Şimdi Ara

1 AĞUSTOS OTOMOBİL ZAMLARI (GÜNCELLENEN FIYATLAR ILK MESAJA EKLENDI) (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
410
Cevap
4
Favori
49.365
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
146 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: westberlin

Otomobili hatırlamıyorum da(hiç otomobil alacak durumumuz olmadı, 80 ve 90'ların başında otomobil lüks tüketimdi) konuttan bahsedeyim. Babam yurtdışına çalışmaya gitmişti, yıllarda dişinden, tornatığından arttırıp 9.800 dolar biriktirmişti. Bir gece aniden devalüasyon oldu, dolar 2 katı arttı. Biz gariplere de kısmet olmuştu da ev almıştık.
    siz gene iyisiniz dolar 2 kat artınca ev almışsınız. Bugün dolar 7 kat artmış durumda!!! biz ne ev araba alabiliyoruz, nefes alıp versek yeterli..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Provocateur -- 2 Ağustos 2020; 2:22:12 >
  • Hemican kullanıcısına yanıt
    90larda araba almak memura göre zordu .Çünkü memurluğu tenezzül eden pek olmazdı maaşı vs sebebiyle
    Enflasyon vardı ama halk da para kazanıyordu
    90larda ticaretle uğraşmış hickimse fakir değildir
    Küçük esnaf büyük tuccar vs araştırın. Bir marangoz bakkal bile bırakın arabayi birkaç daire almıştır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jocker35 -- 1 Ağustos 2020; 23:24:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hangi asgari ücret? Lise bitirenlerin öğretmen olduğu dönemden bahsediyoruz. Günümüzdeki gibi bir asgari ücret sınırı ya da zorunluluğu yoktu ki o zaman. Ki 2005 yılında memur maaşıyla otomobil almak bile zordu.

• radko kullanıcısına yanıt
    Kardeş tarla var büyük bayağı bizim köyde takas olur mu? Yok dersen çek var 5 ay vadeli. Yok dersen bağ evi var. Yok dersen başka bişey yok satamazsan burdayım bak bunlar bu piyasada iyi teklifler ona göre düşün.

• Karısının uzerıne ıhtıyac kredısı cekıp o parayı pesınat yapıp kendı arac kredısı cekerek passat alan memur bılıyorum. Her sey mustehak bu mıllete, ayrıca sıfır arac fıyatları avrupaya gore normal sayılır sıkıntı ıkıncı ellerde

• net bi zam var mı yoksa spekülasyon muymuş?
  • quote:

Orijinalden alıntı: seyfiican

Karısının uzerıne ıhtıyac kredısı cekıp o parayı pesınat yapıp kendı arac kredısı cekerek passat alan memur bılıyorum. Her sey mustehak bu mıllete, ayrıca sıfır arac fıyatları avrupaya gore normal sayılır sıkıntı ıkıncı ellerde
    Ekonomi bilginin olmadığı çok belli

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jocker35

90larda araba almak memura göre zordu .Çünkü memurluğu tenezzül eden pek olmazdı maaşı vs sebebiyle
    Enflasyon vardı ama halk da para kazanıyordu
    90larda ticaretle uğraşmış hickimse fakir değildir
    Küçük esnaf büyük tuccar vs araştırın. Bir marangoz bakkal bile bırakın arabayi birkaç daire almıştır
    Ben zordu veya koldaydi demedim.

Dediginiz dogru 90larda kucuk esnaf memurdan cok daha iyi kazaniyordu ama zaten benim yorumumda kazancla ilgili herhangi bir sey yoktu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: road warrior

Beklemenin neresi faydali nerdeyse her ay zam geliyor bekleyen her ay kaybediyor. Almak isteyen bence alsın. Asıl macera bundan sonra başlıyor
    Beklemek derken uzun sureli beklemekten bahsediyorum. Dunya uzerinden Coronavirus silinene kadar beklemekten bahsediyorum ki sadece hic arabasi olmayan ilk defa araba alacak olan icin dedim onu da.

Zaten ben de acikca dedim eger bu kadar uzun sure bekleyeme ihtiyacim var diyosan ne kadar erken alirsan o kadar iyi dedim.
  • Hemican kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam

• Az bile yapıyorlar her araba 1 milyon olsun,

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Geçenlerde Ford Türkiye yetkilisi çıkmış batacağız bu gidişle diyordu hay Allahım ya! Hem fahiş fiyattan geçiriyorlar hem de satış rekoru kırıyorlar bu fiyatlata rağmen. Ne istiyor bunlar daha?

• Şehir içi bisikletten, motordan daha güvenli araç alternatifi yok mudur? İşe gidip gelmek için 3 tekerlekli kutu gibi şeyler bile 20.000 TL.

• Ama enflasyon yüzde 9 dediler ,kandırıldık mı yoksa.

• nightbringer kullanıcısına yanıt
    İlerisi için de konuşuyor olabilir, fiyatlar bu şekilde artmaya devam ederse alınamaz noktaya gidiyor. Zengin kesim yine alır ama onların pazarı belli. Burada konuşulan arabaları orta kesim ve üstü diyebileceğimiz insanlar alıyor. Bu zamlara, maaş zamları yetmeyeceği için bir noktadan sonra ( o nokta ne zaman olacak bilmiyorum belki clio 300 bin megane 500 bin oldupunda olabilir) alım kesilecektir.

• Bunun eylülü var ekimi var

• Otomobil piyasası bizim ülke de 3 nedenden dolayı düşmez:
    1- ÖTV
    2- Yatırım aracı algısı,
    3- Al-satçı tayfası.

Bu 3 durumun 3 ü birden değişmeden otomobil almak asla ucuz olmaz. Yani clio 300.000 olsa da ne yazık ki yine alanlar çıkacaktır.

• fbyram kullanıcısına yanıt
    Hocam ikinci maddeye enflasyon diyelim, daha doğru olur. Zaten ilk iki madde olmasa üçüncü de otomatikman ortadan kalkar. Yani önemli olan ilk iki maddeyi ortadan kaldırmak. Doğru söylemişsiniz.

• fbyram kullanıcısına yanıt
    Maaş zamları enflasyon oranında çok çok düşük kalıyor şuan için kredi vs alınıyor. Ama bir noktadan sonra alınamayacak. Alınmayacak deniyorum her zaman istek olacak ama alınamayacak, Tabi bu yarın bir gün hemen olacak değil. Yine alan satan olacaktır ama pazar iyice daralacak.

• Hayatımda araba al sat işiyle uğraşmadım zaten ilk ve tek aracımı kullanıyorum şuan fakat al satcilara bu kadar yuklenilmesini anlamıyorum birde piyasayi bu adamlar yulseltiyor diyor bazilari. Bundan 10 yıl öncede al sat yapan vardı suandada var her işte bu böyledir toprak isindede al sat yapan var ev isindede. Bahane uydurmaya gerek yok dolar yükseliyor ve arabanın sıfırı artıyor tl olarak haliyle ikinci elde yükseliyor bunu anlamak için ekonomi profesörü ticaret profesörü olmaya gerek yok.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.