Şimdi Ara

1 (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.475
Cevap
790
Favori
318.425
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
221 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    bazı kelimelerin telafuzunu duyduğumda yazılışını şöyle diyebiliyorum .bu konuda faydasını gördüm mesela.telafuz konusunda gelişme oldu diyebilirim ama cümleleri anlamadığım yerler oluyor özellikle ileriki videolara baktıkça cümleden 1 2 kelime belki biliyorum onun dışında cumleyi anlamıyorum.zaten ona odaklanmıyorum .nasıl tellafuz ediyor onunla ilgileniyorum.cümle kalıplarına dikkat etmek için bir daha başa sarıcam videoyu.telafuzları ve cumle kalıpları daha iyi özumsemek için
  • Cuz you all I need C kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim.
  • Ellerine sağlık dostum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar 2 haftadır siteye girmiyorum.
    Rusça öğreniyorum.Fakat biraz önce mesajlara bakınca yine de belki ara sıra soru soran olur diye tekrar giriş yaptım.
    Fakat dediğim gibi çok kısıtlı şekilde vakit ayırabilirim.
  • Hocam look ahead derslerini takip ediyorum ancak videolar ilerledikçe diyalogları anlama oranım düşmeye başladı. Özellikle sonlara doğru bilgi verenlerin söylediklerini neredeyse hiç anlamıyorum. Bunları anlamak için ne önerirsiniz?
  • Sınavda 20 puanlık yeri boş bıraktım yinede b1 olmuş. Evet hocam site 12 den vurdu.

• rat.planet ispanyolca seviyem intermediate seviyede spanishpod101.com sitesini inceledim premium ile basic arasında çok fark göremedim. basic aylık 8 dolar site çok güzel ve faydalı gözüküyor. advancved'e doğru yol alabilir miyim bu site ile? hali hazırda michel thomas ile devam ediyorum. Teşekkürler.
  • Kizilelma151515 K kullanıcısına yanıt
    Çalışma Programı konusunda Look Ahead videolarına nasıl çalışılması gerektiğini yazmıştım.
    O noktalara önem gösterip öyle çalışın.
    Siz videoların en son kısımlarındaki noktaları anlamamanız ÇOK NORMAL.
    Dediğim şekilde çalışırsanız sorun olmaz.
  • Arsenal2013 A kullanıcısına yanıt
    Hocam ne yapmışsınız siz,çalışma programınız çorba olmuş.
    Seviyeniz intermediate demişsiniz.
    Spanishpod101 dersleri basic ve premium üyelik ikisi de paralı.Basic 4 dolardı bir ara.Diğeri pahalı.Bence premium'a hiç gerek yok.Hatta spanishpod101 sitesine hiç gerek yok çünkü geçmiş dönemde ben İspanyolca için internette bulabileceğiniz EN KALİTELi siteyi ekledim.
    Bu site sayesinde İspanyolca'yı C2'nin üzerinde öğrenebilirsiniz.Her şey var o sitede.
    Buyrun site şu;
    https://www.laits.utexas.edu/spe/siteindex.php

Ben iddia ediyorum bu siteye çalışarak İspanyolca ile sorunuz kalmaz.(Geçmiş dönemlere ait eserleri okurken zorlanırsınız sadece.Mesela ben Don Quijote'u İspanyolca aslında okurken zorlanmıştım biraz.Betimleri anlarken zorlandım.Geçmiş eserlerde zorlanırsınız sadece.Onun dışında pek sıkıntı olmaz.Tabiki uzmanlık alanları için kelime öğrenmek gerekiyor.)
    Ek olarak şu siteler de çok kaliteli ve bir numaradır;
    http://www.coerll.utexas.edu/spintx/
    http://www.laits.utexas.edu/laexec/neg01.html
    Gramer için şu sitede çok iyi;
    http://www.bowdoin.edu/~eyepes/newgr/ats/index.html

• DUYURU
    Yakın bir zamanda siteye gramer unutmamak için bulduğum çok ilginç bir tekrar yöntemini ekleyeceğim.
    Bu yöntemle gramerin %98'lik kısmını unutmayacaksınız.
    Rusça için denedim işe yarıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

DUYURU
    Yakın bir zamanda siteye gramer unutmamak için bulduğum çok ilginç bir tekrar yöntemini ekleyeceğim.
    Bu yöntemle gramerin %98'lik kısmını unutmayacaksınız.
    Rusça için denedim işe yarıyor.

Hocam Rusca ogrenmeye yaza dogru ben de baslayacagim living language rusca seti ile. Siz hangi kaynaklar uzerinden ogreniyorsunuz? Setin yaninda DK'in bilingual dictionary'sini ve bir tane de fiil ogretici kitap almayi dusunuyorum. 555 Russian Verbs idi yanlis hatirlamiyorsam.

Sadece living language setini alsam yeter mi yaninda bunlari da almali miyim? Ilk baharin basi gibi kiril alfabesini ogrenmeye baslayacagim, yaza dogru kiril alfabesini ust duzey biliyor olacagim. Sonra tam gaz Rusca'ya baslayacagim bir yandan da unutmamak maksatli Ingilizce kitap okuyacagim, radyo ve dizi izleyip dinleyecegim. Sizce bu sistem iyi midir? Sizce tahminen ne kadar sure sonra Rusca'da tam yetkinlik kazanabilirim? Kitaplari okuyabilirim, yazabilirim, dinlediklerimi anlayabilirim? Benim asil ogrenme amacim Rus edebiyatini direkt Rusca okuyabilme olanagina erismek. Biliyorsunuz cevrildiginde eserler cok deger kaybediyor. Rus edebiyati ise en begendiklerim arasinda dolayisiyla Rusca ogrenmeyi kafaya koydum. Simdiden tesekkurler.

• Eğer Living Language setini almayı düşünüyorsanız anlatımın İngilizce olduğunu biliyorsunuz değil mi?
    Daha önce söylemiştim sonra yanlış aldım diye yakınmayın forumda.

Gramer olarak çok araştırdım.İçeriği en geniş kitap Adnan Yaşar hocanın Rus Dili Grameri adlı eserini aldım.Kitap çok iyi anlatmış her şeyi.Bu kitabı alınca başka gramere gerek yok.
    Hatta kaynaklar bölümünden baktım living Language setindeki gramer anlatımı advanced seviyesi dahil var.Yani bu kitap ileri düzeye kadar anlatıyor.
    Ben DK Bilingual Dictionary aldım.O çok işime yarıyor.
    Dİl öğrenme soru-cevap konumda geçen gün detaylı şekilde yazdım hangi kaynaklar olduğunu.O konuya bakın.
    Rusça tam yetkinlik kazanmaktan maksat eğer c1 veya c2 ise ben 2 yılı gözdem çıkardım.Çünkü farklı bir yapısı var bu dilin.Daha önce öğrendiğim batı dillerine hiç benzemiyor.

Rus edebiyatını Rusça aslından okurken eğer güncel kitapları alırsanız onların günümüz Rusçası ile güncelleştirildiğini görebilirsiniz.
    Eski eserleri bulup öyle okumak gerek.Onları da ancak kütüphanelerden vs bulmak gerek.Biraz zor bir iş.Belki amazonda falan satılıyordur bilmiyorum.

Yalnız İngilizce ile Rusça'yı birlikte öğrenmek biraz yorucu olur söyleyeyim.Eğer zamanın varsa önce İngilizce'yi geliştir.Diğer türlü sıkılabilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

Eğer Living Language setini almayı düşünüyorsanız anlatımın İngilizce olduğunu biliyorsunuz değil mi?
    Daha önce söylemiştim sonra yanlış aldım diye yakınmayın forumda.

Gramer olarak çok araştırdım.İçeriği en geniş kitap Adnan Yaşar hocanın Rus Dili Grameri adlı eserini aldım.Kitap çok iyi anlatmış her şeyi.Bu kitabı alınca başka gramere gerek yok.
    Hatta kaynaklar bölümünden baktım living Language setindeki gramer anlatımı advanced seviyesi dahil var.Yani bu kitap ileri düzeye kadar anlatıyor.
    Ben DK Bilingual Dictionary aldım.O çok işime yarıyor.
    Dİl öğrenme soru-cevap konumda geçen gün detaylı şekilde yazdım hangi kaynaklar olduğunu.O konuya bakın.
    Rusça tam yetkinlik kazanmaktan maksat eğer c1 veya c2 ise ben 2 yılı gözdem çıkardım.Çünkü farklı bir yapısı var bu dilin.Daha önce öğrendiğim batı dillerine hiç benzemiyor.

Rus edebiyatını Rusça aslından okurken eğer güncel kitapları alırsanız onların günümüz Rusçası ile güncelleştirildiğini görebilirsiniz.
    Eski eserleri bulup öyle okumak gerek.Onları da ancak kütüphanelerden vs bulmak gerek.Biraz zor bir iş.Belki amazonda falan satılıyordur bilmiyorum.

Yalnız İngilizce ile Rusça'yı birlikte öğrenmek biraz yorucu olur söyleyeyim.Eğer zamanın varsa önce İngilizce'yi geliştir.Diğer türlü sıkılabilirsin.

Hocam Ingilizce ile bir sorunum yok. Upper Intermediate- Advanced arasi biliyorum. Hala tam olarak advanced diyemiyorum kendime orasi ayri, ancak okudugum haberleri, kitaplari, dinledigim radyolari ve sesli materyalleri anladigimdan dolayi sorun gormuyorum. Yabancilarla da rahat iletisim kurabiliyorum. Amacim kitap okuyarak ve radyo, dizi, film gibi materyalleri kullanarak tam anlamiyla Advanced olmak. Onu da umarim onumdeki 4-5 aylik sure boyunca yapabilirim. Biraz yogun oluyorum ancak geceleri kitap okuyorum, dizi izliyorum o sekilde kapatiyorum gunu. Rusca ogrenmeye basladigimda da her gun minimum 2 saat Ingilizce ile ugrasacagim, unutmamak ve gelistirmek maksatli.

Living Language Advanced duzeyinde anlattigina gore, bahsettiginiz kitabi almama gerek yok sanirim? Living Language isimi gorecektir diye dusunuyorum grammer acisindan.

Acikcasi o eski basim, orijinallerini advanced olsam bile anlayacagimdan supheliyim ben. Cunku dil cok degisiyor. Turkce ana dilim, ben 100 yil once yazilmis eserleri (orijinal, sadelestirilmemis olmak suretiyle) sozluksuz okuyamiyorum. Bilemedigim kelimeler bol bol cikiyor. Rusca gibi bir dilde anlayacagimi hic sanmiyorum. O yuzden gunumuz diline uyarlamis olduklari benim icin daha bile iyi. Pek bir deger kaybedecegini sanmiyorum gunumuze uyarlamis olmalarindan dolayi. Ingilizce'ye veya Turkce'ye cevrildiginde cok daha buyuk deger kaybediyor. Atiyorum Rusca'dan Sirpca'ya cevirse o kadar da sorun olmaz ancak, Turkce-Rusca cevirilerinde bazen hissedilebiliyor bu olay. Cevirmenin elinde de degil. Biri Slav dil ailesinden digeri Ural-Altay dil ailesinden. Cok normal kayip olmasi.

• Seviorum seni rattt hergun dua ediom

• Evet Living Language setinde advanced seviyesine kadar gramer anlatımı var.

Bunun tek çaresi zaten sözlüktür.Sözlüğe bakıp o kelimeleri öğrenmeden olmaz bu iş ve başka çaresi de yoktur.
    Kayıp olayı hakkında bilgim yoktur tabiki kayıp olacaktır.
    Ben Don Quijote'u İspanyolca aslından okudum.İnanılmaz zorlandım kelime anlamında.
    Daha önce Türkiye'deki en iyi çevirisini okumuştum Kazım Taşkent Yayınları'ndan çıkan.Çok müthiş çeviriydi fakat yine de orjinalindeki gibi olması mümkün değil tabiki.
    Bu tüm diller için geçerli.Çeviri işi sonuçta bir aktarmadır.
    Fakat burada sizi bu eserleri okurken korkutan durumun yanlış bir yön olduğunu belirtmek isterim.
    Çünkü siz gramer bilince ve belli oranda kelime bilince o dilin KALIBINI,İMAJINI öğrenmiş oluyorsunuz.Onu öğrenince artık karşınıza istediği kadar eski eser çıksın sorun olmaz.
    O dönemin kelimelerini öğrenmek ŞARTIYLA o eserleri okuyabilirsiniz.Yani size düşen tek şey okurken o kelimeleri öğrenmek olacaktır.
    İlk okumada pek bir keyif alamazsınız çünkü sürekli bilmediğiniz kelime çıkar.Birkaç kez okuduktan sonra ancak anlayabilirsiniz.Bu işin özü budur.
    Başarılar.

• bir sorum olucak size yardımcı olursanız memnun olurum .th ile başlayan kelimeleri telafuzunu yanlış yapıyorum veya duydugumda ağaç diyor mesela tree diye bana sanki three 3 diyor gibime geliyor.th lerdeki sesi çıkaramıyorum.bunun çözümü nedir acaba sanki f gibi duyuyorum ben ama telefuz ederek f diye okumamak gerekiyormuş.kursta hocamız bunun farkını kendısı telefuz ederek gösterdı ama zor geliyor yapmak.peltek nasıl çıkarabilirim bilmiyorum .s
  • Rat hocam merhaba.
    Look Ahead>The Flatmates>Engvid bu sırayla Speaking kaynaklarını bitirip mi grammere geçmeliyim?
  • Merhabalar hocam ben yanlış tercih yapıp kötü bir üniye gitdim tam burslu olmama rağmen çok falza para isteyince hazırlıgı dondurdum evde çalışmam lazım lingualeo dan her gün çalışıyorum ama düzgün bir plan yapamadım izlediğim videolarda fazla yabancı kelime çıkmazsa sorun olmuyor bu arada intermediate seviyesinde çıktım okulda da lingualeo da da sizden ricam bana uygun bir program önermeniz günde 5 saat çalısırım bana sıkıntı olmaz yeter ki beni geliştirsin bu zamana kadar çok fazla dizi izledim ve ingiliizce altyazılı olan konuşmaları rahatlıkla anlıyorum engvid deki jade i subtitle olmadan da anlıyorum şimdiden teşekkü
  • specialone7 kullanıcısına yanıt
    Flatmates dersleri zorunlu değil.İsteğe bağlı.Evet bunlardan sonra gramer çalışacaksınız.
  • Paintedman kullanıcısına yanıt
    Öncelikle o intermediate seviyesine güvenmeyin.Kendinizi hiçbir şey bilmiyormuş gibi baştan başlayın.Bu ilk önerim.
    Ana sayfayı okuyun.Orada sırasıyla look ahead,gramer ve cbc derslerine çalışıp bitirin.Nasıl çalışılacağını oradaki çalışma programı konusunda detaylı olarak yazdım.Bu şekilde yaparsanız hiçbir sorun olmaz.Başarılar.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.