Şimdi Ara

1 tane küme sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
224
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bir sınıftaki öğrencilerin %70i futbol %80i voleybol %60ı basketbol oynamaktadır.
    bu sınıftaki öğrencilerin 4ü tüm oyunları oynayabilmektedir.buna göre sınıf mevcudu kaçtır?
    a)32 b)34 c)36 d)38 e)40

• up
  • hoca yanlış çözdü bu soruya bakabilir misiniz?
  • Kardeş buldum ama doğrumu sen bi cevabı söyleeysen 40 mı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi laziko61 -- 29 Ocak 2014; 22:27:00 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • laziko61 L kullanıcısına yanıt
    cevap anahtarı 40 diyor hoca 36 buldu
  • up
  • Hocam 36 değil,40 olması lazım.
  • barisarock13 kullanıcısına yanıt
    çözümü nasıl
  • xozlof X kullanıcısına yanıt
    http://hizliresim.com/K412A7

bu Bi yöntem sayılmaz ama yinede bakabilirsin okuyabilirsen

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • vega o nası sallama bi çözümdür :D hepsini oynamayanlarla hepsini oynayanları toplayınca neden sınıf mevcudu çıksın ki. tekini oynayan yok mu sınıfta?

şöyle yaptım ben:
    100'ü sınıf mevcudu olarak düşün başta. bunların oynayabileceği 3 oyun var demek ki. kişi başı 3'ten 300 eylem yapma olasılığı var. 100 futbol 100 voleybol 100 basketbol. verilen yüzdeleri toplayalım 210 çıkıyo. 300-210=90 eylem yapılmıyor. eğer futbol oynamaları mümkün olmasaydı en fazla 200 eylem yapabileceklerdi. 210 eylem yapmışlar halbuki. arta kalan 10 eylem sadece 2 spor mevcutken yapılabilecek sporların hepsini yapan ayriyetten futbol dahil olduğunda onu da oynayan kişilerdir. %10'u 4 kişiyse sınıfın %100'ü 40 kişi. :D biraz karışık yazdım kusura bakma.
  • .insan . kullanıcısına yanıt
    Sallama çözüm aynen
    Ama hepsini oynayanlarla hepsini oynamayanların toplamı verir mevcudu. Hepsini oynamayanlar derken içine 3 sporu birden oynamayanların hepsi giriyor. 1ini oynayan da 2sini oynayanda

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ha ok ben yanlış anlamışım :D. tekrar baktım gayet mantıklı çözüm seninki. atlamışım ben hepsini oynamayanları hiçbirini oynamayanlar olarak anlayınca
  • quote:

Orijinalden alıntı: xozlof

çözümü nasıl

Şimdi söyle düşündüm hocam.
    Sınıf mevcuduna 100x dedim. %70 i futbol oynuyorsa 70x i futbol oynuyor. 30x i oynamıyor. 80x i voleybol oynuyorsa 20x i oynamıyor. 60x i basketbol oynuyorsa 40x i oynamıyor.
    Oynamayanları toplarsak 30x+20x+40x =90x. Bunlar birini veya ikisini oynuyor. Üçünü değil. Geriye 100x-90x'ten 10x kaldı. Bu 10x hepsini oynayanlar. 10x=4 ise x=2/5 Sınıf mevcudu: 100.2/5= 40
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.