Şimdi Ara

1'İNCİ J. EĞT. TB. K.LIĞI - GÖLKÖY / KASTAMONU (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
576
Cevap
0
Favori
95.451
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    bildiğiniz gibi intte bu yerle ilgili fazla bilgi yoktu. o sebeple araştırırken daha önce orada kısa dönem askerlik yapmış birisine facebooktan ulaştım ve bir kaç soru sordum. gayet açıklayıcı yazmış. siznle paylaşmak istedm:

Öncelikle bende sizin gibi epey zorluk çekmiştim. Hiçbir bilgi yoktu. Gidince öğrendim herşeyi. Bu arada ben 331.dönem askerliğimi yaptım. Mayıs ayında geri döndüm. Aralık'ta gitmiştim.

"İlk başta şumu belirtmeliyim ki yapılabilecek en güzel askerliklerden birini yapacaksınız. Orada yapacağınız iş askerlikten ziyade devlet memurluğu olacak. 331.dönem zamanında biz oraya 250 kişi gitmiştik. ve 25 kişi direk gölköyde kalmış geriye kalanlar ise kastamonu il sınırları içinde dağıtılmıştı. Yanı kesinlikle Kastamonu il sınırları dışına çıkmanız söz konusu değil. 333.dönemlerde ise 15 kişi geldiler. Ve o 15 kişi gölköyde kaldı ve askerliklerini devam ettiriyorlar. Bu Ağustos döneminde de çok büyük bir değişiklik olacağını sanmıyorum.
    Gölköyde askeri eğitim en alt seviyelerdedir. 331ler ve 333ler sadece yürüyerek acemilik dönemlerini bitirdiler. Sağ sol yaparak ve yaklaşık 15 atış yaparak acemiliğimizi bitirdik. Bunun haricinde öyle aman aman eğitim almadık. Birkaç sefer süründük okadar. Orda en dikkat edilen şey selam verme ve yürüme idi. Usta birliğinde ise düştüğünüz birim yerine (aldığınız görev) e göre günlük hayatınız şekilleniyor. Ben bilgisayar mühendisi olduğum için Internet cafe sorumlusuydum.(Evet internet cafe, orada bir internet cafe yaklaşık 30 bilgisayar, 1 sinema salonu(her hafta film gösterimleri oluyor) ve 1de spor salonu var) Orda en yogun çalışanlardan biri bendim. 4 saat nöbet ve sabah 9 akşam 9 birim yeri çalıştırıyordum. Fakat mesela RDM (Rehabilitasyon Merkezi) nde çalışan arkadaşlar hiç nöbet tutmadan deyim yerindeyse yata yata askerliklerini bitirmişlerdi. Çiçek falan yetiştiriyorlardı :) Benim son dönemlerimde de bu nöbet saatleri oldukca rahatlamıştı. Ama 333lerde durum nedir pek bilmiyorum. Ama daha iyi oldugunu düşünüyorum. Gördüğüm fotograflardan.
    Sonuç olarak kaygılanacagınız hiçbirşey yok. Çok rahat bir askerlik geçireceksiniz, en fazla uykusuzluk ve oradaki uzun dönem kısa dönem çekişmesinden kaynaklanan bir miktar stres yaşayabilirsiniz. Onun dışında bir sıkıntı olmaz orda. Yanınızda hiçbirşey almanıza gerek yok. Kastamonudan minübüs duraklarının ordan herşeyi temin edebilirsiniz. Zaten askeriyede bir miktar malzeme veriliyor. "

umarım hem bize hem de bizden sonrakilere yardımı dokunur.
    yarın görüşmek üzere...

• beyler bu attığım son mesaj olabilir. yarın birlikte görüşmek üzere ne diyorum ben ya "birlikte görüşmek üzere" çok tuhaf geliyo kulağa

bu foruma yazan arkadaşlar birbirimizi nasıl tanıyacaz ne dersiniz? yakamıza kırmızı bi karanfil mi taksak ya da kep yerine hasır şapka takalım

şaka bi yana umarım güzel bi 5 ay bizi bekliyodur. hepimize şimdiden hayırlı tezkereler.
    iyi yolculuklar
    kendinize iyi bakın

• quote:

Orijinalden alıntı: frtmmk

quote:

Orijinalden alıntı: baykoca

teşekkürler apache85 iş bankası iyi olmuş valla. ben tüm itirazlara rağmen yanımda bir iki kitap getirecem valla .ya imkanımız olurda elde kitap olmazsa diye düşünerekten

Bende kitap alacaktım ama şimdilik vazgeçtim,acemilik bittikten sonra ailem getirir veya çarşıdan alırım diye düşünüyorum.Bu şöyle bir mesaj yazılmış okumakta fayda var
    oldukça umut verici

Sınıfı Jandarma olan arkadaşlar!!! Sizin için yazıyorum. Ben de 325.KD olarak Manisa il jandarmada acemilik yapmıştım. Acemilik diyorum çünkü yeminden sonra ilçe karakollarına dağıtıldık ve muhtemelen siz de öyle olursunuz. İlk 26 veya 27 gün yanaşık düzen ve yürüyüş eğitimiyle geçer. Sağa dön sola dön, selam ver, kısa künye çek sol sol sol sağ sol... Ha bu arada bol bol istikamet yersiniz. istikamet yemek ne demek onu da gidince görürsünüz. 26 günlük eğitim sırasında atış talimi de yaparsınız. Yemin töreninden sonra sizi eğitim sahasında sabah saat 08:00'da toplarlar. Herkes valizleriyle birlikte il jandarmadaki son içtimaya katılır. Herkes içtimadan sonra çöker. İsmi söylenen ayağa kalkar ve kısa künye çeker. Yetkili komutan, gideceğiniz ilçe karakonu söyler siz de "Emredersiniz Komutanım" dersiniz ve sizi ilçelere götürmek üzere sıralanmış araçların yanına geçersiniz. Komutanın "Araç Bin" komutuyla araca binersiniz ve usta birliğiniz olan ve askerliğinizi tamamlayacağınız ilçe Jandarma komutanlığına doğru meraklı ve tedirgin bir yolculuğa çıkarsınız. Birkaç istisnai ilçe dışında her İlçe jandarmanın en az bir dış karakolu vardır. Birkaç gün ilçede takıldıktan sonra biriniz veya birkaçınız o dış karakollara gönderilirsiniz. Şunu da söyleyeyim 15-20 kişi de ilk acemilik yeri olan il jandarmada kalabilir. Gittiğiniz yerde de devriyecilik, gündüz ya da gece çavuşluğu, yazıcılık gibi görevler alırsınız.
    Gelelim Jandarmanın günlük yaşamına: Ben kendi askerliğim için konuşayım; gerek acemiliğimde gerekse ustalığımda, ne yemek, ne banyo, ne sosyal aktivite, hiçbirşeyden eksik kalmadım. İnanın Jandarma olmak ayrıcalıktır. Yemekleriniz Annenizinkini aratmaz desem yeridir. Hele yemeğin yanında verilen puding, kadayıf, supangle, Magnum Duble çikolatalı dondurma, cola, leblebi, iç badem, antep fıstıklı çikolata, Kemalpaşa tatlısı, şekerpare ve aklıma gelmeyen daha birçok yiyeceğin keyfi de bir başkadır. Haftada bir kez balık yerdik. Her kahvaltıda cam bardakta çay içerdik.(cam bardağa gülmeyin;çünkü kalabalık yerlere düşen arkadaşlar, krom bardakta çay içecekler. Mutemelen il jandarmalarda siz de kroma talim edeceksiniz.) Banyomuz kendimize özel gibiydi. 7/24 sakindi ve sıcak su mevcuttu. İl jandarmada tenis kortu, voleybol, fubol ve basketbol sahası; usta birliğinde (inanamayacaksınız ama)bilardo masamız vardı. Lig Tv'yi saymıyorum bile.
    Devriyeci olursanız ya gece ya gündüz, mesainiz bitene kadar araçla dolaşırsınız. İhbarlara gidersiniz. Mahkemeye adam götürürsünüz. Yazıcı olursanız içerde evrak işleriyle uğraşırsınız. Gece ya da gündüz çavuşu olursanız nöbetçileri uyandırırsınız. Devriyecileri uyandırırsınız.
    Benden bu kadar arkadaşlar. İnşallah yardımcı olmuşumdur. Hepinize şimdiden Hayırlı tezkereler

sağol değerli bilgilerin için ,yazıcı olsun ,devriyeci olsun, gece yada gündüz çavuşu olsun üçüde nöbet tutuyomu? sana göre hangisi daha rahat

• arkadaşlar iç çamaşırı olarak genelde hangi renk aldınız paylaşır mısınız???
  • Ben koyu haki aldım Jandarma'nın rengi öyleymiş.
  • Arkadaslar bende bursadan gelıyorum. yarın gorusmek uzere sımdıden hepımıze hayırlı olsun..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibrulya

arkadaşlar iç çamaşırı olarak genelde hangi renk aldınız paylaşır mısınız???

Bildiğin yeşil don fanila aldım.İstanbulda bakırköyde gür çarşısında.İç çamaşır takım 5 lira idi.1,5 liraya 7 tane de siyah düz ve uzun asker çorabı aldım.50 liraya yakın para verdim çamaşıra.
  • ben açık haki aldım. bizim birlikteki asker öyle söyledi ama açık koyu farkedeceğini pek sanmıyorum. zaten tatile gidiyoruz
  • Valla ben de 12 çift yeşil çamaşır götüreceğim. Yıkayacak ortam olmazsa giyip giyip atarım. 12 slip don, 6 kollu fanila, 6 adet de atlet aldım.

Onun dışında ıvır zıvır bir bavul eşya var, giyecek olarak sadece kısa pijama götüreceğim.

Hırsızlık yada yerdeğiştirme mi diyorlar ne haltsa artık bizim aramızda acemi birliğinde olacağını sanmıyorum. Sonuçta hepimiz eğitimli insanlarız, ha usta birliğinde olursa ve aynen ben de yakalarsam affetmem diye düşünüyorum, hele bir de nöbet çavuşu falan olursam yakaladığım eleman ben terhis olana kadar nöbetten kurtulamaz...

Birazdan çıkıp traş olacağım, bir de bulabilirsem 40-50 TL civarında bir spor ayakkabı alayım diyorum. Orada spor ayakkabı verilmezse postallarla spor yapmayalım sonra.

• Arkadaşlar boyun cüzdanını sürekli boynumuzda mı taşıyacağız?
  • acemilikte fanila dışında atlete izin yok diye biliyorum.
    cüzdan konusu sanırım boynumuzda taşıma zorunluluğu yok. kıvır cebe sok ama yatarken ederken naparız bilmiyorum.boyunda cüzdanla boğulmayalım sonra uyurken
  • Metro Turizm 23.15 otobüsü 26 numaralı koltuk İstanbul Esenler Otogardan bınıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: apache85

acemilikte fanila dışında atlete izin yok diye biliyorum.
    cüzdan konusu sanırım boynumuzda taşıma zorunluluğu yok. kıvır cebe sok ama yatarken ederken naparız bilmiyorum.boyunda cüzdanla boğulmayalım sonra uyurken

evet atlet yok direk fanila olacak çünkü bazı durumlarda (aşırı sıcak, ki bu saatten sonra pek olmaz sanırım oralarda) üstümüzü çıkartıp fanilayı t-shrit gibi kullanmamız gerekecek.
  • Saçları kestirdim geldim, arka ve yanları 4 numara üstleri de makasla kestirdim. Yalnız yüzüm tatilde hafif bronzlaştığı için favorilerin altı beyaz kaldı şimdi. :D

Allahtan güneşlenirken sakalları kesmiştim de yüzün yarısı başka renk yarısı başka renk, doğal kamuflaj olmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Surveillance

Saçları kestirdim geldim, arka ve yanları 4 numara üstleri de makasla kestirdim. Yalnız yüzüm tatilde hafif bronzlaştığı için favorilerin altı beyaz kaldı şimdi. :D

Allahtan güneşlenirken sakalları kesmiştim de yüzün yarısı başka renk yarısı başka renk, doğal kamuflaj olmadı.

aynı durumu paylaşıyoruz kardeş apaçi gibi oldum:D favorilerime kola döküp az sonra güneşe çıkcam :D
  • ben de kastamonuya düştüm ordu dan akif :D bi an önce bir arada lmak dileklerimle.yarın buluşma falan olacak mı yoksa taburda mı görüşeceğiz bilgisi olan var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Surveillance

Saçları kestirdim geldim, arka ve yanları 4 numara üstleri de makasla kestirdim. Yalnız yüzüm tatilde hafif bronzlaştığı için favorilerin altı beyaz kaldı şimdi. :D

biraz uzun olmuş gibime geldi saç.
    neyse olmadı orda bi daha keserler

• bende yeni kestirdim. komple 3 e vurdurdum. tertemiz ohh :)))
  • ben de aynen kısa zaten çok da saçım olduğu sölenemez.. :D
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.