Şimdi Ara

1 Haftadır Yatan Aracın Titreyerek Çalışması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
901
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Otomatik vites i20 aracımı Ankara'da 1 hafta önce park ettim ve bugün 7. gün olacak çalıştırmayalı. Az önce indim çalıştırmaya, hemen çalıştı ama egzozdan ve motordan pırpırpır diye sesler çıkmaya başladı baya zorlandı araba birkaç dakika boyunca. Vitesi D'ye alınca daha da şiddetli sesler gelmeye başladı. Motor ısındıkça sesin şiddeti azaldı ama 10 dakika kadar böyle zorlandı araba, hafif sürdüm durdum falan tam düzelmedi. Sonra kapattım tekrar çalıştırdım, her zamanki sessiz şeklinde çalışmaya başladı sorunsuz şekilde. Bu normal bir durum mu?

Havalar çok soğuk değildi aslında ama 2 gündür soğuk hafif kar falan yağdı bir ara. Araba 2021 model, yakın zamanda bakım zamanı geliyor 30.000 olmak üzere 2. bakımı geldi yani.

• Ayni durumu yazın havalar sıcakken yaşamazsınız, tamamen soğuk hava uzun süre çalıştirmamaktan kaynakli. Endişe edecek durum yok.

Ekleme: Çalıstirdikdan hemen sonra yola cikmayin, bir kac dakika motorun isinmasini ve yağlanmasını bekleyin rolantide.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi paradox08 -- 29 Ocak 2023; 22:24:24 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • paradox08 kullanıcısına yanıt
    Çok uzun süre geçse ya da sürekli -10 derece olsa hava daha anlayışlı olurdum ama hepi topu 1 hafta, araç yeni, havalar gündüz güneşli falan. Böyle zorlanması garip geldi, 2 ay falan boş bıraksam hiç çalışmayacak demek ki. :D

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Nakahella kullanıcısına yanıt

Şöyle bir durum var bu durumu tetikleyen, motor yağı eskimisse akiskanligi azalmissa yapabilir kis aylarinda, kizdirma bujisi varsa ve gorevini tam yerine getirmiyorsa bu da bi etken olabilir :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Motor yağı eski evet, haftaya değişim zamanı hatta. Umarım onunla ilgilidir. :)

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Nakahella kullanıcısına yanıt

"2 ay falan boş bıraksam hiç çalışmayacak demek ki" zaten 2 ay boş bıraktığınız da, aracınız çalışırsa tuhaf bir durum olur.

• soğuk havalarda özellikle dizel araçlarda çalıştırmadan önce 2-3 defa aracınızı yarım kontak yapın , bujiler ısınsın

bir de akünüzü ölçtürün

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ABCdiküçgeni -- 8 Şubat 2023; 19:48:6 >
  • 2021 model arabanın ilk çalıştırmada tekleme sorunu olması normal değil, motor ısınması gerekiyor, yağ eski felan gibi bir sebepten olamaz bence.

Youtube'ta "anlatan adamlar"da bu rölantide bekleme olayı kaç kez anlatıldı bilmiyorum ama tavsiye edilen şey beklemek değil bilginiz olsun. Yağlama için basınç gerekiyor ve dururken o basınca erişemiyor. Haliyle sadece gaz verip hızlandığınızda o iş "bir an önce" gerçekleşiyor. Yani yaygın bilinen bir yanlış bu. Tapa gaz yapıp gitmekten bahsedilmiyor, çok devirlenmeden düşük hızlarda gitmek.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.