Şimdi Ara

10 Oyun Yorumuyla ASUS ROG STRIX RTX 2060 Super İNCELEMESİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
2
Favori
4.520
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
36 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu konuyu en iyi şekilde görüntüleyebilmek için Forum Ayarlar Kısmından /
    Tercihler / Resim küçültme ayarlarım --- Genişliği 960 Olsun
    Tercihler / Resim küçültme ayarlarım --- Sadece 900 den büyükleri küçült ' seçili olmalıdır.

Arkadaşlar merhaba. Bugünkü konuğumuz oyun tutkunları için oldukça önemli olan bir ekran kartı. Asus RTX 2060 SUPER ' e yakından bakıp , bir oyuncu için ne anlam ifade ediyor detaylandırmaya çalışacağım. Yalnız bu incelemenin bir farkı da olsun istiyorum , bu sebeple sadece sentetik testler yada oyun içi benchmark sonuçları paylaşımı yapmayacağım. Aynı zamanda oyunlar hakkında fikirlerimide yazacağım çünkü uzun süre sonra ilk defa oyun oynamaya başladım ve gerçekten ciddi vakit geçirdim , epey de haşır neşir oldum diyebilirim

Şimdi dilerseniz inceleme kısmına geçelim ;

Arkadaşlar Asus , bildiğiniz üzere dünya çapında ağırlığı olan bir üretici.Farklı kullanıcı tiplerine hitap eden ürünleri olan Asus ' un , Republic Of Gamers yani '' R O G '' kısaltması ile adlandırdığı ürün grubu , üst sınıfa hitap ediyor. Üst seviye bileşen kalitesi ve uzun ömürlülük vaad eden ROG serisinde de diğer serilere göre kutu tasarımından Pcb tasarımına, pcb elemanlarının yerleşiminden özel soğutma çözümüne, özel soğutma çözümünden garanti şartlarına hatta kutu içeriğine kadar farklılık gösteriyor. Yani Asus ROG serisi ürünlerde kullanıcıyı memnun etmek için elinden geleni yapıyor diyebilirim. İncelemeye konuk olan ürünümüz ROG STRIX RTX2060S 8GB modeli , aslında yeni bir model. 2060'ın modernize halinden ziyade super olmayan bir önceki nesilde , bir üst sınıfın yerine konumlandırılan bir ürün.

RTX serisinde Nvidia Turing mimarisini kullanıyor. Bu mimaride ise performans sıralamalarına yada konumlandırıldıkları yere göre çekirdek kodları yer alıyor fakat hepsinin aslında baz aldığı TU102 Gpu su. TU102 Gpu su temel alınarak RTX2060 TU106 baz alıyor. RTX2060 Super de aynı TU106 Gpu'sunu baz alarak üretilse de , aşağıda vereceğim dökümana bakınca sizinde anlayacağınız gibi ciddi geliştirmeler mevcut. Bu süperleştirme hareketi aslında RTX2060 SUper'i , RTX 2070'in yerine konumlandırıyor diyebiliriz. Yani SUper adını hak ediyor desek yanlış bir cümle kurmuş olmayız. Küçük bir overclock hareketinden ziyade , Gpu belleği , bellek bant genişliği, shader, rop , veri yolu gibi performansa doğrudan etkili tüm özelliklerde yükselme görülüyor.

Kutu ve İçeriği

Yakından Bakış

10 Oyun Yorumuyla ASUS ROG STRIX RTX 2060 Super İNCELEMESİ10 Oyun Yorumuyla ASUS ROG STRIX RTX 2060 Super İNCELEMESİ10 Oyun Yorumuyla ASUS ROG STRIX RTX 2060 Super İNCELEMESİ10 Oyun Yorumuyla ASUS ROG STRIX RTX 2060 Super İNCELEMESİ

İlk bakışta göze parlak renkler çarpıyor, RTX yazısında da Nvidia yeşili tabiki. Genel olarak öyle anakartlardaki gibi normale göre daha şatafatlı bir kutusu yok Rog Strix RTX 2060 Super'in. Ana kapak altından çıkan siyah kutu içerisinde , iyi muhafaza edilmiş şekilde duruyor kart. Orjinal kutusu ve içeriğindeki malzeme ile taşımada bir sorun yaşanmayacağı aşikar gibi duruyor.

10 Oyun Yorumuyla ASUS ROG STRIX RTX 2060 Super İNCELEMESİ10 Oyun Yorumuyla ASUS ROG STRIX RTX 2060 Super İNCELEMESİ10 Oyun Yorumuyla ASUS ROG STRIX RTX 2060 Super İNCELEMESİ10 Oyun Yorumuyla ASUS ROG STRIX RTX 2060 Super İNCELEMESİ

Oldukça kaslı bir tasarım göze çarpıyor. ROG 2060 Super de Strix soğutma çözümünü kullanmış Asus. Strix soğutma çözümü 2 fanlı ve 3 fanlı olarak ayrılıyor. RTX 2060 SUper de 3 fanlı modeli kullanılmış. İşini iyi yaptığını söylemek yanlış olmaz sanıyorum. Karta bakınca 3'lü fan tasarımından sonra arka koruyucu dikkatimizi çekiyor. Metal mi yoksa sert plastik mi olduğunu %100 olarak anlayamadığım ama metal hissiyatı uyandıran , üzerinde hava delikleri ve ROG Gözü tasarımı bulunan 1 yada 1.5mm civarı incelikte bir koruyucu bulunuyor. Bu koruyucunun soğutmaya bir etkisi yok , Pcb arka kısmında bulunan devreleri korumaya yarıyor birde güzel bir görüntü oluşturuyor diyebiliz.

Kartı kasaya takıp tam karşısından baktığımızda 2 adet yazı görüyoruz. Bir tanesi sol tarafta büyük ama koyu puntolarla yazılmış Geforce RTX yazısı. Diğeri ise güç girişlerinin altına denkgelen Republic Of Gamers yazısı. Bu ROG yazısında aynı zamanda ışık da mevcut. Tüm kart ve sistemle beraber senkronize çalışabiliyor.

Kartta 1 adet 6Pin 1 adette 8Pin olmak üzere toplam 2 adet güç girişi bulunuyor. Kağıt üzerindeki verilere göre 175W TDP ile gelen kart için bu girişler fazlasıyla yeterli. Genel manada kartın gayet verimli olduğunu söyleyebilirim. Bu performans için 175W gayet güzel bir değer. Kartta kocaman bir soğutma bloğu bulunuyor. RTX 2060 Super in Nvidia tarafından lanse edilen modelinde 2 adet fan bulunuyor. Rog Strix 3 fanlı modeli ve daha büyük soğutma bloğu ile daha serin bir kullanım hedeflenmiş.

RTX 2060 Super de 2 adet 2.0 HDMI Çıkışı , 2 Adet 1.4 Display portu ,1 adet te Usb Type C bağlantısı bulunuyor. Kart aynı zamanda HDCP de destekliyor. 13Cm x 5cm X 30cm boyutlarında olan kart , hiç te küçük boyutlara sahip değil. Günümüzdeki kasaların %95 ' ine sorunsuz sığacağını düşünsem de benim gibi ilginç kasa kullanan arkadaşlar önemsesinler. Ben kasa yan kapağını sıfıra sıfır şekilde kapatabildim. Muhtemelen 0.5cm yada 1cm daha büyük olsaydı soğutucu kapak kapanmazdı güç kirişlerine takılan Psu kabloları tam bükülemediği için.

Kartın PCB ve Soğutucu Detayı

Kartın çıplak fotoğraflarına baktığımızda standart ROG düzen ve intizamını görüyoruz. Asusun tabiriyle birinci sınıf PCB ve malzeme ile üretilen ROG serisi kartlar uzun ömürlü kullanım ve sorunsuzluğun yanında iyi bir soğutmayla geliyor. İlk dikkatimizi çeken belleklerin samsung değil mikron olması. Sonrasındaysa ayrı bir blok ile termal padler yardımıyla belleklerinde stabil ısıda kalması için bir çözüm üretilmiş. Bir çok kartta gördüğüm gibi belleklerin üzeri %100 olarak kapanmıyor ama bellek soğutması mevcut. 6 adet ısı borusunun güçlendirdiği blok, parlatılmış metal şeklinde, ısı boruları sayesinde ısı dağılımını yapabiliyor ve yapraklar arasından gelen ısı dışarıya atılmış oluyor. Bu tip soğutma çözümlerinde kasanızın havalandırması ne kadar iyi olursa o kadar iyi sonuç alırsınız arkadaşlar.

Kartı açma şansım olmadığı için buradaki fotoğrafları guru3d.com sitesinden alıntıladım.

Teknik Özellikler

Grafik İşlemci NVIDIA® GeForce® RTX 2060 SUPER™
    Bus Veri Standardı PCI Express 3.0
    OpenGL OpenGL®4.5
    Video Belleği GDDR6 8GB
    Saat Hızı OC Mode - GPU Boost Clock : 1860 MHz , GPU Base Clock : 1500 MHz Gaming Mode (Default) - GPU Boost Clock : 1830 MHz , GPU Base Clock : 1470 MHz
    CUDA Core 2176
    Bellek Hızı 14000 MHz
    Bellek Arayüzü 256-bit
    Çözünürlük Dijital Maks. Çözünürlük:7680x4320
    Arayüz HDMI Çıkışı : Var x 2 (HDMI 2.0b) Display Port : Var x 2 (DisplayPort 1.4)
    HDCP Desteği : Var USB Type-C Support:Yes x1 Maximum Display Support 4
    Recommended PSU 550W
    Power Connectors 1 x 6-pin, 1 x 8-pin
    Aksesuarlar 1 x Quick Guide 1 x ROG Velcro Hook & Loop
    Yazılım ASUS GPU Tweak II & Driver
    Boyutlar 30.1 x 13.1 x4.9 cm
    Slot 2.5 slot

TEST SİSTEMİ

Asus X570 Prime Pro
    Ryzen 9 3900X 4.0Ghz AllCore 1.2V
    Team Night Hawk 4x8GB 3600Mhz
    FSP Aurum PT 1200W
    Gamepower Warcry
    AOC 2K 75Hz Q3279

Nasıl Test Ettim ? Neyi Amaçladım ?

Arkadaşlar burası önemli bakın burası çok önemli. Test sonuçlarından da birazdan göreceğiniz üzere , RTX2060 Super, 2K yani 2560x1440 Pixel çözünürlükte oyunların hemen hemen hepsinde tatmin edici performans verebilen bir kart olduğu ve 1080P çözünürlükte de tüm oyunları fazlası ile rahat çalıştıracağı için , bu sebeple testlerin tamamını 2K 2560x1440 çözünürlükte , oyunlardaki ( dikkatimden kaçmadı ise eğer ) tüm ayarları en sona alarak hepsini ultra grafik ayarlarında yaptım. Bu testleri yaparken 2 adet uygulama kullandım. Bir tanesi hepinizin bildiği Msı AFterburner , diğeri ise CapFrameX isimli program. Söylemeye gerek olmayan Fraps ile değerleri de kontrol ettim ki herhangi bir eksik noksan olmasın. CapFrameX programında oyun içerisinde 300Sn boyunda ortalama değerleri hesaplatmaya çalıştım. Yani oyunu en az 20dk oynayıp 5dk boyunca güzel ve kartı yoracak bir yerinde hesaplamayı başlattım. Sonrasında atlama zıplama çatışma vs. o bölümde ne varsa onları yapmaya çalıştım minimum ve maksimum fps arasını da görmek anlamında, ortalama fps leri yakaladık. Yani burada göreceğiniz değerler oyunları ne rahatlıkla oynadığınızı gösteren değerler olmuş oluyor. Bu arada oyun içinden ekran görüntüleri yakalamaya çalıştım, bu ekran görüntülerinin de fotojenik olmasına uğraştım, bu sebeple yazan tüm değerler FPS hariç %100 doğru , Fps ise %80 doğru denilebilir. Bunu neden söylüyorum, ben sahne içerisinde detay göstermeye çalışırken bulut çok görünmüştür FPS yükselir , yada çok detay vardır genel ortalama FPS den daha düşük de olabilir.

İlk planım 5'er dakikalık oynanış videolarını video olarakta eklemekti , ekran görüntüsü almadan bitirmiş olacaktım. Ama şöyle oldu, 2K oyun oynayıp bunu daha düşük çözünürlükte yüklemek mantıksız olacaktır. 5Dk bir video 40GB civarı tutuyor, bunu işleyerek 7-10GB arasına düşürebiliyorum ama toplamda 10 oyun olduğunu düşünürsek benim 100GB yakın upload yapmam , mevcut internetimin uploadı ile hiç mümkün olmayacaktı , yada uploada bırakıp sistemi tatile filan gidecektim Bu sebeple video işinden vazgeçtim.

Oyunlar ve Test Verileri

Oyunlar Hakkında Yorumlar

1 - Battlefield 5

BF serisini hep sevmişimdir. Bana kalırsa mekandaki sesler ve detaylar olarak serinin en iyisi olabilir. Bu seriyi multiplayer olarak oynamadım , single player olarak oynadım ve kesinlikle single playerde bile zevkli bir oyun. Medium - High - Ultra detay ayarlarında fark oldukça fazla oluyor yani yumuşak bir geçiş değil sert geçişler yaşanıyor. Oyun algoritmasını beğendim ama özellikle düşman askerlerinin ilginç hareketleri var. Oyunun hesaplamasından daha hızlı bir yere gittiğim zaman önümde iki tane askerin pat diye doğduğu oldu. Bu çok ilginç bir durum. Bu tip hataları çok önemsemiyorum , patlamaları sevdim. Farklı iklimleri güzel betimlemişler. Genel manada detay kalitesi özellikle 2K ve Ultra ayarda fazlasıyla tatmin edici oluyor. 1080P Ultrada oynayabiliyorsanız oda tatmin edici olacaktır diye düşünüyorum. Genel manada insanı saran multiplayer da uzun süre oynanabilecek bir oyun olmuş diyebilirim. Ekran kartı kullanımında sorun yaşadığım tek oyun BF5 oldu.Gpu kullanımı nedense yükselmiyor bu şekilde %70 lerde filan takılıyor. Oyun oynanışında hiç sorun yok ama tüm oyunlardan farklı tek oyun olduğu için belirtmekte yarar var. Yazılımsal bir sorun olabilir belki bendeki oyunda.

2 - Crysis

Nereden çıktı bu oyun demenizi duyar gibiyim . Arkadaşlar geçenlerde aklıma geldi , gerçekten zevkli bir oyun. Optimizasyon olarak son derece başarılı bu oyunu da bir nostalji olarak eklemek istedim. Bilmem oynamayan kalmışmıdır ama Crysis' ilk oynadığımda hissettiklerim den ayrıca bir konu oluşturabilirim. Hangi kart ile bitirdiğimi tam hatırlamıyorum ama uzunca bir süre kart ile ideal performansı yakalamak için ayar çalışması yapmıştım. Tam enin olmamakla beraber 70-80 Fps leri hiç görmeden oyunu bitirmişimdir zira daha çok detay açabilmek Crysis'te çok önemliydi. O adaya atladığımızdaki Türkçe ses , tonlama , arkadan Prophet denmesi , beni acayip gaza getirmişti. Bir solukta bitirdiğim nadir oyunlardan birisidir. Yerli kardeşlerden yeni atılımlar bekledik ama malesef olmadı. Bu arada sistemleri zorlamaya devam ediyor vazgeçmiş değil

3 - Apex Legends

Aslında görsel kalite ve genel oynanış olarak sevdiğim bir oyun çıkar çıkmaz edinmiştim hatta biraz da oynadım ama çelik gibi reflex gerektiriyor sanırım bu oyunu oynamak için yaşım biraz fazla geliyor çünkü sahaya iner inmez 10 dakika içerisinde ölüyorum Genel mantık olarak güzel olsada gerçekten çok hızlı bir oyun. Hani monitörlerde hep bahsedilen yenileme süresinin gerçekten net fark edileceği oyunlardan.

4 - Tom Clancy's The Division 2

Çökmekte olan bir şehri hep beraber kurtarmanız gerekiyor. Oyunun görsel efektleri ve atmosferi mükemmel değil ama kesinlikle kötü değil. Bu oyunu daha önce oynamamıştım hiç de biliyordum, Epic de 15TL ye düştüğünü görünce aldım ve beklentimin çok üzerinde bir oyun geldi. 15TL ye alınca insan mario dan hallice birşey bekliyor ama gerçekten güzel diyebilirim. Oyun içinde bazı yönlendirmeler sinir bozucu. Ayrıca açık alan oyunu yapılmış yada çalışılmış diyelim , bina içerisine girdiğinde önünde duran masa sana engel oluyor , bu çok saçma geldi bana. Yani bir yerden bir yere eğer oyun sizi öyle yönlendirmiyorsa atlama zıplama yapamıyorsunuz yada bir kapıdan geçemiyorsunuz. Burası yüzünden bende 15TL lik oynayıp bıraktım oyunu Seveni mutlaka olacaktır oldukça bilinen bir oyunmuş indirime girdiğinde 3-4 arkadaş mesaj atmıştı hatta kaçırma al diye, denemekten zarar gelmez. 15TL ye orjinal bir oyun almak güzel.

5 - FarCry Primal

İşte favorilerimden birisine geldi sıra. FarCry ı ilk çıktığından beri severim. Ubisoft bu açık alan işine iyi sarmış durumda. Görsel efektler de gerçekten şahane. Primal'ı testlere eklememin sebebi açık dünyada çok fazla detay olması. Primal de diğer serilere nazaran araç vs. yok. Tamamen hayatta kalmaya çalışıyorsunuz tarih öncesi bir devirde. İlginç hayvanlar var , ve sizin hareketlerinize tepki veriyorlar. Sadece hayvanlar yada hayatta kalma mücadelesi değil, başka istilacı kabilelerle yada yakaladığı her şeyi yiyen cromagnon larla filan uğraşıyorsunuz. Eğer açık alan oyunu seven, doğada gezmekten hoşlanan bir yapınız varsa bu oyunu da oynamamışsanız bir kayıp diyebilirim. Özellikle kaliteli bir kulaklıkla gece vakti tüm sesleri net bir şekilde dinleyerek yüksek çözünürlükte oynamak gerçekten keyif verici. Bu arada 2K ile 1080P arasında uçurum bulunmuyor ama High ve Ultra arasındaki fark net anlaşılıyor. Benim monitörümün doğal çözünürlüğü 2K olduğu için zaten 1080P de doğal bir bozulma da yaşıyorum.

6 - Forza Horizon 4

Son dönemlerde oynadığım abartısız en güzel yarış oyunu FH4. Görsel kalite gerçekten çok güzel. Genel anlamda açık alan konsepti bulunan oyunda bir çok detay düşünülmüş. Bu detayları nereden mi biliyorum ? Çünkü ben GTA5 te nasıl gezmeyi görev yapmaya tercih ediyorsam , FH4 de de yarış yapmak yerine gezmeyi tercih ediyorum. Daha önce TDU serisinde de Burnout Paradise de de bu şekilde vakit geçirdim. Kimisi görev yapıp oyun bitirmeye çalışır benimde özelliğim bu oyun bitiremiyorum kolay kolay hele hele arabalı oyunsa , son bitirdiğim NFS Undergraund 1 olabilir Sistem gereksinimleride düşük bu sebeple oynama fırsatınız olursa tavsiye edeceğim bir oyun. En azından bana gerekli , misafir çocukları geldiğinde açıyorum hoop 4 saat rahatım.

7 - GTA 5

Evet, yılların eskitemediği ama çok sistem eskiten, açık dünya oyunlarının Alpaçino su GTA5 , kıyas yapmak için güncelliğini kaybetmemiş bir oyun. Dünya genelinde çok oynayanı da bulunuyor. Aslında benim artık çok oynadığım yada vakit ayırdığım bir oyun değil. yenisi geldiğinde devam etmek istediğim bir oyun bu sefer belki görev yapıp ilerleme de kaydederim.

8 - Metro Exodus

Metro serisinden hep çekindim çünkü beni korkutuyor. Gerçekten özellikle gece vakti oynuyorsam geriliyorum , sürekli bir yerden bir şeyler çıkıyor. Daha önce Doom 3 oynarken sandalyeden ters takla attığımı hatırlarım bu sebeple bu tip oyunlarda kalbi şekeri kolestrolü olanlar biraz daha temkinli olsun biz uyarımızı yapalım Genel olarak oyun heyecanlı , sistem için genel olarak verdiği yük ile görsel kaliteyi karşılaştırırsak , görsel kaliteyi biraz daha düşük buluyorum ben. Yani sistemi sömüren oyunlardan bir tanesi ve karakter modellemelerini daha başarılı beklerdim. Genel olarak oynaması zevkli ve kolay, şu evrimleşmiş sprinter'lar la uğraşıyorsunuz. Tabiki yıkılmış bir şehrin içerisinde. Genel manada beni
    çok içine çeken bir oyun olmadı sanırım tarzım değil.

9 - Sniper Elite 4

Sniper Elite serisi oldukça eski bir oyun. Hemen hemen hepsine başladım ama hepsini %5 lik kısımda bıraktım. Bir oyunun isminde Sniper var ise insan daha farklı bir hissiyat bekliyor açıkçası. Bu oyunda bakın 4. sü çıkmış bu hissiyatı vermedi veremeyecek anlaşılan. Yani daha stratejik hareket edebilmeli karakter , hareketleri odun gibi olmamalı. İllaki bu oyunu da sevenler çıkacaktır ama açıkçası ben yeşillik olsun diye ekledim.Genel olarak doku kaliteleri Crysis seviyesinde bana göre. Çok bir beklenti içine girmeyecekseniz bir deneyebilirsiniz. Üzerine düşülse maksimum 5-6 saatte biteceğini düşünüyorum.

10 - Rise Of The Tomb Raider

Daha önce HD7870 Crosfire ile bir oyun incelemesi denemesi yapmıştım aslında sevilmişti de , buraya da ekleyeyim eskileri yad edelim 7-8 sene olmuş.

# PowerColor HD7870 MYST CrossFire ile Tomb Raider İncelemesi

Lara eski lara değil arkadaşlar, yıllar onu yıpratmış . Hayat mücadelesine devam eden lara ablamızın bu seferki macerası da heyecan verici. Yine hayatta kalmaya çalışıp gizemlerinden peşinden koşmaya çalışan hanımefendi , bu sefer daha zorlu yerlerde karşımıza çıkıyor. Ben oynanışını ve görsel kaliteyi gerçekten çok beğendim. Oynaması çok zevkli bir oyun özellikle tarihe de meraklı birisiyseniz kesinlikle tavsiye ederim. Sadece ayılar problem , onlarla uğraşması epeyi zor. Bir ayı var malesef 20 seferdir öldüremedim kendisini ama en kısa sürede çözeceğim sanırım mantığını.

SENTETİK TESTLER / PUANLAR

10 Oyun Yorumuyla ASUS ROG STRIX RTX 2060 Super İNCELEMESİ10 Oyun Yorumuyla ASUS ROG STRIX RTX 2060 Super İNCELEMESİ10 Oyun Yorumuyla ASUS ROG STRIX RTX 2060 Super İNCELEMESİ

10 Oyun Yorumuyla ASUS ROG STRIX RTX 2060 Super İNCELEMESİ10 Oyun Yorumuyla ASUS ROG STRIX RTX 2060 Super İNCELEMESİ10 Oyun Yorumuyla ASUS ROG STRIX RTX 2060 Super İNCELEMESİ

SICAKLIK VE PERFORMANS YORUMU / Overclock

Asus Strix RTX 2060 Super, soğutma konusunda kesinlikle başarılı. En çok 65 dereceleri gördüğümüz 2060S , bunu oldukça sessiz bir fan devri ile sağlıyor. Fan devrini ayarlarsak ve biraz ses bizi rahatsız etmiyorsa çok daha başarılı sonuçlar alınması mümkün ama kesinlikle gerek yok.

Core Voltage +100
    Power Limiter: 125%
    GPU clock +75
    Mem clock +750 MHz (x2 DDR)
    FAN RPM default

Msı Afterburner yardımıyla bu ayarları uyguladığımda %5 / %7 civarında genel artış gözlemledim. Bu şekilde Furmarkta 65 dereceyi geçmeyen sıcaklık 70 dereceye gelmiş oldu. RTX 2070 ' i yakalamak gibi bir gaye varsa ,bir miktarda oyun performansına etkisi olması adına yapılabilir belki ama bu kart hız aşırtma yapılarak performansı bir tık yukarıya arttırılıp , oyunda bir tık daha performans elde edilecek bir kart değil. 1080P yüksek tazelemesi olan monitör kullanan arkadaşlar için fazlasıyla yeterli gelecektir , genel olarak kartın 4K değil 2K kartı olduğunu söylemekte yarar var. 2K da size keyif vermeyecek oyun bulunmuyor.

Bu arada şunu da ekleyeyim , kartın kasa kapağı açık şekildeki sıcakları ortalama 3-4 derece daha düşük. Benim kasa yan kapağı çok dibinde ve hava akışı çok fan olsa mükemmel değil.

SON SÖZ

Yıllar önce alınan ROG kartların hem halen aktif kullanılması, hemde 2.el piyasasında ciddi bir pazarı olması aslında ROG serisini bir nebze özetliyor. 2060 Super , performans olarak 2K çözünürlük için biçilmiş kaftan. 8GB belleği ve seviye atlamış diğer özellikleri ile 2060Super , 2070 ve 2060 yerine tercih edilebilecek bir kart olmuş. Asus ROG ise tam anlamıyla kaliteli bir kart almak isteyen kullanıcılar için yine güzel bir iş çıkarmış. Led sevmeyenler için PCB üzerindeki manuel buton ve bios geçişi de oldukça güzel 2 özellik. Aslında karta çok söylenecek söz bulunmuyor. Kullanıcısını uzun yıllar memnun edecek bir kart demek yanlış olmaz sanıyorum.

İnceleme tarihinde 3750TL altına bulunabilen bir etiket fiyatına sahip. Hesaplı RTX 2060 Super modellerine göre fiyatı biraz yukarıda , hatta RTX 2070 seviyesine denk. Üzerine biraz daha eklenirse 2070 Super'in ekonomik modelleri de alınabiliyor. ROG bir kaliteyi sunuyor ve gerisi kullanıcıya kalıyor. Bu konuda net bir örnek verebilirim aslıda.

Bir araç alacağınızı düşünün , 1.6 motor. Bu aracın 3 paketi mevcut , trendline , Comfortline , Highline. Hangisini alırsanız alın aynı performansı alacaksınız ama o performansı alırken duyacağınız haz ve hissiyat değişecek. Kullanım zevkiniz farklı olacak hepsinde. Bunu satarken de yine siz nasıl dolu araç arayıp aldıysanız yine aynı şekilde dolu arayan çoğunluğa daha kolay satacaksınız, daha az km yapmış daha az yıpranmış olacak vs. Tercih tamamen kullanıcıda bitiyor. Diğer kartlara göre pahalı olsa da, ROG Strix 2060 Super , kalitesiyle beğenimi kazanan bir kart oldu, daha önce kullandığım ROG kartlar gibi. Her markanın sınıf sınıf ürünleri bulunuyor.

Okuduğunuz için teşekkür ederim arkadaşlar , selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muten Baba -- 28 Şubat 2020; 18:39:24 >

• Forumda bazı arkadaşlar tabi daha önce görmediklerindendir, özel soğutmalı üst seviye kartların kullanıcıyı kazıklamaktan başka bir amacı olmadığını filan savunuyorlardı. Konuda da bahsettiğim gibi , Trendline passatla Highline Passatın alışı da farklı satışı da farklı kullanırken verdiği his de farklı , arabanın kapının önünde duruşu bile farklı , kartın kasa da duruşu bile farklı
  • Çok zahmetli bir inceleme olmuş. Tebrikler..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Emeğine sağlık aydınlatıcı inceleme bütçesi bu seviye de ki bireyler düşünebilir.
  • asus dan sonrasını okumadım. ekran kartı biçiminde çöp üreten bir marka,ne anakartına ne ekran kartına güvenin,söyleyeceklerim bu kadar.
  • STRIX diye müşterilerden 2070 parası al fakat ramlerin yarısını açıkta bırak, gj asus yine şaşırtmadın.
  • Eline sağlık hocam oldukça kapsamlı inceleme olmuş.
  • Ya şu crysis için 4k oynuyorum diyelim, hala en iyi ekran kartını mı almak lazım ? şöyle full + full ayarda takılayım, min 60 fps ve üstü oynayayım vs. istiyorum. Ya 2007 yapımı oyun arkadaş ? 13 yıl olmuş resmen. 2060s diyorsun hani tamam gene kötü kart değil çok iyi, ha eskilere kıyasla uçuyor o kadar teknoloji gelişti DX11 ler 12 ler geldi falan uçuyor kaçıyorlar, grafik kartlarının belleği 512 mb 1 gb'dan oldu 6-8-12 gb vs. vs. e daha hala crysis zorluyorsa artık birşey diyemiyorum. 8800 GTX'im vardı onda da böyleydi. Şimdi 4k için 2080ti mı alacaz yani ? o bile yetmezse 2 tane sli mi yapacaz ? arkadaş nasıl bir oyun ya, 13 yıl oluyor çıkalı daha hala şu oyunu adam gibi oynayacak ekran kartı yapılamıyor. Yerli kardeşler oyunu geliştirirken her halde beddua etmişler. '' Bu oyunu adam gibi oynatacak ekran kartı asla yapılamayacak. '' diye İnceleme için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OrcunFix -- 28 Şubat 2020; 20:40:41 >

• MSI'da bunu yapıyor soğutma bloğu neden komple bellekleri kapsamıyor?
  • hacı ayıya zehirli ok atacaksın yoksa ölmez.zehirli mantar toplayacaksın kamp ateşinde zehirli ok yapacaksın ve oku çektiğinde bir tuşla mouse orta tuş olabilir ok çeşidini değiştirip zehirliye çevireceksin.
  • @develtex , @ThE LoSt , @cohannan

Teşekkürler dostlar.

@No Way Out
    @MsSsS

Yani termal bir düzeneğim olmadığı için bunu test etme şansım yok, bu belleklerin yüzeyini tam kaplamama olayı belli ki blok tasarımı ile Pcb ve bellek düzenini tam uyduramamaktan kaynaklanıyor ama bunun tasarımsal olarak çözülmesi gerekli mi yoksa değil mi mesele orada. Yani belleğe yarım yüzey teması ile tam düzey teması arasında bir fark oluyor mu olmuyor mu ona bakmak gerek. Bunu biz düşünüyorsak bünyesinde ciddi mühendisler bulunduran Asus ta düşünüyordur sanırım zira ROG serisini zaten üst seviye olarak çıkarıyor, hesaplı da satmıyor, bundan kaçacağını sanmam.

@Wilson Fisk

Abi bende sanıyorum o mantarları bişirip yiyeceğiz , ben birdaha kurcalayım bak iyi dedin bu ayılı bölümden baslıyor sürekli ayı beni öldürüyor bitiyor tekrar başa sarıyoruz

• Özlenen incelemelerden Emeğine, zamanına, parmaklarına sağlık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konusu değil ama; 1080p, 144hz monitör için gtx 1070 mi 1080 mı

• armax kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler hocam çok sağolun

@armax

Evet yeri değil hocam. Bu tür alakasız soruların alakalı muamelesi görmesi için konu sahibine bir eline sağlık emek çekmişsin paylaşım yapmışsın denildikten sonra dile getirilirse , uygun bir dille sorulursa işte ozaman sırıtmaz. Sizinki biraz maydanoz gibi duruyor. Selamlar. :)
  • @Python

Evet şimdi geçmişe döndüm de , ben sanırım Crysis'i 1680x1050 çözünürlük ve orta ayarlarda ortalama 35/40 Fps ile bitirdim. Oyun gerçekten akıcı , seslendirme de muazzam ben çok severim Crysis serisini
  • Muten Baba kullanıcısına yanıt
    "Yani belleğe yarım yüzey teması ile tam düzey teması arasında bir fark oluyor mu olmuyor mu ona bakmak gerek."

Tabiki fark oluyor, navi kartların hepsinde memory temp sensoru mevcut, tüm modellerin memory sıcaklıkları farklı, bu kart gibi bellekleri doğru düzgün soğutulmayan modeller 90 dercede çalışıyor. Navi kartlarda kullanılan 1750mhz(gddr6) belleklerin aynısı 2060 ve üzeri tüm nvidia kartlarda kullanılan belleklerdir.

"Bunu biz düşünüyorsak bünyesinde ciddi mühendisler bulunduran Asus ta düşünüyordur"

Düşünmüyor, 6 ay boyunca sattığı tüm 5700/xt strix kartlar hatalı çıktı ve geri çağırdı;https://www.youtube.com/watch?v=ixFrDKM82BI

• No Way Out kullanıcısına yanıt
    Burada ben şöyle birşey düşünüyorum, sensörden baktığımız sıcaklık değerine ne derece güvenebiliriz , biraz soru işareti var kafamda o konuda. Şimdi soğutma bloğu hiç temas etmese tamam, tamamen temas etse de tamam ama yarısına dokunduğunda sensör nasıl davranıyor gibi bir soru , kafamdaki. 2060 Super modelinde birde micron kullanılmış, duz modeller samsung olması lazım.

3 hafta sonra 5700 vs 2060 super yapabilirim. Ama dediğim gibi sıcaklık değerlerini %100 doğru ölçme şansım yok. Cihazla bakıyorum ama noktasal ölçmüyor. SSD de filan doğru ölçüm yaptım cihazla ama Gpu da çok zor bellek sıcaklığı ölçmem.
  • Muten Baba kullanıcısına yanıt
    Kafam dalgın ya hiç aklıma gelmedi kusura bakma hem birazda genel alışkanlık bu durum. Eline sağlık cidden bunu dememize bile hacet yok özverili emeğin ortada.

Sorumla alakalı da yeni konu açmak istemedim ve konuya giren arkadaşların güncel fikirlerini almak için başka konuları kurcalamadım cidden.

Teşekkürler, İyi forumlar :)

• armax kullanıcısına yanıt
    Takıntı varsa 1080 yoksa 1070 alınabilir. Oynanan oyuna da bağlı.
  • Fiyatının kartı değil ne yazık ki ama inceleme gayet güzel elinize sağlık.
  • Çok detaylı bir inceleme olmuş 2k yüksek ayarlarda oynamak için 2060s yeterli gelmez diye düşünüyordum gördüm ki gayet yeterli geliyormuş elinize sağlık hocam.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.