Şimdi Ara

1.2 Tsı motorlar Gerçekten ne kadar yakıyor (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
0
Favori
3.339
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Guest-041FF024C

Şehir içi komple sakin kullanım birazda trafik.Birde bunun 500 kilometresine şehir dışı da dahil onu unutmuşum 110 120 hızla şehirdışı var.

Alıntıları Göster

57 km ortalama hız ile şehir içi diyemeyiz. Şehir içi 30 km altı bir ortalama hız verisi ile ortaya çıkan tüketim verisi olmalı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Funnerman33

57 km ortalama hız ile şehir içi diyemeyiz. Şehir içi 30 km altı bir ortalama hız verisi ile ortaya çıkan tüketim verisi olmalı.

Alıntıları Göster
    Yani bir istanbul trafiği yok hocam burada öyle bir trafikte 6.5-7 gibi yakar en az.Eğer böyle akan trafikteyseniz motorun yakışı çok iyi.Dizel gibi neredeyse beni başta şaşırtmıştı gerçekten.30km altına şehir içi değilde trafik denmesi daha mantıklı.Sanırım manuel araçlar daha çok yakıyor dsg olabildiğince düşük tutuyor deviri çünkü her fırsatta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-041FF024C -- 4 Mayıs 2021; 12:55:56 >

• Jetta DSG (BMT değil) Ankara, tamamı şehir içi, sabah işe gidiş, akşam iş çıkışı olmak üzere 7.5 lt yakıyor.

• 57 km ortalama hız tutturmak için bomboş birkaç trafik ışığının olduğu yolda 90 la gidip geliyor olmamız lazım.

şehirlerarası yollarda 90 la gitseniz otoban vs yoksa 60-70 çıkar ortalama hız. Oradan kıyas yapın.

• quote:

Orijinalden alıntı: ARES007

57 km ortalama hız tutturmak için bomboş birkaç trafik ışığının olduğu yolda 90 la gidip geliyor olmamız lazım.

şehirlerarası yollarda 90 la gitseniz otoban vs yoksa 60-70 çıkar ortalama hız. Oradan kıyas yapın.

Hocam 4759 kilometrede 120 130 sabit 100 kilometre boyunca gidilen yerde var 90’la boş yolda gitmede var trafik olan yerde var çok karışık yani o yüzden tam olarak ne olduğunu bilebileceğim bir uzunluk değil ortaya karışık.Kaldı ki yoğun trafikte 5.7 yaksa zaten dizel satışı kalmazdı çok yoğun trafikte 7.5’dan aşağı yakacağını düşünmüyorum.
  • sizinkine karma kullanım diyebiliriz.

cogu şehirde ve bölgede ortalama hız 15-35 arası oluyor.

• Merhaba,

2013 Ekim ayinda sifir aldigim Golf 1.2 TSI manuel aracimla, toplamda 48.000 KM yol yapmistim,

Sehir ici sikistirarak dahi kullansaniz 100 km'de 8 litre'yi gormemeniz zordur.

Dur kalk-akan trafik karisik kullanimda da eger cok zorlamadan giderseniz 6 litreli degerler, hatta dikkat ederek kullanimda 5 litreli degerler cok zor degil bu aracla.

Istanbul'dan 1 depo benzin ile Antalya'ya (Alanya tarafina) gayet rahat hizima hic dikkat etmeden gittim, ayni sekilde yine donerken fulleyip donmuslugum de var. Yani sehirler arasi yolda da 5 litreli degerler mumkundur bu aracla cok da dikkat etmeden.

Ama dikkat edilmesi gereken husus eger 2. el alinacaksa; bu motor sahip araclarin arabalarin kronik agrizalari nedir ben bilmiyorum, bakimlisini bulup almak ve yine de iyi kontrolden gecirip butun bakimlarini yaptirip oyle binerseniz bence hedeflediginiz tuketim degerlerini yakalarsiniz.

Yani bu arac gercekten ne kadar yakiyor sorusuna net yanitim:

Dikkatisizce istanbul sehir icinde; 6.8-7.4 arasi/100km

Yine fazla kasmadan dikkatsizce sehir disi: 5.2 - 6.1 arasi/ 100 km.

Iddia etmiyorum ama bu aracla 1 depoyla 1000 km ve uzeri yapmak cok imkansiz degil gibi geliyor.

Selamlar.

• Yıllık 20 bin km için, 5 litre yakan araç ile 7 litre yakan araç arasında yaklaşık 250-260 lt yakıt farkeder.

Bu da 1500tl~ gibi bir rakam yapar

Çok da ufak rakamlara takılmayın bence. 1.2 tsi araç en az 120-150bin

1500tl sizi üzecek bir rakamsa araba alma seçeneği size uymuyor malesef.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Çok ekonomik değildir ama çok fazla da yakmaz.

Ekonomi yapmak istiyorsanız dCİ Fluence tarzı arabalar daha uygun olur.

• 1.2 TSI 110 bg DSG Golf ile Samsun dan Antalya ya kadar 48,5 litre yakmışım. 100-120 km/h hız aralığında kullandım. Ankara ş.içi 1 geceleme yaptığım için 50 km civarı kullandım. Fakat bu 50 km ş.arası sayılır, trafik akıcıydı. Ortalama hızım 93 km/h olmuş. 3 yetişkin ve 14 yaşında bir çocuk ile bagaj dolu ve klima açık. 90-100 ile ve klima kapalı olsaydı 4,5 litreye kadar düşerdi diye düşünüyorum. 1.2 TSI ile ilk uzun yolumda ilginç olan rampalarda bu motorun bu kapasite ile bayılmamasıydı. Sonraki tercihim 1.5 TSI 150 bg olacak.

1.2 Tsı  motorlar Gerçekten ne kadar yakıyor
    1.2 Tsı  motorlar Gerçekten ne kadar yakıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: teamfodul

Merhaba,

2013 Ekim ayinda sifir aldigim Golf 1.2 TSI manuel aracimla, toplamda 48.000 KM yol yapmistim,

Sehir ici sikistirarak dahi kullansaniz 100 km'de 8 litre'yi gormemeniz zordur.

Dur kalk-akan trafik karisik kullanimda da eger cok zorlamadan giderseniz 6 litreli degerler, hatta dikkat ederek kullanimda 5 litreli degerler cok zor degil bu aracla.

Istanbul'dan 1 depo benzin ile Antalya'ya (Alanya tarafina) gayet rahat hizima hic dikkat etmeden gittim, ayni sekilde yine donerken fulleyip donmuslugum de var. Yani sehirler arasi yolda da 5 litreli degerler mumkundur bu aracla cok da dikkat etmeden.

Ama dikkat edilmesi gereken husus eger 2. el alinacaksa; bu motor sahip araclarin arabalarin kronik agrizalari nedir ben bilmiyorum, bakimlisini bulup almak ve yine de iyi kontrolden gecirip butun bakimlarini yaptirip oyle binerseniz bence hedeflediginiz tuketim degerlerini yakalarsiniz.

Yani bu arac gercekten ne kadar yakiyor sorusuna net yanitim:

Dikkatisizce istanbul sehir icinde; 6.8-7.4 arasi/100km

Yine fazla kasmadan dikkatsizce sehir disi: 5.2 - 6.1 arasi/ 100 km.

Iddia etmiyorum ama bu aracla 1 depoyla 1000 km ve uzeri yapmak cok imkansiz degil gibi geliyor.

Selamlar.

Attığım resimlere bakarsanız 968+60= 1028 km yapabilirmişim. Başıma gelmese inanmakta zorlanacağım derecede rakamlar. İnanılır gibi değil ! Rampa aşağı desek, oda değil. Karadeniz den çıktım, Akdeniz e indim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teteni -- 25 Temmuz 2021; 13:21:55 >

• 73000 km ortalama yaklaşık Samsun şehir içi 6,7. Şehirler arası 5,1

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 2.0 dizel 10.4 yakıyor şehir içi

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: CaglarAkcam

Dizel aracın 7 litre yakmasıda bi tuhaf değil mi hocam? Bende clio var genelde uyanamadığım için işe otabandan gidip geliyorum (dip gaz). Ona rağmen 4.8 - 5.1 arası değişiyor yakıt.

Clio en az yakan dizellerden birisi. Koreli dizeller fazla yakiyor. Dizelin 7 yakmasi garip diye bir sey yok. Sinif agirlik vs olayini atlarsan sakin kullanimi 10 yakan dizeller de var.

• Tsi benzin üreten motor degilmiydi?

• Golf 1.2 tsı dsg 42.000 km ortalaması 7.2 lt. Yapılan km nin en az %95 i istanbul şehir içi kullanım

• sinoplu kullanıcısına yanıt

Aynen. 1100 km yaptım 50 litre üretmişim. Litresini 5 liradan veriyorum. İhtiyaç var mı?

• sinoplu kullanıcısına yanıt
    O, TSI motorun benzinli motorlar arasında gelmiş geçmiş en verimli motor olmasına istinaden yapılmış, akılda kalsın diye hafif mübalağalı ince bi espiri.

• teteni T kullanıcısına yanıt

İnanmakta zorlanacak ne var hocam burada? Sakin, ekonomik kullanmışsınız, güzel değer yakalamış her araç gibi. Kaç yakmasını bekliyorsunuz sınıfındaki diğer araçların da bu kadar inanılmaz geldi size 5.2 değeri?

• quote:

Orijinalden alıntı: cnyttt

İstanbul'da senedeb 20 bin km yapıiyorsaniz 1.2 TSI size uygun değil

3 sene 1.2 TSI kullandım beni zorluyordu sehiricı trafiğine girmezdim az yakmıyor ama çokta yakmıyor benim ortalamam 6.8 di

Hocam bu toptancı yaklaşım maalesef her zaman geçerli değil. Ben istanbulda 3 yıldır 1,4 Tsi 150hp kullanıyorum. Yıllık ortalama 35.000km yapıyorum. Şehiriçi ortalamam 6,8 sakin, kurallara uygun ve trafik saatlerinden kaçınarak sürerim.

Yine de hâla dizelden karlıyım.

Çünkü bu hesapların içine diğer parametreleri de eklemek gerekir. Dizelin ilk satın alma fiyat farkı, işletme giderleri, vergi dezavantajı gibi. Aracı aldığımda dizel olanı yaklaşık 30.000 lira daha pahalıydı. Üstelik aynı aracın dizeli 105 beygir. Benimki 150hp 8.6 saniye.

Ben tsi olanı seçtim, vergisi az, bakımı ucuz, sessiz, titreşimsiz, performanslı, ekonomik ve dizel partikül filtresi, mazot pompası, enjektörler gibi pahalı masraf kalemleri yok.

Benim hesabıma Tsi uyuyor. Dizel arabayı tercih edenler edebilir.

Konu sahibine: Tsi ünitlerde bmt olan ve olmayan arasında hatrı sayılır bir yakıt farkı vardır buna dikkat edin.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.