prim almaya başlar. Daha sonra da şirketten hisse alır.

4. ye cevap veriyorum arkadaş aynen haklı işini seviyorsan her zaman sonucunu alırsın çok daha iyi yerlere gelebilirsin örnek veriyorum.samsunda yaşıyorum samsuna yeni stad yapılıyor.şantiye şefliği yapan meslektaşım var inşaat mühendisi polonya'da doktora yapmış.adam 20.000TL maaş alıyor kendi ağızıyla söyledi.galiba ACAR adı altında çalışıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

quote:

Orijinalden alıntı: superegoid

Vay arkadaş. Sokakta görsem seni tanırım. O derece anlatmışsın kendini.

Yahu ben idealden, olması gerekenden bahsediyorum ve Türk patronları, türk özel sektörü böyle değil diyorum, adam "iki dil biliyorum master de yaptım" diyor.

"memur olmazdım" demişsin, ben de "öyle bir ortamda dünyaya gelsen öyle bir olurdun ki, memur olanların da eminim ne idealleri vardı ama hayat bunu dayattı" diyorum.

Bin satırlık yazıda bir tek o cümle varmış gibi gidip ona yazmışsın da yazmışsın.

Tamam kardeşim çok özgürsün, çok donanımlısın. İnandım. Çocuk gibi "bak benim ne oyuncaklarım" var dercesine sahip olduğun nitelikleri sıralamana gerek yoktu. Ben sana cahilsin demedim.

Dediğimi bi daha söyleyeyim; Eğer patron olarak kapına 300 milyarlık arabayı çekiyorsan, çalıştırdığın işçinin de 'ortalama' bir senelik kazancı karşılığı 30-40 binlik arabası olabilmeli.

İdeale en yakın yaşanılan yer olan avrupada bu böyle.

Sen bir patron olarak senin 300 lük aracının yanına 40 bin liralık araba koyabilen bir işçiye sahip misin? İşçin aracını senin arabanın yanına koyduğunda rahatsız olmuyorsun "ulan bak,kaç paralık araba almış" demiyor ve gururlanıyorsan, sözüm zaten sana değil.

Yok böyle bir patronsan. Evet laflarım sana. O zaman alın.

Adaletsizliği sen yaratmadın ama adaletsizlikten sen faydalanıyorsun.en azından değişmesi için hiç çaba göstermiyorsun. Yani patronlardan bahsediyorum. . Yani sistemin böyle gitmesinden çıkarı olanlar.

Dediğim gibi sen onlardan değilsen lafım sana değil.

Son olarak; asgari ücret artmasın diye kendilerini yırtıyorlar. Niye?

Aslında kimse asgari ücret vermiyor ki?

Daha fazla veriyor. Peki niye asgari ücret artmasın istiyorlar?

Niye olacak, alayı işçi sigortasını asgari ücret üzerinden gösteriyor.

Ya işte böyle.

Şark kafalı adamdan bu kadar patron olur. (sana demiyorum)

Sen bana genelleme yapma derken bütün patronları hulusi kentmen yaptığını görmüyorsun. Genellemenin kralını yapıyorsun.

Benim genellemelerim hiç olmazsa doğru. Seninki külliyen yanlış.

Son olarak; konuyu komünistler basmış diyen ileri zekalılar var, aslında eminim bunu diyen d bahsettiğim şartlarda çalışıyordur ama insan gibi şartlarda çalışayım, insana yakışır ücret alayım demez de gider üç kuruş maaşıyla hayalindeki arabayı almak için bankada kredi kuyruğuna girer..5 sene öder sonra.

Öylesi daha kolay çünkü. Komünizmmiş.

Evet, idealleri anlatıyorsun da, idealler adı üzerinde idealler... Ben de çoğunluğun hayvan, çoğunluğun sömürücü olduğunu biliyorum. Senden farkım, çalışanının hakkını vereni adam yerine koyuyorum. Vermeyeni senin yaptığın gibi adam yerine koymuyorum ha, koyuyorum sanma. Böyle firmalarla çalışmıyorum. Çalışırken görürsem ilişkimi kesiyorum.

Ancak gene, hayaller dünyasındasın güzel kardeşim. Sistem kapitalizm. Her ürünün fiyatı arz-talepe göre belirlenir. İşgücü de böyle. Özellikle düşük kalifiye iş gücü arzı yüksek, talebi düşük. Maaş otomatikman düşük. Bir çalışana verilen maaşı, o işi ne fiyata yapmaya fit olduğunu söyleyen çalışan belirliyor. Aynı işi yapması için biri 150 lira isterse, biri 100 lira isterse, işi 100 lira isteyen alır. Türkiye'de maaşların düşük olmasının bir sebebi de budur. İşsizlik fazla, işgücü fazla, iş nispeten daha az.

Bir diğer sebep, katma değerin çok düşük olmasıdır. %15 kar payı ile üretim yapan adam için işçilik ücreti çok büyük önem taşır. Bundaki bir artış kar payını iyice azaltacaktır. Öyle %1-2 gibi de azaltmaz.

Gene benim şirketten örnek sana. 8.000.000 ciro yapan şirket, geçen yıl 400.000TL kar etmiştir belki. takribi ayda 50.000TL maaş ödemesi yapıyorum. Yılda 600.000Tl maaş ödüyorum. Arttır canım maaşları. 1.5 katına arttır. Yılda 900.000TL maaş ödesem, benim kar dörtte birine, 100.000TL'ye düştü. Ki ben, işçime 1300-1400TL + fazla mesai veren bir firmayım. Ortalama üzerinde maaş verdiğim söylenebilir. 5.000.000TL kredi borcuna girip, ayda 30.000TL kira geliri elde edilebilecek bir arsayı işgal edip, yılda 100.000TL mi kar edeceğim? Oldu canım. Onun yerine kaparım firmayı, herkesi işten çıkarırım, arsayı kiraya veririm, 5.000.000'un da riskine girmem. Yatarım. Çoğu firma "kapasam da benzer bir hesap ulan!" sınırında faaliyet gösteriyor.

Neticede sistem kapitalizm. Kusura bakma, işgücünün bir fiyatı var ve bu fiyat işgücüne ödeniyor mu? O zaman patron da 300.000 liralık arabayı oraya çekebilir. Ama 300.000 liralık arabayı oraya çekip, TV'lere reklamlar verip "Süttür, XXX'in aşkı, XXX aşkı süt aşkı..." reklamlarına milyonlar gömüp, işçinin hakkını vermezsen, o zaman işçi o arabayı alıp mabadına sokmakta da haklıdır.

Ancak karım daha yüksek olursa, daha fazla maaş ödeyebilirim. Koymaz.

Anlattığın hikaye katma değeri yüksek üretim yapan ülkelerde geçerli. Türkiye böyle bir ülke değil. Asgari ücret her ülkede sürünme seviyesindeki maaşa tekabül eder ve katma değeri düşük iş kollarındaki kalifiye olmayan elemanlar bu asgari ücrete yakın maaşları alırlar. Yapılan işin katma değeri ne kadar düşük ise, zaten rekabet de çok yüksektir, piyasa koşulları da firmayı zorlayıcıdır. Bu iş kollarındaki işçiler düşük maaş alır. Avrupa'da örneği budur. Bakabilirsiniz. Çoğu avrupa ülkesinde asgari ücret o ülke standartları nezdinde sürünecek kadar maaştır. Ha bir Türk'ün sürünmesi Danimarka'lı için yerin dibi kazmak olabilir tabi.

Yapılan işin kalifikasyonu arttıkça, nihai ürünün katma değeri arttıkça maaş artacaktır. Çünkü firma karlılığı ve işçilik maliyeti ilişkisi, katma değeri düşük üretimlerde çok daha kritiktir.

Özetle, çizdiğiniz tablo (işçinin her birinin 30 liralık arabası olması durumu) benim o insanlara o refah seviyesinde bir hayat sürdürtebilmem için kendilerine şu an verdiğimin minimum 2 katı maaş vermem gerekir. Bu durumda benim fabrikayı kapayıp gitmem, binasını kiraya verip yatmam daha uygun olur.

Kendimden örnek veriyorum, çünkü yaşayan örnek. Geçmişte verdiğim örnekleri de öyle yaptım çünkü canlı örnek. Başkasının pisliği, adiliği, şerefsizliğinin sorumluluğu bana ait değil. Başkalarını örnek veremiyorum, çünkü şerefli çalışan işverenler, sayıca çok azız. Kendimi örnek verebiliyorum çünkü Türkiye'de iş kovalamıyorum. Buradaki hödüklerin avcunun içine bakmıyorum. O anlamda da özgürüm. O yüzden kendimden örnek veriyorum.

Neyse, özetle, katma değerin artması lazım. Yoksa işçilik ücretlerinin artması mümkün değil. Yapılan yatırımlar, girilen riskler karşısında kazanılan para cücük kadar olacaksa yatırımcı o yatırımı yapmaz. İşçilik bu yüzden ucuz. Zamanla yatırımcının alanında markalaşması, ar-ge yapıp ürün geliştirmesi lazım ki, katma değer artsın. Ülkenin genel gidişatı bu yönde olursa, bir yandan da üretimin ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanlar eğitim sisteminde yetiştirilirse maaşlar artar. Kısaca ölme eşeğim ölme.

Dediklerinde katıldığım yerler olmakla birlikte katılmadığım yerlerde çok.

Bi defa iş gücünün fiyatı böyle söylemin. Asgari ücret en düşük ücret olabilir, ama sanki bankada çalışan farklı mı..mühendis farklı mı? Tasarımcı, şöför, hemşire, öğretmen farklı mı?

Kar düşüklüğüyle açıklıyorsun bunu.

Peki bankalar her sene sonunda neredeyse milyar dolar kar açıklarken şubede bankoda çalışan bir elemanına kaç para veriyor, kaç saat çalıştırıyor.

Sen bi defa "işçiye zam yaparsam kârım düşer bak" deyip 150 + 150 milyarlık 2 arabayı altına çekerken düşünmüyorsun.

İşçiye mümkün olduğunca az verip kâr etme ya da işyerinin devamlılığını sağlama, bildiğin vahşi kapitalizm zamanında ve şu anda Çin'de olan şeydir. İşçiye verirsem batarız diyorsan eğer bir şeyleri yanlış yapıyorsundur ve onu düzeltmek de işine gelmiyordur.

Katma değeri yüksek ürünler konusunda haklı olduğun yerler var ama emin ol türkiye'de çip fabrikası kurulsun, orada bile asgari ücretle çalışan adam olur, orada bile "ulan dışarısı mühendis kaynıyor" kafası olur.

Bak vestel e. Belki de türkiye'deki katma.değeri en yüksek ürünleri üreten firma. Montaj falan ama dünya ölçeğine en yakın firma.
    Mutlaka çalışan mühendislerin, işçilerin durumlarını biliyorsundur. Nasıl bir zihniyetle birlikte çalıştıklarını, patron geçerken yüzüne bile bakmanın yasak olduğunu (ekşi sözlükte okuyabilirsin) aldıkları maaşları falan.

Ayrıca dünyada çin örneği var. Neredeyse katma değeri yüksek ne kadar üretim varsa burada yapılıyor ve işçilerin aylıkları 100 dolar. Fazla çalışmaktan intiharlar baş gösteriyor. Niye? Çalışacak çok adam var.

Yani ürün bahane. Zihniyet şahane.

Dünyada eğer işçiye de uygun ücret verildiği işverenin de kâr ettiği, ideale yakın sistemin rasyonel uygulanabildiği yerler varsa, o zaman kimse demesin bana "şartlar böyle" diye.

O şartları ya sen yaratıyorsundur ya da şartların böyle sürmesi işine geliyordur.

Son olarak, katma değeri yüksek ürünler üretilmedikçe ve emek kalifiye hale gelmedikçe böyle gider anlamında konuşmuşsun.

Bak benim Kayınbirader 1 sene önce almanya ya gitti. Bildiğin taşeron temizlik şirketinde çalışmaya başladı. Büyük bir fabrikanın temizlik işlerini yapan firma.

Daha 1 sene dolmadan ne zaman izne çıkmak istiyorsun yazısı gelmiş yönetimden.

Dedim aynı türkiye'yeymiş. Bir sene oldu geçende arabasını da almış. Reno symbol ama olsun yeter diyor.

Türkiye'de taşeron şirket, işçiyle 364 günlük sözleşme yapar ki tazminat vermesin, yıllık izin vermesin. Bak soma ya. Hadi buna da istisna de. Şu anda taşeron şirketlerin neredeyse tamamı bu durumda ve yüzbinlerce işçi bu koşullarda çalışıyor.

Yeni yeni soma'dan sonra bir şeyler düzelmeye başladı.

Şimdi bunun zihniyet, pis patron zihniyetinden başla neyle ilgisi var. Devlet sallamadığından, patron köpeksiz köyde değneksiz dolaşıyor. Sonuç;300 ölü. Oranın patronu da demiş midir acaba "güvenlik önlemini alırsam kârım düşer" diye.

Diğer Kayınbiraderim de orada. İşsizlik maaşından yeni kurtuldu. İki senedir hastabakıcılık yapıyor ve ikinci el audi a5 5 kapı ya da a6 bakıyor. Çocuk olacak. Yoksa direk a5 coupe alacak. Bak hastabakıcı diyorum. Ve her satırı doğru bunların.

Yani iş katma değerde falan değil. Önemli tabi ama iş zihniyette bitiyor.

Hep banacı, düzenbaz, üçkağıtçı insanların çoğunlukta olduğu , atasözleri arasında "su akarken küpüne dolduracan" "yemeyenin malını yerler", gibi sözlerin olduğu bir ülkede ne olacaktı ya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superegoid -- 12 Mayıs 2015; 20:48:36 >
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.