Şimdi Ara

1.2 - 1.0 TSI cılar ortalama tüketiminiz nedir ? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
316
Cevap
3
Favori
34.407
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bunlar atmosferigin 11 yaktigi yerde tsi 6-7 yakar diyorlar. Sizin guzergahi tam bilmiyorum ama merkez tarafina iniyorsaniz tuketiminiz gayet normal. Ayni yolda polo dsg olsa o da 10-11arasi yakar. Lpgli alarak iyi yapmissiniz. Hibritler daha da ekonomik olabilir lpgden. Ankara caddesinden pendik koprusune fren yaparak iniyorsunuz, o iniste hibrit bataryalar fullenir, cikista da kullanilir.

Polo test ettim, sakin kullandigim halde 9.9yakti. Bizim guzergahlara ters. Inis, cikis, yokusta kirmizi isiklar, mesai saatlerinde felc trafik ister istemez ucuruyor. Lpg uygun oldugu icin daha cazip. Konya Antalya adana gibi duz degil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • otomobilci_x kullanıcısına yanıt
    Vosvoslarda bir de sapma durumu var. Bu sapma genelde kullanici aleyhine olur ama o kullanici bu duruma ragmen kazik yedigi firmayi babasinin mali gibi savunur.

• quote:

Orijinalden alıntı: commandx

Vosvoslarda bir de sapma durumu var. Bu sapma genelde kullanici aleyhine olur ama o kullanici bu duruma ragmen kazik yedigi firmayi babasinin mali gibi savunur.

Sapma sadece vosvoslarda yok, neredeyse bütün yolbilgisayarlarında var, ama bunun oranı önemli.

Ben bu noktada bir çok model de ölçümler yaptım halen de yapıyorum.

Bunu direk markaya mal etmekte yanlış.

Modelden modele de farklılık gösteriyor.

Örnek olarak astra h aracımın (1.4 atmosferik) 0,1 litreyi geçmeyen bir sapma oranına sahipken ondan cok daha yeni modeller olan astra K veya İnsignia modellerinde bu sapma çok çok daha yukarıda. Hatta size şöyle söyleyeyim bu kadar az sapma oranını premium markaların e segmenti araçlarında bile göremedim.

Neyse uzun lafın kısası artık çoğu araçta 0,3-0,7litre arasında sapmalar görünüyor, en azından ben bir çok farklı araçta bunu test ettim.

Benim için artık yol bilgisayarı ile reel tüketim verileri arasındaki %5 civarındaki sapmalar normaldir.

Yeni aracımın yolbilgisayarı sapması ise 0,2_03 litre civarında (6000 km ortalaması ) aslında çok düşük gibi Ama aracın karma tüketimi 5, 2 litre olduğundan %5 civarı bir sapması var.

Bir diğer notta bütün kullanıcılara tavsiyem aracınızın reel tüketimini mutlaka ölçün bazı markalar yolbilgisayarlarında resmen kullanıcıyı mutlu etmek için çaba sarf ediyorlar ve yukarıda belirttiğim oranları kat kat katılıyorlar o yüzden bir kez (aslında bir kez yanıltır bir kaç kez yapın) olsun depoyu fulleyip yol bilgisayarını sıfırlayın ve net değeri görün diyerek bitireyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 20 Ocak 2018; 23:9:41 >

• commandx C kullanıcısına yanıt
    308 dede 0,2 lt vardı sapma.Golfte biraz daha fazla gözüküyordu ama son depo net doğru çıktı.Yine takip ederim sapma olup olmadığını.

• otomobilci_x kullanıcısına yanıt
    Lastik çapından kaynaklanabilirmi acaba.208 15" tam veriyordu.308 de 16" 0,2 oynuyordu

• quote:

Orijinalden alıntı: icemy

Lastik çapından kaynaklanabilirmi acaba.208 15" tam veriyordu.308 de 16" 0,2 oynuyordu

Sanmam hocam, bir çok değişken yüzünden olabilir o yüzden bence %5 e kadar olan hatalar olağandır diyebilirim. Ama bazı modeller de kasıtlı olarak az ölçüme programlama olduğunu net olarak düşünüyorum, cünkü defalarca test ettim.

Bir de 208 örneğinden gidersek bende de cactus var tek depo ölçümünde hata 0,1 litre civarında oluyor ama depolar arttıkça sapma artmaya başlıyor çünkü daha uzun bir zaman dilimi içinde ölçümü etkileyen değişkenlerin sapma ihtimalide artıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: otomobilci_x

quote:

Sapma sadece vosvoslarda yok, neredeyse bütün yolbilgisayarlarında var, ama bunun oranı önemli.

Örnek olarak astra h aracımın (1.4 atmosferik) 0,1 litreyi geçmeyen bir sapma oranına sahipken ondan cok daha yeni modeller olan astra K veya İnsignia modellerinde bu sapma çok çok daha yukarıda. Hatta size şöyle söyleyeyim bu kadar az sapma oranını premium markaların e segmenti araçlarında bile göremedim.

Neyse uzun lafın kısası artık çoğu araçta 0,3-0,7litre arasında sapmalar görünüyor, en azından ben bir çok farklı araçta bunu test ettim.

Benim için artık yol bilgisayarı ile reel tüketim verileri arasındaki %5 civarındaki sapmalar normaldir.

Yeni aracımın yolbilgisayarı sapması ise 0,2_03 litre civarında (6000 km ortalaması ) aslında çok düşük gibi Ama aracın karma tüketimi 5, 2 litre olduğundan %5 civarı bir sapması var.

Bir diğer notta bütün kullanıcılara tavsiyem aracınızın reel tüketimini mutlaka ölçün bazı markalar yolbilgisayarlarında resmen kullanıcıyı mutlu etmek için çaba sarf ediyorlar ve yukarıda belirttiğim oranları kat kat katılıyorlar o yüzden bir kez (aslında bir kez yanıltır bir kaç kez yapın) olsun depoyu fulleyip yol bilgisayarını sıfırlayın ve net değeri görün diyerek bitireyim.

Dediginiz gibi dikkat etmek, sapmalari da dile getirmek lazim. Onemli olan bizleriz, bu markalar degil. 6litre yakiyor diye kendimizi kandirmayalim sonra.

Lpg ile bunu olcmek zor olur ama.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: otomobilci_x

quote:

Dediginiz gibi dikkat etmek, sapmalari da dile getirmek lazim. Onemli olan bizleriz, bu markalar degil. 6litre yakiyor diye kendimizi kandirmayalim sonra.

Lpg ile bunu olcmek zor olur ama.

LPG li bir araçta (LPG li aracım oldu ama onunda yol bilgisayarı yoktu) yol bilgisayarı ile tüketim bağlantısını deneyimleyemedim ama dediğiniz gibi sisteme üretim amacı dışında ve başta olmayan bir yakıt türü girdiği için yol bilgisayarı ölçümündeki sapmayı hesaplamak daha farklı olacaktır.

• quote:

Aynen bırader sadece vosvosta sapma var, dıgerlerı %100 dogru gosterıyor. Hatta japonlar %10 fazla gosterıyormus

• yol bilgisayarının sapmasının nedeninin bir çok nedeni var.
    Aylar önce bir deneyim dedim. depoyu doldurdum 60 km yol yaptım. Yanlız bu 60 kmyi şehir içinde sürekli sert kullanarak geçtim. Ciddi sıkıştırma ile. sonuç olarak yol bilgisayarı 7,4 / 100 km mazot yaktığımı gösterirken depoyu doldurup 60 km ile oranlayınca gerçekte 8,9 lt çıktığını fark ettim. ancak şu da var yol bilgisayarı 25 lt/100km üzerini hesaplayamıyor. bu nedenle sert kalkışlarda 25lt de takılı kalıp üzerini hesaplayamamış olabilir.
    depoyu doldurup kırıkkaleye yola çıktım. hız sabitleyici ile gece vakti 99 km hız ile hiç lamba ve trafik olmadan 73 km yol yaptım. gösterge panelinde 3,6 lt/100 km yazıyordu. depoyu doldurdum 73 km ye oranlayınca 3,56 lt/100 km çıktı.
    ne yapayım ben şimdi

• YB sapma oranı VAG grubunda OBDII üzerinden ayarlanabiliyor.
  • Seat LEON 1.2 TSI 7,6 %90 şehir içi

• quote:

Orijinalden alıntı: Du Hast

yol bilgisayarının sapmasının nedeninin bir çok nedeni var.
    Aylar önce bir deneyim dedim. depoyu doldurdum 60 km yol yaptım. Yanlız bu 60 kmyi şehir içinde sürekli sert kullanarak geçtim. Ciddi sıkıştırma ile. sonuç olarak yol bilgisayarı 7,4 / 100 km mazot yaktığımı gösterirken depoyu doldurup 60 km ile oranlayınca gerçekte 8,9 lt çıktığını fark ettim. ancak şu da var yol bilgisayarı 25 lt/100km üzerini hesaplayamıyor. bu nedenle sert kalkışlarda 25lt de takılı kalıp üzerini hesaplayamamış olabilir.
    depoyu doldurup kırıkkaleye yola çıktım. hız sabitleyici ile gece vakti 99 km hız ile hiç lamba ve trafik olmadan 73 km yol yaptım. gösterge panelinde 3,6 lt/100 km yazıyordu. depoyu doldurdum 73 km ye oranlayınca 3,56 lt/100 km çıktı.
    ne yapayım ben şimdi

Ölçümleriniz çok kısa olmuş, o nedenle doğru sonuca ulaşmak daha zor. Çünkü depoyu doldururkenki 0,1 litrelik fark bile az km de hesaba çok etki eder. Bu nedenle hiç olmazsa full depo başlayıp depo bitmeye yakın fulleyerek (eğer ilk dolumu tabanca atana kadar yaptıysanız mümkünse aynı yabancada) kıyas yapmak gerekir.

• quote:

Orijinalden alıntı: tremacs

Gercekten cok komik rakamlar simdi clioyla 1 defaya mahsus gazi oksayarak duz veya yokus asagi 2.5 lt yaktirsam cliom 2.5 yakiyor desem yanlış olur.

Vag cı arkadaşlar anladığım kadarıyla yakaladıkları en iyi tüketimi genele yayıyorlar.

1.4 leon 60 küsur bin km nin benzin fişleri ile hesaplanmış tüketimi 6.74 lt/ 100 km.

• commandx C kullanıcısına yanıt
    Pendik yayalar da oturuyorum.en sık kullandığım güzergâh yayalar–pendik merkez.

Sürekli rampa ve dur–kalk şeklinde.

Önceki aracım linea ile 7 lt nin altına inemiyordum.

İ20 ile 11 e çıktı.

Emin olun polo 10 lt yakardı hadi 9 olsun.doğuşta test sürüşü yapmıştım 8.8 di test aracının ortalaması ve güzergâh da bol rampalı bi güzergahtı o güzergâhta benim araç yine 11 den aşağı düşmezdi.

Şehir içi 5–6 lt yakıyor diyenler var.adam e 5 e çıkıyor akıcı trafikte gidiyor ortalama hızı 30 un üzerinde gelmiş burda benim tsi şehir içi 6 lt yakıyor.şimdi orada o adama çok şey diyesim geliyor ama denmiyor işte.bu tip insanlar da genellikle tsi kullanıcıları olunca farklı gözle bakılıyor vag cılara.

• Seat Ateca uzun yolda hep 5 kişi + full bagaj 5,5-6 litre arası

Şehir içinde İstanbulda genelde tekim veya max 3 kişi en yoğun trafikte max 7,5 gördüm. Genelde 6,5-7 litre arası

• M.ERTEN kullanıcısına yanıt
    Hala yogun sehir icinde koca suvla 7 litre yaktigini iddia edenler var. Daha once de birisi boyle konusmus, 6.9 yaktigini iddia etmis, guzergahimda 8 litre ve altinda yak anahtarina dedigimde kacmisti :)

Performans ve uzun yolda rahatlik icin alinir turbo motor, ekonomi icin alinmaz. Ekonomi isteyen icin su an en ideali lpg.

• konu tsi kullanıcıları ile alakalı ama tsi arabası olmayan adamlar bi tane bilgi paylasmadan foto paslamdan tsi sahiplerini sucluyor hatta kafa hastası diyor ama banlanmıyor gerçekten ilginç ..
  • 1.4 Egea vardı 100 liralık yakıtla 220 km gidiyordu 10 eksik 10 fazla şimdi 1.2 tsi jetta var 100 liralık yakıtla 270-280 i buluyor hemde yakıt fiyatları daha düşüktü Aralığın ortasında satmıştım egeayı yada aynıydı diyelim yakıt fiyatını verdiği zevk çok farklı egeaya göre

• Kuyruk acısından çıldıran, tüp fanı arkadaşları şikayet etmemize rağmen ceza almıyor. Karşılık olarak hakaret edebiliyoruz sanırım bu durumda.

Yakıt tüketimim 1.2 TSI Polo 30 km ortalama hız ile 6.1 şu an. Hepsi İstanbul hepsi E-5. Sabah 6:30da çıkıyorum. Bu arkadaşlara kalsa neden trafiğe girmiyorsun diye suçlarlar.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.