Şimdi Ara

1.2 ALBEANIN 8V YADA 16V OLDUĞUNU NASIL ANLARIM(16V ALDIM)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
17.636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bildiğim kadarıyla arabada klima var ve tek hava yastığı var ama 8v mi 16v mi bilmiyorum 1.2 motor 2005 model araç 73000 de tanıdık 12750 istiyo iiyimi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozborme -- 3 Temmuz 2009; 18:41:26 >

• up
  • Sende araba ilk alındıgında verilen kitapçık varsa ondan anlasılır glb. Ben öle biliyorum.
  • kaputu açın eğer araç 16v ise motor üstü kapakla örtülüdür. kapağın üzerinde ''fire 16V'' yazar.

1.2 ALBEANIN 8V YADA 16V OLDUĞUNU NASIL ANLARIM(16V ALDIM)
  • Teşekkürler kaputa bakarım eğer 16v değilse motor 12750 fazla mı?
  • araç benzinli olduğu halde 8bin devire yaklaşamıyosa 8v.
  • quote:

Orjinalden alıntı: daturkishulan

araç benzinli olduğu halde 8bin devire yaklaşamıyosa 8v.

böle bişeyi ilk defa duyuorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: onuraydin

quote:

ben de

aynı iki motorda tek fark valf sayısı ise 8v olan 16v olandan kesinlikle daha az devir çevirebilir.yaklaşık 1500-2000 devir kadar.
  • quote:

Hakkaten ne alaka yani 1.2 16v motor 6250-6500devirde elektirik keser.Bende var bılıyoruz

Yeri geldimi 16v 80hp bile zayıf gelıyorkı 8V 60hp düşünemiyorum bile.
    Palio Albea da alacagınız tek motor 1.2 1.6v benzinli Multıjete sözüm yok.
  • hangisi olursa olsun 1.4 olmasın. nefret etmiştim bizde varken.

1.4 8v muhtemelen daha sarsıntılı çalışır. fiyatı da biraz daha aşağıya çekmeye çalışın.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: onuraydin

quote:

ben de

2002 yılında kiralamıştık 1.2 8V.Otobanda 120'yle falan giderken bi viyadüğün üstünden geçtik de orta şeritten sol şeride geçmişti araba kendisi
  • quote:

Orjinalden alıntı: MAJAY

quote:

Hakkaten ne alaka yani 1.2 16v motor 6250-6500devirde elektirik keser.Bende var bılıyoruz

Yeri geldimi 16v 80hp bile zayıf gelıyorkı 8V 60hp düşünemiyorum bile.
    Palio Albea da alacagınız tek motor 1.2 1.6v benzinli Multıjete sözüm yok.

16v motorun yüksek devirlere çıkması koruyucu devre tarafından kesiliyorsa bu 8bin devir yapamayacak anlamına mı geliyor?her iki 8v ve 16v motorda koruyucu devreyi kaldırın , 8v olan kesinlikle 16v olandan daha az devir çevirebilir.

zaten yazmışsınız 16v olan 8v olan aynı hacimde 20bg daha az güç üretebiliyor.bu güç farkı da aradaki devir farkı yüzünden gerçekleşiyor.ne kadar fazla devir o kadar fazla güç.

16v kapağın egzoz valfleri 8v kapağa göre %30 daha geniştir.yani egzozu direnç görmeden çok daha çabuk ve zahmetsiz silindir dışına atabilir.bu kolaylık ise motorun çok daha yüksek devirlere çıkabilmesine imkan tanır.çünkü 4000-5000 devirden sonra egzoz gazını silindir dışına atmak başlıbaşına ekstra güç gerektiren bir iştir.belli miktarda basınçlı gazı saniyenin yüzdebirinde bi küçük delikten bi de ondan %30 daha büyük bi delikten tahliye etmeye çalıştığnızı düşünün hangisi daha kolay ve zahmetsizdir?bu zahmetli iş motor terminolojisinde pompalama kayıpları olarak geçer ve verime negatif etkiyen olgulardan biridir.yaklaşık %25-30 kadar.
  • Energetic'tin dediği doğru kaputu açarak bakın ve 8V'lerde devir saati yok diye biliyorum
  • daturkishulan D kullanıcısına yanıt
    Konu baya eski ama bu konu okunur illaki.

1.2 8v siena sahibiyim motor kodum 178b5000

Aracim 3000 RPM de 104nm tork

6000RPM de 75hp güç üretiyor ve redline 7000 RPM de başlıyor araç 6850-6900 RPM de kesiciye giriyor.

Bu motor 16v olan versiyondan 5hp ve 10nm daha güçsüz. Yani herşey valf değil. Egzantirik egzoz ve emme sistemi yazılım de güce büyük bir etken.

Albea ve mk2 paliolarda kullanılan 1.2 8v in gücünün 60 hp ye düşürülme sebebi ise 16v olan motoru da satabilmek ve emisyon normları. Yoksa kim 5hp ve 10nm tork için b segmenit bi fiat a daha fazla para verir ki?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.