Şimdi Ara

1 (88. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.475
Cevap
790
Favori
318.424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
221 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8687888990
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    60 ders yotubeda oynatma listesi var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam selamlar,

kelime ezberi için ne önerirsiniz?
    farklı bir konu da:

ingilizce kelime, yanına türkçe telafuzu ve ingilizce kelimeyle ilgili cümle şeklinde kelime defterine kelimeleri yazıyoruz.
    quizlet diye bir app var iphone da. uygulama da bu formülde kelime kartları oluştursam yazmasam olur mu?
    ayrıca kelime ezberi için ekstra önerilerinizi okumak isterim. teşekkürler.
  • Crazy Goat kullanıcısına yanıt
    O nedenle CEFR uyumlu kitaplara çalışın diyorum.Gereksiz ayrıntı öğrenmezsiniz.
    Grammar in Use serisine çalış.
  • muzdaripstudent M kullanıcısına yanıt
    English Grammar Today sizi upper seviyesine getirir.Bu kitaptan sonra cbc derslerine başlayabilirsiniz.
    Ama grameri daha iyi öğreneyim diyorsanız Grammar in Use adlı 3 kitaba çalışın.Çünkü bu seri CEFR uyumlu.
    Her konuda öğrenilmesi gereken detaylar var.Gereksiz bilgi yoktur.
    TOELF,ELTS gibi sınavlar da bu CEFR müfredatına göre soru sorar.YDS buna dahil değil.
  • Lütfen konuları daha dikkatli okuyun.4.adımdaki konuda kelime nasıl öğrenilir bunu anlattım.Aynen kopyalıyorum;

Öncelikle bir kelime defteriniz olmalıdır.Bu deftere yazdığınız kelimeleri her hafta tekrar etmenizi öneririm.
    Kelimelerin Türkçe manasını ve telaffuzunu öğrenmek için şu siteyi kullanın;
    http://dictionary.cambridge.org/

1.İngilizce kelimeyi deftere yaz.
    2.Parantez içinde İngilizce telaffuzunu yaz.Telaffuzu ağzınızla birkaç kez tekrar edin.
    3.Bir kelime cümle içinde farklı görevlerde(isim,fiil vs.) kullanılabilir.
    4.Kelimenin farklı görevlerde kullanılan anlamlarına göre farklı örnekleri deftere yaz.
    Burada en önemli nokta tekrar etmektir.Tekrar etmezsen o kelime senin olmaz.
    O kelimenin senin olması için bolca tekrar etmen gerek.İşte bunu yaparsan konuşurken duraklamazsın.
    İngilizce biliyorum ama konuşamıyorum,çünkü bildiğim kelimeleri bile konuşunca unutuyorum,aklıma gelmiyor diyen insanların en büyük sorunlarından biri de yeterli kelime tekrar çalışması yapmamasıdır.

Örnek:Who(hu):
    Zamir görevinde manası:kim,kimi,kime..Örnek ver.
    Bağlaç görevinde manası:-an,-dığı,-ki o.Örnek ver.

• İlginiz için teşekkür ederim hocam . Kelime öğreniminde peki harici kaynakları kullanımını öneriyor musunuz?

Memrise ve Oxford'un "Oxford English Vocabulary Trainer" uygulamalarıyla harici kelime öğrenimini desteklememi önerir misiniz?

ek olarak: Oxford'un yayInlamış olduğu sık kullanılan 3000 kelime PDF'indeki kelimeleri söylediğiniz şekilde kelime defterimize PDF listesinden sırasıyla öğrenmemi önerir misiniz?

• Gerek yok onlara.Kelime öğrenimi ayrı bir çalışma olarak yapılmamalı.
    Okuma çalışmaları yapılarak kelime öğrenmek daha etkili bir yöntemdir.
  • üstat; ben 2012 de üniversite de ingilizce hazırlık aldım, bölümümün dersleri yüzde 100 ingilizceydi, tabi üniversite değişikliği ve ingilzey odaklanmama derken ben ingilizceye ara verdim. iyi bir grammer eğitimi almıştım ve hala ondan yiyorum. 6 aydır ingilizce çalışıyorum ama programsız. uygulamalar ve ingilizce alt yazı dizi izlerken bilmediğim kelimeleri yapıları araştırarak devam ediyorum. artık ara vermeyip hayatımı ingilzceye adapte edeceğim. dile her gün maruz kalmaya çabalıyorum. temmuzun başında ben abd'ye gidip bir 6 aya yakın süre kalacağım. eksik grammer konularım vadır elbet, ilk aklıma gelen: releative clouses. sizin çalışma prensipleri konularınız var. bana hangi çalışma konunuza başlama mı önerirsiniz?
    https://forum.donanimhaber.com/ogren--130935835
    harry-potter-ile-ingilizce-

https://mobile.donanimhadimda-ucretsiz-ingilizce-aber.com/6-ogren--120127902

teşekkürler

imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-074E5CC16 -- 1 Şubat 2018; 17:21:44 >

• quote:

iyi bir grammer eğitimi almıştım hala ondan yiyorum.

Çok güzel bir tanımlama olmuş.
    6 aydır çalışıyorsanız ve kursa gittiğinize göre iyi bir seviyede olmanız gerekir diye düşünüyorum.
    Şu testi çözüp sonucunu buraya yazın ona göre tavsiye vereyim;
    http://learnenglish.britishcouncil.org/en/content

Üstte verdiğiniz 2 konuda aslında aynı amaca yönelik fakat 6 adım yöntemine çalışmak biraz daha zor ama getirdiği seviye ve öğrettiği kelime sayısı daha fazla.Diğer konu ise çalışması daha kolay.Sonradan ek çalışmalar yapınca daha fazla kelime öğrenilebilir.

• Hatırladığım kadarıyla sizin bi paylaşımınız vardı. Hangi seviye icin kac saat calisilmali diye. İyi bir seviye için 800 saatti sanirim. Kursa gittiginizde 6 seviye için yaklaşık 500 saat eğitim goruyorsunuz ve odev vs yapmanizla bu 800 saate yaklasiyor.

Oraya ayırdığınız zamanı buraya ayırdığınız taktirde de iyi bir seviyeye geliyorsunuz, maddi ve manevi olarak bu sistemi uygulamak cok mantıklı.

Yıllar once gördüğüm bu sisteme bugun itibariyle başlıyorum.

Ek olarak yabancı dil kursunda çalışıyorum, ne kadar egitim alirsaniz alın zamanınızı ayırmayacaksaniz hepsi bosa gidecektir.
    Hepimizin en büyük sorunu sistemsizlik zaten, burda oluşturulmuş bir sistem var.

Boyle bir konu için teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S.McManaman -- 1 Şubat 2018; 16:2:8 >
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim :) daha fazla yemek istemiyorum tabii. artık üzerine koymak ve prensipli bir şekilde yoluma devam etmek istiyorum. sizin konunuza denk gelmeden önce şöyle bir program (http://prntscr.com/i8okxh ) uyguluyordum. gerçi bu programı hala uyguluyorum, ancak daha sistematik olmak çalışmak istiyorum.

ek olarak kelime öğrenimini kafaya takmış durumdayım. öğrendiğim kelimeleri nasıl hafızama kazırım diye epey araştırma yaptım. okumaya devam ediyorum. vocabulary çalışmasınıda şekillendirmek istiyorum. melik duyar'ın accelerated word memory power isimli kitabının hafıza bölümünü okuyorum. bu kitabı hazırlığa giderken almıştım, ancak hiç çalışamadım, kelimeleri hikayeleştirerek öğrenmek bana pek mantıklı gelmediği gibi bir hayli yorucu geldi. bu kitaptan kelime öğreniminde ışınsal kelime ağları dikkatimi çekti

şu şekilde not alarak kelime çalışmak sizce nasıl.http://prntscr.com/i8olwg

ve öğrendiğim kelimeleri vocabulary.com app sini indirip öğrendiğim kelimeleri de burada listelemek istiyorum.

test sonucum :http://prntscr.com/i8ojcq

teşekkürler,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-074E5CC16 -- 1 Şubat 2018; 17:41:37 >

• İntermediate seviyesinde görünüyorsunuz.Upper intermediate olsaydı işiniz çok kolaylaşırdı.
    En çok çalışılması gereken düzeye gelmişsiniz.En kritik nokta intermediate seviyesini geçmektir.

Gramer konusunda ekiklerinizi tamamlayın.Grammar in Use'un 2.kitabından başlayabilirsiniz.
    Ama ben 1.kitaptan başlamanızı öneririm.Eksik bildiğiniz konular olabilir.

Sonrasında okuma,konuşma,dinleme,yazma çalışmaları yaparsınız.Bunun için buradaki Look ahead dersleri,cbc derslerine çalışabilirsiniz.

Kelime konusunda ben de çok uygulama,kitap,yöntem denedim.Birçoğu işe yaramıyor.Birçoğu ise kısa süreli olarak işe yarıyor.
    Etkili bir kelime öğrenimi için tekrar etmek şarttır.
  • S.McManaman kullanıcısına yanıt
    Şu konuyu kastediyorsunuz sanırım;
    https://forum.donanimhaber.com/yabanci-dil-bilme-seviyeleri--118371128?

İyi bir seviyeden kasıt c1 ise 800 saat evet.c2 için 1200 saat.

Kurs konusunda ben her zaman yazıyorum bakın en kötü olarak düşündüğünüz kursun bile faydası olur.
    Çünkü kötü olarak nitelendirdiğiniz kursta bile gramer dersleri vardır(Ki zaten artık sadece gramer anlatan kurs da kalmadı gibi).
    Yani sadece gramer bile anlatılsa eve gidip bunları tekrar etmeden üzerine de ek olarak kendiniz okuma,dinleme,konuşma,yazma becerileri için ayrıca çalışmalar yapmadan dünyanın en iyi kursuna da gitseniz öğrenilmez.
    Yabancı dil öğrenmek için kursa gitmek isteyen birisi %70 kendi çaba göstermeli.Geriye kalan %30 kurs etkisidir.Yani büyük oranda iş kişiye bağlı.

Yazdığınız gibi ne kadar eğitim alırsanız alın belli süre okuma ve dinleme yapmazsanız unutursunuz.Bu çok normal.
    Kolay gelsin.

• @rat.planet "Read for Speed" isimli kitabı hiç inceleme fırsatı yakaladınız mı? "Okuma" etkinliği için güzel görünüyor. Sosyal medyada denk geldim de. Daha önce sorulduysa özür dilerim, internet bağlantım yavaş tüm sayfalara bakamıyorum uzun zamandır.
  • Hocam konunuzu yeni gördüm. Kendim ders videoları yayınlayacam demişsiniz. Noldu o video? Konuya tam bakamadım kusura bakmayın.
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    üstat, ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. dediğiniz şekilde uygulayacağım.

çalışmamı look ahead ve cbc dersleriyle destekleyip gramer konularını en baştan tekrar edeceğim.

gramer kitabı olarak elimde "İngilize Dil Bilgisi Klavuzu, For Learners Elemantary to Advanced" var, yazarı Ebru Yener. Bunu önerir misiniz?
  • Antocio kullanıcısına yanıt
    Hayır incelemedim.
  • yusufsk kullanıcısına yanıt
    Deyimler düzenlenip örnek ekleniyor.
  • üstat gözden kaçırabilmiş olacağını düşündüm.

gramer kitabı olarak elimde "İngilize Dil Bilgisi Klavuzu, For Learners Elemantary to Advanced" var, yazarı Ebru Yener. Bunu önerir misiniz?
  • Bakın üstte şöyle bir cümle yazmışsınız;
    quote:

çalışmamı look ahead ve cbc dersleriyle destekleyip gramer konularını en baştan tekrar edeceğim.

Bunu uygularsanız etkili olmadığını göreceksiniz.Hepsi karışık olmaz böyle.
    1.Önce Look Ahead derslerinin tamamını izleyip bitirin.
    2.Şimdi gramer konularının tamamını çalışıp bitirin.
    3.Son olarak cbc derslerine çalışıp bitirin.
    4.Çok ileri düzeye gelmek istiyorsanız(c2)6.adımdaki konuya da çalışın.

Yazdığınız kitap güzel bir kitap.Bu kitabı Grammar in Use'a çalışıp orada anlamadığınız konular olduğunda yardımcı kaynak olarak kullanın.
    Neden diye soracak olursan?
    Her iki kitaptaki edatlar,bağlaçlar,tanım edatları konusuna bak farkı anlarsın.
  • 
Sayfa: önceki 8687888990
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.