Şimdi Ara

1 adet coğrafya sorusu

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
225
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kuzey Anadolu ve Toros Dağları'nın denize paralel uzanması, bu dağların bulunduğu yörelerde aşağıdaki ekonomik faaliyetlerden hangisinin gelişimini olumlu yönde etkilemiştir ?

A. Liman faaliyetleri
    B. Ticari etkinlikler
    C. Mera hayvancılığı
    D. Kara yolu ulaşımı
    E. Makineli tarım

-----------------------------------------------------

Yorumunuzu etkilemesin diye cevabı şuan yazmadım arkadaşlar. Gelecek cevaplar için şimdiden teşekkürler.

edit : cevap C

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RSnazdrovia -- 24 Eylül 2013; 19:17:00 >

• En mantikli e geldi cevap ne?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence D
  • E bence
  • c cevap dimi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: nomad25

quote:

Orijinalden alıntı: MrDraius

Bence D

d şıkkını daha zorlaştırır denize paralel olunca kara yolu ulaşımını zorlaştırır

bu oraya daha fazla yatırım yaptırıp oranın yollarını geliştirmeye katkı sağlamış olmuyor mu yoksa ben mi çok farklı düşünüm ?
  • bende c diyorum mera hayvancılığı dağların denize paralel uzanışı denizden gelen nemin veya yağılı havanın iç kesimlere girşini daha kolaylaştırır egeye göre dolayısıyla daha verimli otlaklar vs. oluşur daha ock oluşur bu yüzden cevabım c
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Bence D

d şıkkını daha zorlaştırır denize paralel olunca kara yolu ulaşımını zorlaştırır

bu oraya daha fazla yatırım yaptırıp oranın yollarını geliştirmeye katkı sağlamış olmuyor mu yoksa ben mi çok farklı düşünüm ?

ben de yazdıktan sonra öyle düşündüm ama üşendim silmeye hocam doğru olabilir :D

Arkadaş cevabı söylesede öğrensek :D
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bence D

ben de yazdıktan sonra öyle düşündüm ama üşendim silmeye hocam doğru olabilir :D

Arkadaş cevabı söylesede öğrensek :D

aynen ya yazdı gitti soruyu :D

B ve C olabilir.
    Çünkü kara yollarına yapılan yatırımı değil ulaşımı sormuş senin dediğin gibi ulaşım zordur.
    Makinelı tarım Karadenizde yapılmıyor bildiğim kadarıyla.
    Doğal liman sayısı girinti çıkıntılardan dolayı çok az liman faaliyetleri kısıtlı.

Kendi tezimi çürüttüm :D
  • Bana C gibi geldi liman enine kıyı tipinde daha çok rastlanır ulaşım zordur dağlar paralel diye, ticari etkinliklerle alakası olduğunu düşünmüyorum tarımda makinecilikte dağlara çıkmak zor olduğundan olmaz diye düşünerek C dedim ama mantıklı açıklamam yok.
  • cevap C arkadaşlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 'Enfarktüs'

bende c diyorum mera hayvancılığı dağların denize paralel uzanışı denizden gelen nemin veya yağılı havanın iç kesimlere girşini daha kolaylaştırır egeye göre dolayısıyla daha verimli otlaklar vs. oluşur daha ock oluşur bu yüzden cevabım c

Kardeşim cevap C ama dağlar denize paralel olduğu için yağışlı havanın ve nemin iç kesimlere ulaşması daha zor olur benim bildiğim. Bu yüzden mesela orta karadeniz bölümü kıyılara göre daha az yağış alır diye biliyorum. Buna benzer başka bir örnek de iç anadolu bölgesini gösterebilirim. Etrafı dağlar ile çevrili olduğundan çok fazla yağış almaz diğer bölgelere göre. Bende mi bir sorun var acaba :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RSnazdrovia -- 24 Eylül 2013; 19:22:28 >
  • hayır arkadaşım dik olduğunda daha zor oluyor =) hatta egenin iç kesimlerine giremediği için nemli hava kışın daha sert geçer =) bu arada ben sayısalım sadece ordan yorum yaparak c dedim diğerleri hakkında iblgim yokru =)
  • Yok dostum senin hatan var maalesef. Dağlar denize dik olursa denizel iklim iç kesimlere daha çok yayılır. Ege bölgesi buna örnek. Ama karadenizde mesela iç kesimler ile kıyı kesimler arasında fark olabiliyor.
  • Ben öyle hatırlıyorum araştırırım yine ama ben yorumumu ona göre yapmıştım öyle c dedim hatam varsa düzeltirim tşeekküler uyarı için :D ama mantık aynı =)
  • Tamam senin dediğin doğruymuş :D ama ben burada yağışı kastetmiştim cünkü yağış ne kadar fazla olursa otlak laanlar o kadar fazla olur dağlar nemin girmesine engel oluyorsa doğal olarak yağış bırakacaktır yine aynı kapıya cıkıyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.