Şimdi Ara

## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU] (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
10.473
Cevap
111
Favori
733.054
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bir çok ups zaten 170 altında voltaj gördü mü(2-5 ms içinde) devreye girip kendileri enerji üretmeye başlarlar. benim yaptığım yazılım için alt limit 165V AC idi. 195 voltun altına düştü mü (10ms boyunca) regülasyon yapıyordu.

online ups ler kendileri sinüs ürettikleri için şebekeden isterse kare dalga veya testere dalga gelsin onu çıkışa aktarmazlar. şebekeyi sadece aküleri standby da tutmak için kullanırlar.

ürettikleri sinüs ün kalitesi aldıkları kalite sertifikalarına(ce, Tuv TSE ....) göre limitlenmiştir.
  • http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=450&productid=bd27368

[sizer]## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU]

arkadaşlar bildiğimden değil ancak abim linkteki ups den almış canavar gibi görev yapıyor gibime geliyor...alalı 2 seneye yaklaştı 1 kere olsun elektrik kesintisini hissettirmemiş....artı dalgalanmadan dolayıda reset de görmemiş...

ayrıca programı sayesinde değerlerin hepsini takip edebiliyor...ölçü aleti ile çıkışları kontrol ettim programın gösterdiği değerler doğru...
    demek istediğim o fiyata çok hesaplı gibi geldi....ne dersiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InTerCeptor -- 30 Temmuz 2006; 22:46:16 >

• bir arkdaşım 30 gün kadar önce bir UPS aldı markası BIGG. bizimki powercom isteöiş oradaki satışçı arkadaş bu da powercom üretimi deyip bu markayı vermiş. ben önce arkadaşa kazıklanmışsın dedim ama alet gerçekten canavar çıktı. 1000 va ve powercomdan daha ucuz bence düşünülmesi gereken bir marka. reklamları falan yok ama mal kaliteli.
  • 10 gün önce Tunçmatik 700va digitech aldım vatanbilgisayardan ups 15" ekran ve amd sempron 2600 ve adsl modemi 2.5 dakika zor çalıştırıyordu ayrıca 4 gün sonra o parlak lcd ekranı okunamaz oldu.Türk malı alalım paramız yurtdışına gitmesin dedik hata yapmışık.Hemen geri iade edip yerine APC 800BRI aldım kutusunu açınca geçtiği testlerle ilgili bir liste çıktı imzalı bir liste yani gerçekten kontrol edilip paketlenmiş.Ayrıca adamların bu işe özen gösterdiğini anlıyorsunuz.Hazır şikayet mektubu için zarfı bile koymuşlar :) Geçen test ettim 34 dakkika çalıştırdı hatta ben kapattım beklemekten sıkıldım çünkü ve üzerindeki ayar ups te 5 dk kalana kadar çalıştırdı.O kadar para verilmez diyebilirsiniz ama gerçekten o parayı hak ediyor en azından gözünüz arkada kalmıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: alperian

APC, MERLIN GERIN, SIEMENS bunlar en baba ups üreticileridir.ups teki vidaları bile kendileri üretirler. fiyatları yüksektir. fakat kalitelidirler.

aküler hakkında bilginiz yoksa çıkış yükü ile dayanma süresi arasında orantı kurmaya kalkmayın . 1 pc yi 10 dakika götüren bir ups 2 pc de 5 dakika götürmesi imkansız dır. akülerin karakteristikleri farklıdır. akülerden çekilen akım düştükce sistemi besleme süresi beklenenden daha fazla olur. tersi doğrudur.
    evimdeki ups 750 VA lık çin malı bir şey içindeki 7 ah lık aküyü çıkartıp 24 ah akü taktım. dayanma süresi 15 dakikadan 75 dakikaya çıktı. bunu bazı özel şartlar doğrultusunda yaptım.
    şartlar neler
    pc tam gaz çalışırken ups için yük göstergesi %50 gösteriyordu.
    akü şarj akımı 1Amper. daha büyük akü takamazdım çünkü sarj olmazdı.

aküyü değiştirince başka bir işlem gerektimi artan ısınmaya karşı soğutma sistemi fln gibii ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hasanyilmazaga -- 5 Ağustos 2006; 15:53:38 >

• arkadaşlar imzamdaki sisteme sahibim o kadar para bağladık ancak gidipte ihmalden bir ups almadık şimdi doğru kararı verdiğimi umuyorum...
    umarım pişman olmam...aşağıdaki canavarın siparişini verdim..
    http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=510&productid=bd46270

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InTerCeptor -- 4 Ağustos 2006; 18:02:05 >

• Afferim. İyi etmişsin. Güle güle kullan. En ufak bir voltaj dalgalanmasında dahi devreye girip voltajı alçaltıp yükseltiyor. Elektriğin ani kesilmelerinde de aninde devreye giriyor. Elektik kesildiğinde de ohhhh. Gel gelfim gel. Aşağıdaki sistemin hepsini bağlıyorum ve yine de gemi batmıyor....

quote:

Orjinalden alıntı: InTerCeptor

arkadaşlar imzamdaki sisteme sahibim o kadar para bağladık ancak gidipte ihmalden bir ups almadık şimdi doğru kararı verdiğimi umuyorum...
    umarım pişman olmam...aşağıdaki canavarın siparişini verdim..
    http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=510&productid=bd46270

• ya iyi de anlamadığım bir nokta var kurduğumdan beri voltajı 227 den aşağıda görmedim...

% tölerans olayı var o zaman bizm giriş normalde 250 falan mı anca bu kadara düşürebiliyor..

şu an 234v gösteriyor...

ama çok süper bir görünümü varmış be..aslında iyi modlanır ama daha garanti var ne bilem...
  • @ınterceptor
    genelde şebeke voltajı 235-240V AC gibi bir voltajın üstüne çıkarsa regüle etmeye başlar. kademeli regülasyon. kademe geçişlerinde çıt çıt diye röle sesi duyabilirsin.

voltaj bu kadar yüksek ise trafo merkeziniz apartmanın yanında olmalı :D
  • Tunçmatiği tek geçerim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: DELTA53

Tunçmatiği tek geçerim.

uzun süreli dayanım süresi isteyenler için tavsiye edeceğim yerli bir firma var.
    ve bu firmanın ürettiği ups ler tunçmatiğe kafa tutar.
  • quote:

@ınterceptor
    genelde şebeke voltajı 235-240V AC gibi bir voltajın üstüne çıkarsa regüle etmeye başlar. kademeli regülasyon. kademe geçişlerinde çıt çıt diye röle sesi duyabilirsin.

voltaj bu kadar yüksek ise trafo merkeziniz apartmanın yanında olmalı :D

yani sorun yok aslında trafo yakınında da değilim...

kademeli regülasyon olayı iyi birşey mi?

hani line-interaktifler hep 220 de tutmaya çalışırlardı yanlışmı hatırlıyorum?

teşekkürler..
  • @ alperian

arkadaş bu konuda gerçekten bilgilisin buna sözüm yok

APC nin kalitesine de lafım yok

ama powercomun tunçmatiğe ne üstünlüğü var neden tunçmatik yerine onu tavsiye edip tunçmatiği bu kadar eleştirip powercoma tek laf etmiyorsun

ben de diyorum ki tunçmatik ile ilgili şikayetler varsa ben birçok sitede powercom ile ilgili birçok şikayet gördüm sistemi uzun süre tutamadan alında reset attırmalara kadar

powercomun artılarını söylesende öğrensek

not: POWERSONIC marka ups kullandım rezalet 1 ayda iflas etti ama uzun süredir evde tunçmatik 1200va ups kullanıyorum çok memnunum

ayrıca işyerimde tunçmatik online ups kullanıyorum ondan da çok memnunum yani tunçmatik hiçbir problemini görmedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilker_inside -- 9 Ağustos 2006; 22:31:08 >
  • @ilker inside

evet biraz taraflı davranmışım özür dilerim.

ikisi arasında sadece teknik olarak bir kıyaslama yapacak olursak.
    tunçmatik >= powercom

@interceptor
    line interactivler 220V a en yakın voltaj kademesinde tutmaya çalışırlar. sabit 220V AC istiyorsan online ups veya servo regülator alabilirsin.
    line interactive ler de 20-30 V AC aralığında bir pencere vardır. 220 V bu pencerenin merkezi olarak düşünmelisin. sağ kenarı 235 sol kenari 205 (30V için örnek).
    bu pencerenin dışına çıkınca kademeli regülasyon yaparak sabit +30 veya - 30 v ilave yapar. mesela şebeken 243 v oldu. çıkışta 243-30 =213 görürsün.

@hasanyilmazaga

ups i %50 yükte çalıştırdım. %50 de bile yeterince ısınıyordu(akü biterken). bu tür upsler kısa süreli sistemlerdir bilmeden akü artırımı yapmak kömürleşmiş bir ups sahibi olmanıza sebeb olabilir. piyasada ucuz upsleri alıp içine soğutma sistemi ve sarj sistemi ekleyip piyasaya uzun süreli sistem diye satanlar var. tanıdığınız böyle bir kişi varsa bunlardan yardım almanızı öneririm. kendi başınıza yapılabilecek bir şey değil.

• quote:

ikisi arasında sadece teknik olarak bir kıyaslama yapacak olursak.
    tunçmatik >= powercom @interceptor

nasıl yani biz hata mı yapmışız son anda powercom aldık???
  • kademeli regülasyon olayına hala alışamadımyüksek voltaj kadar düşük voltaj da zararlı değilmi?

resimde giriş 234 de çıktığı için avr modu işaretinde görüldüğü gibi 202 ye düşürüyor bazen 204 vs. yani sizin dediğiniz gibi +30/-30 olayı...iyide hiç düşürmese +14 v fazla girecek pc me ancak düşürüyor -18/-20 volt eksik giriyor pc me hangisi daha riskli?

Bahsettiğiniz kademeli regüle budur sanırım
    "Giriş voltajının nominalin -9% ila -25% arası altına düşmesi durumunda otomatik olarak 15% yükseltme, "
    "Giriş Voltajının +9% ila +25% arası yükselmesi durumunda 13% düşürme "

teknoloji bu kadar ilerlemişken neden 220 de +/_ 5 volt ile çalışan ups yapılamıyor ya da varsa neden bu kadar pahalı???

Bu değerler ne anlama geliyor?
    "Voltaj: 100V,110V,115V,120V,220V,230,240V, +/- 25% girişine "
    "Voltaj: Sinüs benzeşimli 100V,110V,115V,120V,220V,230V,240V, +/- 5% "

teşekkürler...

• pc lerde ki power supply lerin bir çoğu geniş bir çalışma aralığına sahiptirler.
    bunlar 200-240 volt aralığındaki voltajlarda sorun çıkarmazlar. (daha geniş aralıktada çalışanlar olabilir.)

yüksek yada düşük voltajın hangisi daha zararlı o konuda fazla bilgim yok.

230 ile 235 v arası voltajlar ups lerin regüle kademelerinde geçiş yaptığı yerlerdir.
    bu regüle kademelerini geniş yaparak cihazın destekleyebileceği giriş aralığını büyük tutuyorlar.

yazdığınız değerler
    ilk satır: giriş çalışma voltajları ve giriş toleransları dır.
    ikinci satır: çıkış çalışma voltajları ve çıkış voltajı toleranslarıdır.

upslerin fiyatlarını belirleyen en büyük etken bakır dır. trafosunu en ucuza getiren piyasayı kapıyor.
  • @ alperian kardeş

sen bunu biliyorsundur UPS bilgisayar çalışmadığı zaman kapatmak gerekir mi? yoksa açık mı bırakmak

yanlız açık kalmalıdır demek yok teknik olarak detaylı açıklamanı bekliyorum yani neden açık kalmalı akü azalmasını önlemek için deme

birde açık kaldıkça bu meret ısınıyor bunun zararı olurmu

bilimsel olarak detaylı açıklamanı bekliyorum teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilker_inside -- 12 Ağustos 2006; 0:56:21 >
  • açık kalması akülerin devamlı sarjda durması için iyi olur. aküler sarjda durmazsa zamanla kendi iç dirençlerinden dolayı kendilerini tüketirler. tatile giderken veya uzun süreli(1haftadan fazla) kullanılmama durumlarında aküyü sarj edip bırakıp cihazı kapatabilirsiniz. kapattıktan sonra varsa akü sigortasını kapatınız (çıkarınız veya indiriniz).ufak upslerin neredeyse hepsinde bu sigorta cihaz içinde ve kolayca sökülmeyecek tiptedir.
    eğer bir haftadan fazla cihaz kapalı kaldıysa ups i ilk açtığınızda sarj edin. ardından cihazın aküsünü bitinceye kadar deşarj edin. cihaz kendi kendini kapatsın ardından ups e elektriği verin. aküleri şarj etsin.
    bu şekilde akülerde ki olası hafıza etkisini sıfırlamış olursunuz.

bu sıfırlama olayını cihaz hep açık tutsanız bile 3-4 ayda bir yapmanızı tavsiye ederim. hem akülerin performanslarını görmüş olursunuz. hem de aküleri tazelemiş olursunuz.

ısınma akülerin şarjı ve deşarjı dışında da oluyorsa kullandığınız ups i bir üst güç ile değiştirmeniz gerekiyor olabilir. cihazın havalandırması iyi olan bir yere koymanızı tavsiye ederim. ups ler kuytu yerleri sevmezler.(daha doğrusu tüm elektrikli cihazlar sevmez.)

• @ alperian kardeş
    uzun süreli demiyorum günlük kullanımda yani kapatmıyalım mı

mesela ben devamlı (1 seneye yakındır) imzamdaki upsyi günlük kullanımda kullandıktan sonra kapatıyorum kullanacağım zaman açıyorum şu ana kadar bir sorun olmadı kesintilerde problem yok akü tutma süresi şu an için çok iyi

peki böyle devam etmelimiyim forumda bir arkadaşta 1 senedir devamlı açık tutmasına rağmen şu an ups aküsünün 10 sn bile dayanmadığını söyleyen yazı yazmış

benimki devamlı kapandığı halde şuan çok iyi durumda aküsü bu konuda ne dersin
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.