Şimdi Ara

1 KATLI ASANSOR YAPMA PROJESİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
102
Cevap
2
Favori
5.513
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaşlar evımde catı katında bır odam var ama merdıven olmadıgı ıcın kullanamıyorum
    bende bır kat ınıp cıkan kendı el becerımle bır asansor yapmak ıstıyorum
    eksık oldugum konular ıse devir hesabı oran hesapları ıle ılgılı bılgı gerekıyor
    sizlerden ıstedıgım bu bılgıler dahılınde yapacagım asansorumu guvenle kullanmak ıstıyorum

AKLIMDAKI FIKIRLER
    40x40 profilden asansor kabını 90x90 ebatlarında
    ray tam emındegılın daha U YADA T profılden yada uygunsa orjınal asansor raylarından kullanmayı dusunuyorum

1: ilk sorum 220v 1.5kw 3000d.k devvri olan bır ac morotun (asansor ınme cıkma hızı tam bılmıyorum bılenler cevap verirse sevinirim)
    dişli hesabıdır yanı bana motora (ornek) 35 t dişli vinc bolumune 85t dişli kullanınca asansor hızı elde edersın gıbı bılgılere muhtacım

yapacagım asansor ıse 90CM x 90CM x 2M kabın ebatlarına ve en az 500 kg tasıma olanagı sunan bır asansor

2: ray sistemlerini orjınal asansor rayımı kullanayım yoksa U YADA T profıl den kendım ray mı yapayım
    3: elektırgın kesılmesı halatın kopması yada nolmelde asonsor duruyorsa her daim firen yapması

arkadaşlar bunları yazıyorum en pratık ve en kolay yoldan yapmaktır amac asansorcu cagır yapsın dıyenlerı duymak ıstemıyorum
    kendım yapmakıstıyorum bu yuzden aklında bılgısı olan yardımcı olmak ıcın yazan arkadaslara sımdıden tesekkur ederım

yer izmir bayraklı malzeme icin gıdebılecegım adresleri bilen arkadaslar varsa onerılere aıgım

NOT: asansor toplamda 2.20cm arasında hareket edecektır

NOT : buraya yazmadan oncekı aklımdakıler sunlardı u profılden ray resımlerle anlatacagım u profıl ıcıne paten tekerlegı ses yapmasın dıye
    1.5kw lık motor dişli zincir aktarmalı ve celik halat kabını cekımesı ıcın vinc tarzında
    firenler ıse bıldıgımız motorların firen sistemı hıdrolık T profıl ıle kalipirlerin prenlenmesı
    elektırk panosu kendım yapacagım ıcın bu konuda bılgı istemıyorum ama olurda bır hatam olursa dıyede bu konu hakkındada sorularım olabılır

nette bırsuru ornek var yuk asansoru engellı asansoru hepsını ıncelemıs durumdayım
    bilgi aclıgım sadece hesap kıtap yer malzeme bılgısı dir

simdi sizin dusuncelerinizi alabılırmıyım

GÜNCELLEME ...
    12/06/2019
    Asansoru yapmaya baslamadan once sizlere yer hakkında bılgı sahıbı olmanız ıcın cektıgım vıdeo

asansorun holde ınecegı yer

https://www.youtube.com/watch?v=0o34wudl3R0&feature=youtu.be

ust kattakı odanın seklı
    https://www.youtube.com/watch?v=kYBLy0585j4&feature=youtu.be

Atolye ufak kaldı bu ıslere tezgah yok

https://www.youtube.com/watch?v=J2Lj6GlbHEI&feature=youtu.be

YAPIM AŞAMALARININ VİDEOLARI
    1https://www.youtube.com/watch?v=kYBLy0585j4
    2https://www.youtube.com/watch?v=0o34wudl3R0
    3https://www.youtube.com/watch?v=J2Lj6GlbHEI
    4https://www.youtube.com/watch?v=8x9ukVCzRFw
    5https://www.youtube.com/watch?v=dTJo8Jwj7SQ
    6https://www.youtube.com/watch?v=e3bxd8MYwbM
    7https://www.youtube.com/watch?v=uzyOXEqU58k&t=17s
    8https://www.youtube.com/watch?v=LQb0HRXdAy4

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi japon_japon -- 25 Temmuz 2019; 0:29:50 >

• Hocam çok fazla fikrim yok ama bizim burada bir halı yıkama dükkanında birisi halıları asmak için 3 katlı demir profilden bina gibi yapı yapmış. Üst katlara halılarla birlikte çıkabilmek için şöyle bir sistem yapmış :

3 metreye 1 metre profilden zemin, 40cm yüksekliğinde kenarlara korkuluk. Bunun uç kısmını üst kata tutturmuş menteşe gibi, diğer ucu yerde rampa gibi duruyor. Diğer ucuna da çelik halat yapıp vince bağlamış o şekilde kullanıyor. Böyle bir şeyde yapılabilir yer müsaitse.
  • linyit43 kullanıcısına yanıt
    oncelikle okuyupta bılgını paylastıgın ıcın tesekkur ederım
    yer sıkıntısı oldugu ıcın 120cm kolidordan olacak bu asansor
    dıkey ınnıp cıkan bır yapıya ıhtıyacım var

resımdekı gıbı evım

• O zaman asansör yapmak için güzel bir kabin, makara sistemi, sağlam çelik halat, acil frenleme sistemi ve haraket etme rayları lazım. Bunlarla uğraşmak yerine sanayide araç kaldırma lifti gibi bir sistem yapılabilir. Veya hidrolik kaldıraç diye nitelendirilen zikzak demirlerden oluşan kaldıraç var ondan yapabilirsiniz. Tek kata çıkmak için normal asansör sistemi pahalıya gelecektir. Çünkü aynı parayı verdikten sonra o asansör 3 katta çıkartır 1 katta çıkartır tek değişen ray ve halat uzunluğu olur. Ama sadece 1 kat için araç kaldırma lifti veya hidrolik kaldıraç tarzında bir şey yapılsa daha uyguna gelebilir. Aklıma şey de geldi bu devasa depolarda insan gücüyle mal indirip çıkarırken yüksek raflara ulaşabilmek için kullanılan bir aparat varsa -ki hidrolik kaldıraç gibi bir şeydir yine- ona benzer bir şeyde olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi linyit43 -- 29 Ocak 2019; 21:56:29 >
  • İşi yapacak olan yükü kaldırma kısmıdır. Bu kısım en üste sağlamca asılmalıdır. Yere takılarak da yapılan modelleri var ama konumuzda pek mevzu değil. Asansöre hareketli makara takarak yük motorda azaltılabilir. Yarıya düşürülmesi ile gerekirse kuvvet kazancı sağlanmış olur. Bu sistemler için zaten hazırda bulunan vinçler gayet ucuz fiyatta? Zincirli ya da çelik halatlı?

Zincirli vinçlerde çekme uzunluğu belki kısadır hem de sesli çalışırlar ama çelik halatlı olanlar ön planda. Yalnız halatın sarıldığı makara eğer çapı küçük kalırsa halat bu makarada yıpranır.

Eğer en üst katın üstüne yani terasa çıkacaksa, en üste ilgili yükseklikte bir iskelet mecburi. Yok sadece en üst kat ise, en üstün tavanına vinç bağlanır iş biter. Bu sistemde raylara gayet az bir yüke biner. Yani u felan gerekmez, zaten kiriş ve kolonlara sabitleneceğinden bir sorun yok. Lastik tekerlekli hazır askılık mekanizmaları da var. Hem de dört tarafa ray gerekmez sadece arka kısma iki ray işi bitirir. Büyük yük asansörleri dahi bu şekilde sanayilerde.

Asansör kalktıktan sonra bir sıkışma önlemi için, yük değişimini tespit eden bir sistem ile asansör durdurulabilir hatta geri saldırılabilir. Büyük asansörlerde halat kopması anında hız arttığında açılan mekanizmalar var ama uyarlamak zor. Bunun yerine; ray ve kat giriş tabanlarına asansörün düşmesi ihtimalinde çarparak durduracak tırnaklar yapılır. bu tırnaklar her halükarda asansör aşşağı hareket ederse hemen ray ve kat girişlerinde ilgili yere takılıp durdurur asansörü. Asansör kumanda ile çalıştırılırsa, önce bu tırnakları geri çeker sonra harekete geçer. Zaten tırnaklar tek yönlü yapılır, sadece aşşağı düşerken tutar, yukarı çıkarken değil. Bu tırnaklar vinç çalıştığında mekanik olarak da devre dışı bırakılıp aşşağı iniş sağlanabilir, elektriksel olarak da. Aslında basit bir solenoid iş görecektir. Ve katların biraz aşşağısına da yapılabilir. En basiti ise, tırnakları kabine değil, kolon kiriş kısımlarına takıp, elektrik ile kumanda etmektir. Asansör çalışmazken halat koparsa, bu tırnaklar anında durdurur. Ama asansöre enerji verildiğinde bu tırnaklar da açılacağından, halatın koptuğunu fark eden bir elektriksel sistem lazım.

En güzeli, halat gerginliğinden yani asansör mapa/çengel bağlantı kısmından çıkış alan bir mekanizma. Bu kısımdaki gergi kalktığında mekanizma hemen geri gelip tırnakları açar. Bu halde tırnaklar kabindedir.

Eğer ki eğer;; motoruna kadar imal etmeyi düşünüyorsanız; ilk akla sonsuz dişli gelir ama bu dişlilerdeki sıyırma da felakettir! Motoru yani vinci hazır alıyorsanız kolay bi iş.

Vincin bağlanacağı kısım gayet sağlam yapılacak. Kesinlikle tuğladan ray dahil hiçbir yerde kuvvet beklenmeyecek. Kolon ve kişiler. Epoksi ile saplama atılacak. Saplamalar, aynı noktadan çaprazlama ve derin işleyecek betona. Sadece 10luk vb demir saplaması değil, kalın flanşlarla betona vidalı bağlantı yapılacak. Mecbur değilsiniz ama tavsiye ederiz. Taşıma kısmı, saplamalardan çekip çıkarma değil aşşağı doğru basma yönünde kuvvet alacak. Bu kısmı resimlerle açıklamamız gerekecektir. Raylara fazla yorulmayın, en basit kısmıdır. Kabinin de taşıma yönünden taban ve tavan olarak sağlam olma mecburiyeti var.

• karafetva K kullanıcısına yanıt
    bılgı paylasımın ıcın tesekkur ederım evimde kullandıgım bır vınc var hazır olanlarda 250 500 kg olanlar varya onlardan ama cok seslı calısıyor

ben bu sesi istemedıgım ıcın zincir kullanmayı dusundum sonsuz dişliye guvenemedım acıkcası hazır vınclerın ıcındekı

bu motorların arka kısmına bır fıren mekanızması takılıyor elektrık varken acık yokken kapalı fren durumunda motor ıcın onu ama kapın ıcın

dedıgın tırnakları dusundum ama gozle gormedıgım ıcın calsıma mantıgını kavrayamadım bu konu hakkında resımli bir cizim yaparsan cok sevınırım

zinciri kalın ve 2 li yada 3 olanlar var kalın gayet saglam onun ıcın sectım ve yaglayınca ses yapmaz dıye umuyorum
  • Sayın Mavi Kaplan'ın verdiği linklerde, hareketli makara ile kuvvetlendirilmiş bir vinç, ağaç raylarda bir kabini yükseltiyor ve kabini her 10 cm civarında tutan bir tırnaklı yol sayesinde güvenlik arttırılıyor. Bu tırnaklı sistem "ratchet" ismiyle anılır. Genelde ratchet için cırcır denilir.

Benim bahsettiğim, sadece kat kirişlerinin altına bir tırnak koymak ve asansör düşerse sadece bir kat alçalınca tutmak. Ama isteyen bir kat için birkaç tırnak koyabilir ve halat kopması halinde 30cm yol almadan asansörü tutabilir. Bu tırnaklar ya kabinde olur ya da sabit kısımlarda. Asansör çalıştırıldığı anda geri açılıp yol verir. Ancak bu taktirde halatın koptuğu anda ipteki gerilimin sıfırlandığını anlayan bir elektriksel sistem lazım. Bunun yerine, açılır tırnak kabine yapılırsa; kabin ağırlığı ile gergideki halat kabindeki bağlandığı noktada bir mekanizmayı hareket ettirmiş olur. Eğer gergi yok olursa yani halat koparsa, bu mekanizma yayla geri fırlar ve tırnaklar açılır katlardaki desteklere çarparak kabini kilitler. Bu mekanizmanın nasıl olabileceği hayal gücüne bağlıdır.
    Resimde problem oluyor tekrar edeyim;

Resimler yan yana ayrı alternatiflerdir ve daha birçok çözüm bulunmaktadır.
    Dışarı açılan bir kol dahi sabit tırnaklara çarpıp kabini durdurur. Resmi sadece fikir vermek için çizdim. Minyatür ve tek parça bir sistem yapılmalıdır. Mesela eğer bir kol dışarı açılacaksa, yay da kolun hemen üstünde olmalıdır. Tabancalardaki yayla geri itme tipinde. Yay tırnak açma kolunun hemen dışında olup, uygun mekanizma ile sistemi pozisyonlandırabilir. Düzgün yapıldığında yer kaplamaz ve işi çözer. Ancak kabinin hızla çarpması düşünülüp, tırnak ve tırnağın tutucu kısımları uygun kalınlıkta yapılmalıdır. Hem de tırnaklar sağlam olup kabin tırnağının kabine bağlantı kısmı zayıf olursa bu sefer de yamulup düşmeye devam eder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karafetva -- 30 Ocak 2019; 22:22:22 >

• 1 KATLI ASANSOR YAPMA PROJESİ

Bu mekanizma da kilitleyici kısmın dönmesinden etkilenmeyen bir sistem. Pim 360 derece dönse dahi, uca doğru genişleyen ters konik kısım karşı tırnak yuvasına oturur ve sistemi kilitler. Bu sistemde tırnak ve yuva kilitleme anında birbirine tam oturur. Yani çizgisele yakın temastansa, yüzeysel bir temas ile kilit mekanizmasının daha sağlam ve ömrü uzun olmasını sağlar. Aslında kilit mekanizmasının hiç devgreye girmemesini isteriz.

Ayrıca vinç motoru ses yapıyorsa, tavanın da üstüne binanın terasına dışarıdan takılıp yağmura karşı üstü örtülebilir. Yoksa sessiz bir sistem nereden bulunacak???

• 1 KATLI ASANSOR YAPMA PROJESİ

Kabin rayları için sadece arka kısmından lineer rulman sistemi aklıma geldi. Yük halatta olduğundan bu raylar sadece yol verecektir, basit bir asansörde fazla yüke girmeyecektir.

Lineer rulmanlar, araba denilen rulman kısmı, rulman iç yolu olan mil kısmı ve milin vidalandığı tutamak kısmından oluşur bu tip bir sistemde. Ancak ucuzlatmak için (çünkü hassasiyet mevzu değil); mil kısmı transmisyon mil alınır, tutamak parça parça aralıklı olarak ya da ucuz yollu bir alternatifle (mil delinip direk duvara ve kiriş-kolonlara vidalanabilir de), rulmanlı arabası da en ucuzundan satın alınabilir. Evvelden 20 TL idi bu rulman ama şimdi kimbilir kaç liradır.

Bahsettiğim transmisyon rulman iç yolu ucuz bir malzemedir ve tutamak almak yerine tutmak olabilecek demir doğrama bir malzemeye direk kaynatılabilir de. Bildiğiniz T demirlerinin kenarları vidalama için kullanılır ve ucu da transmisyona kaynatılır.

• butun yorumlarınızı okuyorum guzel bılgıler gelıyor klavyenıze saglık
    bu bılgıler sayesınde 3 ay sonra hangısınıo yapacaksam tam net karar almıs olacam ve butun malzemelerı almıs olmam gerekıyor

su tırnak olayını arastırıyorum en mantıklı gelen o cunkı suan ıcın

karafetva : (Ancak bu taktirde halatın koptuğu anda ipteki gerilimin sıfırlandığını anlayan bir elektriksel sistem lazım. )

bu mekanıgın elektırıksel bır baglantısı olmasın bu sadece halatın koptugu bır anda devreye gırsın benım ıvın yeterlı

bende son yolladıgın resımlerden hemen kendıme bır projr utrettım :)
    aklıma ılk gelen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi japon_japon -- 2 Şubat 2019; 3:5:36 >

• mavi-kaplan M kullanıcısına yanıt
    mavi-kaplan
    videolarda guzel bır mantık mıs yapacagım mekanıge ıyı bır ornek oldular tesekkur ederıyorum
  • Halat koptuğu anda aniden açılan bir yaylı mekanizmadan bahsediyorsnuz alaşılar. O da fena değil. Ama halat yeniden takıldığında o mekanizmayı tekrar kurma mecburiyeti var. Halatın kopması zaten bir ihtimal.
  • Elektriksel düzenek için küçük elk motoru kullanabilirsiniz sanırım, normalde çok az gerilim üretecek olan motor halat kopması anında hızlı dönerek gerilim üretecek ve buna bağlı olan selonoidi açtırabilir bu da fren mekanizmasının devreye girmesine sebep olur.

Bu arada @japon_japon eskidn telsiz sitelerinde sizi görüyordum resimdeki haliniz değişmiştir, sakıncası yoksa şimdi yaşınız kaç?

Karafetvanın bahsettiği fren düzenekleri zaten kullanılmakta;
    https://www.youtube.com/results?search_query=elevator+brake+system

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mavi-kaplan -- 2 Şubat 2019; 16:55:2 >
  • evinin sigortası varsa, proje dışı bir eklenti, poliçeni tehlikeye atabilir. asansör sistemleri sıkı denetlenmesi gereken bir alandır. şikayet halinde hem ceza yersin hemde kurduğun donanımın söküm bedeliyle karşılaşabilirsin. bu sistemi kurarken, komşularınla bir sorun olmaması şart. sorunların sadece teknik değil hukuki de olabilir.

megep modüllerinde, elektrik elektronik teknoloji altında, asansör sistemleri var. oradan bilgi edinebilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: karafetva

Halat koptuğu anda aniden açılan bir yaylı mekanizmadan bahsediyorsnuz alaşılar. O da fena değil. Ama halat yeniden takıldığında o mekanizmayı tekrar kurma mecburiyeti var. Halatın kopması zaten bir ihtimal.
    halat kopma ıhtımalı az ama guvenlık onemlı bence kurmak ıcın de bır defa da olsa bıraz emek harcarız artık :)
    mantık olarak bunu gelırtırdım aklına gelan baska bırsey varmı ?? bu mekanızma halat kopacakta devreye gırecek dedıgın gıbı artık 3 senede bır defamı olur yoksa 6 aydamı bılınmez tabıkıde ama olmasının bence cok buyuk faydası var
  • quote:

Orijinalden alıntı: mavi-kaplan

Elektriksel düzenek için küçük elk motoru kullanabilirsiniz sanırım, normalde çok az gerilim üretecek olan motor halat kopması anında hızlı dönerek gerilim üretecek ve buna bağlı olan selonoidi açtırabilir bu da fren mekanizmasının devreye girmesine sebep olur.

Bu arada @japon_japon eskidn telsiz sitelerinde sizi görüyordum resimdeki haliniz değişmiştir, sakıncası yoksa şimdi yaşınız kaç?

Karafetvanın bahsettiği fren düzenekleri zaten kullanılmakta;
    https://www.youtube.com/results?search_query=elevator+brake+system
    elektırıksel olmasın ıstıyorum bu sadece halat kopması durumunda devreye gırecek
    cunku aynı anda olmazda olur ya elektırık kesık mahallede tamır var dıreklerde dıyelım asansorde yukarda duruyor
    us kattakı bındı bastı calısmıyor elektırık kesık ya o andada halat koptu farzedelım ... sonuc yere cakılma ıolurdu degılme
    onun ıcın elektırıkolmadan devreye gırmesı gereken bır sıstem yapmakıstıyorum

elektronık meraklısı oldugum ıcın bır arada telsızlere mekrak saldım :)

yasım 37

• quote:

Orijinalden alıntı: dergul

evinin sigortası varsa, proje dışı bir eklenti, poliçeni tehlikeye atabilir. asansör sistemleri sıkı denetlenmesi gereken bir alandır. şikayet halinde hem ceza yersin hemde kurduğun donanımın söküm bedeliyle karşılaşabilirsin. bu sistemi kurarken, komşularınla bir sorun olmaması şart. sorunların sadece teknik değil hukuki de olabilir.

megep modüllerinde, elektrik elektronik teknoloji altında, asansör sistemleri var. oradan bilgi edinebilirsin.
    oturdugum ev mustakıl bır ev ve komsularımdan sıkayet yerıne ya komsu banada yap sundan dıye olumlu mesajlar alacak bır mahallede oturuyorum
    adlı ıslmeler akla bıle gelmez burada kı gelse bıle ev benım tek kımse karısamaz olayda burda bıter :)))))
  • BEn de 39 pardon bu sene 40, memnun oldum :). Bildiğim başka bir şey de asansörlerde tek kablo yeterken kopması durumu için, bu duruma karşı demek sanırım daha doğru olur, 4 hatta 6 kablo kullanılır. Sz de böyle yapıp halat sayısını artırır güvenliği arttırabilirsiniz ;).

Elektriksel deditysem bir elk motorunun ürettiği gerilimi kast ettim 12v gibi. Bir nevi sistemin kendi jeneratörü olacak, Şebekeden bağımsız. Düşmeyle oluşan hızdan elk üretip fren sistemini tetiklettirecek.

Kolay gelsin tez zamanda sonuçlanmasını ve ayrıntıları beklemekyetim.

Bazı videoların türkçesi de varmış, karafetvanın dediği gibi ratchet mekanizması var;https://www.youtube.com/results?search_query=asans%C3%B6r+fren+sistemi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mavi-kaplan -- 2 Şubat 2019; 20:35:40 >

• Asansör gibi maliyetli ve sonrası için elektriği ve bakımı gibi maliyet oluşturacak bir yapımı neden 1 kat için istediğinizi merak ettim. Merakıma açıklama yapmak zorunda değilsiniz. Ben olsam merdiven yapardım çünkü.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.