Şimdi Ara

1 km ile ceza yemek (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
106
Cevap
0
Favori
7.821
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu konuya ilişkin emsal kararlar var.Hız ölçen cihazlarda 1-2 km hata olabilir şeklinde. Ben sizin yerinizde olsam itiraz ederim.
  • bende geçen aylarda 2km ile yedim 102 ile
  • bu millete insanlığı öğretmek için elini onun cebine atacaksın. bu cezalar 1000-2000tl olsun her tarafa radar koy bak nasıl trafik bir anda avrupa standartlarına çıkıyor.
  • çoğu kişinin dediği gibi 1km ile değil 8 km ile ceza yemişsin. devlet hız sınırında net ceza vermiyor zaten yüzde 10 pay bırakıyor. o pay 77 değil de 78 olsa bu kez 79 ile ceza yiyene ne olacak.. diye uzar gider liste. kanun 1 km farka ceza yazmıyor, yüzde 10 pay bırakıyor sürücü lehine, onu da aşarsa ceza başlıyor.
  • ben de 20/25 gün önce kuşadasından selçuk girişinde eds ile 288,00 tl ceza yedim.hayatımda sürattan ilk cezam bu oldu. 70km ile gitmeme gereklı imiş 80 km hızla gitmişim. bu yerde eds cihazı varmış.bunuda ilk defa duydum. 2*3 gün sonra ceza yazılan yere izmir den gitim. bu eds cihazlarını yeni koymuşlar. yol çift şerit (2x2 şeklinde) selçuk ilçesinden 2/3km dışarda. yerleşim hiç yok.
    yani yerleşim olmayan yerde eds ceza yazmış.ayrıca en önemlisi hız işaretini (levhasını) eds cihazından sonra koymuşler. aslında cihazlardan önce olması gerekirdi. 10/15 resim çektim. dava açayım diye.kendim ben davayı açardım. 2 nedenden dolayı davayı kazanacagımı tahmin etmiştim. 1- eds cihazları yerleşim alanlanlarından bayagı uzak, hız tahdidi işareti eds cihazlarından sonra (yani ben eds den geçtıkten 70 metre sonraya koymuşlar.biraz öncede belittıgım gibi hız işareti eds cihazlarından önce olmalıydı.
    dava dilekçesini çok iyi hazırlamıştım. bu ceza bana çok agır geldi.sonra evde konuştuk 1/4 eksiği ile beyanlı olarak yatırdım.davayı kaybedersem karşı tarafın avukat ücretinden çekindim.
    1 yıldan bu yana trafik yan baktın ceza,dik baktın ceza yazıyor.dozajı aştılar. ama onlarda emir kulu deyip oturuyorm.

Not: unutuyordum, selçuk/İzmir ilçesine girişte eds (4 adet kamera ) var,çıkışta yok..çıkışta istediğin kadar hızlı git...

• şimdi tutanaga baktım. 81 km ile geçmişim.tutanakta,% 10- 30 kadar sınırı aşmak...diyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: DEMİRCİEFE

ben de 20/25 gün önce kuşadasından selçuk girişinde eds ile 288,00 tl ceza yedim.hayatımda sürattan ilk cezam bu oldu. 70km ile gitmeme gereklı imiş 80 km hızla gitmişim. bu yerde eds cihazı varmış.bunuda ilk defa duydum. 2*3 gün sonra ceza yazılan yere izmir den gitim. bu eds cihazlarını yeni koymuşlar. yol çift şerit (2x2 şeklinde) selçuk ilçesinden 2/3km dışarda. yerleşim hiç yok.
    yani yerleşim olmayan yerde eds ceza yazmış.ayrıca en önemlisi hız işaretini (levhasını) eds cihazından sonra koymuşler. aslında cihazlardan önce olması gerekirdi. 10/15 resim çektim. dava açayım diye.kendim ben davayı açardım. 2 nedenden dolayı davayı kazanacagımı tahmin etmiştim. 1- eds cihazları yerleşim alanlanlarından bayagı uzak, hız tahdidi işareti eds cihazlarından sonra (yani ben eds den geçtıkten 70 metre sonraya koymuşlar.biraz öncede belittıgım gibi hız işareti eds cihazlarından önce olmalıydı.
    dava dilekçesini çok iyi hazırlamıştım. bu ceza bana çok agır geldi.sonra evde konuştuk 1/4 eksiği ile beyanlı olarak yatırdım.davayı kaybedersem karşı tarafın avukat ücretinden çekindim.
    1 yıldan bu yana trafik yan baktın ceza,dik baktın ceza yazıyor.dozajı aştılar. ama onlarda emir kulu deyip oturuyorm.

Not: unutuyordum, selçuk/İzmir ilçesine girişte eds (4 adet kamera ) var,çıkışta yok..çıkışta istediğin kadar hızlı git...
    dostum ben selçukluyum. ilçemize 3 yerden girişte de eds var. hız sınırı izmirden ve kuşadasından geliş yolunda 70, aydından geliş yolunda 110. yaklaşık 5 yıldır falan var bu eds cihazı. fakat şurda yanlışın var, sanırım dalgınlıkla fark etmedin cihazdan baya önce eds uyarı levhası ve hız limitlerini belirten kocaman uyarı levhası ve aynı zamanda asfaltta hem uyarı çizgileri hem de eds yazısı mevcut. senin kuşadasından geliş tarafında eds cihazından sonra var dediğin uyarı levhası şehiriçi hız limiti uyarı levhası. ilk koydukları zaman, sadece ilçe giriş yönünde değil çıkış yönünde de hız kontrolü yapıyordu , aynı zamanda şehirden 5 km önce izmir yoluna ve kuşadası yoluna da koymuşlardı eds cihazını. selçukta araba kullanan neredeyse herkese ceza gelmişti :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oceanx35 -- 11 Şubat 2020; 19:45:52 >

• 7-8 yıl önce sadece 5 promil fazlayla (55 promil) ehliyeti 6 aylığına kaptırmıştım. rakamların affı olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oceanx35

dostum ben selçukluyum. ilçemize 3 yerden girişte de eds var. hız sınırı izmirden ve kuşadasından geliş yolunda 70, aydından geliş yolunda 110. yaklaşık 5 yıldır falan var bu eds cihazı. fakat şurda yanlışın var, sanırım dalgınlıkla fark etmedin cihazdan baya önce eds uyarı levhası ve hız limitlerini belirten kocaman uyarı levhası ve aynı zamanda asfaltta hem uyarı çizgileri hem de eds yazısı mevcut. senin kuşadasından geliş tarafında eds cihazından sonra var dediğin uyarı levhası şehiriçi hız limiti uyarı levhası. ilk koydukları zaman, sadece ilçe giriş yönünde değil çıkış yönünde de hız kontrolü yapıyordu , aynı zamanda şehirden 5 km önce izmir yoluna ve kuşadası yoluna da koymuşlardı eds cihazını. selçukta araba kullanan neredeyse herkese ceza gelmişti :)

Alıntıları Göster
    ben kuşadasında 8 yıl görev yaptım o bölgeleri biraz bilirim.(tabii muhakkak siz daha iyi bilirsınız) ben kuşadası,ndan selçuk,a girip kavşaktan izmir yoluna çıktım. eds cezasından sonra tekrar oraya gittim. 10-15 resim çektım.resimler zannersem du,ruyor. hız levhası eds cihazlarından 80/90 metre sonra.
    ikincisi , eds cihazlarının bulunduğu alan selçuk a bayagı mesafeli..zaten yukarıda belirttiğim gibi eds den 81 km ile geçmişim.
    .
    Not: ben de aslen Muğla/Fethiye,liyım...iyi akşamlar...
    ömrüm boyunca hızdan dolayı hiç cezam yok.bir kaç tane sadece parktan ceza aldım.

• aslında gümüldür seferihısar/kuşadası kavşagına kadar kontrol amaçlı gittim.belki sinirden gözümden kaçmış olabilir..
  • 133 ile ceza yedim otobanda... itiraz etmeyi gönlüm kaldırmaz boynumuzun borcu ceza...
  • Hiz limiti 70 km/s. Limit ne demek? Yapilmasi gereken son hiz. Neden? Kendi guvenligimiz, baskalarinin guuvenligi, baskalarinin daha dunyayi dogru durust tatmamis coluk=-cocugununun guvenligi, yayalarin guvenligi, hayvanlarin guvenligi vs. Bunun ustune bir de %10 tolerans payi koyulumus, 77 km/s. Siz 78 km/s yapmissiniz. Limitin 70 km/s oldugunu bilmenize ragmen hala 1 km/s ile bu cezayi yediginizi dusunebiliyorusnuz. Bu 288 TL'lik ceza tam da bu dusunce yapisina sahip suruculer icin olmasi gereken; hatta daha fazla olsaydi keske.

Bunlari size cikismak veya sizi asagilamak icin yazmiyorum ama tum toplumun guvenligini, huzurunu ilgilendiren bu ve benzeri konularda, ihmal/umursamazlik gosteren veya istismar etmeyec calisan, aramaizdan insanlara sert tepki gostermeliyiz ki bir duzelme olsun. Bu cezayi insallah oder ve bu forumda ya da baska mecralarda gereken tepkiyi gorur, bir daha en azindan o 77 km/s tolerans araliginin icinde kalmaya calisirsiniz.

Bir daha boyle bir ceza yememeniz dilegiyle guvenli surusler.

• quote:

Orijinalden alıntı: shkoksal

Araç göstergeleri GPS hızından az gösterir. Radar cihazları ise GPS hızınızı ölçer. 70 ile gidilecek yerde siz yüksek ihtimalle 85 civarında bir hızla gitmişsiniz. Makine 78 ölçmüş. Göz göre göre kurala uymamışsınız. Zaten devlet size %10 pay vermiş olur da fark etmezsiniz diye. Siz onu da aşmışsınız.

Lakin;

Size tavsiyem cezanızı 15 günlük süre içinde indirimli şekilde ödeyip ardından mahkemeye dilekçe ile başvurmanız olur. Emsal kararlar mevcut, radar cihazı kalibre edilmemiş olabilir ve 1 km/s daha tolerans gösterilebilir. Yine de davanızın reddedileceği ihtimali çok daha yüksektir.
    Kadran ile gerçek hız arasında bu kadar fark yok. Kendim 90'a sabitleyip GPS'ten ölçtüm 88-89 arası gösteriyordu.

• quote:

Orijinalden alıntı: cricet

Kadran ile gerçek hız arasında bu kadar fark yok. Kendim 90'a sabitleyip GPS'ten ölçtüm 88-89 arası gösteriyordu.

Alıntıları Göster
    düşük hızlarda gps ile fark azdır ama 150-160 lara bir çık, farkın daha fazla olacağını göreceksin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DEMİRCİEFE

ben kuşadasında 8 yıl görev yaptım o bölgeleri biraz bilirim.(tabii muhakkak siz daha iyi bilirsınız) ben kuşadası,ndan selçuk,a girip kavşaktan izmir yoluna çıktım. eds cezasından sonra tekrar oraya gittim. 10-15 resim çektım.resimler zannersem du,ruyor. hız levhası eds cihazlarından 80/90 metre sonra.
    ikincisi , eds cihazlarının bulunduğu alan selçuk a bayagı mesafeli..zaten yukarıda belirttiğim gibi eds den 81 km ile geçmişim.
    .
    Not: ben de aslen Muğla/Fethiye,liyım...iyi akşamlar...
    ömrüm boyunca hızdan dolayı hiç cezam yok.bir kaç tane sadece parktan ceza aldım.

Alıntıları Göster
    dostum her gün kullandığım yol, eds uyarı ve hız limit levhaları kesinlikle eds cihazından yaklaşık 300-500 metre önce. %100 değil %1milyon.kuşadası yönünden girişte eds den sonra olan hız uyarı levhası şehiriçi hız limitini gösteren levha. bu konuda da eminim. amacım tartışma çıkarmak değil bu arada. hepimiz yanılabiliriz.

• Deli ziya hocam bahsetmiş durumdan. Yine de aracın jant çapı, lastik ölçüsü vs değiştiyse de gps verisi değişebiliyor.

Mesela Fluence 205-60-16 ölçüsü fabrika çıkışı, 205-55-17 ölçüleri de fabrika çıkışı. 16 janta göre ayarlanmış kadran, 17 jantta yol bilgisayarı verileri bile yanlış çıkıyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • gps hızı ile kadran hızı arasındaki farkı bu videoda görebilirsiniz.

• https://www.internethaber.com/hiz-sinirini-1-kilometre-asti-ceza-yedi-itiraz-etti-iste-sonuc-2065750h.htm

quote:

ANTALYA'da elektronik teknisyeni Muhammet Aksoy (34), iş gereği gittiği Isparta'da hız sınırını 1 kilometre aşınca radar cezası aldı. Aksoy'un itirazı üzerine mahkeme, radar cihazında sapma olabileceği gerekçesiyle cezayı iptal etti.
    Antalya'da elektronik teknisyeni Muhammet Aksoy, geçen 28 Ekim'de 07 AC 0151 plakalı otomobiliyle Isparta'ya gitti. Aksoy, 110 kilometre hız sınırı olan yolda 111 kilometre ile radara girdi. Ekipler tarafından yol üzerinde cezayı tebliğ etmek için durdurulan Aksoy'a 235 lira idari para cezası kesildi.

Cezayı ertesi gün ödeyen Aksoy, eşinin itirazıyla dilekçe yazdı. Aksoy, 1 kilometre artı hızın kazaya yol açmayacağını ve bir anlık dalgınlıkla sınırı aştığını ifade ettiği dilekçeyi Isparta Sulh Ceza Mahkemesi'ne verdi. Aksoy'un itirazına 1 hafta sonra cevap geldi.

İtirazı kabul edilen Aksoy'a mahkemeden gelen cevapta, 1 kilometre hızın sürücü tarafından yol durumuna göre ayarlanmasının kolay olmadığı, hız göstergesinde fark edilemeyecek kadar küçük değerde olduğu, radar cihazının kalibrasyonu yapılsa dahi ufak hata payının hava ve çevre koşullarına göre makul sayılabileceği, hukuka aykırı olması nedeniyle cezanın iptal edildiği belirtildi.

Muhammet Aksoy, “28 Kasım'da iş gereği Antalya'dan Isparta'ya gittim. Aslında radarı gördüm ancak anlık dalgınlıkla hız sınırını 1 kilometre aşarak radara girdim. İlerde ekipler beni durdurup 235 TL idari para cezası yazdı. Yasal itiraz süresi içerisinde Isparta Sulh Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulundum" dedi.

Kararla birlikte yatırdığı parayı geri alacağını söyleyen Aksoy, “1 hafta sonrasında mahkemeden yanıt geldi. Gelen kağıtta cezanın iptal edildiği yazıyordu. Mahkeme, radar cihazının kalibrasyonu yapılsa dahi 1 kilometrelik sapma olabileceği, sürücünün trafik durumunda onu hesaplayamayacağı, hız gösterge panelinde fark edilemeyecek kadar küçük bir değer olduğunu belirterek iptale karar verilmiş. Yatırdığım parayı zaten gözden çıkarmıştım. Parayı aldığım zaman bir ihtiyaç sahibine gıda yardımında bulunacağım" diye konuştu.

• quote:

Orijinalden alıntı: oceanx35

dostum her gün kullandığım yol, eds uyarı ve hız limit levhaları kesinlikle eds cihazından yaklaşık 300-500 metre önce. %100 değil %1milyon.kuşadası yönünden girişte eds den sonra olan hız uyarı levhası şehiriçi hız limitini gösteren levha. bu konuda da eminim. amacım tartışma çıkarmak değil bu arada. hepimiz yanılabiliriz.

Alıntıları Göster
    tamam.anlaşılmıştır.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.