Şimdi Ara

10.000₺ altı maaş alanın bu ülkede boşa çalıştığı gerçeği... (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
220
Cevap
9
Favori
17.158
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
306 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: programmer_onur

Halbuki Almanya'da sıradan bir çalışan olarak 2500 Euro alsan krallar gibi bu saydıklarının hepsini, hatta daha fazlasını rahatlıkla gerçekleştirirdin.
    Sıradan bir çalışanın Almanya'da 2500 euro kazandığını mı sanıyorsunuz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Guhong01 kullanıcısına yanıt
    Akrabalarımda
    1300 euro da alan var 3 bin de
    Değişiyor. Haklısın

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guhong01

Sıradan bir çalışanın Almanya'da 2500 euro kazandığını mı sanıyorsunuz

Alıntıları Göster
    Benimle almanı karşılaştıralım, güvenlik görevlisiyim.

Kardeşim bf 4 oynuyor, orada Alman bir arkadaşı var şahıs güvenlik görevlisi evi var günlük BMW F10 araç kullanıyor hafta sonu aracı golf r mış.

Hadi bende alayım Alman güvenlik görevlisi gibi günlük kullanıma BMW F10 hafta sonu aracım golf r olsun, bide ev alayım?

Orası Almanya yeahhh onlar üretiyor yeahhh kendi arabaları yeahhh dedini duyar gibiyim, aynı refah Fransa'da da var italyada da İspanya'da da.

Kaçak köçek konuşmayın kardeşim 1.5 senedir mühendis okulu bitirdi hemen başladı, araba alamadı aileden alınma BMW E39 5.25 kullanıyor, bak mühendis adam E39 kullanıyor Almanya'daki güvenlik görevlisi meslektaşım tabiri caiz ise kapı köpeği, BMW F10 kullanıyor yanında golf r var.

Yani kardeşim o kadar okudu üniversite bitirdi Almanya'nın kapı köpeği refahına ulaşamadı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Özel sektörde çalışan 10 yıllık mühendisim, aldığım maaş 1.000 $'ın altında (5.676 TL). Bu da odanın belirlediği taban maaş.
    Yurtdışındaki garson kadar maaş alamıyorum. Alım gücüne bakacak olursam yine Amerika'daki, Avrupa'daki bir garson kadar alım gücüm yok özellikle gıda ve elektronik eşyada. İthal ürünler bize gelene kadar gümrük vergisiydi ÖTV'ydi kur farkıydı derken dövizin bize yansıması 10TL üzerinde. Otomobilde 15 TL.
  • adam kopegimi bulana gunun kuru ile 48000 lira verecegim diyor, aslinda iyi is. Yaklasik 20 asgari ucret yapiyor. Bu dun cekilen ilan bile artik gelir dagilimindaki ucurumu kanitlar nitelikte hem ulkeler arasi hem ayni ulke ici cok ve az kazanan arasinda.

10.000₺ altı maaş alanın bu ülkede boşa çalıştığı gerçeği...

• quote:

Orijinalden alıntı: Peni_Silin

Böyle şeyler yazınca mesajı silmiyorlar değil mi?
    Ben birine salak dedim sildiler. Oysa dediğim kişiye cevap hakkı doğmuştu.
    Bu tür şeyler yazılabiliyorsa onu öğrenmiş olurum.

Alıntıları Göster
    forumda herhangi bir kişiye hakaret edersen mesajın silinir ve uyarı alırsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-DFABFCB25

Benimle almanı karşılaştıralım, güvenlik görevlisiyim.

Kardeşim bf 4 oynuyor, orada Alman bir arkadaşı var şahıs güvenlik görevlisi evi var günlük BMW F10 araç kullanıyor hafta sonu aracı golf r mış.

Hadi bende alayım Alman güvenlik görevlisi gibi günlük kullanıma BMW F10 hafta sonu aracım golf r olsun, bide ev alayım?

Orası Almanya yeahhh onlar üretiyor yeahhh kendi arabaları yeahhh dedini duyar gibiyim, aynı refah Fransa'da da var italyada da İspanya'da da.

Kaçak köçek konuşmayın kardeşim 1.5 senedir mühendis okulu bitirdi hemen başladı, araba alamadı aileden alınma BMW E39 5.25 kullanıyor, bak mühendis adam E39 kullanıyor Almanya'daki güvenlik görevlisi meslektaşım tabiri caiz ise kapı köpeği, BMW F10 kullanıyor yanında golf r var.

Yani kardeşim o kadar okudu üniversite bitirdi Almanya'nın kapı köpeği refahına ulaşamadı.

Alıntıları Göster
    oncelikle soylediklerinde dogruluk payi var ama bakis acisi yanlis. oncelikle araba satin almak bir refah gostergesidir, ama sadece bununla olcum yapamazsin. Almanya'da 2.el araba fiyatlari cok dusuk, bu bir gercek ve Turkiye'deki sacma vergilendirmeler yuzunden Turkiye'deki arabaya ulasma zorlugu hic bir ulkede yok, o yuzden bu bakis acisi ile bakarsani Turkiye her turlu yenik duser.

Bu arada ayni refah fransada var, ama italya ve ispanyada yok, italya ve ispanya o kadar da refah ulkeler degiller, hatta ispanya gercekten turkiyeye kiyasla pek de refah sayilmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: RustyCohle

.
    8000 TL alıyorsun diye dalga geçmeye kalkanlar olmuş, çok ufak para diye görmeye çalışmışlar ama konu sahibi 2500 TL alıyorum diye konu açmış. O yüzden seni alıntılayanlarin bir kısmına 20 k versen doymaz. Haklısın. ;)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bilgisayar almayı düşünüyorum alamıyorum.
    Telefon alayım diyorum, orta segment bile olmuş 3000-3500TL alamıyorum.
    Arabayı, evi zaten geç...

Allah bize yardım etsin gerçekten,
    Ülkede yaşamıyoruz NET!
  • Guhong01 kullanıcısına yanıt
    Türkiye almanyadan daha çok kazanıyor araba satışından🙄
    İşçilik derdi yok, üretim derdi yok, satış derdi yok. direk araba parası kadar vergi.
    Temiz iş, temiz ticaret.

Maalesef kabul etsekde etmesekde. Araba artık bir gösterge haline geldi.
    Asıl göstergenin iyi bir yaşam olması gerekli.
    Metroya, otobüse binen fakir
    Arabayla işe giden orta halli diyoruz. Saçma ama böyle düşünüyoruz.

Bunları aşıp evin önünde araba var iken bisiklete binip işine gelip gidecek toplum olabilir miyiz. 🙄🙃

İspanyol ve italyanları Türkiye ile kıyaslaya biliriz. + larımız vardır eyvallah (virüs de s...p sıvadılar o ayrı)
    Ama biz ortadoğu ve Avrupa arasına sıkıştık.
    Bunu avantaja çeviremedik maalesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Malkocogly -- 23 Mayıs 2020; 0:54:52 >
  • 👏Patladı gitti 👏

• quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

Örnek hatalı değil. İki ülkenin çalışma şartlarına, işverenlerin muamelerine ve sosyal haklara bakarsanız sıradan bir Alman çalışanın (kamu veya özel) buradaki asgari ücretliye göre fersah fersah daha rahat ve konforlu bir çalışma ortamı elde edip üzerine aldığı saatlik ücretle bizleri 6'ya 7'ye katlıyor olduğunu görürsünüz, özellikle market alışverişinde. Orada haftalık max 45 (ortalaması 40 dır) çalışma saatinin hiçbir işveren fazla mesai ücreti vermeksizin aşamaz. Sigortasız çalıştırmayı zaten aklından geçiremez. İş güvenliği ve tazminat konularına girmiyorum bile. Burada ise Suriyeli mültecilerin tuz biber olduğu çarpık ve gayri-ahlaki/gayri-hukuki çalışma, adeta kölelik modeli var ve devlet buna göz yumuyor.

Ayrıca oradaki 2500 Euro'yu orası için çok büyük bir para gibi göstermek değil amacım. Türkiye ile kıyaslama yaptığınızda alınan temel bir ücretin alım gücünü vurgulamak istedim bize nazaran. Resmen arada uçurum var.

Alıntıları Göster
    Çalışma şartları konusunda kesinlikle haklısınız ama benim demek istediğim vasıf konusuydu.

Türkiye'de 2500 TL hemen hemen asgari ücretle aynı miktar olduğu için hiçbir vasfiniz bulunmasa bile bir iş buldugunuz taktirde alacağınız en düşük ücret.

Lakin Almanya'da vasıfsız insanın 2500 Euro alması zor. Almanya'da 2500 euro almak için az da olsa vasfa ihtiyaciniz var. Vasıfsız insanın orada alacagi ücret çoğunlukla 2000 Euro nun altında. He asgari ücret de alsanız yükseklerde yasamasaniz da gecinirsiniz orada lakin ilk mesajda dediğim gibi, örneği yanlış bulduğum için müdahale ettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr. solucan -- 23 Mayıs 2020; 1:3:15 >

• Gerçek olan şuan hepimiz ciddi şekilde fakirleştik ve fakirleşmeye devam ediyoruz. Arkadaşın belirttiği 10k ve üstü kazananlar da emin olun ülkenin içinde bulunduğu durumdan ve kendi hallerinden memnun değil (Örnek şekil A )

İşin kötüsü toplumsal zenginleşme gram umurunda olmayan, evini idare etmekten aciz, teslimiyetçi ancak yerli ve milli geçinen beyinsizlerin yanlış tercihleri yüzünden bu halde olmamız.

Oysa onların bundan haberi bile yok. Nefes almayı yaşamak zannederek, yaşayıp gidiyorlar ...
  • Birileri götürürken sana da biat etmek kalıyor. En azından oy verenlerin çoğu böyle. Bir insan nasıl ki tuttuğu takımı değiştiremiyorsa, gurur meselesi yapıyorsa bunlar içinde böyle.

Ama değiştirenlere lafım yok. Onlarada buradan teşekkür ediyorum.

• Zengin bir hayatı beynimizdeki şemalar belirler..
    Kafamızdaki zenginlik ya da standart ne ise o bizi tatmin eder..

Ama realistik bakmak gerekirse..

2 kişi bir çocuk olsun..

İyi demiyimde standart bir yaşam için..

Kira + faturalar = 2750
    3 4 binde yeme içme gezme desen yeter..

Ama olaya nerden bakıcağına göre zenginlik görecelidir gerçekten.. 10 bin olsun 20 bin yetmeyen insanlar var, bir tişörte 500 verende var 10 tl verende var, tamamen göreceli,

Ama karı koca min 4 5 kazanması gerekiyorki bir yaşam olsun..

Bakın burdada ben kendi kafamdaki şemayı koydum..

Hepimizin kafasında belli şeyleri var kısaca.

• Büyük şehirler için 10.000
    Anadolu’nun gelişmiş şehirleri için 7.000
    Diğer şehirler için 5.000

• mr. solucan kullanıcısına yanıt
    Birim fiyat esas alarak konuyu özetlemişsiniz ancak ihtiyac unsurlarını da birim hesaptan hesapladığızda yine 2000 birim para kazanan bir Avrupalı yurdum insanından rahat yaşayabiliyor ...

• Alnından öperim iyi yazmışsın güzel kardeşim :)

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.