Şimdi Ara

10.000₺ altı maaş alanın bu ülkede boşa çalıştığı gerçeği... (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
220
Cevap
9
Favori
17.158
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
306 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: runeterra

:D

Hey allahım ya dostum size ne desek az.

Hiç bir şeyi beğenmeyen ama muhtemelen 30-40 yıllık binalarda oturan insanlarsınız.

Beşiktaşta yaşıyorum. İyi bir işe ve maaşa sahibim böyle küçümseye çalışmadan önce kendi hayatınıza bakın bence ✌🏻✌🏻
    Dostum gösterdiğin binaların nesini beğeneyim. Allah aşkına kafayı yemişsiniz. Oturduğum bina da 5 yıllık bina. Ama olayla alakası yok cidden.

Ya kusura bakmayın da 70 m2 bakar adam için ideal olabilir ama iki çocuklu bir aile için uygun mu sence?
  • programmer_onur kullanıcısına yanıt
    Geçen sene iş için 1 hafta kadar Hamburgda kalmıştık. Dönüş tarihine yakın Rewe adlı marketten ki bizim buralarda Şok A.101 Bim tarzı bir markete denk gelir, fıstık esmesi peynir gibi yiyecekler almıştım arkadaşlarım ilk gördüklerinde gülmüşlerdi ta ki ben ürünlerin fişlerini gösterene kadar. 1 Euro’ya Gauda peyniri 2 Euro ya kocaman kavanoz fıstık ezmesi 1,5 Euro’dan burada 20₺ civarına satılan çikolataları aldığımı gördüklerinde tüm ekip benim gibi alış veriş yapmaya karar vermişti. Düşünün üstelik o dönem yanılmıyorsam 1 Euro 6₺ gibi bir rakama denk gelmekteydi. Bu ülkede market alış verili bile lüks hocam, üç kişilik aileyiz şu karantina döneminde sadece market ve manav alış verişimiz standart harcama yapmamıza rağmen 2000₺ civarında, Allah dar gelirlinin yardımcısı olsun gerçekten.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İstanbul'da 10 bin lira giren "hane" orta halli yaşar. Zengin, lüks asla değildir.

Ama Türkiye sadece İstanbul değildir. 15 milyon çık 65 milyon kalıyor geriye.

Aydın'da yaşayan aynı aile için 10 bin lira çok iyi para olur birden. Yozgat'ta yaşayan için çok çok iyi para olur.

Tüm dünyada aynı bu. Şehirden şehire değişir. En büyük gider kalemi kira İstanbul'da.

Amsterdam'da yaşayan aile içinde en büyük gider kalemi kira, Berlin'de yaşayan adam içinde, Tokyo'da yaşayan adam içinde.

İstanbul'da 10 bin Kastamonu'da 6 bin ile yaşadığın hayatı ancak yaşatır.

Gelişmiş ülkelerde coğrafi sorun yoksa şehirler yayılmış olurken bizde 5 şehir ülkenin üçte biri ediyor neredeyse.

Bu halkın elinde olan bir şey. Herkes İstanbul'a, İzmir'e, Ankara'ya vs yığılmasa kendi şehrinde popülasyon artacak, popülasyonun artması demek daha çok iş, yatırım demek. Tabi yatırımdan anladığı yol, havaalanı, baraj ve köprü olan bir hükumet için geçerli değil bunlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: MonacoDoom

yalnız bu evlerin pahalılığı dünyanın her yerinde aynı bir tek ona çözüm yok galiba, geriye kalan herşeyde adamlar çok iyi.
    Ev güzelse pahalı olabilir. Ama sorun şu ki burdaki evler güzel değil ve çok pahalı. Avrupadaki evler güzel (yani cidden HEPSİ güzel) ve ortalama bir fiyatla (atıyorum 500-600 euro bir kirayla) 90-120 metrekare iki katlı garajlı bahçeli ve bakımlı eşyalı bir ev sahibi olabiliyorsun. Ama burda 1000 liraya malzemede ucuza kaçılmış 5 para etmez evi kiralatıyorlar sana.
    Bahsettiğim almanyadaki kiralık evleri ebayden aratabilirsin. İnanılmaz güzel ve bakımlı o fiyata rağmen.
    Linki burda
    https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeigen/haus-mieten-deutschland/c205-l0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaan457 -- 22 Mayıs 2020; 4:10:3 >

• kaan457 kullanıcısına yanıt
    Yok dostum ben satın alma fiyatları için demiştim, kiralardan yana sıkıntım yok.
  • hamza5806 kullanıcısına yanıt
    Son iki yıldır böyle düşünüyorum ben birşeyler yapmaya çalıştım ama olmuyor, oyüzden saldım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Perturbator

Son iki yıldır böyle düşünüyorum ben birşeyler yapmaya çalıştım ama olmuyor, oyüzden saldım.
    Bende ara ara kabulleniyorum yari ac yari tok yasamayi

Sonra boyle seyler gorup gene deliriyorum

Tek yapabileceğimiz çocuk yapmayarak onlari bu rezillikten korumak

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RustyCohle

.
    vasifli arkadasim, mesela ne birikimi yapabiliyorsun? :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: runeterra

Siz nasıl bir kafa yaşıyorsunuz ya :)

6000 tl yetmiyor 10.000 tl yetmiyor :D

Hayırdır yani 6000 tl neyine yetmiyor ?

Amerikada adam ömür boyu mortgage ödüyor. Siz 6000 tl ile neyi geçinmeye çalışıyorsunuz ?

Adam yazmış anadoluda 6000 :D anadoluda 6000 tl ile geçinemeyen adam kendine dönüp baksın bir.

Ben istanbulda yaşıyorum maaşımın yarısıyla kredi çekip ev alsam geri kalan yarısı ile çok rahat geçinebilirim. Hatta 6000 tl ile çalışan olsa 250.000 tl lik bir evi 10 yıllık kredi ile alır 3100 tl kredisini öder.

faturalar dahil 4000 ev masrafın olsa.

giyim dahil 2000 tl ile rahatlıkla geçinirsin. Geçinemiyorum diyen artık diyecek söz yok yani .

İşiniz gücünüz bir şeyleri aşağılamak sizde abartmayın beyler provokasyon yapın yapmayın demiyorum ama biraz yavaş.
    Hayatta kalinir kalinmaz tartismasi yapmiyorlar yalniz, yasanir mi yasanmaz mi tartismadaki nokta o.

• Aynen öyle bende aldığım para aylık minimum 2.700₺ ki oda yol parası ve fazla mesai dahil Net ücret asgari ücret. Babam emekli ve çalışıyor o olmasa bende nasıl yaşarım bilmiyorum 3 maaşla hiçbirşeye yetmiyor o olmadığı zaman tek başıma asgari ücretle artık hergün makarna yerim herde aldığım maaş faturalara anca yeticek çünkü ölene kadar köle gibi yaşamaya mahkumuz bu Ülkede birde utanmadan nie evlenmiyorsun diyorlar ya o daha garip.Bu Ülkede bir bireyin hayatını tek paşına geçindiricek imkanı yokken evlilik neyin nesi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • -turizm cenneti ülke (tatil yöreleri)
    -tarihi mekanlar istemediğin kadar var (turizm patlaması için ikinci sebep)
    -modern tarıma elverişli, istese tüm avrupayı tek başına doyurur
    -ges, res kurulumu için verimli konum, (güneş görmeyen almanya bizden fazla elektrik üretiyor güneşten). bizimse sadece istanbul boğazının dibine kurulacak sistemle bile çok yüksek miktarda elektrik enerjisi üretme imkanımız var
    -yüksek oranlı genç nüfus

bu ülkenin şu an norveçle başa baş bir yaşam standartı olması gerekirdi

bunların gerçekleşmesi için temel şey EĞİTİM.

o da bizde yok..

• Ben şaşırıyorum ist da 800 bin 1200 e satılan daireler ve bu para çalışarak nasıl kazanılıyo nasıl birikiyor çalmadan imkansız ya

• Hukmordo pototos 2luroyo dusmus. Huloghhhhhhh

• Eğer kendi eviniz varsa 2 asgari ücrete ne uzar ne kısalır, işte emekliliğe kadar zaman öldürür, 1 de çocuk büyütebilirsiniz. Tabi ki öyle sinema, tiyatro, tatiller gibi faaliyetleriniz olamaz. Zor yani. Hele bir de böyle durumda olupta 3-5 çocuk yapanlar var ya. İşte çocuklara yazık. Sonra o 3-5 çocuk o 1 tane eve konabilmek için, bir birlerini yiyor, kanlı bıçaklı oluyor. Sanırsın taht kavgası. Niye? Çünkü hepsi aç? İçlerinden biri az buçuk parayı bulsa bile o da niye kendi hakkımı bunlara yedireyim diye kavgaya giriyor.
  • Türkiye de anadan babadan kalmis birseylerin yoksa ömür boyu asgari ücrete calisip elalemin malini mülkünü hayal eder durursun.
    Sonra akp ye yalamalik yapar sahte peygamberlerinin laflariyla almanyanin kendilerini kiskandigini sanarak tabuta girene kadar köleliğe devam eder.

• Belki bu 80-90 lar jenerasyonundan geçti ama bir sonraki nesil bu ülkeyi yönetecek olanları iyi seçsin, bu olanları unutmasın ve unutturmasın.
  • vakti zamanında - 3 ay kadar önce - buradaki bir esnaf/tüccar arkadaş ile tartışmıştım.
    benim bu hayatta bir evin bir de evinin önünde araban olacak lafıma karşılık öyle saçma şey mi olur anapara cebinde durmalı, evin de araban da kira olmalı ki parayı kullanmalısın demişti.
    10 yıldır bordrolu bir çalışan olarak şu anda rüzgar tersine döndü ve şimdi o arkadaşın içler acısı halini görüyorum. evin kirası, işyeri kirası, araba kirası, çalışan maaşları, vergiler derken yerin dibine battı. ha bahsettiği ana parayı ne yaptı bilgim yok ancak demek ki hayat insana her daim aynı pilavı yedirmiyor...
  • ev var araba var elektrik su doğalgaz mutfak masraflarını hep aile karşılıyor aldığım maaş olduğu gibi cebime kalıyor ama yinede mesela şu karantina günlerinde gideyim diyorum şöyle kendi keyfimce bişiler alıp evde hoş bi vakit geçiriyim diyorum üstün körü bir hesap yapıp kafamda canlandırınca gibtir et diyorum mesele para harcamak değil 1 kurusum bile olsa harcarım sonuna kadar varken yiceksin sonuçta yokken yine yok

ama ne bilim 2.5 litrelik bir kolaya 7 lira vermek ya da bir biraya 11 lira vermek saçma geliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: erka1907

vakti zamanında - 3 ay kadar önce - buradaki bir esnaf/tüccar arkadaş ile tartışmıştım.
    benim bu hayatta bir evin bir de evinin önünde araban olacak lafıma karşılık öyle saçma şey mi olur anapara cebinde durmalı, evin de araban da kira olmalı ki parayı kullanmalısın demişti.
    10 yıldır bordrolu bir çalışan olarak şu anda rüzgar tersine döndü ve şimdi o arkadaşın içler acısı halini görüyorum. evin kirası, işyeri kirası, araba kirası, çalışan maaşları, vergiler derken yerin dibine battı. ha bahsettiği ana parayı ne yaptı bilgim yok ancak demek ki hayat insana her daim aynı pilavı yedirmiyor...
    Hangi mantığa dayanarak şöyle mesajlar yazıyorsunuz bilmiyorum ama böyle kriz ortamlarında en mantıklı olanı nakitte olmaktır. Bir süre sonra bu işin yarattığı tahribattan zarar alan insanlar, sahip oldukları serveti yok pahasına ağlayarak başkasına vermek zorunda kalacaklar. O dönem geldiğinde de senin bahsettiğin model insanlar daha da kârlı çıkacaklar.

Adamın kendi işletmesi vs. vardır, ona göre masrafı vardır eyvallah da kapatır gidersin o kadar büyük bir mesele değil o. Yazık olan içindeki çalışanlara olur işletme sahibi zerre kadar zarar görmez. Şu an piyasada olmayan şey nakit para ve olmayan her zaman değerlidir.

• bu halk bu yönetime layıktır, çünkü haksızlığa, yolsuzluğa, açlığa karşı susan bir millet donsuz kalmaya mahkumdur ha bir de küçük bir haber vereyim, bunlar daha başlangıç.. daha da kötüsü yakında gelecek, siz şimdiki halinize şükredin bizim millet hala siyaset yok seçim derdinde olsun bizim baştakiler işi biliyor hedef 2023'ü beklerler mi

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.