Şimdi Ara

## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU] (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
10.473
Cevap
111
Favori
733.030
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sarpuli

Tavsiyeleriniz hala beklenmekte...

Alıntıları Göster
    sarpuli pm atmasan başlıkta neler yazılmış hiç farkedeceğim yok. çünkü " Bu forumda email ile güncelleme mesajı alma özelliği kapatılmıştır." durumu mevcut.
    60-70 $ lık ups lerden büyük bir koruma beklememek gerekiyor. bazılarında parazit filtreleri oluyor (pahalı olanlar) . bu filtreli olanların koruması ne derece tam olarak test etmedim. ahım şahım bir koruma beklemeyin.

ups in destekleme süresini belirleyen şey gücü değildir. çıkışındaki yük miktarı , içindeki akülerin sayısı ve bu akülerin kapasitesidir. Güç sadece cihazın çıkışına bağlanabilecek cihazların sayısını belirler. Şöyle bir durumda mevcuttur yüksek güçlü upslerde daha rahat çalışabilmesi için upsler in içine daha çok (ve/veya daha güçlü) akü koyarlar. bu da bu upslerin düşük güçlü çıkış yüklerinde daha uzun süre desteklemelerini sağlar.

tanıdığım bazı ups üreticileri 750VA gücünde, bir pc yi en az 10 saat çalıştırabilecek upsler üretip satıyorlar. bu kadar uzun süre çalıştırabilenlerin aküleri büyük sulu tip akü oluyor.(kamyon ya da araba aküsü )

• quote:

Orijinalden alıntı: alperian

sarpuli pm atmasan başlıkta neler yazılmış hiç farkedeceğim yok. çünkü " Bu forumda email ile güncelleme mesajı alma özelliği kapatılmıştır." durumu mevcut.
    60-70 $ lık ups lerden büyük bir koruma beklememek gerekiyor. bazılarında parazit filtreleri oluyor (pahalı olanlar) . bu filtreli olanların koruması ne derece tam olarak test etmedim. ahım şahım bir koruma beklemeyin.

ups in destekleme süresini belirleyen şey gücü değildir. çıkışındaki yük miktarı , içindeki akülerin sayısı ve bu akülerin kapasitesidir. Güç sadece cihazın çıkışına bağlanabilecek cihazların sayısını belirler. Şöyle bir durumda mevcuttur yüksek güçlü upslerde daha rahat çalışabilmesi için upsler in içine daha çok (ve/veya daha güçlü) akü koyarlar. bu da bu upslerin düşük güçlü çıkış yüklerinde daha uzun süre desteklemelerini sağlar.

tanıdığım bazı ups üreticileri 750VA gücünde, bir pc yi en az 10 saat çalıştırabilecek upsler üretip satıyorlar. bu kadar uzun süre çalıştırabilenlerin aküleri büyük sulu tip akü oluyor.(kamyon ya da araba aküsü )

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: alperian

İyi güzel de benim sorunum farklı... Tekrarlıyorum...

Benimde bir sorum olacak. Yeni taşındığım evimde (öğrenci evi) voltaj la ilgili bir sorun yaşadığımı sanıyorum. Mesela CRT monitöüm çalışırken ince bir tiz sesi çıkarıyor eski evde yoktu bu ses servise sordum voltaj dandır dendi ve monitörüm 2 kere arıza yaptı ki philips 190P40 gibi kalitesi yüksek bir ürün.. Bunun yanında PSU um bozuldu durup dururken pc küt diye kapanıyor farklı bir evde farklı bir pc ye taktım ordada aynı sorunu yapıyor 4 ayda antec 480W ım bozuldu bunuda voltaja bağlamaktayım.

Haklımıyımdır?

Bana bir UPS lazım ama elektik yokken çalışsın diye değil gelen voltajı düzenlesin diye evdeki tv gibi ürünlerin çalışmasın da sorun yok voltajda çok büyük poblem olduğunu sanmıyorum. Ayrıca ani voltaj dalgalanmaları olmuyor voltaj sanıyorum ki ya hep düşük yada hep yüksek.

Öneriniz? (mümkünse marka model vererek)

Bu arada en iyisi online ups biliyorum ama ev kullanıcısı için pek alınabilecek gibi değiller...

• quote:

quote:

Benimde bir sorum olacak. Yeni taşındığım evimde (öğrenci evi) voltaj la ilgili bir sorun yaşadığımı sanıyorum. Mesela CRT monitöüm çalışırken ince bir tiz sesi çıkarıyor eski evde yoktu bu ses servise sordum voltaj dandır dendi ve monitörüm 2 kere arıza yaptı ki philips 190P40 gibi kalitesi yüksek bir ürün.. Bunun yanında PSU um bozuldu durup dururken pc küt diye kapanıyor farklı bir evde farklı bir pc ye taktım ordada aynı sorunu yapıyor 4 ayda antec 480W ım bozuldu bunuda voltaja bağlamaktayım.

Haklımıyımdır?

Bana bir UPS lazım ama elektik yokken çalışsın diye değil gelen voltajı düzenlesin diye evdeki tv gibi ürünlerin çalışmasın da sorun yok voltajda çok büyük poblem olduğunu sanmıyorum. Ayrıca ani voltaj dalgalanmaları olmuyor voltaj sanıyorum ki ya hep düşük yada hep yüksek.

Bu arada en iyisi online ups biliyorum ama ev kullanıcısı için pek alınabilecek gibi değiller...

Alıntıları Göster
    Baya bilgilendim. Bilgi verenlerin eline sağlık.

• quote:

Orijinalden alıntı: kumanda

Baya bilgilendim. Bilgi verenlerin eline sağlık.

Alıntıları Göster
    powercom
  • quote:

Orijinalden alıntı: battalgaziamca

powercom

Alıntıları Göster
    merhaba bende yeni bir tane povercom 1000 va lık
    http://www.netsiparis.com/detay.asp?kod=570265020 ürün bu
    benim sıkıntım upsmon programı ile nasıl bir ayar yapmalıyım ki bu ups en uzun süre dayansın sistem adsl modem notbuk telsiz telefon yazıcı bağlı

• quote:

Orijinalden alıntı: sulkoc

merhaba bende yeni bir tane povercom 1000 va lık
    http://www.netsiparis.com/detay.asp?kod=570265020 ürün bu
    benim sıkıntım upsmon programı ile nasıl bir ayar yapmalıyım ki bu ups en uzun süre dayansın sistem adsl modem notbuk telsiz telefon yazıcı bağlı

Alıntıları Göster
    bi üst mesajımdaki ups ile elektrik kesildiğinde yada ups den şebekeye geçiş esnasında us robotics marka kablosuz modemim ve edimax 8 li switch im elektrik kesilip gelmiş gibi reset yiyor buna ne sebep oluyor acaba powercom 1000 va lık ups yeterince hızlı mı değil yoksa bu cihazların adaptörleri mi bu sorunu yaşatıyor modem 9v dc adaptör kullanıyor switch te 12v adaptör bağlı aynı sisteme notbuk ve yazıcıda bağlı fakat onlarda öyle bi sorun yok deli olacam ya.

• quote:

quote:

Haklımıyımdır?

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: sarpuli

Haklımıyımdır?

Seninde söylediğin gibi alman gereken UPS tipi online bir UPS'dir. Fiyatlarının yüksek olduğu kadar verimliliği ve sistemin kararlılığınıda yüksek kalitede tutar. Line interactive bir akü aldığında bu sorunlarında büyük bir ihtimalle devam edicektir. Çünkü standart akü beslemeye geçiş değerleri bellidir.
    Ör: 180V ve altında devreye giren bir ups olduğunu düşünelim. Şebeke voltajı 185V ise bu ups'in sana voltaj dalgalanmaları yönünden hiç bir getirisi olmayacaktır. Ancak 180'in altına düştüğünde sistemini besleyecek ve 220V'a yada yaklaşık bir değere yükseltme yapıcaktır. Tabi bu süre yaklaşık 10dk sürer. Fazlasında akü bitmiş olur.
    Online'da böyle bir sorun yoktur. Giriş ne olursa olsun çıkış hep 220V'tur. O nedenle dalgalanma gibi bir sorunun olmayacaktır. Bazıları servo kontrollüdür ancak online UPS'e göre tepki süreleri daha geçtir. Sonuçta mekanik bir çalışma prensibi var.
    Sana tavsiyem alırsan online bir UPS al. APC'nin 1000VA'lik serileri oldukça kalitelidir. Fiyatı yüksektir ancak milyarlık sisteminin elektriği olduğu için bu alanda parayı kısmak bence pekte mantıklı değil

• quote:

Orijinalden alıntı: csniper

quote:

Orjinalden alıntı: sarpuli

Haklımıyımdır?

Seninde söylediğin gibi alman gereken UPS tipi online bir UPS'dir. Fiyatlarının yüksek olduğu kadar verimliliği ve sistemin kararlılığınıda yüksek kalitede tutar. Line interactive bir akü aldığında bu sorunlarında büyük bir ihtimalle devam edicektir. Çünkü standart akü beslemeye geçiş değerleri bellidir.
    Ör: 180V ve altında devreye giren bir ups olduğunu düşünelim. Şebeke voltajı 185V ise bu ups'in sana voltaj dalgalanmaları yönünden hiç bir getirisi olmayacaktır. Ancak 180'in altına düştüğünde sistemini besleyecek ve 220V'a yada yaklaşık bir değere yükseltme yapıcaktır. Tabi bu süre yaklaşık 10dk sürer. Fazlasında akü bitmiş olur.
    Online'da böyle bir sorun yoktur. Giriş ne olursa olsun çıkış hep 220V'tur. O nedenle dalgalanma gibi bir sorunun olmayacaktır. Bazıları servo kontrollüdür ancak online UPS'e göre tepki süreleri daha geçtir. Sonuçta mekanik bir çalışma prensibi var.
    Sana tavsiyem alırsan online bir UPS al. APC'nin 1000VA'lik serileri oldukça kalitelidir. Fiyatı yüksektir ancak milyarlık sisteminin elektriği olduğu için bu alanda parayı kısmak bence pekte mantıklı değil

Alıntıları Göster
    bana cevap yazacakalara şimdiden teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: sulkoc

bana cevap yazacakalara şimdiden teşekkür ederim.

Alıntıları Göster
    öncelikle "cevap maili" seçeneği açıldığı için yöneticilere teşekkürler.

@sulkoc
    modemlerin resetlenmesi olayı karşılaşılan bir durum, aktarma(şebeke-ups ups-şebeke) sırasında line interactive upslerde geçiş büşlukları vardır. modemlerin adaptörleri bu boşlukları karşılamaya yetmeyip modemin reset lenmesine sebeb oluyor. sebebin tam kaynağı bulmadan önlemek zordur. basit olarak modemi ya da ups i değiştirerek (!) çözebilirsiniz. imkanlarınız varsa AYNI ÖZELLİKLERDE olmak şartıyla adaptör değiştirip denemenizi öneririm.

anlık dalgalanmaları line interactive ups ler korumaz. nereyse hepsi 180-240 arasında şebeke elektriği neyse aynen çıkışına verir.

pc nizin ve bilgilerinizin değeri ne kadar büyükse sizde ona karşı paraya kıyıp bir ups almalısınız.
    özellikle pc den ekmeğini çıkaran kullanıcıların online ups almalarını tavsiye ederim.

• quote:

@sulkoc
    modemlerin resetlenmesi olayı karşılaşılan bir durum, aktarma(şebeke-ups ups-şebeke) sırasında line interactive upslerde geçiş büşlukları vardır. modemlerin adaptörleri bu boşlukları karşılamaya yetmeyip modemin reset lenmesine sebeb oluyor. sebebin tam kaynağı bulmadan önlemek zordur. basit olarak modemi ya da ups i değiştirerek (!) çözebilirsiniz. imkanlarınız varsa AYNI ÖZELLİKLERDE olmak şartıyla adaptör değiştirip denemenizi öneririm.

anlık dalgalanmaları line interactive ups ler korumaz. nereyse hepsi 180-240 arasında şebeke elektriği neyse aynen çıkışına verir.

pc nizin ve bilgilerinizin değeri ne kadar büyükse sizde ona karşı paraya kıyıp bir ups almalısınız.
    özellikle pc den ekmeğini çıkaran kullanıcıların online ups almalarını tavsiye ederim.

Alıntıları Göster
    APC veya Tunçmatik herhangi birini seçebilirsiniz gönül rahatlığıyla.

• quote:

Orijinalden alıntı: judge980

APC veya Tunçmatik herhangi birini seçebilirsiniz gönül rahatlığıyla.

Alıntıları Göster
    Selamlar

Bu UPS nasıldır iyimidir online midir

19" monitör 5.1 ses sistemi modemi + kasayı 10 dakika götürürmü ses sistemi hariç ama online da fazla olunca aşırı yük uyarısı veriyormuşda ondan online da ses sisteminide kullanmayı düşünüyorum

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=510&productid=bd46270
    Model : IMD 1000AP
    Line Interactive
    CPU Kontrollü
    AVR (Otomatik Voltaj Regülasyonu)
    +/- 25% Koruma aralığı
    Digital göstergeli ekran
    USB Bağlantısı
    40 - 50 dak. Besleme süresi. ( 15" CRT Monitör + PC)
    1000VA 550W
    Aşırı yük ve kısa devre koruması için sigorta ve devre kesici
    Giriş voltajının nominalin -9% ila -25% arası altına
    düşmesi durumunda otomatik olarak 15% yükseltme
    Giriş Voltajının +9% ila +25% arası yükselmesi durumunda 13% düşürme
    Kapalı konumda şarj edilebilme
    Sızdırmaz, Bakım-gerektirmeyen kurşun asitli akü
    Enerji tasarruf fonksiyonu (Yeşil mod)
    Akıllı güç yönetim kontrolü
    Şimşek ve Voltaj dalgalanmalarına karşı koruma
    Gelişmiş batarya yönetimi (ABM teknolojisi)
    Input / Output Voltajı, şarj olma seviyesi, input frekansı, ısı ve batarya şarj durumu
    Akıllı güç yönetimi sayesinde bilgisayardaki uygulamaları kapatarak çıkmak
    Otomatik deşarj koruması
    Modem koruması

Saygılar...

• quote:

Orijinalden alıntı: åziz

Selamlar

19" monitör 5.1 ses sistemi modemi + kasayı 10 dakika götürürmü ses sistemi hariç ama online da fazla olunca aşırı yük uyarısı veriyormuşda ondan online da ses sisteminide kullanmayı düşünüyorum

Line Interactive
    CPU Kontrollü
    +/- 25% Koruma aralığı
    Digital göstergeli ekran
    USB Bağlantısı
    1000VA 550W
    Input / Output Voltajı, şarj olma seviyesi, input frekansı, ısı ve batarya şarj durumu
    Otomatik deşarj koruması
    Modem koruması

Saygılar...

Alıntıları Göster
    üzerinde dcm yazan gold pc den 32-33 dolar+kdv / 15 taksit e aldığım ( 1330 iken) bir ürün var 600 lük ve dediğin gibi sadece elkt. dalgalanması ve pc aniden kapanmasın diye alındı. çok memnunum imzamdaki sistem 10 dk çalışmakta.

ayrıca aşağıdaki alıntı yazıya bakarısn;

KGK: Kesintisiz Güç Kaynağı Alım ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşağıdaki Yazı Alıntıdır,

17” monitör , 300w lık bir kasa ve ek donanımlar için 600VA / 800VA bir KGK size 10-15 dakika çalışma imakanı sunacaktır.

Kesintisiz güç kaynakları temel olarak elektrik kesintilerinde ve voltaj frekans dalgalanması gibi düzensizliklerde bağlı bulunduğu cihazları koruma görevi üstlenirler.

İdeal bir elektrik şebekesinde 220 volt luk bir cereyan sürekli mevcut olmalı buna her hangi bir parazit karışmamalı yada voltaj iniş/çıkış ı değişmemelidir. Bu işlem yapan bilgisayar parçaları ve hatta çalışan programlarda bile hata oluşmasına neden olabilir. Kesintisiz güç kaynakları ile bu voltaj dalgalanmaları engellenir ve içlerinde bulunan akü ile kısa süreli çalışma işlemleri de yürütülebilir.

Çalışma Türlerine Göre KGK’ lar : Off-line ; Basit ve ucuz bir KGK türü olan bu cihazlar bilgisayarınızı eletril dalgalanmaları yerine ancak kesilmelerinde kısa süreli çalışmasını sağlayan türdendir. Eğer kasanıza ait güç kaynağı kaliteli değilse bu tür cihazlar size hiç uygun olmayacaktır.

Line-Interactive; Bu prensiple çalışan KGK lar bilgisayarınızı şehir elektriği ile besler, ancak en ufak bir voltaj farklılığında elektriği keserek bünyesindeki akü ile beslemeye başlarlar. Orta seviye türü bir KGK dır.

On-Line Sistemler; Online modeller için söylenecek ilk söz şebekeden gelen elektrikle herhangi bir fayda sağlanmaz. Paranız varsa sinus dalga çıkışlı sistemlerde almanız. İkinci tercihte sinus benzeşimli PWM KGK lardan almak.

Kaliteli UPS de aranacak özellikler; Şebekedeki kesinti ve gerilim düşme sorunlarına çözüm olmalı / sürekli güç ve filtreleme sağlamalı / anlık aşırı gerilim yükselme (peak) yok etmeli / Şebeke gerilimindeki gürültüleri (parazit) yok etmeli / Aşırı yükleme ve akü zayıflama koruması sağlamalı / tercihen KGK ile ilgili anlık raporları gösteren bir cihaz olmalı. Ayrıca Giriş gerilimi değim aralığı + Çıkış gerilim sürekliliği + Aşırı yüklenme Koruması + Kısa devre koruması + Destekleme süresi + TÜV/UL/EMI/FCC uyumluluğu + Akünün yeniden dolum süresi + Devre tasarımı ve Ses yalıtımı + Topraklı piriz çıkışı ( Dikkat: KGK’ nı bağladığınız Elk. Prizi kesin topraklı bir priz olmalıdır) + modem/telefon ve ağ girişleri koruması + Uzun ömürlü kaliteli akülü ( 5-7 yıl)

• quote:

@sulkoc

Alıntıları Göster
    quote:

aldığımız ups 220 veremiyorsa pc zarar görmeye devam etmezmi?online değilse...

ancak kapatmasından iyidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InTerCeptor -- 8 Temmuz 2006; 11:56:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: InTerCeptor

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

line interactive ups ler bu sebeble ucuzdur. görevleri sizi kesintilerden korumak, düşük voltajı yükseltmek veya düşürmektir. anlık dalgalanmaları yada parazitleri engellemezler.

• quote:

quote:

line interactive ups ler bu sebeble ucuzdur. görevleri sizi kesintilerden korumak, düşük voltajı yükseltmek veya düşürmektir. anlık dalgalanmaları yada parazitleri engellemezler.

Alıntıları Göster
    @alperian

ne kadar bilgilisin bilmiyorum ama line interactivelerin anlık kesintilerden korumadığını söylüyorsun. evet bazıları çok ucuz olduğu için kademeli regülasyon yapıyor sadece ama bu hepsi için geçerli değil.

Bende Tunçmatik 600VA ve 700 VA olmak üzere iki tane UPS var. sen buraya yazınca gidip denedim. evdeki klimayı çalıştırınca şebeke voltajı üç saniye süre 160-170 e düşerdi her zaman. klimayı çalıştırmadan önce avometreni problarını ups e bağlı olan prize taktım. diğer avometreyi de şebekeye taktım. klimayı çalıştırır çalıştırmaz şebeke elektriğine bağlı olan avometre 174 ü gösterdi. ups e bağlı olan avometrede o anda 215 gösteriyordu. bu denemeden sonra anlık regülasyon yaptığına emin oldum. zaten bunu teknik servise de sordum onlarda yapar dediler.

Sonuç olarak verdiğin bilgilerin hatalı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca benim ups imde parazit filtresi de var.

not: denemeler ups e yük takılı iken yapılmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cirrus- -- 31 Temmuz 2006; 18:32:04 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Cirrus-

@alperian

ne kadar bilgilisin bilmiyorum ama line interactivelerin anlık kesintilerden korumadığını söylüyorsun. evet bazıları çok ucuz olduğu için kademeli regülasyon yapıyor sadece ama bu hepsi için geçerli değil.

Bende Tunçmatik 600VA ve 700 VA olmak üzere iki tane UPS var. sen buraya yazınca gidip denedim. evdeki klimayı çalıştırınca şebeke voltajı üç saniye süre 160-170 e düşerdi her zaman. klimayı çalıştırmadan önce avometreni problarını ups e bağlı olan prize taktım. diğer avometreyi de şebekeye taktım. klimayı çalıştırır çalıştırmaz şebeke elektriğine bağlı olan avometre 174 ü gösterdi. ups e bağlı olan avometrede o anda 215 gösteriyordu. bu denemeden sonra anlık regülasyon yaptığına emin oldum. zaten bunu teknik servise de sordum onlarda yapar dediler.

Sonuç olarak verdiğin bilgilerin hatalı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca benim ups imde parazit filtresi de var.

Alıntıları Göster
    on line upslerin line interactivelerden farkı, sürekli aküden beslediği için line interactivelerdeki 2ms-4ms arasındaki(şuan satılan line interactive lerin bir çoğu bu değerler arasında sanırım) geçiş süresini hissettirmemesi (geçiş süresi 0 ms) ve cihaz aküden çalışırken gerçek sinüs dalgası vermesidir. bu kıstaslar analitik nokta cihazları için çok önemlidir. çünkü bu olumsuzlukları tolere edemezler. bu yüzden bu tür cihazlarda online ups kullanır.

tipik bir ev kullanıcısı için line interactive ups yeterlidir. (kaliteli olması şartı ile) gönül rahatlığı ile kullanılabilir...

Şimdi line interactive ups için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta regülasyon ve verdği simüle edilmiş sinüs dalgasının ne derece sağlıklı olduğudur.
    fiyat performans bakımından ben tunçmatik tavsiye ediyorum. ne idüğü belirsiz dandik ups ler ile arasında çok fark var. kullanılan malzemeler her ne kadar APC ile karşılaştırılamasa da yeterli kalitede diyebilirim. kullanım klavuzunda belirtilen değeri gerçekten veriyor. yani iyi regülasyon yapıyor. ayrıca parazit filtrelemesi de yapıyor. buna karşılık akülerinin biraz zayıf olduğunu söylemem gerekir.

Çok param var diyorsanız APC de alabilirsiniz fakat bu ups lerin türkiye şartları için yeterli olmadığını söylemek zorundayım. elektrik kesintilerinde geç devreye girerek makinenin resetlenmesine sebep olabiliyor. (bazı durumlarda) halbuki geçiş süresi 2ms. ben buna anlam veremedim doğrusu.
    regülasyonu sağlıklı yapıyor. tunçmatiklerden biraz daha temiz sinüs dalgası veriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cirrus- -- 23 Temmuz 2006; 15:33:44 >

• quote:

on line upslerin line interactivelerden farkı, sürekli aküden beslediği için line interactivelerdeki 2ms-4ms arasındaki(şuan satılan line interactive lerin bir çoğu bu değerler arasında sanırım) geçiş süresini hissettirmemesi (geçiş süresi 0 ms) ve cihaz aküden çalışırken gerçek sinüs dalgası vermesidir. bu kıstaslar analitik nokta cihazları için çok önemlidir. çünkü bu olumsuzlukları tolere edemezler. bu yüzden bu tür cihazlarda online ups kullanır.

tipik bir ev kullanıcısı için line interactive ups yeterlidir. (kaliteli olması şartı ile) gönül rahatlığı ile kullanılabilir...

Şimdi line interactive ups için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta regülasyon ve verdği simüle edilmiş sinüs dalgasının ne derece sağlıklı olduğudur.
    fiyat performans bakımından ben tunçmatik tavsiye ediyorum. ne idüğü belirsiz dandik ups ler ile arasında çok fark var. kullanılan malzemeler her ne kadar APC ile karşılaştırılamasa da yeterli kalitede diyebilirim. kullanım klavuzunda belirtilen değeri gerçekten veriyor. yani iyi regülasyon yapıyor. ayrıca parazit filtrelemesi de yapıyor. buna karşılık akülerinin biraz zayıf olduğunu söylemem gerekir.

Çok param var diyorsanız APC de alabilirsiniz fakat bu ups lerin türkiye şartları için yeterli olmadığını söylemek zorundayım. elektrik kesintilerinde geç devreye girerek makinenin resetlenmesine sebep olabiliyor. (bazı durumlarda) halbuki geçiş süresi 2ms. ben buna anlam veremedim doğrusu.
    regülasyonu sağlıklı yapıyor. tunçmatiklerden biraz daha temiz sinüs dalgası veriyor.

Alıntıları Göster
    quote:

åziz Tarih 24 Haziran 2006; 18:34:04
    Selamlar

Line Interactive
    CPU Kontrollü
    +/- 25% Koruma aralığı
    Digital göstergeli ekran
    USB Bağlantısı
    1000VA 550W
    Otomatik deşarj koruması
    Modem koruması
    Saygılar...

Evet bu ürün iyidir. Tavsiye ederim. Ülkemize gelen ilk modeli belkide ben kullanıyorum. Güzel biişi.

[sizer]## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU]

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=510&productid=bd46270#tablnk
    Elektrik kesildiğinde ütü yapmayacak, saç kurutma makinası, fırın, tost makinası falan çalıştırmayacaksan senin için yeterli.

Bu gibi durumlar için bunun üç-beş katı bişi almak gerek.

• quote:

@alperian

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: fatihgülçiçek

@alperian

Bende Tunçmatik 600VA ve 7000 VA olmak üzere iki tane UPS var. sen buraya yazınca gidip denedim. evdeki klimayı çalıştırınca şebeke voltajı üç saniye süre 160-170 e düşerdi her zaman. klimayı çalıştırmadan önce avometreni problarını ups e bağlı olan prize taktım. diğer avometreyi de şebekeye taktım. klimayı çalıştırır çalıştırmaz şebeke elektriğine bağlı olan avometre 174 ü gösterdi. ups e bağlı olan avometrede o anda 215 gösteriyordu. bu denemeden sonra anlık regülasyon yaptığına emin oldum. zaten bunu teknik servise de sordum onlarda yapar dediler.

ne kadar bilgiliyim : mikroişlemci kontrollü line interactive ups i sıfırdan dizayn edip teslim edebilecek kadar bilgiliyim.

benim dediğim anlık kelimesi biraz daha kısa süreli(milisaniyeler mertebesinde) dalgalanmalar için. 3 saniye benim için ultra mega uzun bir süre. bu sürede regülasyon yapmıyacak ups zaten piyasada tutunamaz. gördüğüm kadarıyla testteki ups 40 voltluk boost yapmış. tecrübelerime dayanarak ups in trafosunda 40 voltluk kademeli regülasyon sargısı var diyebilirim. en iyi tespit varyak* ile yapılacak bir testten sonra belli olur. imkanın varsa dijital osiloskopta ups çıkışındaki işareti gözlemlemeni öneririm.(kesinti anlarını dondurup yakalamanı öneririm)

analog ve dijital avometrelerin gözlemleme süreleri farklıdır.

(tam söz vermeyeyim) ar-ge testleri sırasında geliştirdiğim upslerde çıkış işaretinin kesintilerdeki şekillerinin fotolarını almıştım. bulursam buradan veririm.

*varyak: bir tür manuel kontrollü bir regülatördür. çıkışındaki voltajı elle ayarlayabilirsiniz.
    ek: parazit filtrelerinin kalitesininin tespiti en iyi harmonik analiz cihazlarıyla yapılır.

offtopic : tunçmatik in piyasada bu kadar iyi tutmasının başlıca nedenlerinden biri bence reklamdır. bir insana 40 kere aynı şeyi dinletirseniz insan o şeye inanmaya başlıyor. bu şirket te 40 koldan reklam yapabilecek gelire sahip olduğu için haliyle piyasada bu kadar tutuyor. kaliteli upslerin fiyatların tuzlu olmasının nedeni de reklam maliyetlerinin fiyatlara yanısımasıdır. reklam yapmayı bıraksalar her ups en az 10 $ daha ucuz olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperian -- 24 Temmuz 2006; 13:16:14 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: fatihgülçiçek

@alperian

Bende Tunçmatik 600VA ve 7000 VA olmak üzere iki tane UPS var. sen buraya yazınca gidip denedim. evdeki klimayı çalıştırınca şebeke voltajı üç saniye süre 160-170 e düşerdi her zaman. klimayı çalıştırmadan önce avometreni problarını ups e bağlı olan prize taktım. diğer avometreyi de şebekeye taktım. klimayı çalıştırır çalıştırmaz şebeke elektriğine bağlı olan avometre 174 ü gösterdi. ups e bağlı olan avometrede o anda 215 gösteriyordu. bu denemeden sonra anlık regülasyon yaptığına emin oldum. zaten bunu teknik servise de sordum onlarda yapar dediler.

ne kadar bilgiliyim : mikroişlemci kontrollü line interactive ups i sıfırdan dizayn edip teslim edebilecek kadar bilgiliyim.

benim dediğim anlık kelimesi biraz daha kısa süreli(milisaniyeler mertebesinde) dalgalanmalar için. 3 saniye benim için ultra mega uzun bir süre. bu sürede regülasyon yapmıyacak ups zaten piyasada tutunamaz. gördüğüm kadarıyla testteki ups 40 voltluk boost yapmış. tecrübelerime dayanarak ups in trafosunda 40 voltluk kademeli regülasyon sargısı var diyebilirim. en iyi tespit varyak* ile yapılacak bir testten sonra belli olur. imkanın varsa dijital osiloskopta ups çıkışındaki işareti gözlemlemeni öneririm.(kesinti anlarını dondurup yakalamanı öneririm)

analog ve dijital avometrelerin gözlemleme süreleri farklıdır.

(tam söz vermeyeyim) ar-ge testleri sırasında geliştirdiğim upslerde çıkış işaretinin kesintilerdeki şekillerinin fotolarını almıştım. bulursam buradan veririm.

*varyak: bir tür manuel kontrollü bir regülatördür. çıkışındaki voltajı elle ayarlayabilirsiniz.
    ek: parazit filtrelerinin kalitesininin tespiti en iyi harmonik analiz cihazlarıyla yapılır.

offtopic : tunçmatik in piyasada bu kadar iyi tutmasının başlıca nedenlerinden biri bence reklamdır. bir insana 40 kere aynı şeyi dinletirseniz insan o şeye inanmaya başlıyor. bu şirket te 40 koldan reklam yapabilecek gelire sahip olduğu için haliyle piyasada bu kadar tutuyor. kaliteli upslerin fiyatların tuzlu olmasının nedeni de reklam maliyetlerinin fiyatlara yanısımasıdır. reklam yapmayı bıraksalar her ups en az 10 $ daha ucuz olacak.

Alıntıları Göster
    arkadaşlar benimde bir sorum olacak ama buraya uzun uzun yazmayayım dedim.linkini veriyorum.

http://forum.donanimhaber.com/m_8303164/mpage_1/key_//tm.htm#8309711

banada yardımcı olursanız sevinirim.gördümki siz baya bi bilgilisiniz bu konuda.saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: nokya6260

arkadaşlar benimde bir sorum olacak ama buraya uzun uzun yazmayayım dedim.linkini veriyorum.

http://forum.donanimhaber.com/m_8303164/mpage_1/key_//tm.htm#8309711

banada yardımcı olursanız sevinirim.gördümki siz baya bi bilgilisiniz bu konuda.saygılar.

Alıntıları Göster
    @alperian

bahsettiğim 3 saniye klimanın çalışmasıyla beraber voltajın düşü süresi. Yani 3 saniye voltaj 170 lere kadar düşüyor. UPS in voltaj regülasyonunun devreye girme süresi değil. Zaten ragülatör 20 ms den daha geç devreye girse 170v dolaylarında bi gerilimden dolayı bilgisayarım direk reset atar. Yani geç devreye girme söz konusu bile değil...

Parazit filtrelemesine gelince; elbette ki online ups ler kadar harmonik filtreleme yapacağını sanmıyorum. biliyorsun ki 3 harmonikten sonrası elektronik cihazlar için kalıcı hasarlara sebep olabilir. Zaten frekansın bu kadar bozulması da çok çok nadir olur. Çevredeki şebekede ciddi sorunlar yoksa hiç olmaz bile diyebilirim. Ammavelakin ufak tefek parazitler olabilir ki bunu da bendeki ups rahatlıkla filtreleyebilir.

Daha sağlıklı parazit filtrelemesi yapyıor diye online ups alamam. Fiyatlarının 450-500YTL den başladığı düşünülürse bana biraz lüks geliyor doğrusu. Onun yerine şebekeye harmonik filtre reaktörü koymak daha iyi bi fikir.

Online UPS ev kullanıcıları için fazla kaçar demiştim. (fiyat bakımından) Ama senin dediğin gibi parası olan hiç kaçırmasın alsın. Sonuçta fazla koruma göz çıkarmaz.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.