Şimdi Ara

::DH RAMAZAN SOHBETLERİ ANA KONUSU:: (RAMAZAN 2023) (141. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.307
Cevap
30
Favori
92.621
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
161 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 139140141142143
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hayırlı ramazanlar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayırlı oruçlar
  • Selamlar hayirli sahurlar beyler

Sahurda ne tarz yemek yersiniz Ben simdi esime corba yaptirdim acaba diorum corba icsemmi sahurda daha iyi olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bak güzel kardeşim imsak vakti son vakittir o vakit girer girmez artık birsey yenilip icilmez. Telefondan takvimden bakıp hassas şekilde dikkat etmek gerekir. Camide ezan okununca okunduğu an vakit başlayıp bitmeyebilir

İmam da saniyeler önce veya sonra okur. Şimdi ezan imsak vakti girdikten saniyeler sonra başlayabilir sende ezan okunmadı diye su içebilirsin aman deyim bakacağın şey imsak vaktine göre olsun saniye ayarlı saatin olsun ona göre dikkat et. Bakmayın güneşe kadar yiyin diyen hocalara onlar sapığın tekidir. Şeriat gelse o hoca gecinenleri devlet tutuklar hükmü neyse verir.

• TITAN kullanıcısına yanıt
    Eyvah ki eyvah sana sen ne yaptın kardeşim. Ramazandan sonra tutacağında hiçbir zaman Ramazandaki gibi sevabina erişemeyeceksin. Tutmadığın her oruç sana günah olarak yüklenir. Oruç patronun anne babanın emri değil Allahın emridir. Emre itaat etmemek isyandır. Seni Yaratan yediren içiren güç kuvvet sağlık veren Rabbine isyan ediyorsun. Allahü Teâlânın yarattığı yerde onun sana emanet ettiği vücut ile onun gördüğü yerde böyle birşey yapmak bize yakışır mı? Allah muhafaza ya kaza edemeden ölüm gelirse nasıl verirsin o canı? Ölüm meleği nasıl alır o halde canını? Allah muhafaza güzel kardeşim aman deyim sen yinede tut ahirette orucun hesabını verebil en azından.

• quote:

Orijinalden alıntı: emoboy07

Eyvah ki eyvah sana sen ne yaptın kardeşim. Ramazandan sonra tutacağında hiçbir zaman Ramazandaki gibi sevabina erişemeyeceksin. Tutmadığın her oruç sana günah olarak yüklenir. Oruç patronun anne babanın emri değil Allahın emridir. Emre itaat etmemek isyandır. Seni Yaratan yediren içiren güç kuvvet sağlık veren Rabbine isyan ediyorsun. Allahü Teâlânın yarattığı yerde onun sana emanet ettiği vücut ile onun gördüğü yerde böyle birşey yapmak bize yakışır mı? Allah muhafaza ya kaza edemeden ölüm gelirse nasıl verirsin o canı? Ölüm meleği nasıl alır o halde canını? Allah muhafaza güzel kardeşim aman deyim sen yinede tut ahirette orucun hesabını verebil en azından.

Peygamberimiz (sav) bu durumu şöyle ifade ediyor:

"Kim Ramazan'da özürsüz ve hasta olmaksızın bir gün oruç yerse, bütün sene boyunca oruç tutsa onu yerine getirmiş olmaz." (et-Tergîb Vet' -Terhîb, 2:452)

Meselenin bir de âhiret boyutu var. Yani uhrevi cezası söz konusudur. Sevgili Peygamberimiz (sav)'in oruç tutmayanın ahiretteki cezasını şöyle anlatıyor:

"Ben uyuyorken, iki adam geldi, iki koltuğumdan tutarak çıkması zor bir dağa götürdüler ve: "Buraya çık" dediler.

Ben de: "Çıkamam" deyince: "Biz onu sana kolaylaştırırız" dediler. Bunun üzerine dağa çıkmaya başladım. Ortasına gelince âniden kuvvetli sesler duyuldu.

Ben, "Bu sesler nedir?" deyince: "Cehennem halkının feryadıdır" dediler.

"Tekrar gitmeye başladık. Bir de gördük ki avurtları ( yanakların ağız boşluğundaki, iç yanları)

yarılmış, bu yarıklardan kanlar akan, ayakları bağlanmış bir topluluk!" Ben, "Bunlar kim?" dedim. "Oruçlarını vaktinden önce yiyenler (oruç tutmayanlar)" dediler. (et-Tergîb Vet' -Terhîb, 2:453)

Bu kayıpları yaşamamak, bu cezalarla karşılaşmamak için, maddi manevi yüzlerce faydası olan orucu ihmal etmemeli, kulluğun zevkine varmalıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: emoboy07

Bak güzel kardeşim imsak vakti son vakittir o vakit girer girmez artık birsey yenilip icilmez. Telefondan takvimden bakıp hassas şekilde dikkat etmek gerekir. Camide ezan okununca okunduğu an vakit başlayıp bitmeyebilir

İmam da saniyeler önce veya sonra okur. Şimdi ezan imsak vakti girdikten saniyeler sonra başlayabilir sende ezan okunmadı diye su içebilirsin aman deyim bakacağın şey imsak vaktine göre olsun saniye ayarlı saatin olsun ona göre dikkat et. Bakmayın güneşe kadar yiyin diyen hocalara onlar sapığın tekidir. Şeriat gelse o hoca gecinenleri devlet tutuklar hükmü neyse verir.

Devletin şeriat ile yönetilmesini mi istiyorsun yani
  • Hayırlı Ramazanlar

• Günaydın beyler

Gece yemek yiyince sabah agzimda b.k tadıyla kalkiyorum dişleride fırçalıyorum

Niye böyle

• quote:

Orijinalden alıntı: aaddss011

Selamün aleyküm hayırlısıyla ilk sahurumuza kalktık sorum şu ben son 10 dk ancak uyandım ve doya doya su icemedigim için ezan okurken su içtim orucum sıkıntıya girermi şimdiden teşekkürler cevaplarniz için Allah emeklerimizi boşa çıkarmasın

Girmez kardeşim ezan bitene kadar yap istedigini

• İnanıp inanmamak size kalmışta konuyu şikayet etmek nedir be birazcık da olsa saygınız da mı kalmadı bu arada herkese hayırlı ramazanlar

• Orucu tam tutun, sadece yemek yememek değil. Trafikte birine sinirlenip sövdüğünüzde yada işyerinde birinin kalbini kırdığınızda ne anlamı kalır yaptığınız işin.. Oruç herşeyine sahip olmak demektir

• Dayanamıyorum iftara ne kadar kaldı.

• quote:

Orijinalden alıntı: siyahlee97

Günaydın beyler

Gece yemek yiyince sabah agzimda b.k tadıyla kalkiyorum dişleride fırçalıyorum

Niye böyle

Gece yediklerinin eseri. Yani ağır kokulu şeyler yersen öyle olabilir. Birde en son maydanoz ye mesela, kokuyu gidermesi adına. Dişleri fırçalamak çok ağzı kurutur benim öyle oluyor yani.

• quote:

Orijinalden alıntı: siyahlee97

quote:

Orijinalden alıntı: aaddss011

Selamün aleyküm hayırlısıyla ilk sahurumuza kalktık sorum şu ben son 10 dk ancak uyandım ve doya doya su icemedigim için ezan okurken su içtim orucum sıkıntıya girermi şimdiden teşekkürler cevaplarniz için Allah emeklerimizi boşa çıkarmasın

Girmez kardeşim ezan bitene kadar yap istedigini

Aslında ezan başlamadan 5dk önce bitirmek en garantisi. Yani tamı tamına saniyelik tutmayabilir ezan da sonuçta. He aciliyet olursa ozaman belki yenebilir ezanda da fakat ben yemiyorum öyle geç kalınca şahsen.

Zaten 12 1 gibi yatıyorum 3 saat sonra uyanmam çok zor benim, yiyip yatarım bu sene sanırım.

• Herkese hayırlı ramazanlar

Geçen sene sahurda su içip yatıyordum hiçbir şey yemeden.. Bu senede öyle başladım :)

• Bu Donald Trump reyize müslüman karşıtı diyorduk ama adam ramazan mesajı yayınlamış la.

https://www.whitehouse.gov/the-press-office/2017/05/26/statement-president-donald-j-trump-ramadan
  • Cümleten hayırlı Ramazanlar. :)

Allah hepimize sadece aç kalmayı değil, göz, dil ve kulak da olmak üzere bir bütün olarak orucumuzu tutmayı nasip etsin. (:

• Hayirli ramazanlar

• 
Sayfa: önceki 139140141142143
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.