Şimdi Ara

1.6 TDI Golf'ten 4.2 FSI A8'e Geçiş Yaptım. Görüşler, Tavsiyeler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
121
Cevap
3
Favori
7.657
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
43 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

5 yıl 1.6 FSI, bir 5 yıl da 1.6 TDI Golf kullandıktan sonra hem araç büyütmek hem de keyif ve konfor için araç arayışına girdim. Sıfır piyasasının uçmuş olması ve bütçem dengesi sonucu 2010 altı modelde bir F segment araç alma kararı verdim. 2014te sıfır olarak aldığım ve özenle kullandığım(Shell'den başka yerden yakıt almam, yağ değişimi ve periyodik bakımları 15bin yerine 10-12bin kmlerde bir yaptırırım vb.) 1.6 TDI Highline Golf'ü 115bin kmde sattım. Alıcının duasını almışlığım vardır bu kadar temiz araba görmemiştim ikinci elde diye :)

1 ay kadar arayış sonucu, forumdan CemUsUs kullanıcısının cezbeden konusu desteğiyle de aşağıdaki 2008 model arkadaşı aldım.

Aracın tramer kaydı yok. Yüzeysel bakılınca değişen, boyanan parçası da yok. Sahibinden aldığım için ve sahibi fabrikator bir abimiz olduğu için detaylı ekpertize sokma gereği hissetmedim ve araçla yollara düştüm. Özel serviste düzenli bakım yapıldığını söylemişlerdi ancak ben alırken de yapmayı planladığım şekilde arabayı ağır bakım için Maslak'ta restorasyon garajı olan ERS Garage'a götürdüm. CemUsUs abimizin önerisiyle gittiğim için gözüm kapalı aracı bıraktım. Yağ kaçaklarıydı, ön takımın yenilenmesiydi, far temizliğiydi, Almanya'dan parça beklemesiydi derken araç sanıyorum 1 aydan fazla yattı :)

Yağ kaçakları vardı giderildi

Farlar temizlendi

Sonuçta mekanik hiç bir problem kalmadı, 4.2 FSI tertemiz oldu

Burada değinmek istediğim bir konu bu tarz bir araç alacaklara tavsiye niteliğinde; araçların arıza kodları gerçek arızayı yansıtmayabiliyor. Çok fazla arıza sensörü olduğu için mekanik bir hata(borulardaki delik, hava kaçağı vb) farklı hataların çıkmasına yol açabiliyor. O yüzden tabiki hata kodu bakılmalı ancak işin ehli bir ustanın incelemesi daha kesin çözümlere götütüyor. Bunu tecrübeyle sabitledim. Bu araçta klasik "Lambda Sensörü" arazası vardı, ama ustamız hele bir bakalım diyerek arızanın yırtık bir borudan kaynaklandığını tespit ettiç(Almanya'dan 1 ay kadar parça bekledik) Doğuş'a gitsem sensör değiştirmeye gidilecekken şuan hata almadan aracı kullanıyorum yaklaşım 8bin kmdir.

Aracı alırken 5.2 metrelik bir araç aldığımı biliyordum ancak Golf'e kıyasla nedense hiç büyük hissettirmedi kendini, alışmam çok kısa sürdü. 350hp ile kesinlikle hiç hantal da kalmıyor. Bunda hafifliğinin de etkisi büyük, araç ruhsatta 1800kg. Şasesi aliminyum, aşağıdaki fotodaki detay yüzümü güldürüyor.

Audi Space Frame (Bentley Flying Spur ile aynı şaseyi paylaşıyor yanılmıyorsam)

Aracın camlarında film yoktu. UV korumalı camlar ancak yine de Ankara DBY Detailing'te cam filmi yaptırdım. Güneşte araç ısınmasını büyük oranda azalttı.

Araç model yılına göre dolu, multimedya sistemi eksikliği ile. Konfor koltuklar, adaptif farlar, bose ses sistemi, geri görüş kamerası, airmatic vd. En büyük eksiklik müzik sadece CD'den dinleyebiliyorum(6lı CD Changer ama :)) harici bir kaynak olarak :( nispeten pahalı bir çözümü var bluetooth ile dinleyebilmek için ama şimdilik hazırladığım karışık CDler ile idare ediyorum. 320kbps şarkılar dinlemek çok keyifli. Yakında işitme kaybına uğrayacağımdan korkuyorum yüksek sesle dinlemekten :)

Yalnız araba gerçekten kısa mesafelerde bir canavar, tam bir uzunyol arabası. 5-6 km kullanılınca tüketimler 16-17 hatta 20+ lt/100km kullanıma göre. Ben gündelik kullandığım için mecbur bu tüketimleri görüyorum ancak uzun süreli ortalamam 14 küsür lt/100km. Benzin fiyatlarının düşük seviyelerde seyretmesi temennisi içerisindeyim :) Dediğim gibi uzunyolda çok konforlu. Bir günde bin km civarı yaptım ama yorgunluk hissi çok azdı. Tabiki Golf'le kıyaslayabiliyorum :) Performansı fazlasıyla tatmin edici. Gaza bastıkça gidesi oluyor arabanın, 1.6 dizel bir araçtan sonra super spor araba kullanıyormuşum gibi hissediyorum cüsseye rağmen.

Trafiğe kapalı alanda bir hız denemesi :) Daha gideceği vardı ancak lastiklere daha fazla güvenemedim.

Buda bir hypermiling denemesi :)

Daha yapılacak işlerim var, öncelikle direksiyon kaplanacak

Sonra multimedya sistemi, detaylı iç(ozonla temizlik yaptırdım ancak daha detaylı bir işlem) ve dış temizlik.

Şuan için araçtan fazlasıyla memnunum, her gaza basışımda yüzümü güldürüyor(tüketimi fazla düşünmemeye çalışarak:)). Benzer araba arayışında olanların soruları olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Saglıklı günler,
    Can

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AtmV8 -- 10 Nisan 2020; 15:58:42 >

• Hayırlı olsun, güle güle kullanın, muhteşem bir seçim olmuş, uzun yola gitmek için bahane arar insan bununla:)

Hem sürüşüyle hem de görüntüsüyle hoşlanınlan bir araç alıp kendi zevkinize göre ufak ufak yenilemenin keyfi paha biçilemez. Biz ülke olarak daha arabayı almadan nasıl satacağımızı düşündüğümüz için bu tür ender araçları almak saçmalık olarak görülüyor. Ben de Alfa Romeo modellerini severek kullandım, hiç pişman değilim hiç de zarar etmedim satarken. Aldığım keyif yanıma kar kalmış oldu.

Aracı satacağınız zaman sanki vereceği para çok kıymetliymiş gibi yüksek perdeden konuşan tipler olacak, hiç onlara aldırmayın. Alfa Romeo 159 satarken arabayı satamazsam aç kalacakmışım zanneden tipler iletişime geçiyordu, kendileri gibi paramın son kuruşuyla araba aldığımı zannediyorlardı. Gevşeklikten hoşlanmadığım için basıyordum engeli arkadaşlarının profilinden yazmaya başlıyorlardı Siz nasıl bu arabayı kendi kriterlerinize göre satın almaya karar verdiyseniz 80 milyonluk ülkede sizin gibi düşünen en azından 10binlerce kişi vardır emin olun. Nadir araç kullanan herkese rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu ülkede özenle kullanılmış bir arabanın alıcısının olmama ihtimali yok.
  • Keyif alıyorsan çok güzel hocam. Tuketecek nihayetinde ona yapacak bir şey yok. Hayırlı uğurlu olsun, kazasız belasız sür.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Forumda böyle nadir araçları kullananları görmek sevindirici oluyor güle güle kullanın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi babapars -- 10 Nisan 2020; 16:4:29 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • büyük cesaret tebrikler.Şahsen ben olsam 2.el a8 yerine yüksel model a4 tercih ederdim.

a8'in eskisi olmasından değil sadece masraf çıkarma ihtimalinden korkutugumdan
  • İyi günlerde kazasız, belasız kullanın. Çok güzel bir seçim olmuş

• quote:

Orijinalden alıntı: hayrettin_79

büyük cesaret tebrikler.Şahsen ben olsam 2.el a8 yerine yüksel model a4 tercih ederdim.

a8'in eskisi olmasından değil sadece masraf çıkarma ihtimalinden korkutugumdan
    İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Daha iyileri sizlerin ollur inşallah.

Gerçekten cesaret işi ama, geniş ailem çok tepki verdi böyle bir araca geçeceğimi öğrenince. Onlar bile ceserat kırıcıydı ama vazgeçmedim :)

Masraf konusunda katılııyorum ama parça maliyetleri çok yüksek, ben bir kere al bir daha periyodik bakım harici dışında uğraşmayayım kafasında biri olduğum için ağır bakımda büyük bir masraf yaptım. Şimdilik bir problem olmadı çok şükür :)

Ha sunroof tıkandığı için bir problem oldu, o üzdü maliyet olarak biraz ama toparlandım :)

• Hayırlı olsun, güle güle kullanın, muhteşem bir seçim olmuş, uzun yola gitmek için bahane arar insan bununla:)

Hem sürüşüyle hem de görüntüsüyle hoşlanınlan bir araç alıp kendi zevkinize göre ufak ufak yenilemenin keyfi paha biçilemez. Biz ülke olarak daha arabayı almadan nasıl satacağımızı düşündüğümüz için bu tür ender araçları almak saçmalık olarak görülüyor. Ben de Alfa Romeo modellerini severek kullandım, hiç pişman değilim hiç de zarar etmedim satarken. Aldığım keyif yanıma kar kalmış oldu.

Aracı satacağınız zaman sanki vereceği para çok kıymetliymiş gibi yüksek perdeden konuşan tipler olacak, hiç onlara aldırmayın. Alfa Romeo 159 satarken arabayı satamazsam aç kalacakmışım zanneden tipler iletişime geçiyordu, kendileri gibi paramın son kuruşuyla araba aldığımı zannediyorlardı. Gevşeklikten hoşlanmadığım için basıyordum engeli arkadaşlarının profilinden yazmaya başlıyorlardı Siz nasıl bu arabayı kendi kriterlerinize göre satın almaya karar verdiyseniz 80 milyonluk ülkede sizin gibi düşünen en azından 10binlerce kişi vardır emin olun. Nadir araç kullanan herkese rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu ülkede özenle kullanılmış bir arabanın alıcısının olmama ihtimali yok.

• Bitter B kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim :) dediğiniz gibi uzun yol keyfi çok ayrı. Şehir içi ara hızlanmaları da çok memnun ediyor tabi :)

Ufak ufak birşeyler koyarak en diri haline getirmek aracı gerçekten keyif veren bir süreçmiş, imkanlar çerçevesinde.

Şuan için evladiyelik gibi düşünüyorum ama yine dedğiniz gibi kesinlikle benim gibi düşünen bir alıcı vardır satacak olursam.
  • Sunroof temizliği aslında çok basit bir işlem su tahliye kanalları zamanla tıkandığı için su içeride birikiyor o kanalların temizlenmesi 15 20 dk fakan sürüyor.
    Araç hayırlı olsun çok klas bir araç

• Falkee27 kullanıcısına yanıt
    Tesekkur ederim. Sunroof tikanikligi sonrasi sunroof kontrolleri su almis ve kisa devre yapmis. Masraf o yuzden yuksek cikti malesef.
  • Yağ kaçakları onarımı vs. Toplam ne kadar tuttu acaba

• AtmV8 kullanıcısına yanıt
    Benim aracımda sunroof tan su girdi içeriye ön yolcu camı tuşu su aldı bazen kapatıyor bazen kapatmıyor idare ediyoruz

• SHIHAD kullanıcısına yanıt
    Agir bakim iscilik, parca maliyeti(orjinal parcalar kullanildi) hersey dahil 20bin lira civari tuttu.
  • Hayırlı olsun güle güle kullan. Ama bu büyüklükte bir araç şehir içinde çok yorucu olur. Ben olsam bunun yerine A4 2.0 TDi alırdım. Hocam sen makam şöförü değilsin ki napacaksın gemi gibi arabayı?
  • hayırlı olsun hocam golf kaç modeldi kaça gitti?

bide sorması ayıptır a8 in fiyatı nedir?
  • Jwwjshdudhdhd J kullanıcısına yanıt
    Ordaki çalışma statün ne ki arkadaşın araba olayina laf atiyosun ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hocam aslan besleyen yemini düşünmez . Ne uzuyodur bu araba yav 😂

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • mahmut_emmi kullanıcısına yanıt
    Bu aracın kalitesi konforu yalıtımı nere a4 nere...

Makam şöförü olmakla ilgisi yok, keyif işi

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.