Şimdi Ara

10 puanlık uzmanlık sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
2
Favori
442
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Elimde 500Gb Western Dijital Caviar Black WD5001AALS disk var. Diskin molex yani enerji kablosunu güzel takamayınca kart yandı. Bende aynı model bir disk alıp kartını benim diske taktım. Diskin motor çalışmaya başlıyor, usb tanıyor fakat disk başlamıyor. Disk yönetiminde tanımlanmayan bir şekilde duruyor. Diski başlat yaptığımda "bir G/Ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi" uyarısı alıyorum. İçinde bir sürü önemli dosyam var. Nasıl çözebiliriz bu problemi?

Saygılarımla

• Çöp olmuş o disk git bi ssd felan al
  • Arızalı karttaki BIOS çipini söküp yeni karta lehimlemeniz gerekebilir.
  • Konu aynı marka ve model PCB bulmakla sınırlı değil, teknik destek alın.
  • Derdini anlatmak için doğru konu başlığı mı sence! Çıkardığın kart olmadan zor tanır bence pc. Yeni aldığın o diskin kartını çıkarmadan önce senin pc de içine windows kurarak diski başlatsaydın. Sonra kartını çıkarıp yaktığın diske takarak, hangi portta windows kurduysan orada deneseydin. Belki o zaman bir ihtimal tanırdı..
  • Yaktığınız kartın yüksek çözünürlüklü fotoğrafını yüklerseniz yardımcı olacağım. Bu sırada bir havya satın alıp TVS diyotunu bozuk olan boarddan sökmeye kendinizi psikolojik olarak hazırlayabilirseniz iyi olur.
  • 10 puanlık uzmanlık sorusu

Resimde işaretli bölümdeki diyot yanmış. Havya lehimim var. Söküp yeni aldığım karttan taksam olur mu acaba? Diğer kartı da yemeyelim?
  • ahmetkep kullanıcısına yanıt
    Bu yanık PCB'den o diyotu komple sökün, orası boşta kalsın ve bu PCB ile diskinizi çalıştırmayı deneyin tekrardan. Arada SATA'dan Molex'e adaptör falan olmasın. Yalnız diyotu söktükten sonra daha kaliteli ve arkalı önlü fotoğraflar ekleyin buraya. Flaşla çekebilirsiniz. Kolonya ve kulak temizleme pamuğuyla lekeli kısımları da yanıltıcı olmaması açısından temizlemeniz gerekmekte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Griffith -- 31 Temmuz 2020; 22:45:32 >
  • Griffith kullanıcısına yanıt
    Yardımın için teşekkürler.

quote:

"Arada SATA'dan Molex'e adaptör falan olmasın."
    kısmını tam anlamadım? diskin çalışıp çalışmadığına mı bakıcam sadece?

Harici bir disk kutusu ile veriyi aktaracağım. Masa üstü bilgisayarım yok. Notebok var.
    Testinizi kaliteli bir kutuyla yapın o zaman. Bu diyotu söktükten sonra tekrar bir aksilik olursa fena olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Diyotu söktüm. Nasıl olmuş? Şimdi bu kart taksam çalışır mı?
    Kardeşim Allah senden razı olsun. Hdd çalıştı verilerimi kurtarıyorum şu an. Çok teşekkür ederim.

Hdd yi bu şekilde kullanmaya devam edebilir miyim? O diyodun görevi ne ki orda, söktük ama çalışmaya devam ediyor?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Faydalı olabildiğime çok sevindim. İyi ki konuyu görmüşüm. (Başlıktan etkilenmişim olabilirim, yalan yok. )

Diski kullanmaya devam edebilirsiniz fakat tekrar elektrikle ilgili bir sıkıntı yaşarsanız diskin öleceğini mutlaka kabullenin. Önemli dosyalarınızı uzak tutun yani.

TVS diyotu, board haddinden fazla voltaja maruz kaldığında devreye girip, kendini feda ederek diğer parçaların zarar görmesini engeller diye kabaca açıklayabiliriz. Siz dosyalarınıza ulaşabilin, diskinizi tekrak kullanmaya devam edin diye cayır cayır yandı kısacası. Gömün bir yere. Onun minik, elektronik fedakârlığını asla unutmayın.

Anladım arkadaşım. Peki aynı diyottan oraya taksak olmaz mı?
    Takabilirsiniz ama HDD'nin S.M.A.R.T. bilgilerine bakın. Büyük ihtimalle ömrünü tamamlamaya yakındır zaten 10 yıllık bir disk sanırım. Uğraştığınıza değmez.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.