Şimdi Ara

1.DÖNEM MTV Yİ ÖDERMİYİM ??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
661
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar kardeşime araç aldık; haziranın son haftası teslim; sormak istediğim haziran sonu trafiğe çıkarsak ocak-temmuz mtv yi ödermiyiz??
    yani bayiden bizi arayıp araç hazır deseler vergiyi ödememek için temmuz un başındamı aracı trafiğe çıkartmalıyız?

• bence ödersiniz ama kesin bilmiyorum.
  • Ödersiniz.

Trafiğe Çıkış Tarihi = Vergi Mükellefiyetinizin Tesis Tarihidir.

- Haziran'ın sonunda alırsanız 2010 1. taksidi aracın fiyatına dahil eder, yine de size ödetirler.
    - Sonra Temmuz'un sonuna kadar da 2010 2. taksidi de siz ödersiniz.
    - 1 Temmuz'dan sonraki hangi gün alırsanız alın 2010 2. taksidini anahtar teslim fiyata eklerler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Taner Göde -- 16 Mayıs 2010; 23:53:57 >
  • anahtar teslim fiyatımızı aldık (hatta trafik sigortasınıda fiyatın içine dahil ettirmeye çalışıcaz; temsilciyle bu konu hakkında konuşurken kem kum etti ama dahil ettirecez galiba)
    @TanerGode; aracı haziran sonu teslim alsak ta bayi neden mtv yi fiyata dahil etsinki; mtv bayi kasasına girmiyorki
  • Anahtar teslimi, adı üzerinde, araç bedeli+vergiler+sigorta+plaka masrafları şeklindedir. Size yapacak hiçbirşey kalmaz, anahtarı alır, marşa basar ve gidersiniz. Aracı Haziran sonu alabilirsiniz. Vergi mükellefiyetiniz aracı tescil ettirdiğiniz gün başlar. Kanuna yakırı olsa da faturası ile birlikte teslim alıp aracı evin önüne plakasız çekip 1 Temmuz'un gelmesini ve plaka işlemlerini kendiniz yapabilirsiniz, o kadar da zor değil. Satıcıyı ikna edip aracı bayide de bekletebilirsiniz, tercih sizin. Anahtar teslim şartları genelde her yerde aynıdır ama bazı uyanıklar kırpmaya başlamış, trafik sigortası illere göre farklılık gösgterdiğinden ilk önce bunu hariç göstermeye başlamışlardır.

Şahsi kanaatim 1 Temmuz'da tescil ettirmeniz. Devlet affetmez, 1 gün için dahi vergiyi alır.
  • tamam çok güzel; o zaman biz aracı 1 temmuzda tescil ettirirsek, bizim aldığımız fiyat 38700 tl; o zaman bak kardeşim sen bu fiyattan 300 tl daha mı düş diyecez? (sorular üstüste geldi ama, temsilciyle bilinçli konuşmak istiyorum)
  • artık trafik sigortaları alıcıya ait diye biliyorum. bu sebeple size zaten son fiyat soyledik diyebilirler...
  • 1 temmuzdan önce anahtar teslim alırsanız 1. taksit ödenmiş olur, siz de 1 temmuzdan sonra 2. taksidi ödemek zorunda kalırsınız.

1 temmuzdan sonra alırsanız 2. taksit ödenmiş olur, siz bir şey ödemek zorunda kalmazsınız.

bir kaç gün daha bekleyip 1 temmuz da aracınızı alın, birkaç gün için fazladan vergi de ödemeyin.

quote:

Orijinalden alıntı: egunns

tamam çok güzel; o zaman biz aracı 1 temmuzda tescil ettirirsek, bizim aldığımız fiyat 38700 tl; o zaman bak kardeşim sen bu fiyattan 300 tl daha mı düş diyecez? (sorular üstüste geldi ama, temsilciyle bilinçli konuşmak istiyorum)
  • Yaşanmış olay:
    Aracınızı ne zaman trafiğe tescil ettirirseniz vergiyi de o zaman ödersiniz. Haziran'da aracınız bayiye gelse bile, ne zaman bayiden alırsanız (trafiğe ne zaman tescil ettirirseniz) o zaman vergisini ödersiniz.

Özetle, arabanız gelse bile bayiye, ben Temmuz' da alacağım, bekletin, plakayı çıkartmayın diyebilirsiniz. Bir sorun olmaz.

Ben öyle yapmıştım...
  • temmuzda aracını alırsan(tescil ettirirsen) fiyatta bi değişim olmaz ocak 2011 ayına kadar vergi ödemen gerekmez.
    haziranda alırsan temmuz 2010 vergisini ayrıca ödemen gerekir(ocak 2010 vergisini bayi öder).
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.