Şimdi Ara

0.75 enyaf kablo 3 ampere kadar olan yükü kaldırırmı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
35.253
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • musallim, kusura bakma yukarda yaptıgın açıklamayı şimdi gördüm okurken nasıl olmuşsa atlamışım
  • quote:

Orjinalden alıntı: musallim

quote:

Orjinalden alıntı: r2d2droids ... tablo üzerinde bir çok istisna mevcut...

"Bir çok" istisnayı merak ettim,hangileri acep ?

Pahalılık için gümüşe sözüm yok.Bakır ve alüminyum kabloların ,iletkenliği ve birim akım değeri için gereken kesitleri göz önüne alınıp yapılan ağırlık-birim ağırlık fiatları analizleri ,önemli fark arzetmez.

Kullanım kolaylıklarına göre tercih sebepleri var.

periyodik tabloda elektron ilgisi elektronegatiflik asitlik bazlık gibi belli özellikler sağa-yukarı artış gösterirken sola-aşağı azalma gösterir 7A grubuda bu kurallara en aykırı gruptur aynı şekilde iyonlaşma enerjisinde 12345678 şeklinde olması gerekirken asıl sıralama 13246578 şeklindedir. yanlız birşeyi farketmemi sağladınız teşekkür ederim bunlar konumuzla alakası olmayan kimyasal özelliklerdi aslında. bize elektriksel özellikleri lazım dimi ona göre düşünelim...

• quote:

Orjinalden alıntı: ugurmola
    ...kusura bakma ...

Estağfurullah arkadaşım ne kusuru.Burada ,sert,yumuşak,şaka ile karışık bir şekilde bilgilerimizi paylaşıyoruz.Bence önemli olan paylaşmak.
    Bir başka forumda bir arkadaşımızın imzası geldi aklıma.
    Yazmış ki:
    Senin 1 liran vardı benim 1 liram vardı sen bana verdin ben sana.
    Senin 1 benim 1 liramız oldu.
    Senin 1 bilgin vardı verdin bana bende benimkini sana.
    Senin 2 bilgin oldu benim 2...
  • @r2d2droids ,dostum,iletkenlik free takılan elektronlarla ilgili diyorlar da ben bunca senedir değil fresini bir yerlere bağlısını bile göremedim.Geçti gitti ömür.

Periyodik tabloda denk gelen çok şey yanında zorlanmış çok şeyde var kesinlikle haklısın.

Kitaplardan şikayet ettik ya ,aslında sadece bizde değil diğer dış kaynaklarda da hatalı sonuçlara rastladım kaç kere.Linkteki periodik tablodaki değerlerin doğruluğuna temel kaynaklarda rastladım,uzun yıllar içerisinde.
    Tabloda herhangi bir elemente tıkladığınızda açılan küçük sayfada aşağı kaydırın ve thermal conductivity değerine bakın.

Birde 540mb lik bir tablo var ...linkini bulsam ekleyecektim,indirmiş cd ye yazmışım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musallim -- 18 Ocak 2007; 22:04:02 >

• Wikipedia dan gümüş altın ve bakırın 2 özelliğine baktım.

GUMUS

Electrical resistivity (20 °C) 15.87 nΩ·m
    Thermal conductivity (300 K) 429 W·m−1·K−1

ALTIN

Electrical resistivity (20 °C) 22.14 nΩ·m
    Thermal conductivity (300 K) 318 W·m−1·K−1

BAKIR

Electrical resistivity (20 °C) 16.78 nΩ·m
    Thermal conductivity (300 K) 401 W·m−1·K−1

Bu durumda en iyi elektrik ve ısı iletkeninin gümüş olduğu görülüyor.
    Sonra bakır sonrada altın.

Bu durumda konnektorlerin altınla kaplanmasının tek sebebi okside olmaması olmalı.

Role kontaklarının gümüş olması iletkenlik açısından tercih ediliyor olmalı.

Peki çiplerde neden altın yol tercih ediliyor. Bağlantıların aluminyum tel olduğunu sanıyordum. Yukarılarda bir yerlerde gümüş tel dendi. Onu da bi araştırmak lazım.

25 yıldan beri altının en iyi iletken olduğunu bilirdim. 0.75 lik tartışma neler öğretti.

Ne yaptığının farkında olmak, neyi niçin yaptığını bilmek önemli.....

• quote:

Orijinalden alıntı: f1varol

0.75 enyaf kablo ile ac 220 v bağlantısı yapcam, maksimum akım 3 amper olacak. bu kablo bu yükü kaldırırmı

kombi termostatı için bende bu kablodan kullanmayı düşünüyorum mesafe 10 metre sıkıntı olur mu?
  • Selamlar,

Konuyu hortlatıcam farklı bir şekilde mazur görün fakat bana yardımcı olacağınızı düşünüyorum.

Eşimin kına gecesi etkinliği olacak ve 0,75 (küçük beyaz) kablolardan kullanarak bahçeyi ışıklandırmayı planlıyorum. her biri 10'ar metreden 3-4 ayrı kablo yaparak her birine 5'er tane duy ile ampül koyacağım. Sonrasında her biri ayrı prize gireceğim. Sizce bu kablolar aynı anda 4-5 ampulu kaldırırmı ? Sadece 1 gecelik olcak ki oda hava karardıktan sonra yanacak en fazla 6-7 saat. Elektrikçilere güvenemedim alayım diye olur diyebiliyorlar.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.