Şimdi Ara

INTEL 11-10. Nesil İşlemciler [ANA KONU] (92. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.840
Cevap
33
Favori
225.906
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
32 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9091929394
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: donda

Ben de bulamadım vallahi unify kartta siz de hangi bios kurulu

Bu arada biostan sadece xmp açtım birşey yapmadım ama hiç bir çekirdek 5.1 görmüyor stock halde acaba çip mi kötü yoksa bir ayar mı lazım. Ayrıca hiç ısınmıyor 4990 cb20 puanıyla 59c core package gördüm.
    Basic bios ana ekran'da XMP profilinin yanında işlemciyi auto oc edecek game boost adında bir kısım var.

Burası auto oc yapıyor diye biliyorum

INTEL 11-10. Nesil İşlemciler [ANA KONU]

Bana kalsa manuel yapılan overclock işlemi daha güvenli ve daha stabil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oldboy86 -- 15 Temmuz 2020; 13:16:44 >

• Oldboy86 O kullanıcısına yanıt
    Manuel OC bence de kesinlikle daha stabil daha güvenli daha az voltaj hocam katılıyorum lakin biraz bilgi düzeyiyle alakalı ben hiç oc işleri ile uğraşmadım ama başlangıç için deneyeceğim.

Bu arada yukarıda paylaştığım değerleri bir daha göremedim. XMP Yanındaki işlemciye de tıkladım o şekilde de denedim. Gerçekten nasıl oldu bilmiyorum, intel extrem tuning utulitye falan girmiştim (herhangi bir şey yapmadım sadece bakıp çıktım) msi dragon center'da değerlere falan baktım. Sanırım o arada bir yanlışlık oldu ve çarpanı falan yükseltti de yukarıdaki değerleri aldım reset attıktan sonra gitti. Şu an yine sadece xmp açık değerler şu şekilde;

• quote:

Orijinalden alıntı: xemre89

Ekran görüntüsü aldım biri boşta iken biri cinebench r20 yeni başlamışken. Tamam şu anda izmirde yaşıyorum ve ortam sıcaklığı 30 derece civarında ama işlemci kendini kısıyıor. Soğutucu sorunlu gibi. 2016 yılında almışım kutunun üzerinde 5 yıl garantili yazıyor ama ülkemizde bu garanti geçmiyor. Ben ürünü yurt dışına garantiye göndereceğim bu işlem uzun sürüyormuş. Bana idareten bir soğutucu önerirmisiniz?
    Hocam eğer corsair kullanıyorsan sana tavsiyem ilk önce işlemciyi tutan vidaları kontrol etmen. Kendiliğinden gevşeyebiliyorlar bir yıldız tornavida ile hepsinin sıkı olduğuna emin ol :)

• Bende 10700k ve z490 a gecis yaptim 6 gun oldu kargo yok ortada daha... incehesaptan alarak buyuk hata ettim bile bile hemde

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güncel durumda 10600k ve 10700k üst seviyede en iyi 2 tercih.Fiyat konusunda 8 ve 9.cu nesile göre daha az az olduğundan ilk defa mantıklı bir hamle yaptı.
  • Oldboy86 O kullanıcısına yanıt
    Çok saçma bir voltaj basıyor hocam, 1.37 gibi bu voltajla cpu belki 5.2 dahi çalışabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • donda kullanıcısına yanıt
    Anakartin kendi verdigi voltajla kullanmayin zaten. Manuel olarak 1.29 verip 4.9ghz all core deneyin. Cb20 all core test yapin.

• quote:

Orijinalden alıntı: xemre89

10700k için bana soğutucu önerrmisiniz? Noctua Nh-D15 mi Corsair A500 mü yoksa Asus strix lc 360 ya daha önerebileceğiniz en iyi soğutucu nedir?
    Le Grand Macho Rt
  • Evet manuel değerler ile bir şeyler denedim ve sanırım gayet güzel tuttu
    10700K, MSI z490i unify, gskill 3200mhz, corsair H115i

Allcore 5GHZ, LLC3, 1.30V, Ring 47, XMP açık başka hiçbir değer ellenmedi hepsi otomatik.

Puan sanki gayet iyi. Ayrıca stabilite testleri için yarım saat OCCT işlemci testi yaptım sıfır hata max 90 avarage 70 derece (kasam mini-itx olduğu için hava akışı sıkıntılı radyatörün fan çıkışına denk gelen üst kapağı açtığımda yaklaşık 10 derece düşüyor lakin hep böyle kullanmayacağım için uğraşmıyorum)

AIDA 64- FP32 Ray Trace karşılaştırma ve FP64 Ray Trace 5 kez yaptım yine herhangi bir sorun yok.

Boşta 38 derecede çalışıyor (fanlar full hız değil otomatik ayarlı)

Oyun testini henüz yapmadım.

Deneyimli arkadaşlar da yorumlarsa sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ColorTR -- 15 Temmuz 2020; 16:9:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ColorTR

Evet manuel değerler ile bir şeyler denedim ve sanırım gayet güzel tuttu
    10700K, MSI z490i unify, gskill 3200mhz, corsair H115i

Allcore 5GHZ, LLC3, 1.30V, Ring 47, XMP açık başka hiçbir değer ellenmedi hepsi otomatik.

Puan sanki gayet iyi. Ayrıca stabilite testleri için yarım saat OCCT işlemci testi yaptım sıfır hata max 90 avarage 70 derece (kasam mini-itx olduğu için hava akışı sıkıntılı radyatörün fan çıkışına denk gelen üst kapağı açtığımda yaklaşık 10 derece düşüyor lakin hep böyle kullanmayacağım için uğraşmıyorum)

AIDA 64- FP32 Ray Trace karşılaştırma ve FP64 Ray Trace 5 kez yaptım yine herhangi bir sorun yok.

Boşta 38 derecede çalışıyor (fanlar full hız değil otomatik ayarlı)

Oyun testini henüz yapmadım.

Deneyimli arkadaşlar da yorumlarsa sevinirim.
    Oyun testi için bf5 multi denersen tam stabilite olup olmadığını anlarsın.OCCT de 30 dk sorunsuz geçtiyse büyük ihtimal sorunsuzdur ayarların.

• Akşama BF5 multi ve COD multi deneyeceğim hocam.

Yalnız bu ring olayı ne gerçekten bir onu anlayamadım, nette 46-47-48 yapanlar vardı otomatik bırakanlar vardı ben de kısmetime 47 yazıp bıraktım ama ne olduğunu araştırmama rağmen anlayamadım
  • quote:

Akşama BF5 multi ve COD multi deneyeceğim hocam.

Yalnız bu ring olayı ne gerçekten bir onu anlayamadım, nette 46-47-48 yapanlar vardı otomatik bırakanlar vardı ben de kısmetime 47 yazıp bıraktım ama ne olduğunu araştırmama rağmen anlayamadım
    Ring ve LLC Clock ne işe yarıyormuş ve hangi testlerde fark oluşturuyor.
    İşlemci hızımız 5100 mhz de ve Ram hızımız 3600 mhz de.
    Ring ve LLC clock işlemcinin cahce L1. L2 ve L3 ve ramların veri akışına direk etki ediyor. Ring ve LLC clock ne kadar düşük olur ise veri transferi hızıda bir o kadar azalir.

Etiklediği testler
    Aida64 cache ve memory benchmark, Cınebench r20 ve r15 gibi testler.

Etkilemediği test cpu z benchmark.

Cınebench r20 testi, cpu z testi ve Aıda64 cahce ve memory testlerini paylaşiyorum. İki testi karşilaştırıp aradaki muazzam farkı görebilirsiniz.

1. Test işlemci hızı 5100 mhz. ramlar 3600 mhz. Ring ve LLC clock hızı 800 mhz

Resimler açılmaz ise link.
    https://store.donanimhaber.com/f3/9a/ae/f39aae208277f780f69635075387afd0.png
    2. Test işlemci hızı 5100 mhz. ramlar 3600 mhz. Ring ve LLC clock hızı 4800 mhz

https://store.donanimhaber.com/75/ac/e7/75ace702bacbd14b13109a2f24d9b0da.png

• quote:

Akşama BF5 multi ve COD multi deneyeceğim hocam.

nb hızı cpu performansına destek sağlıyor ayrıca memory latency değerini düşürüyor.
  • Hocam mantığını anladım detaylı cevap için çok teşekkür ederim çok makbule geçti. 47 o zaman gayet iyi bir değer sanırım otomatikte 38 oluyordu benim işlemci. Oyun testinden sonra voltajı da düşürerek düşük voltajları deneyeceğim

• https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-10900/

Benim islemcinin review da düştü sonunda.

Power limiti unlock edince ucuyor dusundugum gibi.

Bugun vakit bulursam bclk ile denemeler yapacagim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Oldboy86

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-10900/

Benim islemcinin review da düştü sonunda.

Power limiti unlock edince ucuyor dusundugum gibi.

Bugun vakit bulursam bclk ile denemeler yapacagim.
    Bencede güzel seçim yapmişsin. 10900k göre ne kadar fiyat farkı var arada.
  • quote:

Ben de bulamadım vallahi unify kartta siz de hangi bios kurulu

Bu arada biostan sadece xmp açtım birşey yapmadım ama hiç bir çekirdek 5.1 görmüyor stock halde acaba çip mi kötü yoksa bir ayar mı lazım. Ayrıca hiç ısınmıyor 4990 cb20 puanıyla 59c core package gördüm.
    Windows üzerinde güç tüketimi ayarlarından performans modunu seçmelisin. O zaman çekirdekler turbo frekansa yükselir.
  • sakiri kullanıcısına yanıt
    Artık çözene kadar herkese bişiler sorucam, msi biosu kafamı karıştırıyor

• quote:

Artık çözene kadar herkese bişiler sorucam, msi biosu kafamı karıştırıyor
    Çözersin bir kaç güne yani çözülmeyecek sorun degil

Bende auto overclock yapınca 52 non avx ve 49 avx olarak işlemci çalisiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakiri -- 15 Temmuz 2020; 19:28:49 >

• sakiri kullanıcısına yanıt
    3700’e aldim ben. 10900k ne kadar bilemiyorum.

• 
Sayfa: önceki 9091929394
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.